جریان محاکمه عاملان شرم اور قضیه پفمان نکته های در خور تامل .واکنش مردم جاغوری

عزیزالله جاغوری ۱۱:۳۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
جریان محاکمه عاملان شرم  اور قضیه پفمان نکته های در خور تامل .واکنش مردم جاغوری

jani مشاهده چند ساعته جریان محاکمه عاملان شرم  اور قضیه پفمان ضمن شرم اوری  چندش بسیار را نیز به همراه داشت والبته در برگیرنده نکته های در خور تامل .

 اما اصل واقعه : طبق اظهار متهمان در دادگاه  :

 این افراد شیاد متوجه حضور یکی از افراد پول دار در پغمان می شود با دار دسته اش قرار گذشته که مسیر راه آن را گرفته جیب آن را خالی کند .

 برای این کار از لباس پلیس که قبلا تهیه کرده بوده استفاده می کند .  این گروه ده نفری به چند دسته تقسیم شده به جایگاه ار پیش تعین شده خود قرار می گیرد .

 یک گروه وظیفه دیدبانی را به عهده می گیرد که از امدن نیروی امنیتی خبر دهند   گروه دیگر  سر راهی مسافرین را گرفته آن را به کوچه در همان نردیکی هدایت می کند .

 گروه سوم  آن ها را تحویل گرفته مردان را از زنان جدا کرده  ابتدا همه دار ندار شان را به یغما برده سپس بر زنان تجاوز گروهی می نمایند .k

 این جریان حوالی ساعت ۹ شب شروع  و تا ساعت ۲ شب ادامه داشته است . شاید  فرد مورد نظر خاص در کار نبوده  به دلیل ترعیب بقیه از این عنوان استفاده کرده است .

در این مدت چند موتر از خانواده ها در ولسوالی پغمان که از یک محفل عروسی بسوی خانه شان در حرکت بودند، در دام اینها افتاده سرنوشت غم بار را از سر گزراندند .

پولیس کابل هفت تن از عاملان جنایت پغمان را بازداشت کرده و گفته است، در حال حاضر تلاش‌ها برای بازداشت سه عامل دیگر این رویداد جریان دارد.

ظاهرا یکی از زنان پس ار رسیدن به شفاخانه جان باختند .

 در تاریخ ۱۶ /۶ / ۹۳ دادگاه که به همین مناسبت برگزار شده بود ۵تن را به اعدام محگوم  ومابقی را به زندان ۲۰ ساله فرستادند . این بود اصل ما جرا  :

 اما نکته های عجیب وقابل تامل در این واقعه  :p

 ۱ –  طبق اظهارات فرمانده پلیس در دادگاه  متضررین این واقعه فقط جریان سرقت را در پلیس خبر می دهند  واز اتفاقات شرم اور چیزی نمی گویند .

 ۲ – خانم های که مورد تجاور قرار گرفته به یک شفاخانه در کابل مراجعه کرده برای تداوی وجلو گیری ازعواقب بعدی دکتران را در جریان قرار داده است آنگاه خبر تجاوز را مسول شفاخانه به پلیس گزارش می دهند .

 ریس پلیس می گویند من اظهار بی اطلاعی کردم ار این خبر شوکه شدم سریعا به رسانه خبر دادم که اطلاع ثانوی کسی حق نشر این خبر را ندارد . تا سرنخ بدست ما بیاید آنگاه به شما خبر خواهیم داد .

 ۳ – بعد از ان که پلیس یکی از مجرمان گرفتار نموده وبه بقه همکاران اعتراف می نماید وبقیه افراد این کروه تبهکار گرفتار عکس های آنها در رسانه ها قرار می گیرد  یکی یکی پیدا شده واین جانیان را به معرقی می گیرد  واظهار می دارند که کدام این ها چنین جنایت را انجام دادند .

 ۴ مسایل ابرو وحیثیت مردم باعث شده است  که کسی – از این جانیان به قول ریس پلیس که کم نیستند – شکایت شان را درج نکند . این مسئله به جنایت کاران کمک کرده است تا با خیال راحت بدون مزاحمت به جنایت شان ادامه دهند . در همین رابط ریس پلیس گفت :

 کسی تلفنی تماس گرفت  گفت فلان فرد در خانه امده ضمن تجاوز با خیال راحت حمام شان نیز انجام داده می رود . ولی ما از ترس ابرو کاری نمی توانیم بکنیم  این همان نکته های عجیب در دادگاه بود . که بدن ادم را می لرزاند .

 ۵ – ابتدا تجاوز بلای زنان صورت گرفته که با استین های بریده و … قرار داشتند . قابل توجه خانم های که دوست دارند یا اصلا مورد تجاوز قرار نگیرند ویا در مرحله اول  نبلشند  .  باید زمینه ای چنین وضعیت اسفبار را فراهم نکند .

۶ – سکوت بیشرمانه ی شورای علمای! افغانستان – این یکی واقعا دیگه از اصل ماجرا شرم اور تر شده است .

۷ – واکنش خوب ریس جمهور که قابل ستایش است که اگر این ارگ نشین در مقابل ترویستان وبرادران ناراضی اش چنین تصمیم های منطقی در این مدت می گرفت یفینا حال روز جناب ایشان ومردم به چنین وضع نا خوشایند نمی رسید .

 ۸– واکنش مردم در قبال این واقعه  : جای بسیار خوشحالی است که شعور سیاسی مردم واقعا ستودنی است .  در اکثر شهرهای بزرگ وکوچک من جمله جاغوری شاهد امدن مردم در صحنه می باشیم . این اقدام را باید به فال نیک گرفت .

واکنش مردم در جاغوری ja

 روز یکشنبه مورخ ۱۶ سنبله ۱۳۹۳ خورشیدی مردم جاغوری با راه اندازی مظاهره به هدف محکوم نمودن عاملان انتحار و انفجار چند روز قبل در ولایت غزنی و نیز  خواهان اشد مجازات عاملان تجاوز دسته جمعی بر زنان در پغمان شدند.

 معترضان در جاغوری از حکومت خواستند، در شناسایى شرکاى این جنایت و محاکمه‌ی کردن آنها اقدام‌‌های جدی را روی دست گیرد خواستار اعدام عاملان رویداد پغمان شدند.jah

این اعتراض  مسالمت امیز  نسبت به دو امر مهم  نشان دهده این واقعیت است  جاغوری ها خوشبختانه در این اواخر در مسایل حساس کشور واکنش نشان داده کم کم دارند جاگاه واقعی خود را پیدا می کند .

این مظاهره از پیش روی لیسه استاد عبدالغفور سلطانی مرکز آغاز و با سر دادن شعار های :

 تجاوز و خشونت ، ننگ آور است به ملت،

 آزادی مجرمان شرم آور است به دولت،ja3

و آن مجرمان وحشی محکوم باید گردد، اندر حضور مردم معدوم باید گردد.

از میان بازار سنگماشه عبور و الی مقر ساختمان ولسوالی جاغوری ادامه یافت.

مقاله خوانان و سخنرانان در این تظاهرات هر یک به اعتقاد  خویش این عمل را به شدت تقبیح کرده و خواهان اشد مجازات بر عاملان این دو قضیه گردیدند.

این مظاهره با خواندن قطع نامه به پایان رسید

1,627بازدید

کامنت بسته شده است.