جاغوری و آغاز مراسم های حسینی

مدبریت ۳:۰۵ ب.ظ ۱۵

سلام و درود بی پایان خدمت همه دوستان خوبم

عاشورا تسلیت باد

نخست از همه ماه محرم الحرام را به پیشگاه بقیته الله “حضرت مهدی (ع)” و همه امت اسلامی مخصوصا به شما عزیزان تسلیت عرض می نمام .

السلام علیک یا اباعبدالله

آن روز که سر تاسر شهر ها و آبادیهای اسلام را سیاهی ستم و تباهی فرا گرفته  بود ، فجور همه جا رواج یافته استبداد عنان گسیخته گشت ، حکومت فردی نالایق زنده شد حق پوشیده ماند، و قرآن مهجور گردیده بود دست یهودیان و مسیحیان در سر نوشت مسلمانان باز گذاشته شده بود ،  عزت مردم متزلزل و زندگی بی مفهوم بود.

اینجا بود که اسلام و امت اسلامی  به پیشوائی نیاز یافتند که بپا خیزد و بایک انقلاب ، حکومت اسلامی را تصحیح کند و آن را از دست نابخردان و نا اهلان چون یزید  در آورد و به موضع حق بنشاند و امت اسلامی را نجات دهد.

این پیشوا حسین (ع) بود و این قیام عاشورا.

سلام بر تو ای حسین ! و بر صحابه ستم ستیزت ، بر قافله شکیبائی اسیرانت  و برقربانی های سرخ چهره و سپید نام جبهه هایت ، سلام بر تو که در کوی ما جز نسیم نام تو نمی وزد و از کوچه ی قلبهای مان جز تو رهگذری  گام نمی زند و جز شوق کربلای تو در خلوت سینه ها چراغ نمی سوزد. بی حسین تاریخ  مرده است پیکره ای بی روح و بی معنی است . کربلا همه ی زمین و عاشورا همه ی زمان ، حسین جان جهان است و معنی زندگی . امروز و هر روز کربلا قبله امت برای عزت نفس  و مقاومت در برابر ظلم ، تعدی و مطاف باعظمت دل دادگان بسیاری که کربلا را حصن حصین ایمان دانسته و در این بارگاه عظیم پیمان جانبازی در راه حق می بندند .

بنا به روایات فردا سه شنبه برابر به اول محرم الحرام می باشد امید که امت اسلامی از این ماه پر برکت استفاده های فراوان را بگیرند .

 این روز ها جاغوری کدام خبر جدید نیست مرم شریف جاغوری خود را برای برپایی مجالس حسینی اماده می کند این روز ها جاغوری حال و هوای حسینی به خود گرفته و روزهای محرم یکی از روز های به یادگار ماندنی برای این مردم می باشند.

 امروز دوشنبه مورخه ۱۵/۹/۱۳۸۹ هوای جاغوری نسبتا سرد و آسمان ابری دارد . برف های کوچک در آسمان جاغوری زیبا نمایان بود با وجود سردی زیاد امروز مردم نسبتا خوش حال به نظر می رسید که شاید لطف خداوند نصیب حال این مردم  شود وبرف و یا باران ببارد  .

اولین خبر اینکه :   مدت یک هفته است که وضعیت شرکت های مخابراتی در جاغوری بسیا خراب است ا فعالیت باز مانده است . شرکت مخابراتی روشن که بشترین مشتری در جاغوری داشت و از نگاه سروس دهی هم مقام اول را گرفته بود این روز ها کارش به همین سرنوشت کشانده شده است. وقت خودم می خواهم به خانه یا دوستان که کار دارم تماس بگیرم و یا  تلیفون می کنم  چندین بار باید شماره بگیریم تا تماس برقرار شود و بعضی وقت ها هم خط روی خط می شود بجای شماره داخل به خارج از کشور تماس برقرار می شود . 

دوست که نه خواست اسم ذکر شود و فعلا  در کمپنی روشن مصروف وظیفه می باشند گفت :  وقت قرار دادی ستلایت (ماهواره سرویس دهنده) آن تمام شده است به همین خاطر وضعیت شرکت مخابراتی روشن خراب می باشد.

هدف از نوشتن این مطلب این بود که دوستان  در خارج از کشور وخارج از  زادگاه خود تشریف دارند باید چندین بار شماره گیری نمایند تا تماس بر قرار شود و یا به فامیل های عزیز تان خبر بدهند که از شرکت های دیگر مانند ام تی ان و اتصالات سیم کارت خریداری کنند  تا مشکل شان حل شود.

اگر چند شرکت های ام تی ان و اتصالات نیز قابل تعریف نیست باز هم این روز ها از شرکت مخابراتی روشن کرده صد چند خوب و بهتر می باشد .

فلسفه عاشورا از دیدگاه شخصیت های افغانستان

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی : تا جهان است حادثه غم انگیز عاشورا زخم سینه ها را باز کرده وجام دیده ها را از اشک لبریز می کند و هر روز به کاروان شهدا حسینی افزوده می شود .

در مورد عاشورا و قیام امام حسین (ع) کتب فراوانی نگاشته شده و شخصیت های زیادی در این مورد سخن گفته که در این قسمت بد نیست راجع به فلسفه عاشورا به دیدگاه برخی شخصیت های کشور اسلامی افغانستان اشاره می شود .

پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی در افغانستان هر ساله اعضای کابینه با برنامه ریزی توسط رئیس جمهور کشور ، اعضای کابینه هر کدام بطور جدا گانه در یکی از مساجد و یا تکایای شهر کابل حضور می یابند که پیرامون نهضت امام حسین (ع) سخنرانی نمایند و با همین شیوه مقامات حکومتی در دیگر ولایات افغانستان نیز در روزهای عاشورا در مراسم سوگواری حضور پیدا می نمایند .

شورای اخوت اسلامی اولین ابتکارش ، برگزاری مراسم بزرگ روز نهم محرم برابر با ماه جدی سال ۱۳۸۵ در مسجد شریف عیدگاه با حضور ریس جمهور بود و پس  از آن ، دوسال دیگر نیز  در همان مکان جلساتی برپا گردید .  که به چکیده از گفتار برخی از شخصیت های سیاسی و علمی کشور به طور مختصر در آن جلسات اشاره می گردد.

حامد کرزی ریس جمهور اسلامی افغانستان:

 ایثار وفداکاری نواده رسول اکرم(ص) نه تنها
اسلام  و راه و روش محمدی را نجات داده ، بلکه از خون معطرش قرنها و نسلها تا امروز موجهای مقاومت ، ایثار و جوانمردی ، صلح طلبی وصلح خواهی ایجاد شد؛

امروز ما برای خود و آیندگان راه و روش زندگی با عزت وفداکاری و حق طلبی و ایستادن در برابر ظلم و کسانی که حق ما را انکار می کنند، بیاموزیم وایثار امام حسین (رض) را سر مشق و افتخار بدانیم .

پروفیسور برهان الدین ربانی از رهبران جهادی وریس جبهه ملی:

عاشورا برای مسلمانان موضوع عاطفی واحساس نیست، بلکه درس ایثار،عدالت خواهی ، مبارزه با فساد، استبداد ونظام فاسد بود. تنها راه پیروزی مسلمانان حفظ وحدت و یکپارچگی وهوشیاری در برابرتوطئه های بیگانگان می باشد.

آیت الله محسنی ریس شورای علمای شیعه افغانستان:

عاشورا یک حادثه نیست بلکه  یک مکتب است .

استاد عیدالرب رسول سیاف :

واقعه عاشورا یک حادثه عظیم تاریخی در جهان اسلام هست که توسط امام حسین (رض) و یاران پاک طینتش برای اصلاح امت اسلامی به وقوع پیوست و یکی از ضروریات ایمان،محبت پیامبر اسلام واهل بیت آن حضرت می باشد.

آیت الله سید محسن حجت:

منزلت اهلبیت به اندازه منزلت قرآن است ، همانطوری که در قرآن ” لا یمسه الا المطهرون” اهلبیت را هم مقامش را درک نمی کند” مطهرون” ما باید مطهر بشویم تا بفهمیم پیام قرآن و اهلیبت را و آنان که مطهر بودند و زحمت کشیدند وتعالی وترقی معنوی داشتند، اهلبیت را درک کردند. درک اهلبیت (ع) ربط به سنی بودن و شیعه بودن ندارد. مهم اینکه باطن ما با اهلبیت باشد وآن اینست که ما خط اهلبیت (ع) را بشناسم ، مهر این است که ما از اهل بیت (ع) جدا نشویم آنها طالب ما هستند به شرط آنکه ما هم زمینه این قضیه را فراهم کنیم .

شیخ الحدیث فضل احمد شینواری :

(انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی) محبت اهل بیت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) از شاخص های مهم یک مسلمان به شمار می رود ؛ ایشان صحبت های خود را در محوریت این حدیث و حادثه کربلا ادامه داد و گفت : تجلیل از قیام بزرگ و تاریخ ساز کربلاو سالروز شهادت نواده پیامبر که آن حضرت (ص) در باره اش فرمود: “حسین منی و انا من حسین ، احب الله من احب حسینا” باعث بیداری امت اسلامی می گردد.

استاد محمد کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان:

جای افتخار است اینکه بار دیگر علمای حید ، دلسوز و آگاه به مسائل روز دراین مجلس گرد هم آمده و جهت تحکیم اخوت اسلامی میان برادران وخواهران هم کیش و مسلمان این مرز وبوم و اهداف بزرگ اما حسین (ع) این چراغ هدایت و کشتی نجات مسلمین بحث وصحبت می نمایند.

محمد یونس قانونی ریس مجلس نمایندگان :

دهه ی محرم که مصاف با حماسه کربلای حضرت حسین (رض) است بخش بزرگی از تاریخ اسلامی را تشکیل می دهد و فاجعه المناک کربلا یکی از بزرگ ترین ، مهم ترین وتاثیر گذارترین حوادث در بستر تاریخ اسلام به شمار می رود و حراست از سنت پیامبر (ص)، جوهر قیام امام حسین (رض) را تشکیل می دهد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد هادی “هادی” ریس کمیسیون برگزاری مراسم عاشورا:

در آغازین روزهای محرم الحرام قرار داریم این محفل شریف از سوی شورای اخوت اسلامی برگزار گردیده است تا در راستای سر فصل های که در این روز بزرگ بخوانش گرفته می شود دستورالعمل جامعه اسلامی مان باشد و سنی و شیعه در کنار هم از امام حسین (ع) و سالروز شهادت آن حضرت عزاداری می کنند و عاشورا را زنده نگه می دارند .

ملا تاج محمد مجاهد مؤسس بنیاد علماء نماینده مردم کابل در پارلمان و معاون اول شورای اخوت اسلامی :

بر ماست امروز تاقسم که دوستان قرمودند آن خط حسینی ، آن حسینیت را در راه معقولش تعقیب بکنیم و برویم در مقابل زمامداردن بیدین و یا زمامداران دین دار که انسان ها را به سوی ذلت ، بسوی  بی دینی ، بسوی سبک شدن و رسوا شدن دعوت می کنند، واقعا انسانهای که با خدا عهد بسته که بنده هستند وبندگی میکنند ازین حرکت تنبیه شوند و استفاده ی بکنند حیات همان عقیده و جهاد است ، اگر انسان عقیده نداشته باشد و در آن راه تلاش نکند موقفش  بائین میاید به حد حیوانات میرسد.

حجت السلام و المسلمین استاد محمد محقیق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان وعضو پارلمان کشور:

مجلس با عظمت امروز که از طرف شورای اخوت اسلامی به مناسبت تجلیل از عاشورا حسنی برگزار شده است ابتکار خدا پسندانه ایست که از طرف بزرگان وعلمای ما پی ریزی شده است و انشاء الله که می تواند برای شناخت امام حسین (ع) و شناخت آل رسول (ص) و قدر دانی از آنها جامعه ما را منسجم نموده و راه روشن را برای جامعه ما ترسیم می کند .

مولوی حبیب الله حسام و عضو شورای اخوت اسلامی :

پیام خون سرخ حضرت امام حسین (رض) برای قبول نکردن نظام ظلم و ستم و استبداد باوردن نظام عدل الهی در روی زمین برای بشریت را دارد .

بنا بر این عاشورا منحصر به یک مذهب ، قوم ،نژاد و جعرافیا نیست و قیام امام حسین (ع) در تداوم  و تحقیق خط ورسالت پیامبر (ص) است ؛ ماه محرم ، فصل شکفتن لاله های مقا
ومت  خونین اسلام است ؛ همان گونه که سر آغاز زوال حاکمیت  های فاسد نیز می باشد؛ ماه محرم در افغانستان فرصتی مناسبی هست که همه ساله سخنرانان در مساجد وحسینیه ها بر وحدت مذاهب شیعه و سنی و وحدت ملی تاکید می کند .

محرم و عاشورا در فرهنگ اسلامی یک تاریخ زنده ، یک انقلاب،خونین،یک مظلومیت آشکار ویک مجموعه ی از حماسه های بی نظیر است .محرم ماهی که خون خدا بر زمین ریخت و بهترین بندگان خدا در دست بدترین موجودات زمینی به شهادت رسیدند .

تا گزار بعد التماس دعا خدانگهدار همه تان

مومن زاده مرکز جاغوری زیبا .

+;نوشته شده در ;دوشنبه پانزدهم آذر ۱۳۸۹ساعت;۱۵:۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,257بازدید

۱۵ دیدگاه »

 1. Sydney قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۲:۲۹ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۲:۲۹

  Salam Az airplane Zaker hussian cher khabar????????????

 2. محسن زردادی قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۳:۴۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۳:۴۸

  مرام حسین:

  با آمدن ماه محرم الحرام ماهم مانند تمام مسلمانان جهان عزادار شده و در ماتم سید الشهداءحسین ابن علی ، اهل بیت و یارانش سررا بزانوی سوگواری نهادیم. شاعر فارسی زبان خوشدل تهرانی ، چه زیبا ،فلسفه ی شهادت امام حسین (ع) را سروده است:
  بزرگ فلسفه ی قتل شاه دین این است
  که مرگ سرخ به از زندگى ننگین است
  حسین مظهر آزادگى و آزادیست
  خوشا کسى که چنینش مرام و آیین است
  نه ظلم کن به کسى نى به زیر ظلم برو
  که این مرام حسین است و منطق دین است
  همین نه گریه بر آن شاه تشنه لب کافیست
  اگر چه گریه بر آلام قلب تسکین است
  ببین که مقصد عالى وى چه بود اى دوست
  که درک آن سبب عزو جاه و تمکین است
  ز خاک مردم آزاده بوى خون آید
  نشان شیعه و آثار پیروى این است.
  خوشدل تهرانى

  شهادت امام حسین (ع) و یارانش را ،به تمام پیروان راستین راه او تسلیت میگویم!

 3. سنگ ماشه قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۶ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۳۶

  رویداد های جاغوری را خواندم اصلا مزه نداد، قبلا خوب بود!!!

 4. ناروی قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱:۵۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۳:۵۶

  اقای مومن زاده سلام . تشکر فراوان از گزارش خوب تان . !!

 5. عباس مسافر قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۵:۳۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۳۴

  سلام مومن زاده عزیز
  سپاس از تهیه گزارشات تان .
  برای جناب سنگماشه این گزارش ها بی مزه است لذا ایشان باید یک نوکر شخصی بگیرند تا گزارش خانه و قریه شان را برایشان بنویسد تا برای شان مزه دار باشد .
  اقای مومن زاده زحمات شما قابل قدر است .

 6. سنگ ماشه قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۶:۳۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۳۶

  آقای عباس مسافر از همان مزه و لذت که بردید برایم کمی تعریف نمایید. ما هم مستفیذ شویم غزیزم دلم.

 7. تنها قوس ۱۶, ۱۳۸۹ در ۱۱:۳۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۲۳:۳۱

  ‎> امام حسین "ع" برای گسترش دین مبین اسلام جام شهادت را نوشید تا اسلام که دین کامل است زنده بماند و امت پیامبر بزرگ اسلام در زیر چتر واحد گرد هم آمده و درفضای برادری وبرابری باهم زندگی مسالمت داشته باشند تا باشد دیگر از یزیدیان و جلادان اثر نماند و محو تاریخ گردند.
  و قیام امام حسین "ع" برای مسلمانان پیام آزادی، عدالت، نیک اندیشی، مساوات و ایثار گری را به ارمغان آورد وبرای ابد یاد آن حضرت ویاران وفاداراش گرامی باد.

 8. علیرضا مظفری قوس ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱:۲۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱:۲۹

  با سلام خدمت همه دوستان فرا رسیدن ماه محرم به همه شما سروران و عزا داران امام حسین "ع" تسلیت عرض می نمایم
  در حقیقت قیام امام حسین "ع" برای مسلمانان پیام آزادی، عدالت، نیک اندیشی، مساوات و ایثار گری را به ارمغان آورده است وبرای ابد یاد آن حضرت ویاران وفاداراش گرامی باد. از خداوند امیدوارم که همه ما و شما هم از عزاداران واقعی ان حضرت در دنیا و از شفاعت شده گان ان حضرت در اخرت قرار داشته باشم
  بنده کمال تشکر و قدر دانی دارم از برادرعزیز و گرامی اقای مومین زاده که دوستان را با بیانات شان اگاه می سازد من تا اینکه از ایشان کمال تشکر و قدر دانی کرده باشم بعضی از نویشته های شان را دوباره در وبلاک خورد بنام ( اندیشه نور ) به نشر رساندم
  ارادتمند همه شما خوبان علیرضا مظفری

 9. صمد قوس ۱۷, ۱۳۸۹ در ۶:۴۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۶:۴۱

  سلام تنها

  اگر امام حسین این کار ها را کرد چرا ملت مسلمان یکدست نیست؟ چرا سنی و شیعه و اسماعیلی و … داریم؟ چرا همیشه به سر و روی خود زده راهی استیم؟ چرا حتی عربهای خود امام حسین یک دست نیستند؟

  امام حسین را به ما چه؟ او در یک جنگ داخلی بین اقوام عرب کشته شد. او یک سیاستمدار بود که شکست خورد. شیعیان هم تا هنوز بد بخت هستند از اشتباهات این امام ها. چرا مردم را فریب می دهید. به ما چه که ۱۴۰۰ سال قبل چه شده است. از امروز بگویید. برای شهدای خود گریه کنید.

 10. دخترک هزاره قوس ۱۷, ۱۳۸۹ در ۱۱:۱۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۱۳

  قیام امام حسین همیشه جاوید بوده وخواهد ماند چنانچه شاهد هستیم همه ای ما وشما که امروز نه تنها شیعه ها بلکه سنی ها هم عزاداری میکنند چون هدف امام حسین والا ومرتبط به دین بود نه تنها مذهب اهل تشیع لذا خوب است که همیشه یادبود ازسالروز شهادت آن امام قهرمان صورت بگیرد ودرضمن برادرما صمد گفته که مارا به ۱۴۰۰ سال قبل چی درجواب باید گفت که خوب است که ازقهرمانی انها یادبود کنیم ودرس بگیریم واو قسم حرفا توهین به قیام آن آقا است .

  ازهمه دوستداران امام حسین خواهش میکنم که دیگه بجای کلمه مظلوم به آن آقا کلمه قهرمان را استفاده کنند جون آن شخصیت بزرگوار واقعا یک قهرمان بود مظلوم آنهای بود که با اوجنگید اگر دقیق وعمیق فکر کنیم.تشکر

 11. احمدزاده قوس ۱۷, ۱۳۸۹ در ۲:۴۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۷ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۴:۴۶

  خداوند به برکت این ماه و به مظلومیت حسین شبکه ای نفاق افگن "اهل بیت!" را سرنگون نماید. آمین

 12. محمد افغانستان قوس ۱۹, ۱۳۸۹ در ۸:۳۲ ب.ظ -

  جمعه ۱۹ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۳۲

  سلام بر هم خواندگان سالروز قبام خونین حسین عله السلام را برشما تسلیت عرض می نمایم قیام جاویوانه که در سال شصت هچری توسط آنحضرت در سرزمین کربلا بوجود آمد موج را بوجود آورد که در تاریخ ماندنی شد وهیجوقت خاموش نخواهد شد وسر آغار فصل جدید را در زندگی انسانها بوجود آورد. واندیشه قیام در برابر مستبدان ومستکبران را در اذهان انسان های بیدار دل زنده ساخت وقیام حضرت که انچنین توانسته امواج خیزش در عالم بوجود بیاورد بخواطر خدای بودنش است که والا حرکات زیاد در بستر تاریخ بوده که امروز نام ونشان از آن نیست که این خنودش درس است برای همه انسانها که اگر کارش صبغه ی خدایی داشته باشد ماندگار هم است و از ذهن تاریخ محو نخواهد شد واگر برای غیر خدا باشد ممکن است چندروز شتر دوام نخواهد بیاورد

 13. belgim قوس ۱۹, ۱۳۸۹ در ۱۰:۵۷ ب.ظ -

  جمعه ۱۹ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۲۲:۵۷

  jinab ahmad zada sahib to az mafhom in shbaka chizi pai bordi ya na in shabakai nifak nist balki shabaki nijat misl tu adam ha ast

 14. محمد رضا قوس ۲۰, ۱۳۸۹ در ۴:۳۰ ب.ظ -

  شنبه ۲۰ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۳۰

  سلام اقای مومن زاده .یکمقدار تلاش کن تا یک مواد درست حسابی جمع اوری کن که قابل خواندن باشد این چه است که در سایت می زنی از ان چه برداشت کرد؟ تو انعکاس دهنده جاغوری ها هستی جاعوری که امروز افغانیتان به رویش حساب می کند اگز یک کس دیکر این سایت را باز کند و بی خاند چه خواهد گفت؟؟؟؟؟و دیگز از طیاره تان چه حبر اصلا یک غوغا کردی ودیگر گم شد ابروی جاغوری را بردی…..ودیگز اینکه در این زمان غوغای دیگر نیز بر پاشده من فکر می کنم زیاد دنبال شعار نباشم ودر صدد این باشم که چکونه زندگی کنیم واز زندکی خود چطور به نفع خود استفاده گنم این بهتر است در حالیکه ما شعار می دهم دیگران از ما استفاده می کند امام حسین کار حود را کرد ومسولیت حودرا انجام داد ورسالت بزرک را در دروش ما کذاشت که ان مسولیت را ادا کنم اما متعسفانه مافقط در شعار وبه بیرق بلتد کردن وبه ازار وازیت دیکران می پردازم به کریه وماتم می پردازیم چه مفهوم دارد من می گویم که نه بیاید به کونه دیکر فکر کنم حسین پرستی نگنیم حسین گونه باید زندگی کنیم وحسین کونه عمل کنم وفکر کنم این بهتر است از این شعار بی مورد.تشکر.

  ==========
  سلام دوست عزیز محمد رضا جان
  تشکر از ابراز نظرتان

  راستش من در کار مواد نیسم توخودت اگر در جمع و مصرف مواد تخصص داری همین سمت نداده را به شما وا گذار می نمایم تا ضمن جمع طریقه مصرق مواد را نیز به ما بندگان سرا پا تقصیرنشان بدهید .

  جان برادر از شوخی که بگذریم هر کس با توجه به گرفتاری هایش اگرمی خواهد یک کاری انجام بدهند سعی می کند که بهتر انجام دهند . و مانیز البته با مواد یا بی مواد سعی خود را می کنیم . شما هم مشخصا نگفتید چه نوع مواد را دوست دارید تا در آینده در صورت ممکین ازهمان مواد و مطالب چاشنی خط خطی هایم بکنم .

  بازم یک ذره تند رفتی . در این سایت نویسنده های مختلف وجود دارد . هر کس بارخود را یدک می کشد . ربط به مردم جاغوری ندارد .

  ما وظیفه داریم خبری که بدستم میرسد نشر کنیم بعضی که فهم بالای دارند ازآن به غوغا تعبیرمیکند بدون اینکه غوغایش ربط به گذارش گر داشته باشند . با این توضیحات سر نوشت بقیه مطالب تان نیز واضح خواهند شد . مومن زاده

 15. حنیف رضای قوس ۲۰, ۱۳۸۹ در ۸:۴۴ ب.ظ -

  شنبه ۲۰ آذر۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۴۴

  سلام اقای مومن زاده ممنونم از وب سایت خوبتان وممنونم از بشتکار تان اقای مومن زاده من همان کسی هستم که در بازار بالای سنگ ماشه جلو یک دکان دیدار کردیم و شما عکسی از استاد فیاض جاغوری از من گرفتید موقع کمپاین بود از کویت مزاحمت میشم خواستم ۱ خواهشی بکنم اکه قابل بدانید میخواستم لطف کنید در لومان رفته عکسی از حسینیه پیامبراعظم که در منطقه کلان بوری واقع است بر دارید و در سایت خوب تان قرار دهید خیلی ها از من سوال کردن که جرا عکسی از ان منبر جدید ولومان در سایت جاغوری۱ نیست ومن قول دادم تا بشما این خواهش راداشته باشم به امید فردای بهترتر