جانا سحن از زبان ما می گویی

مدبریت ۶:۵۸ ب.ظ ۱
جانا سحن از زبان ما می گویی

mahmood karzaiسلام دوستان در تاریخ   ۲۲ ثور ۱۳۹۲  سایت بی بی سی مصاحبه ای با محمود کرزی را در رابطه با سخنان منتسب به او نشر کرده است .  گرچند به ظاهر و برداشت اولیه به محاطب چنین القاء می کند که  گفته های منتسب به خودش رد را کرده است .

ولی وقتی صحبت های که حاکی از واقعیت ایشان را مرور می کنیم  . می بینیم که ایشان کفته ها واعتراف به حقایق را توهین نمی داند به همین دلیل یک بار دیگر نیز ابراز می دارد و تاکید می‌کند که برای او مهم نیست که چه کسی و از چه قومی رئیس جمهوری آینده افغانستان می‌شود. دلیل این تاکیدش هم واضح است . چون رهبران پشتون در سه صد سال دوره حکومت شان هیچ خدمتی نکرده اند . که این بار جملات ایشان با حذف دلیل امده است . واز روشن فکران افغان  مثل محمود کرزی  همین واقعییت تاریخی می توان انتظارداشت  . بحق باید گفت : جانا سخن از زبان ما می گویی .

از طرفی دیگر در سخنان محمود کرزی  تلوبحا  اعتراف به حقابق دیگر است  وان اینکه ، مردم پشتون  مثل گذشته که دنبال لشکر کشی به اموال دیگران تحت عنوانی کوچی گری و …  بودند الان این فکر خیال باطل از کله شان بیرون کنند . او می گوید : تنها در این جلسه ما گفتیم در زمان جنگ‌های سرتاسری در جهان ( یا افغانستان) که مردم به زور، عوض این که خودشان تولید کنند اموال دیگران را می‌گرفتند، گذشته. اکنون مردم باید تحصیل کنند و تلاش کنند. با جهان و بین خود تبادله و خرید و فروش کنند و خود را برسانند .

صرف نظر  از تاید یا رد این گفته ها ، آنچه که مایه امید واری است تفکیک بین توهین و اعتراف به  قضایای تاریخی است  که اعتراف به آنها نه توهین بلکه خدمت بزرگی به جامعه نو پا افغانستانی است .

بی بی سی می نویسد: محمود کرزی می‌گوید در انتخابات آینده ریاست جمهوری از برادرش ‘قیوم کرزی’ حمایت می‌کند . اخیرا حرف هایی به نقل از محمود کرزی برادر رئیس جمهوری افغانستان در سایت خبری “بینوا” به نشر رسید که بازتاب زیادی بین افغانها به خصوص در شبکه های اجتماعی داشت

گفته شده بود که او در نشستی با شماری از استادان از ولایت ننگرهار و قندهار گفته “برایم مهم نیست که پشتون ها بیشتر از این در قدرت باقی بمانند. رهبران پشتون در سه صد سال دوره حکومت شان هیچ خدمتی نکرده اند و ما نیز به عنوان فرزندان احمد شاه بابا و میرویس نیکه باید نه خود و نه دیگران را فریب دهیم.

همچنان به نقل از او در این سایت آمده “بیائید تا خودمان مساله خط دیورند را با پاکستان حل کنیم، مردمان آنسوی مرز به درد ما نمی خورند. ما به پاکستان نیاز داریم.”

شک و تردیدهایی در مورد صحت این سخنان وجود داشت. شماری آن را اعترافی تاریخی خواندند و شماری دیگر آن را کمپاین انتخاباتی تلقی کردند.

به سراغ محمود کرزی رفتم و از او در این مورد پرسیدم.

محمود کرزی می‌گوید سخنانی که به نقل او در سایت بینوا منتشر شده، “مزخرف و افتضاح” است.

او گفت: “تنها در این جلسه ما گفتیم در زمان جنگ‌های سرتاسری در جهان که مردم به زور، عوض این که خودشان تولید کنند اموال دیگران را می‌گرفتند، گذشته. اکنون مردم باید تحصیل کنند و تلاش کنند. با جهان و بین خود تبادله و خرید و فروش کنند و خود را برسانند.”

وی توهین به احمد شاه درانی را نیز رد کرد و گفت: “چطور امکان دارد من که خودم یک پشتون هستم به افغانستان و به کسی که افغانستان را ساخته، توهین کنم.”

شماری از افغانها در واکنش‌های شان به مطلب چاپ شده به نقل محمود کرزی در سایت بینوا، گفتند که احتمالا او نامزد ریاست جمهوری در انتخابات آینده است و برای بدست آوردن آرای مردم غیرپشتون این سخنان را گفته است.

اما محمود کرزی می‌گوید: “برادرم (قیوم کرزی) در انتخابات نامزد است، من حمایتش می‌کنم و او هم یک پشتون است.”

اما تاکید می‌کند که برای او مهم نیست که چه کسی و از چه قومی رئیس جمهوری آینده افغانستان می‌شود.

وی گفت: “اینجا دموکراسی است. هر کسی که آرای اکثریت را بدست آورد همه باید تعهد کنند که حمایتش کنند. از هر قومیتی که باشد. قانون اساسی این را می‌گوید، خواست افغانها همین است و خواست دنیا نیز همین است.”

قبول خط دیورند، خودکشی سیاسی”چطور امکان دارد من که خودم یک پشتون هستم به افغانستان و به کسی که افغانستان را ساخته، توهین کنم.”

بینوا، از محمود کرزی نقل کرده بود که گفته است، باید مشکل خط دیورند با پاکستان حل شود و پاکستان برای افغانستان مهم است. اما وقتی از آقای کرزی در مورد خط دیورند پرسیدم گفت:” خط مرزی دیورند افغانها را از یکی از بزرگترین منافع اقتصادی و منطقوی شان “راه به دریا” محروم ساخته که تا امروز افغانستان به این خاطر، ضررهای زیادی دیده است.

آقای کرزی خط دیورند را تحمیلی و غیر عادلانه می‌داند که بر افغانستان تحمیل شده است.

محمودکرزی گفت: “هیچ افغان وطندوست و وطنپرست به این عقیده نمی‌شود که خط دیورند را به رسمیت بشناسد. این خودکشی سیاسی است هم برای حال هم برای نسل های آینده.”

پس از تنش های مرزی اخیر بین افغانستان و پاکستان، بحث در مورد خط مرزی دیورند، موضوع داغی شده است.

رئیس جمهور کرزی نیز به تازگی به صراحت اعلام کرد که حکومت افغانستان این خط را به رسمیت نمی‌شناسد.

محمود کرزی یکی از بزرگترین سرمایه گذاران افغانستان است.

او یکی از سهامداران کابل بانک بود. زمانی که این بانک ورشکست شد و پرونده فساد در آن مطرح شد او یکی از متهمان پرونده کابل بانک بوده است. او در انتخابات گذشته نیز از برادرش حامد کرزی حمایت کرد.

1,339بازدید

یک دیدگاه »

  1. میراحمد لومانی ثور ۲۵, ۱۳۹۲ در ۵:۲۵ ق.ظ -

    دوستان سلام! من که نفهمیدم، کجای سخنان فاشیستی آقای کرزی به سخنان « ما » میماند؟ بوی و تعفن تعصب واستبداد قومی فاشیستی از آن به وضوح به مشام میرسد! بر تری جوی و قوم گرایی نیز در آن موج میزند. کسی که در چپاول و تاراج دست دارد، و آشکار از پشتون والی « بر تری جویی افغان ها» دفاع مینماید، کجایش به سخنان ما و فریاد ما میماند؟! دوستان هزاره ها نباید در قبال نوازش های اندک و نوکر مابانه اوغان همچون گذشته و حال تعادل خرد ورزی تاریخی خویش را از دست بدهند و.. استبداد سه صد ساله معیار اساسی محک صداقت افغان ها است! و تداوم تجاوز دیروز آنان به صورت کوچی در بهسود و ناهور هم اکنون نیز جریان دارد…!! نسل جدید باید هوشیار باشند؛ یک بار و برای همیشه دیکتاتوری سوزنده افغانی را به زباله تاریخ دفن بنمایند! من ایمان دارم که با پیشه عقلانیت مظلومین تاریخی این سرزمین، این امر بزرک تاریخی ممکن خواهد بود…! بهامید آنروز…