جاغوری یک بار دیگر ، میزبان خوب برای وعده های رنگارنگ مسولین این بار در سطح بالا تر

مدبریت ۱۰:۵۵ ب.ظ ۱۱

سلام دوستان – تلاش می کنیم شما را در جریان آخرین تحولات و خبر های جاغوری قرار بدهیم .

شینده ها حاکی از آن است که روز ۵ شنبه هفته جاری قرار است تعداد ۴ وزیر از چهار وزات خانه ، چهار وکیل ولایت غزنی ، و دو سناتور با هیئت همراه شان وارد ولسوالی جاغوری گردد.

و این که بعد از یک دهه برای اولین بار این چنین هئبت بلند پایه در ولسوالی جاغوری تشریف می آورند هدف شان چه است ؟ و باز چه خوابی – غیر از کامپاین انتخاباتی – برای این مردم دیده اند  ما هم سر در نیاوردیم  گزر زمان قضاوت خواهند کرد .

اما نظر بعضی از فعالان امور در مورد تشریف آوری این هیئت بلند پایه متفاوت است آنان می گویند جناب کرزی در طول یک دهه ، این اولین وزیر است که در ولسوالی جاغوری روان می کنند که هدف اصلی کمپاین انتخاباتی آینده افغانستان می باشد .

بعضی دیگر معنقد هستند که جناب کرزی انگیزه چندان برای این کار ها ندارد  خود آغایان این کامپیان ها را به راه انداختند .

با این حال همه اتفاق نظر دارند و تاکید دارند می گویند این بار این وزیر صاحبان نیز مانند باقی هئیت های که تا حالا در ولسوالی جاغوری آمده گاو و گوسفند مردم را چپه و شکم شان را چرب کرده چپن که سر تا پای شان را بی پوشاند و نیز کمپل های مردم را گرفته  وعده های دروغین به مردم داده و بر می گردند .

مقامات ولسوالی جاغوری این روز ها سخت مشغول نظم و انضاط و گرفتن آمادگی از مهمانان بلند پایه دولتی هستند  فکر کنم چاره ای جز این ندارد  . ولی آنچه که مهم است عکس العمل مردم جاغوری نسبت این مهمانان نا خوانده  است .

انتظارات ما از مهمانان ومسولین حکومتی- وظیفه ما به عنوان میزبان :

مهمانان ما با میزبانانش صادق نیستند . مردم قدرت و توانای مهمانان خود را می داند و از آنها انتظار کارهای بدور از توانایی شان را ندارد . ولی وقتی در جایگاه قرار گرفته احترام میزبانان را دیده احساساتی شده چشم را بسته هر چه در ذهن مبارکش ودر خواب هم ندبده برای مردم تعریف و یک مشت حرف مفت اضافی تحویل مردم میدهند و فخر فروشی می کند ما چنین هستیم چنان می کنیم . این توهین به مردم است . مسولین بیاد داشته باشد که دیگر این طرفند کهنه شده باید در فکر طرفند جدید باشد .

انتظار ما این است که با مردم صادق باشد مشکلات را و دلیل کار نکردن دولت در مناطق مرکزی را بیان کند  وقتی صادقانه باشد .صادقانه عمل کند وظیفه مردم احترام مهمان است چنان که قبلا این کار را انجام داده اند .

ادامه گزارش اول در اینجا بخوانید

+;نوشته شده در ;سه شنبه بیستم تیر ۱۳۹۱ساعت;۲۲:۵۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

309,358بازدید

۱۱ دیدگاه »

 1. محمدحسین سرطان ۲۱, ۱۳۹۱ در ۳:۴۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۴۴

  بهرصورت چون مهمان اند بایداستقبال کرد.اینکه آنهابه وظیفه خودعمل می کندیانه؟ وجدان ومسئولیت شان.درسابق هم جاغوری نقطه ی مهم هزاره جات بوده واعلیحضرت محمدظاهرشاه ومحمدهاشم خان میوندوال صدراعظم وسایراراکین بلند پایه آمده اند.حالا این وکیل ووزیرکه البته بایدبیاید. حق بودکه کرزی دراین مدت به هزاره جات می آمد.هم امنیت بودوهم حق داشت بیاید.چون کاری نکرده بود بقول معروف دستش پیش بینی اش بومیدادنیامد!حالاجاغوری بایدهررقم میشه یک دانشگاه راداشته باشدوازاین های که میادپلوچلوصرف میکندبخواهدکه اجراکندوسرکش پخته شود.

 2. علاقه مند سرطان ۲۱, ۱۳۹۱ در ۵:۰۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۱ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۸

  دوستان و عزیزان سلام. به نظر بنده بگذارید بیایندو استقبال کنید و با تصامیم از قبل گرفته شده حرف های دل تان را برایش بزنید و شکم های مثل تانگ و جیب های مثل بانک شان را نیز پور کنید و بفرستید. انشااله حق با ما و شما خواهد بود. کم کم لطف کرزی شاید بالا زده شده باشد.

 3. خیرخواه سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۶:۲۰ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۶:۲۰

  ای کاش این مسولین محترم از راه زمین می آمد که هم بی امنیتی و طالب را از نزدیک میدید و هم وضعیت راه و خرابی و گردو خاک را با تمام وجود لمس می کردند شاید کمی درد مردم را احساس می کردند
  از سوی دیگر کاش مردم ما این یکپارچه گی را میداشتند که به صورت منطقی و یک حرکت سیاسی خواسته های خود را از زبان خودشان به گوش مردم می رساندند نه از زبان یک عده متملق و چاپلوس و …

 4. لیاقت علی افتخاری سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۰۸ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۸

  منتظر گزارشهای تفصیلی تان هستم، جناب مومن زاده عزیز.

 5. نصیر سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۱۵

  با احترام به نظر تمام دوستان؛ من نظرم این است که نباید نیسبت به هرحرکتی بدبین بود و همه چیز را از عینک شک و ظن دید. خوب فرض کنیم که این وزرا و وکلا نیامدند؛ چه میشود؟ حال که آمدند ولو برای توت خوردن و شکم چرب کردن، بالاخره خالی از فایده نیست. هیچ که نشده مردم، حرف های ناگفته شانرا میتوانند بزنند و ظرفیت بالای جاغوری را برای ولایت شدن به رخ شان بکشند. این بستگی به مردم جاغوری دارد که چگونه از این سفرها استفاده کنند. هماهنگی با روح مدنیت و ملایمت و همسویی با دولت و حاکمیت، فعلا به نفع جاغوری است! امضای پیمانهای استراتیژیک و اعلام حمایت جامعه جهانی از همین حاکمیتی که ما غیر از شکایت و بد ورد به آن نداریم؛ از ما میخواهد که با این نظام از هوس یا مجبوریت باید همسو شویم و چاره ای جز این نداریم!
  جاغوری باید از هم اکنون جدا از حب و بغض های قومی و سمتی و لسانی ومذهبی، باید دقیق انتخاب کند؛ انتخابات ریاست جمهوری آینده پیش روست و این، برای مردم جاغوری بخصوص در دهه تحول تا ۲۰۲۴ بسیار مهم و سرنوشت ساز خواهد بود. باید روی کاندید مورد نظر ریاست جمهوری آینده جاغوری بحث شود؛ کمی از مسایل قل وقریه خارج شویم و منافع کلان منطقوی را از نظر نیندازیم؛ فرصت ها رفتنی و تلف شدنی اند؛ برگهای برنده را ازدست ندهیم!
  درین ده سال گذشته اگر معایبی در دولت و حاکمیت بوده، مشکلات و خامی هایی از خود ما مردم جاغوری هم سرزده که تاوان آن را پرداخته ایم. نباید به گذشته برگردیم و در حاشیه قدرت، بر مخالفت پافشاری کنیم!

 6. نسیم جاغوری سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۴:۳۸ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۳۸

  نصیر جان سلام
  از نظر تان استفاده بردم ولی دوست عزیز این حرف های که شما یاد اوری کرده اید برای بازاز گرمی خوب است .

  ما می روم روی فرض اول شما فرض کنید در دیگر ولسوالی ها نرفتند چه شده است اگر متوجه نشده اید ما برای تان می گویم :

  ۱ – کدام زحمت برای شان ایجاد نشده
  ۲ – نان چپن هزاران خورد برد دیگر در خانه شان مانده
  ۳ – با وعده های پوچ تحقیر هم نشده
  بازم بگویم …

  نصیر جان به قول داکتر نجیب آو از سر غقول است شما سری پل امی استاد استی پرتو فلتر ره او صاف شو وه از این جا صاف نمی شه .

  دای کندی خیلی مدت شده ولایت شده چه مقدار اطلاعات از آن جا داری چه مقدار بودیجه ولایت در این ده سال آن جا صرف شده . ببخشید از شما چه پنهان نظیر همین توجیهات ان ادمهای مسول را تا کنون به سری جایش نشانده است .

  داستان والی داکندی را که منجر به گرفتاری برای دوستان مثل رجا در دایکندی شد چه قدر بیاد داری ؟ چیزی نگفته بود گفته از بودیجه ولایت شما یک غژدی کلان نتوانسیتی بگیری ؟ تا این بچه ها در زیر آفتاب درس نواند ؟!!!!

  بابا با این نظام همراهی با آن جز تحقیر چیزی نیست . میدانی دوست عزیز تمام راه حد فاصل جاغوری تا قره باغ ۲۴ کلومتر است وقتی در این جا می رسی نفس تان بند می اید چرا با وجود بودیجه خارجی ها اسفالت نشد . آن چندمین خودی والی صاحب گفت آماده است . چون اگر این راه اسفالت می شد رهگیری ها نیر کمتر می شد .

  وانگهی چرا شما این طور فکر می کنید که جاغوری و …حب و بغض های قومی و سمتی و لسانی ومذهبی،

  دست بردار . فکر می کنی بشر دوست که مردم رای دادند برای چه بود نتبجه رای شان امروز مشخص شدند

  انهای که رای دادند با آنهای که رای دادند در نتیجه در نظر کرزی مساوی اند ولی در نظر آزادی خواهان نه .

  دادن رای به بشر دوست نه بخواطر بشر دوست بلکه بخواطر انزجار از تعصب فاشیزیمی باند کرزی که در نشر کتاب نشان دادند

 7. نسیم جاغوری سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۴:۵۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۵۵

  کسانی نظر شما را دارند که در دسترخوان بخور نمیر آنها شریک هستند . بیا از دل مردم بپرسید . که چه شور بر سر دارد .

  من فکر میکنم باید مردم حرف شان را ازادانه بزند که متاسفانه یک فرهنکی ما این طور قضاوت می کند ما از دیگران چه توقع داریم

  یک کلام تمام : به مهمانان محترم بگویند حرف اضافی تمام هر کاری که می توانید و از پسش برمی اید بگوید حرف اضافی خلاص .

  به مهمان بگوید مردم را کودن فرض نکنید ما شما را می شناسیم توانایی وغیرت و شهامت تان را نیز می دانم . تمام .

 8. نصیر سرطان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۶:۲۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۲۳

  نسیم جاغوری جان، سلام متقابل مارا هم بپذیرید! تشکر از توجه و تذکاری که داده اید و زحمت کشیده اید.
  من با برخی موارد از گفته ها و نوشته های تان موافقم؛ اما در برخی موارد نیستم.
  نان دادن و چپن دادن و زحمت کشیدن برای وکلای جاغوری که اولاد جاغوری اند و وزرایی که به دیدار مردم جاغوری می آیند؛ بدتر از لنگی دادن و مهمان کردن و راه رفتن در رکاب طالبان کرام نیست؛ که ما مردم جاغوری کردیم! خودکشی و بیگانه پرستی شرط انصاف نیست.
  دایکندی، امکانات و تشکیلات یک ولسوالی را داشت که کسانی برای کسب مقامات همان ولسوالی به سرو کله هم میزدند؛ مثلیکه حالا در جاغوری همینطور است؛ اما وقتی ولایت شد، علاوه بر نیلی مرکز ولایت، صاحب هشت ولسوالی (اشترلی٬ خدیر٬ سنگ تخت٬ شهرستان٬ کجران٬ کیتی٬ میرامور) شد و افراد زیادی در پست های آن راه یافت. قبلا ضمیمه بامیان بود و در شورای ملی و شورای ولایتی و ولسوالی، امتیاز یک ولایت مستقل را نداشت؛ اما حالا نماینده گان مستقل در شورای ملی وشورای ولایتی دارد. قبلا در معارف و تحصیلات عالی و حج و…، سهمیه یک ولسوالی را داشت؛ اما حالا از سهمیه یک ولایت برخورداراست.
  اینکه بودجه درآنجا مصرف نشده؛ در بامیان و بدخشان و بادغیس و جوزجان و فاریاب و فراه و نورستان و ارزگان و سمنگان و زابل سرپل و کنر و پکتیا و پکتیکاهم نشده؛ اما بهرحال امتیازات دیگر شان حتی دایکندی به مراتب بیشتر از امتیاز ولسوالی جاغوری است.
  رای به بشردوست هرچه بود، بالاخره خودش گفت: "هرکی از لحاظ قومی به من رای داده، خیانت کرده!" آیا بیش از پنجاه هزار رای من و توی جاغوری، همه جدا از حب وبغض قومی، براساس روشنفکری بود؟ دراینصورت تعبیر "انزجار از تعصب فاشیزمی باند کرزی"؛ در کمنت جناب شما چه مبنا و معنا خواهد داشت؟!
  اینطور نیست که هرکس نظر دشمنی و دشنام دهی به دولت و برادران پشتون را نداشته باشد، در دسترخوان بخور نمیرشان شریک باشد. جفا نکنید!
  من هم طرفدار نظریات آزادم و باید برای روشنی هم با حفظ ادب واحترام، نظرات مانرا باهم شریک کنیم و بهره ببریم.
  من به مهمانان احترام دارم. آنها آنقدر ادب دارند که مردم را کودن نگویند. شهامت و غیرت شان هم به خودشان مربوط است!
  موفق باشید.

 9. محمدحسین سرطان ۲۳, ۱۳۹۱ در ۹:۴۷ ق.ظ -

  جمعه ۲۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۹:۴۷

  درقسمت توافق رهبران مطرح هزاره باحامدکرزی درزمان کامپاین دوردوم انتخاباتش.یکی ولایت شدن جاغوری بود.اینکه افراداز۱۸تا۴۰ سال اکثریت شان براساس احساسات قومی به بشردوست رای داد،همان معاهده هم تحت سوال رفت؟وآراءبیانگربی توجهی به توافق بزرکان هزاره ومنافع خودمان بود!ممکن کرزی زیرقولش شایدمیزد؟امااینکه درآینده بچسپیم به اینکه مابه یک هزاره رای میدهیم،بهتراست ازطریق تعامل روی پروژه های کلان رای بدهیم.زمان محقق معلوم شدهزاره دررده سوم ازناحیه نفوس است.دیگرهرچنددرصدکنیم همانست.

 10. نیروانا سرطان ۲۵, ۱۳۹۱ در ۱:۱۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۵ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۱۳

  در پروسه تاریخ، این همواره ریزه خوران سفره استبداد بوده اند که استبداد را در میان ملت و قبایل محروم افغانستان مشروعیت بخشیده اند! کاسه لیسان؛ این همان خلف های ناصالح « تاپر» خلق اند که به ازا تکه شیرینی« پست و مقام» مام میهن و سرنوشت آنرا در فاحشه خانه سیاست به معامله میگیرند! هر گاه چنین شخصیت هایی پارازیت گونه در میان جمع باشد، ملت و مردم روی خوشی را نه خواهند دید!!

 11. قادر علی عالمی اسد ۴, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۵ ق.ظ -

  چهارشنبه ۴ مرداد۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۴۵

  دوستان همه چیز را باید از دریچه تنگ خودخواهی و تنگ نظری نباید دید بلکه باید وسبع فکر نمود و ابدورزادگی های قومی ومحلی پایان داد مهمانان را حرمت و مهمان نوازی باید کرد وازاینکه همه ما زبان طویل انتقاد آمیز داریم ودر توهین تهمت سرمتخصص هستیم به حوادث وجریانهای روزمره وطن ومردم خود کمتر متوجه هستیم وتو سط دوشمنان نابودی خویش را جشن میگیریم وای برحال این مردم واین دیار که سرتاپا پر از بحران است. دوستان من فکر مکنم از اینکه هیچ نباشیم بهتر است که باشیم. از درون نظام دور بودن جفا درحق مردم است توهین وحساداتهای بی مورد را کنار بگذاریم یکدیگر را قدر کنیم انتقاد آسان است ولی کار کردن مشکل.