جاغوری و روز های عید

مدبریت ۴:۲۵ ب.ظ ۳

عکس از ارشیو سلام دوستان – عید تان مبارک ،

خدا کند که تا این دم روز عید تان با خوشی های هرچه فروان سپری شده باشد . عید قربان از جمله ی اعیاد مذهبی مسلمانان است که سالانه میلیون ها مسلمان واجد شرایط جهت ادای فریضه حج به عربستان صعودی میروند و در آنجا مناسک حج را انجام میدهند که بعد از انجام زیارت بیت الله شریف دوباره به وطن شان بر می گردند .

در این روز که به نام عید قربان یاد می شود در کشور های اسلامی بنا به رسومات دینی که دارند این روز را تجلیل می کنند ، یکی از مراسم روز عید قربان برگزاری نماز عید است که در تمام کشور های اسلامی برگزار می شود .

عکس از اشیو

مردم ولسوالی جاغوری همانند سایر مردم مسلمان جهان نیز با برگزاری نماز عید ، این روز را گرامی می دارند وجهت بازدید به خانه های دوستان رفته تا ضمن اینکه عید را با همدگر تبریک بگوبند و از احوال همدگر نیز جویا شوند .

پیش از فرارسیدن عید رسم است که مردم برای خرید لباس های نو ، مواد خوراکه ، شرینی جات و دیگر ضرورت عید را فراهم میکنند تا از دوستان که به خانه ی شان می آیند خوب پذیرای کرده باشد معمولا مردم ولسوالی جاغوری ۳ روز را عید میگرند و در این روز ها به شادی و خوشی می پردازند و میله های عیدی برگزار می کنند .

میله های عیدی معمولا شامل بازی های تخم جنگی ، تفنگ زنی ، کمان زنی ، ورزش و دیگر بازی ها می باشد .

در ایام عید کودکان بیش از همه خوشحال اند آنان لباس های نو می پوشند دست هایشان را حنا بندی می کنند و از همه مهمتر از بزرگان عیدانه دریافت می کنند .

دختران نیز با پوشیدن لباسهای نو و همراه با بزرگ تر های شان به دید و بازدید از خانه دوستان مصروف اند و برخی از دختران نامزاد شده از خانه شوهران شان لباس های عیدی دریافت می کنند .

این اعیاد ها همانند نوروز ، عید سعید فطر و عید قربان بشتر در کشور های اسلامی تجلیل می شود و از اهمیت زیاد بر خوردار است در این روز ها تمام ادارات دولتی و غیر دولتی تعطیل بوده و رخصتی رسمی اعلان می گردد ، و یکی دیگر از ارزشهای اعیاد اینست که مسلمانان بسوی اتحاد و همبستگی میروند و دیگر اینکه در روز عید کینه ها و دل نگرانی های که بین افراد از قبل وجود داشته از بین میرود ، در روز عید آشنائی میان مردم زیاد تر شده و انسان ها می تواند که دوستان بشتر پیدا کنند .

یکی از خصوصیات اعیاد اینست تا به ناداران ، فقیران و زیر دستان مساعدت شود یعنی کسانی که اقتصاد خوب ذر زندگی دارند با آنانکه نادار ، معیوب ، بی سرپرست اند در ایام عید کمک می کنند اما این رسم حسنه در جامعه ی ما کمتر دیده می شود.

خلاصه : عید بهانه ی است برای همدیگر دیدن ، ملاقات کردن ، همدگر را کمک کردن ، در آغوش گرفتن ، مهربانی کردن ، اخلاق نیکو داشتن با زیر دستان یاری رساندن و زندگی را برای همیشه زیبا ساختن است .

روز عید فضایی جاغوری عطراگین است خزان امسال به عید رنگ دیگر بخشیده است ، سردی هوا لباس ها را نو ساخته ، صدای اطفال که در میان قریه جات می پیچد ما را بیاد بلبلان بهاری می اندازند که چه زیبا می خواندند . اطفال های هستند که با لباس های نو و دست های حنا شده با یک شوق خاص عید قربان را جشن می گیرند و طرف دیگر کسانی هم هستند که نه لباس نو دارند و نه عیدی .

امروز در یکی از قریه های جاغوری دیدم اطفالی را که با لباس های کهنه با سر و صورت نا منظم طرف اطفال های و هم سن و سال هایش نگاه می کرد کسی نه بود که عید را برایش تبریک بگوید و با او بازی کند ، طرف دیگر را میدیدیم که بچه ها با لباس های نو مشغول بازی های ورزشی ، توشله بازی ، تخم مرغ جنگی و… می باشند .

زندگی را همانند روز های عید زیبا بگیریم خوب بیاندشیم ، خوب فکر کنیم ، جامعه خود را یک جامعه بسازم که همه روز هایش عید باشد .

پس بیاییم عید را به تمام معنی جشن بگریم و به تمام ارزشهای آن ارج قایل شویم به امید آنکه به عید تان زیبایی بخشینده باشید و قلب ها واقعا پیوند عیدانه داشته باشد.

دیروز وقتی خواستم گزارش برای عید قربان تهیه کنم داخل بازار سنگماشه شدم دیدم که نام خدا خیلی شلوغ است گیچ ماندم چه سوال کنم از کی سوال کنم !!!

هر چند در دیگر شهر های افغانستان مردم شکایت داشند که در ایام عید نرخ ها بالا می رود اما در جاغوری این امر معمول نیست و دکاندارن جاغوری با انصاف هستند روز های عید بهانه ی برای گران فروشی نیست بلکه روز برای انصاف ، عدل و … می باشد و مردم امسال نسبتا از نرخ ها راضی بنظر می رسند .

هر چند که شاروال جاغوری می گوید دیروز کاملا بازار را تحت کنترول داشته تا کسی گران فروشی نکند

آقای حسینی شاروال جاغوری می گویند : ما نرخ نامه های برای دکانداران توزیع کردیم و نرخ اجناس را کنترول می کنند.

از طرف دیگر مردم می گویند که پائین آمدن تومان ایرانی امسال عید را کمی کم رنگ ساخته است یعنی کسانیکه در ایران اند پول کم برای خانواده های شان ارسال می کنند .

اما سال های گذشته مردم از حواله داری ها پول های زیاد دریافت می کردند ، به هر حال روزی به دست خدا است ، مردم ما بسیار خوشحال اند و از روحی بسیار تازه ، هرکس به فکر کار و کاسبی خود اند .

نماز عید امروز جمعه ساعت ۸ صبح با حضور انبوه مومنین نمازگزار به شمول ولسوال جاغوری در مسجد جامع حضرت
رسول اکرم ( ص ) برگزار گردید .

بعد از نماز مردم عید را به همدبگر تبریک گفته راهی خانه های خود شدند در جاغوری این روز دیگر کدام خبر خاص نیست مردم سرگرم تهیه مواد اولیه ، برای زمستان است .

این بود گزارش و عیدی ما . امید که مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

عید تان یک بار دیگر مبارک

تا دیدار دیگر التماس دعا

ارادت مند تان مومن زاده – مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;جمعه پنجم آبان ۱۳۹۱ساعت;۱۶:۲۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

2,044بازدید

۳ دیدگاه »

 1. دانش عقرب ۶, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۹ ق.ظ -

  شنبه ۶ آبان۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۲۹

  مومن زاده عزیز سلام و عیدتان مبارک
  تشکر از گزارش های خوب تان

 2. علی عقرب ۷, ۱۳۹۱ در ۳:۵۰ ق.ظ -

  یکشنبه ۷ آبان۱۳۹۱ ساعت: ۳:۵۰

  الهی هر کدام شان از عربستان به سلامت بر نگردن و انشاالله طیاره های شان در دریای عرب سرنگون شودند که پا بر سر یتیمان و بیوه زنان میگذراند تا بنی اعراب را خوشحال سازند. مگر خانه خدا در افغانستان وجود ندارد یا بخاطر پر زرق و برق بودن کعبه به سوی عربستان میدوند؟ عجب گمراهای در قرن بیست و یکم وجود دارند الهی

 3. نصیر عقرب ۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۵ ب.ظ -

  سه شنبه ۹ آبان۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۱۵

  "کعبه یک سنگ نشانی است که ره گم نشود
  حاجی احرام دیگر بند ببین یار کجاست!"
  در شرایطی که بنده گان خدا در مملکت و شهر و ولایت و منطقه و قریه و محله و کوچه و حتی خانه جناب حاجی، گرسنه اند و در تامین نان و نفقه زندگی شان مشکل دارند و گرسنه می مانند، حج رفتن و زیارت کردن، چه معنی دارد؟!
  پیامبر اسلام، عجب هوش اقتصادی داشته و عجب خدمتی کرده برای عربها!!! درآمد خالص و مفت و مجانی؛ منبع پایان ناپذیر؛ هزاران بار برتر از نفت و گاز و دیگر منابع مادی!!!!
  سالانه میلیاردها دالر از جیب مسلمانانی که اکثرا در کوچه و قریه شان از کمترین رفاه زندگی بی بهره اند، وارد بازار عربستان میشود و به القاعده و سپاه صحابه و سلفی ها و وهابی های دیگر، جان و توان میبخشند تا بهتر و بیشتر برای قتل و ترور و نسل کشی انسانهایی که مخالف عقیده تاریک شان هستند، برنامه بریزند و توان وامکان بیابند!
  و در این میان هزاره های بدبخت……………..!!!!!!!!!!!!!!!!!