جلسه به بهانه شهدای کویته ، تصمیم برای باند بازی

مدبریت ۱:۰۵ ب.ظ ۶۳

 باخبر شدم که قرار است یک گردهمایی  و نشست برای تنظیم تظاهرات از خواطر شهدای مظلومانه اخیر کویته در افغان بازار شهر ملبورن استرالیا روز یگشنبه گذشته دایر گردد . باتلاش خود را به آنجا  رساندم تا سهمی درین اقدام نیک بگیرم.

 رفتم دیدم مردم و تعدادی از قشر تحصیل یافته هم دران نشسته بودند. کسی نیز  این نشست را ریاست و اداره می کرد، او را بتازگی در این شهر می دیدم .

 تعجب آور این بود که  ریس مجلس های قبلی در گوشه دیگر ساکت نشسته بودند  گویا اصلا گپ گفتن بلد نیست در حالیکه از رجز خوانی های که پیش از این می کرد در نشست های پیشین از این ، همه را بیاد رستم زال می انداخت.

 باور کنید همه اش متوجه این جناب ریس جدید شده بودم که با تندی و خشونت سخن می راند، بسیار حرف گفت و حمله کرد به سوال ها مثل خدا بیا مرز هتلرجواب می داد.  بسیار از نفرهای که خود را تعلیم یافته و روشن  می دانستند فرصت گپ زدن نمی داد. مالوم می شد که مردم کاملا غافل گیر شده بود، مهمان ناخوانده ؟ د جای ریس مجلس؟ این همه تهدید و توهین؟  تعدادی از ادم های که در یگ سال گذشته بعنوان سران فتنه ،همه پا در یگ موزه داشتند و مثل ادم های بهم چسپیده از هم جدا نمی شدند، و در جلسه، همیشه جای کلان ها در سمت بالای مجلس ردیف و به هم چسپیده می نشستند. امروز هرکدام در یگ گوشه از این مجلس پراکنده نشسته بودند، هر کدام در یگ فرصت از یگ موضع دفاع می کرد، که نشان یگ پلان پنهانی و ودسیسه جدید را می داد .

 همزمان با این مجلس ، چند دکان آن طرف تر ، مجلس فاتحه برای شهدای کویته و شهادت حضرت فاطمه  (س) همزمان برگزار شده بود، ریس جدید در قسمت از گفتگو ها با جذبه و شور آنان را براحتی متهم به تند روی مذهبی کرد، که” اینها هم ازره  یند ” ؟؟؟ از این سخن!

یادم از گذشته خویش آمد و هنگام که چقدر مردم را در جریان غرب کابل و جنگ های گروهی بین ازرگی  متهم و وابسته به بیگانه های غیر قومی و مذهبی کرد، و چقدر از آنان را به این اتهام  کشت، بدار آویخت و بعنوان خاین در جامعه معرفی کرد ولی سرانجام چی؟ . همان چپن کشالگ کنارش ایستاد شده استاد سیافش خطاب کرد و به هزاره ها شیعه های که دیروز اعتماد نمی کرد و خاین می گفت . و به همین جرم می کشت ، امروز به قاتل مردم تکیه کرده و استادش می خواند.

هزاره های که برای کشته های هزاره ها مراسم فاتحه گرفته است ، در جمع کل کلانای مردم اونا را ، غیر ازرگی و به تند روی مذهبی متهم می کنند. برای چه ؟!! چرا  آخیر؟ مگر شما دیگه کی استید؟ و این کلانی را کی به شما داده ؟ .  نکند که یگ روز اعلام پیامبری و معجزه  کنید . در اصول دین یاد گرفته بودیم که ” یگ بار مردن و دو بار زنده شدن حق است، گور و کفن شک است” شما باز بعد از بیست سال زنده شده باشید.  البته آن زمان یادم رفته بود  که دست زدن کندن خوردن سوار شدن بالا  است  فقط شعار آزره  یاد تان نرود . آزره  آزره .                             

این مجلس از ساعت ۲ بعد از ظهر شروع شده بود و تا ساعت هشت شام ادامه داشت  و هیچ تصمیمی گرفته نشد که چکار شود . ظاهرا قرار هم نبود  که نسبت به ازره های کویته کاری صورت بگیرد از قدیم هم همینطور بوده  آزره کشته یا زنده شی بهانه خوبی برای باند بازی است در راستای همان باند بازی یگ تعداد آدما را کمیسیون چی انتخواب کرد برای چی !!! ؟ اول ما هم نفهمیدیم، برای چه ؟ تظاهرات که کمیسون چی نمی خواهند بعد یادم یاد امد  ای دل غافل  عندلزوم  برای باند بازی کمیسون چی بدرد می خورد .

چیزیکه ازین گفتگو ها یک بار دیگر فهمیده شد  این بود  که هدف شهدای کویته نبود ، کار در ادامه  باند بازی و گروه گرایی بود که از سال های پیش دراین کشور شروع کرده اند، مدعی اند که :

” آسمون دنیای ازره را در کل دنیا اینا بلند گرفته و یگ استرالیا مانده که اینجی هم برای آبادی ازره تلاش و جهاد می کنند”  در پی پیشبرد اهداف خرافاتی خود زیر پرچم سازمان خود استاده شدند؛ که بیست سال پیش عند ضرورت پایانش اعلام گشته بود .

 تصمیم  در حقیقت برای این است که برای جناب استاد میخواهند در شهر ملبورن استرالیا نمایندگی افتتاح نمایند . انهم در ملبورن، چرا؟ چون ملبورن بیشترین جمعیت هزاره ها را دارد. و نیز در زیر کنترول این سازمان  منحله هم نیست. به بهانه شهدا کویته مقدمه چینی برای فتنه ای جدید که از مجالس مخفی آن هم معلوم شد. و تاهنوز ۳ نفر برای کسب مقام نمایندگی در کابل مسافرت و نموده اند که تا این مقام کبرا را تصاحب نمایند. انچه که پیداست این است که برسر گرفتن این مقام رقابت های سخت داخلی جریان دارد ویکی از این سه نفر ظاهرا کاملا ناکام بی نام و نشان برگشته است.

خوب است که بدانید در شهر ملبورن در حدود پانزده هزار ازره زندگی می کنند و مردان و زنان بسیار روشنی دراین شهر هستند و برای مردم کار می کنند. ظاهرا ریس تازه  جند نفر دیگر سران فتنه اند که از شهر دیگر استرالیا فقط برای ریاست یگ جلسه بسیار ساده  به کمک هم قطاران خود آمده و از در ، که داخل شده راست در مقام ریاست تکبه زده است . چونکه به حرف دوستان ساکن ملبورنش دیگر کسی گوش نمی کند، از فتنه گری های بی اندازه و خیانت به اموال مردم ، جنگ و آشوب،  مجبور شده برای ادامه فتنه از شهر دیگر کمکی خواسته است تا با استفاده از عنوان های قومی وگروهی بخیال خود پرچم پیروزی بر ازره را ، بدست بگیرند.

تعجب اینجاست که اینان از این همه مردم ازاری لذت می برند و در کشور مثل استرالیا به جان مردم افتاد

4,419بازدید

۶۳ دیدگاه »

 1. یاقوب زاید ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۱۲:۳۸ ق.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۰:۳۸

  تغاری بشکند ماستی بریزد…. راستی که از این خون های ریخته شده در کویته، بعضی ها در افغانستان نیز باید بهره برداری سیاسی بنماید. سیاست همینه دیگه .ها..ها..ها.!!
  کشتار هزاره ها در کویته تا به اندازه زیاد نتیچه تند روی های غیر معقولانه بعضی احزاب مشخص افغانستانی در ان دیار میباشد! چنگیز بازی و بابه بازی به نفع مردم کویته نیست. به جای ان ها دنبال جنرال موسی و امثال ان ها باشند..
  مختار برار منده نشی!!!

 2. صادقی ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۶:۱۶ ق.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۶:۱۶

  سلام دوستان! و اقای مختار!
  با اقرار به این واقعیت که امروز هیچ سازمان و گروهی که بیش از بیست سال از انحلال رسمی آنا ن میگررد چیزی باقی نمانده و این بشمول سازمان نصر است.
  و این یگ ساده اندیشی بیش نیست که به موافقت با مخالفت ان کاری صورت بگیرد، ولی یگ حقیقت را نمیتوان انکار کرد که بشر همیشه بر معیار خواست های مشترک شان هرچند که همدیگر را ندیده باشند و تعهدی بر محوریت سازماندهی متمرکز هم نداشته باشد بازهم در کنار هم کار میکنند و بطور ناخود آگاه در سلسله یگ خط و روش سود جویی از نام و عنوان های مقدس برای اهداف نامقدس شان بکار میگیرند ، و در یگ خط فکری مشترک قرار میگیرند.، قابیل و فرعون و بنی امیه هیچکدام در سازمانی مشترک عضویت نداشت، ولی همگی سر و ته یگ کرباس بودند. امروز نصری وجود ندارد ولی طرز تفکر ، استحمار گری یگ طرز تفکر شیوه کاری مشترک تعدادی است ، دیروز بنامی و امروز بتام دیگر و این شیوه تا انسان است وجود دارد. چی نصری در کار باشد یا نباشد.
  و این مردم است که چگونه باید از دام طرفند های استعار گری و استحمار گری خود خود را برهانند و یا گرفتار نیایند.

 3. هادی ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۸:۱۸ ق.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۸:۱۸

  کیانی عزیز: تشکرازگزارش کاملاً دقیقت.من هم به عنوان یک هزاره شرکت کرده بودم تا بلکه سهمی داشته باشم درابراز غم شریکی وهمایت ازبرادران مظلوم ما درکویته اما بی خبراز انکه جلسه صرفاً بنام انها است .درواقع سران فتنه بهره داری شوم شانرا ازوقایع کویته نموده بودند.ازانجایکه خودشان دیگر رویی بین مردم ندارند فرد همجنس گرای را ازادیلاید دعوت نموده بودند، بدون انکه اسمش رادراعلامیه ذکر کند. ویک تعداد خواص فقط اجازه گپ زدن میداد …برای امثال برادر شهید یوسفی ،پروفیسور صفدری ویا دکتر…وخیلی های دیگرکه هم سلیقه این گروه پرستان جاهل نبود اجازه حرف زدن داده نمی شد …خدا کنه اقای رحیمی اجازه نشر نظر مرا بیدیه…

 4. kaka ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۹:۲۸ ق.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۲۸

  چرا افغان بازار ؟ چرا هزاره تاون نام گذاری نمیکند یا اینکه میتر سد که زیر سوال میرود . در ملبورن وری جای باز اوغان بازار . امید است که نامش را به هزاره تاون تغیر بدهد که لا اقل اولادای مردم کمی بیشتر هزاره را که در نوع خودش جرم است بشناسد …

 5. بی نام ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۲:۵۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۵۸

  شما مردم هزاره فقط همیشه از بین خود انفجار کرده اید و هیچ وقت اصلاح نمیشوید حتی در استرالیاهم شما باهم جور نمی اید چه رسد به افغانستان

 6. خجالتی ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۵:۲۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۲۹

  ما که نفامیدوم که اونایی که در ملبورن هستند که نفع مادی یا سیاسی ازاین کار می برند؟ آیا پول و پله ای در کار است؟ بهتر است مردم ما در هرجا که هستند بدانند که:
  ما که هستیم؟ یک آزره!
  این شعار هزار ایچ اس اف است که شعار خوبی است.

 7. ناروی ثور ۶, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۳۸

  سلام بر شما. خدا عاقبت شما هزاره‌های استرالیا را به خیر کند. فتنه گران به جان شما هم افتاده اند. استراتژی فتنه گران معلوم است. اول شما را تیکّه پاره می‌کند بعد دست به جنایت، توهین و تحقیر شما می‌‌زند. آنها آدم‌های اند که از هیچ جنایت بر علیه شما ابا ندارند. و فقط به فکر تحمیق و استحمار اند. اما شما هم نباید آرام بنشینید و به آنها اجازه دهید که همین ابروی را که هزاره‌ها در استرالیا بدست آورد اند به وسیله این فتنه گران بی‌ ابرو برباد شود. با اطلاع رسانی به موقع به مردم و افشای جنایات آنها در طول چند ده اخیر می‌‌توانید از قدرت گرفتن آنها جلو گیری کرده و به تاثیر گذاری هر چه بهتر و بیشتر فرهنگی‌ و اجتماعی تان در آن کشور ادامه دهید. اینکه در طول چند سال اخیر در درون آن جامعه از جایگاهی‌ خوبی‌ برخوردار شده و توانسته اید از مردم افغانستان و به خصوص هزاره‌های مظلوم که صد‌ها سال مورد تبعیض و خشونت قرار داشته اند به نیکی‌ و خوبی‌ نمایندگی کنید برای فتنه گران سنگین تمام شده است. آنها حضور هزاره‌های با فرهنگ و تاثیر گذار را در هیچ جای دنیا تحمل نمیتوانند. فتنه گران فقط بلدند که ما و شما را با فرهنگ خشونت و جنایت به دنیا معرفی کنند. هزاره‌های با فرهنگ استرالیا ما هزاره‌های مقیم ناروی به شما افتخار مکنیم و سعی‌ می‌‌کنیم که شما را سر مشق قرار دهیم. پس سعی‌ کنید مقبولیت شما نزد آن جامعه بویسیله فتنه گران به آسانی مخدوش نگردد.

 8. حامد ثور ۷, ۱۳۹۱ در ۳:۱۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۳:۱۱

  سلام ببر بد، بد است … ولی افشاگری بدان برای اصلاح کار کمک میکند رهمه ! خکه باید انجام شود، من با این نظر مخالفم که بر کل اشتباهی ها چشم را باید بست چرا که اشتباه ازره گرفتن اشتباه است ، این یگ حرف غلط است تاهنوز هم همین درست نرفتن ها سبب ناکامی شده و ازین پس باید پیدا کنیم که راه کار بردی که خلق هزاره را به پیش ببر کدام است/ تعدادی از مردم از خود و گروه خود، خدا ساخته و بجای خدا انجام وظیفه میکند/ رسما ادعای خدایی دارد شما عملا ببیند این ادم فاسد که از ادیلاید در شهر ملبورن دست درازی میکند در همین ادیلاید سالهاست که این ادم ملای بی چون و چرای مردم است/ ریس انجمن افغانای ضوت استرالیا است ریس مرکز اسلامی ولی عصر است / ولی ای ادم اشکار دست به فسق میزند/ دقیقا در همان سالن که بر منر دینی روضه میخواند روز بعد در یگ بهانه مثل شب عید و نو روز و… در حضور صدها نفر خورد وکلان و با خاتو فریند خود یگجا می رقصد/ بیش ده سال است این کار تکرار شده و بصورت کاملا یگ چیز عادی شده که تو خیال کنی که این هم از و طایف ای ملا صاحب است / در همین و ضعیت پیش نماز مردم امام جماعت هم ایستاده میشود / بتازگی هم تصمیم دارد که در عراق پیش اقای ایت الله قیاض برود و خط وکالت هم بگیرد/ از شما چی پنهان که خودم هم یک وقت در همین چند ماه بیش بی وضو از شرم دیگرو پشت ازی ادم نماز خواندم / ادامه دارد

 9. جامد ثور ۷, ۱۳۹۱ در ۳:۱۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۳:۱۳

  چرا مردم ادیلاید هنوز به این ادم فرصت داده هنوز نمیفهمم/ شاید همایه های گروهمی و قومی همایه سران گروه فاسد ن که در هیچ زمانی از ریختن خون مردم تا ایجا د فتنه در دزون مردم ازره کوتاهی نکرد امروز باکمال بی شرمی در پشت ای فاسد همفکر خود در امده و او زا مقام خدایی بخشیده که در دین و شرع هم حق تصرف دارد/ اینا نه به ازره فکر میکنند و نه در دین / در روز افتتاح مرکز اسلامی ولی عصر در ادیالاید همین ادم فاسد بعنوان مسول مسجد تمام خارجی ها را خواسته بود و از گروپ اواز خوان و رقاصه های ترکی هم دعوت کرده بود انقدر خواند و رقصید که تمام منطقه را د سر خو بال کده بود. یگ مسلمان پیدا نشد که سوال کند که اینجا مرکز دینی است و یا رقص خانه / بیش از هزار نفر این صحنه درانجا بود و این و این فاجعه را تماشا میکرد شما اگر کسانی را در ین شهر میشناسید بپرسید /

  اهای هزاره های مسلمان دنیا ! سازمان … با رهبر ادم کش و فاسد خود که از شمافرار کرده و در کنبرا استرالیا به عیش ونوش پرداخته یا ن … های خود در استرالیا ادعای خدایی سرداده و در دین که پیغمبر تصرف نکرد امروزعلنا تصرف میکند و فساد و غارت گری دیروزش بتام ازره و همکاری مردم با انان و رهبران آنان امروز کار را به اینجا رسانده که رسما برای چند هزاره که از مرگ فرار کرده و دز استرالیا پناه اورده ندای
  خدایی سر داده اند / و این فردا یگ تاریخ سیا ه را بنام هزاره ها ثبت خواهد کر
  چند سال پیش یگ ملای چرچ بنام فادر تونی چرچ را در اختیار مردم هرازه گزاشته بود که در محرم و مراسم های دینی از ان استفاده کنیم چند سال از سالن ان چرچ استفاده میکردیم و جناب ملافاسدرا در همان چرچ اطاق را یگان داده بود ولی این فاسد درهمان چرچ هم مراسم دینی برگزار میکرد و هم رقص و پای کوبی که خود در همه شامل بود / سرانجام روز فادر تونی مردم را منع کرد و ملا را هم از چرچ اخراج کرد / بااین استدلال که شما دروع میگویید شما به دین خود معتقد نیستید
  چرچ جای عبادت است شما هم ازان برای عبادت استفاده میکنید و هم برای رقص و اواز خوانی و دیگر سالن چرچ را به اجاره هم حاضر نشد به ما بدهد/
  این است وضع مادر ادیلاید از دست این گروه فاسد و اعضای فاسد ان

 10. Jayden ثور ۷, ۱۳۹۱ در ۴:۲۴ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۴:۲۴

  افسوس و صد افسوس من از نزدیک ان ها را میشناسیم .
  انها کاملا در فکر خود و منافع نا پاک شان هستند و بس

 11. نقوی ثور ۷, ۱۳۹۱ در ۹:۱۰ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۱۰

  ای قوم ازهم پاشیده

 12. مقصودی ثور ۷, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۱۱

  سلام برهمه. ما که آخرش نفهمیدیم که این جناب رئیس که بوده است ؟؟
  ولی ذکر یگ مطلب را لازم میدانم. و آن اینکه فتنه گران در هرجا که باشند باید خوراک که به کام شان خوشمزه است را داشته باشند وگرنه زنده نخواهند ماند. و آن خوراک چیزی جز "نفاق" نیست.
  اینها بسان همان اربابان کهنه کار وطن میمانند که برای حفظ اربابی شان از هیچ تلاشی دریغ نمی ورزند ولو به تباهی مردم بیانجامد.

  خدا همه را دل ودیانت پاک عطا کند.

 13. azrah ثور ۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۹ ق.ظ -

  جمعه ۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۰:۴۹

  خدا شما مردم را در راه نیک هدایت کند من تعجب میکنم که چرا مردم فرهنگی ازره فر هنگ تحمل پذیری ندارد !. انتقاد حکم خودرا دارد مربوط براینکه مثبت باشد و سازنده !
  ازره در کجا برود که کمی بخود اید از استرالیا کده دور تر دیگر نیست چرا نوربند دربین خو اتحاد نمیکنید که ده سرروی یکدیگی خو میزنید . اخر شما دیگه در قول تنگ هزارستان نیستید در یک کشور پیشرفته هستید که سیاه و سفید دین دار همه وهمه در قالب بشر زندگی ابرو مندانه دارد اما شما باز در پشت سر هم توطه چینی کنید . چند روز بعدش شاید از طرف مقابل یک مقاله نشر شود باز همان و….
  افسوس افسو س !

 14. azrah ثور ۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۵۲ ق.ظ -

  جمعه ۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۰:۵۲

  راستش این فرد را معرفی کنید که هستش شاید تنبه شود . چرا در لفافه نوشته کدید . ؟ مه خو ده جای نیا وردم که ادم کیست ؟

 15. اخلاقی ثور ۸, ۱۳۹۱ در ۵:۱۸ ب.ظ -

  جمعه ۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۸

  شخص نویسنده یک سید حرکتی است که ازگفتن هزاره هزاره دراسترلیا ناراحت می باشد . دوستان متوجه باشند که گزارش ایشان به کلی ….

 16. m m ثور ۹, ۱۳۹۱ در ۵:۵۵ ب.ظ -

  شنبه ۹ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۵۵

  سلام خدمت تمام دوستان جاغوریک
  امید وارم اقای مومین زاده نظرات مردم را پخش نموده
  تا واقعیت های گذشته برای نسل های اینده ما معلوم و نسل
  جدید فریب نخورد.
  ودر ضمن این جلسات نه بخاطر مردم ما بوده بلکه تمامن بخاطر
  منافع حزبی واشخاص ترتب داده شده می خواهد از مردم سواستفاده
  نماید.
  امید وارم مردم ما هوشیار شود
  هرکس بر خلاف اقایان حرفی زند مورید تهمت قرار می گیرد.m. australia

 17. m m ثور ۹, ۱۳۹۱ در ۶:۲۶ ب.ظ -

  شنبه ۹ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۲۶

  سلام دست اقای اخلاقی درد نکند هر که افشاگری کرد شد این وان
  اقای محترم کمی وا قع بین باش تا چه وقت ای مردم درد کشیده را فریب می دهید
  m

 18. حامد ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۳:۵۶ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۳:۵۶

  سلام برادران!
  بیایید گپ خوب و انتقاد از هرکسی که باشد گوش کنیم و او را با واقیعیت ها ی که در بین مردم ما جریان دارد بی سنجیم / من در همین استرالیا در شهر ادیلاید زندگی میکنم و تمام این واقعیت را با چیمای خو مینگروم و قد گوش های خو گوش مونوم/ چی حاجت دارد که تو بوگی سید حرکتی و یا سید نصری / سید های نصری بسیار اززه کشت مثل سید هاشمی که در یامیان شفیع دیوانه د ر پیش چشمای خلیلی تیر باران کرد/ و مزاری مشاور رسمی اش سید اعلی رحمتی نبود/ این که چرا بجث سید و ازره را داغ کردند میخواست رسوایی های خو را آقا مزاری د پای دیگرون بیندازد/ ای که چرا نمورید که چیم مای خو باز کنید به معتای این است که دوست دارید که همیشه جاهل باشید و مردم سود جو مثل الاع باز کش از شما بار بیکشه/

 19. سلطانی ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۴:۳۱ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۴:۳۱

  سلام دوستان و مختار عزیر و دشجاع!

  باید از مدیران جاغوری تشکر شود که راستی یگ است و اجازه میدهد که همه حرف های خود را پخش کند ، ای به معنای رشد و تحمل پذیری و رو شنگری استکاش می شد که رو شنفکران و نویسندگان جرات میکردند و مینوشتند که// در غرب کابل چی گذشت و انهمه کشته ها و تباهی را کی بوجود اورد// ؟
  ادم های سازمان … که در غرب کابل مو جود بوده مثل آقای ش ق بهسودی خوب اشت که ازین بیکار ی خود در استرالیا به مردم هزاره کمک کند واقعیت های انجام داده را عاقلانه و شجاعانه بنویسد و این فتنه های هزاره برانداز که از جریان سازمان ن ص ر و جریان غرب کابل شروع شد خاتمه دهد و ازی مردم بیچاره یگ خد ا ییا مرزی باخود ببرد >
  و این کار مردانه نخواهد بود که شفق از سدنی تا ادیلاید و ملبورن اصلا سخنهایش مثل هم نیست و نظم فکری درش وجود ندارد ، پارسال در ملیورن آشکار گقته بود در سخنرانی خود در استرالیا که تمام گفته ها و تعربف ها ، در باره مزاری گفته میشود خرافات است و در یگ شب بعد دیگر در شهر دیگر او را یگ قدیس که وحی در یافت میکرد خظاب میکرد و امثال به منزله معصوم که از هرگونه اشتبا در امان است تصویر کرد.
  اینهمه تضاد در گفتار برای مردم دیروز ممکن قبول بود ولی در استرالیا که مردم چشم و کوش باز تر دارند یگ رسوایی بزرگ برای شفق بهسودی و هم سازمانی هایش است و باید بداند که خوب بود استرالیا را غرب کابل دیگر خانه اتشین برایت نسازی.

  اینجا اسلحه مردم قلم است و ای تو استی که بی سلاحی و ودیگر دیوانه ها شیشه خور ها و گنگس ها نه وجود دارد و نه میتواند داشته باشد
  یادتان باشد که اینجا استرالیااست!!!؟؟؟

 20. ازره ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۵۷ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۵۷

  مو هم شنیدیم حرفای استاد شفق را و خود مردم میداند نیاز به این نیست که دیگران بیاید حرفایش را برای ما یان تعبیر و تفسیر کند …
  در هر سال و سال روز بابه مزاری گبهای استاد شفق را در سایتهای مختلف میگذارد امروز روز رسانه است کس بیخبر نیست و حساب خلیلی و محقق معامله گر بکلی از حساب مزاری جدا است شما باز نگید که این ادم از خود شان است . ما اگر به گرد یک میز باشیم و اتحاد داشته باشیم دیگران هم بما اهمیت میدهد اگر نه مثل سابق هر کس دنیارا در قالب دهکده خود ببند باز بد بختی است ..
  دوم این فرد تازه وارد کی هست که ادم بتواند درست قضاوت کند .؟

 21. فرزند یک قربانی ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۱۱:۱۷ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۱۷

  نصر دیروزی در تبانی با گلبدین و طالب قبر برای هزاره ها کندند و وحدت های دوگانه، بخصوص دحدت خلیلی در تبانی با طالبان نیکتایی پوش و حزب افغان ملت برای امروز و فردای هزاره قبر میکنند. مگر همین تفرقه اندازی ها بنام های مختلف خود قبر کندن نیست!؟؟

 22. فرزند یک قربانی ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۶ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۵۶

  هرگاه افشا گری های سازمان جهنمی و تروریستی نصر بر سر زبان ها جاری شود، میگویند شما وحدت هزاره ها را بر هم میزند!! بابا این سازمان ده ها سال پیش در جنگهای مناطق هزار ستان و کابل یک ملت و مردم را تکه و پارچه نموده است! داغ های فتنه نصر به این زودی ها التیام پذیر نه خواهد بود!! هر گاه اگر نسل جدید هوشیار شوند و خارج از تبلیغات گمراه کننده به قضاوت بنشنند؛ عاملان و بانیان نصر را به محاکمه تاریخی خواهند کشاند! چیز ی را که بقایای این سازمان از ان میترسند!

 23. یاسر ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۱۵

  بلامیکنی آقای سلطانی . ازسنگ سیب خواستن وازعزیزالله شفق سخن راست وانسانی وبدرد بخور شنیدن !! اگرگفتی که درطول زنده گی خود غیر از دروغ وریا بافتن ویا باکلمات بازی نمودن ، یک سخن علمی وخرد پسند به مردم تحویل داده ! جایزه داری. درطول نزدیک به یک دهه در کشور استرالیا کار وبرنامه اش خالی نمودن جیب مردم زیر نام هزاره ومذهب بوده ودربهترین حالت ازدست رنج همین مردم در استرالیا وآدیلاید مراکز حزبی ایجاد نموده وچند راس چهار پای را درآن سر کار گذاشته تا اختلافات را میان مردم تشدید بخشد . از آقای شفق وشامش ( جاوید همجنس باز وفاسد اخلاف ) فقط بخواهید تا بیاید وچرت وپرت گفته گاهی مزاری را یک سانتی پایین تر از پیامبراسلام وگاهی یک سانتی بالاتر معرفی نماید . اینها یک دسته مریض وجیب براند

 24. الف ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۳:۱۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۱۸

  عده ای اثبات وجود خود را در نفی دیگران می بیند! خوب این جماعت ضد نصر (حرکتیها، خلقی و پرچمی ، بخش از سپاه ، ارباب زاده ها) هم بیایند مردانگی و شاهکاریهای خودشان را بازگو کنند. این جماعت عقده ای از نصر هر چه دلش می خواهد بگویند و بنویسند لکن جامعه ای هزاره به دامن استحمار قبلی نخواهد غلتید و همینطور بازگشت به دوره ای اربابی و قریه داری ناممکن. خلق و پرچم هم که خود را آزمودند!
  میماند سوسیال خوران اروپا و استرالیا؛ اینها دیگر از افیون هم بدترند،
  ناکار و «لنده غیر» که با پول اطفال شان خوش میگزرانند که اگر از اینها کاری ساخته بود در قدم اول حق اطفال شانرا ضایع نمیکردند!

 25. kaka ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۳:۳۸ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۳۸

  من فکر نمیکنم این یک عده تحت نام هزاره نظر داده هزاره باشد زیرا در شرایط امروز هزاره خلقی / پرچمی / سید / ملا / عام / کارگر / طلبه / عالم / بیدین با خدا بیخدا ندارد همه هزاره یک هزاره است چنانچه که دیگران چنین بوده است در طول تاریخ و به همین خاطر بالای من و تو که خودرا از من جدا میدانی حکومت کرده و میکند و از گرده ما وشما سنگ میکشد و افسوسم براین است که هزاره در کجا برود چشمان تنگ بادامی شان باز تر شود و دنیارا از گروه خود و یاهم منطقه خود کلان تر ببنید . در زمان طالب حتا یکعده خودی ها بیغیرتی نموده برای طالب رد در رد گزارش مردم خودرا میداد و طالب هم گفته بود که بعد از سقوط احمد شاه مسعود قبر همه تان را خواهم کند …. خود شناسی شرط اسیاسی است افسوس که نداریم زیرا همین است که است …

 26. sultani ثور ۱۰, ۱۳۹۱ در ۵:۱۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۴

  به هرکجا که روی اسمان همین رنگ است
  استرالیا امروز پناه گاه قاتلان مردم شده است آنانکه آه وناله یتیمان و بیوه زنان و گرسنگان را از یگ طرف که سبب آن بود و انتفام جویان جویان و ارثان هزاران هزاره مظلوم
  که بدست برتری جویانه نصریها بکام مرگ فرستاده شد.
  قاتلان امروز به گفته خود آنان پول زن و اطقال شان را خورده و باز در کشور استرالیا به گروه گرایی پرداخته اند
  چه خوب است که دست به دست هم داده و جانیان را در همین کشور بدست فانون بسپاریم که خون ناحق پامال شدنی نیست/ش
  من قاتل مرحو م مامور اسحاق را می شناسم که بعد از کشتن او و زن و طفلش فرار کرد و مدتی را در کشور های عریی گزراند و حالا در استرالیا باز به خیال را حت به نصری گرایی پرداخته باید هرچه زود تر طوماری از مردم جمع آور ی گردیده و این ادم ها را بدست قانون سپرد

 27. راهرو ثور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۷:۴۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۷:۴۲

  اقای کیانی قلم تان قوی باد این … ها در بهانه ها مختلیف از مردم کار میگیرد
  گاهی بنام تظاهرات هزاره گاهی بنام کوچی گاهی بنام مردم کویطه
  اینروز ها تداد نصری برای کویطه مردم جاهیل را بازی میدهد کمک جمع میکند خود شان میخورد انها دایم خورده من کسانی را که روابت دارم گفتم شمارا بازی میدهد
  ان ها هم قبول کردن

 28. الف ثور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱:۴۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۴۹

  مگر نصریها هزاره نیستند و بیش از هر کس دیگر در راه دفاع از جامعه ای هزاره و شیعه نه جنگیده اند و خون نداده اند؟

 29. صادقی ثور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۳:۵۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۵۸

  هه هه … نصری آزره !!؟؟ در دوران جهاد اخزاب دیگر در گیرو دار جهاد بود و نصر از پشت به جهاد خنجر زد و بیش از سی هزار جوان هزاره را کشت. و امروز خیلی خنده دار است هز جا که ازره کشته شد شعار مرده باد زنده باد شی بلند موشه بخواطر استفاده ها ی شیطانی و سیاسی و فریب مردم .
  سی هزار خانواده بی سرپرست شد از دستان شیطانی نصری ها آنها ازره نبود بتیمان و بیوه زنانش ازره تبود ؟ بکدام گناه آنها را کشت و قتل عام کرد؟
  اقای الف !! کدام جهاد در کجا ؟ کدام اسلام ؟ اسلام دستور داده که با کفر جهاد کن نه با هزاره بیچاره مسلمان . قابلان هزاره امده امروز حامی ازره شده .
  در غرب کابل هم در صدد بدست اوردن قدرت بود نه ازره نه دین و مذهب . گلبدین ازره بود که به بخواطر دفاع از او باشورای نظار چنگ را شروغ کرد؟ و جیرال خداداد و… مسلمان بود که بر گرده مردم قاتلان مردم را پس سوار کرد ؟
  کدام جهاد و کدام ازره؟

 30. watan ثور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۶:۲۵ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۲۵

  اگر طالب امد خون همه شمارا در چنچه خواهد نوشید دیگر هیج چیز نسیت دم شما کمی راس شده است . ده سر روی هم دیگر میزنید . چشمان تنگ شما فقط نصر /حرکت و سپاه و.. را میبیند ..

 31. hechkara ثور ۱۱, ۱۳۹۱ در ۸:۳۶ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۳۶

  qurban tho watan jan, qad azi gil sarkhorda faqat yag thalibo o aoghono mofama, khodgon azya az adamgri bora!!!

 32. سلطانی ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۲:۰۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲:۸

  جناب وطن درود بر شما!
  در استرالیا مردم بیش از یگ دهه برادر وار زندگی میکرد ولی و قتی که چند قومندان فراری سازمان ازره ستیز نصر از کشتی ها پایین شد مثل یگ انجفار همه با امدن چناب استاد محقق در کناز هم استاد شده مرده باد زنده باد کردن را سرداد .
  بسیاری از ملا ها را که نصری نیست در همین شهر سدنی در سال های قبل پیش چشمانم از منبر با اهانت پایین کردند و بسیاری از رو شیفکران دیگر را و امروز فراگیر شده در کل شهر ها مثل سگان حار به جان مردم افتاده .
  بهتر است ما وایرس انفلوزای خوکی زا از جامعه ریشه کن کنیم . اگرنه در استرالیاهم اینان ارامش هم نشینی و هم فکری را از مردم گرفته . مردم تصمیم دارند که این قاتلان را بدست قانون بسپارند تاکنون یکی ازین فتنه گران در ملبورن استرالیا بخنش بدست قانون سپرده شده است. امید وارم که مردم رهایش نکنند.

 33. الف ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۱۱ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۵:۱۱

  همین نصر بود که امروز هزاره خود را هزاره میگوید و غیر از نصر بحیث یک سازمان که در مقابل اوغو و شورای نظار و حرکت …جنگید و خون داد!
  خلقی و پرچمی و یا حرکت؟ ناگفته نماند که هزاره ها و شهید مزاری با تاجیک جنگ نداشت صرف در برابر زیادی خواهی و نفاق اندازی شورای نظار ایستاد و چاره ای هم نبود. بیساری از تاجیکها اشتباه استراتیژیک مسعود را قبول دارند و مسعود عین رفتار را با ازبک ها نمود٬ یعنی تفرقه و عدم وفا به عهد. حال سینه چاکان تاجیک که از هزاره بودن خویش شرم دارند و فرصت طلبان خلقی و پرچمی و عقده ای های حرکتی تلاش دارند تقصیر مسعود را در گردن شهید مزاری بیندازند!
  جنگهای قولی هزارجات ربطی به نصر ندارد و اما جنگهای نصر با حرکت جنگ رهایی بخش خلق هزاره از افسون مذهبی بوده که اگر نصر نبود هزاره صاحب این بیداری و رهایی نبود.

 34. فرزند یک قربانی ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۹:۱۲ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۱۲

  نصر در مناطق هزارستان خونخوار و تروریست بود و حالی هم روشنفکران هزاره یی را که مخالف ازین سازمان جهنمی است ترور شخصیتی میکند! نصر بین فارسی زبان ها که در ان هم شیعه هست و هم سنی، هم ازره هست و هم غیر هزاره تفرقه خونین به راه انداخت. نصر در تمام دوران خود بع اوغان خوش خدمتی کرده است و حالی کاسه اوغان را ملیسد. به همین خلیلی و دارو دسته شی نگاه کین. در یگ کلام کار نامه نصر یعنی خیانت ترور تفرقه فتنه و..

 35. ع حیدری استرالیا ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۱:۲۱ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۲۱

  سلام برادران عزیز من با برادران که با نصر مخالیف است موافیق نیستم بخاطر که نصر انها را از مسائل سیاسی و اجتماعی در حا شیه رانده مشکیل خودیشان است دل شان کفت دارد من به اینها دوستانه میگویم که این کار راه حل نیست باید عمل های گذشته خود را اسلاح کنید تکرار ان بضرر خود تان خواهد بود در این روز ها گپ گفتن روی اینکه چنوع
  کمک برای قومای کویته شود تعدادی که نمیخواهد صدراه دیگران هم میشود
  امروز جای این بحث نیست روزی همکاری با همدیگراست

 36. الف ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۳:۴۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۴۹

  اقایان قربانی و صادقی و … یا از آن عقده ای هاست که خود را به کوچه ای نا فهمی زده و یا واقعا بی خبر است از آنچه در این ۳۰ سال گذشته است. ۹۰ درصد جنگهای هزارجات بین خود شورایی ها در مرحله ای اوال و بعد بین سپاه و شورا بوده است. اما نصر با حرکت جنگ داشته که خوب هم کرده و به نظر بنده یک جنگ رهای بخش بوده.
  در جاغوری هم با دزدان و لوچکهای واسق و باشی حبیب جنگیده که باز هم قابل دفاع است.
  و بعد از سقوط نجیب هم که معلوم است با کی ها جنگیده؛ با اوغو و شورای نظار و مزدوران شان والبته حرکت.
  در مقابل طالبان هم همین نصری ها تا آخر جنگیدند که طالب با ان لشکر و قدرت جنگی نتوانست «دره ای صوف» که محقق در آن مستقر بود را تسخیرکند. دره صوف و پنجشیر تنها نقاط بود که به چنگ طالبان نیافتاد.
  در مورد هزاره و سید و غیروه؛ نصر این افتخار را دارد که تمامی سید های نصری تا آخر در کنار مردم خویش ماند، جنگید و خون داد و یا حد اقل با لشکر دوشمن نه پیوست. خوب شما از خود و گروه خویش بگویید که که هستید و چه کردید! با فحاشی و دروغ بافی وجود تان ثابت نمیشود هرچند مردم ماهیت شمارا میدانند.

 37. خالقو ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۴:۵۲ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۵۲

  گب خوب گفتی حیدری صایب !
  کار نصری ها به حاشیه راندن مردم بوده و است در افغانستان می کشت ترور و اواره میساخت ! کاملادرست و لی برای ادامه نصری گری در استرالیا چکار خواد کردید؟ و امروز داری اقراز مونی که فتنه در استرالیا در دست شماست ، هرزمان که افشاگری مردم شروغ موشه جیغ و شور مونید که ازره در خطر است . و امروز ازره کویته/ مردم کویته که از دیروز صدها نفر با شیعیتان پاکستان از سراسر استرالبا در کنبرا برای تظاهرات رفته و ملا یون شما و تبلیغا ت شوم شروع کده که اینا اصلا ازره نیسته. ما خوب نفا میدوم که شما ازره خو نی اید ولی از کجا و چی نزاد باشید . و از جان مردم ازره چی طلب دارید.

 38. فروغ کابل ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۱۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۴

  • صادقی نیلی چقدر خدمت کرد در دوران جهاد وبرای حذب وحدت ( که فریب خورد) سرانجام در مقام فرماندهی کل حذب وحدت توسط شما ناجوان مردانه ترور نشد؟ عاقلی رهبر جنبش توسط نصری ها در مشهد ترورنشد؟ بکدام گناه؟
  • غرجستانی را نصری ها نکشت ؟ هزاران هزاره بیگناه چرا ؟ و چرا؟ و چرا؟ بگویید عقده ای هستید سینه چاک تاجیکید!!
  شما چطور ؟ انهمه از دیروز تان و این مزدوری امروز تان از پشتون و تاجیک، کدام اش درست است دیروز تان ویا امروز و شما که سی سال است فقط هزاره می کشید ، ضحاک را دیروز محقق نکشت؟
  • و گفتید که جنگ باخلقی ها، کدام سنگر در کدام جا از نصری ها در برابرخلقیها بود در طول دوران جهاد نصریها فقط مصروف جنگ داخلی و کشتار هزاره ها بود و تاهنوز کسی ندیده که نصر یگ سنگردر برابر روسها داشته بوده. و سرنجام در روز های پیروزی مجاهدین جنرال های از زیر دار گریخته خلق و پرچم توسط شما پست وزارت های سهم هزاره را تصاحب میکردند
  شما خلق هزاره را تا اکنون گمراه کردید و بدانید که دیگر پایان کار شماست

 39. فروغ کابل 2 ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۱۵ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۵

  • جناب الف! شرم تان باد ! که از هزاره دفاع نتوانیستید بلکه عذت و اقتدار هزاره ها را که در دوران جهاد بدست آورده بود ، در باد دادید، در غرب کابل جنگ بین گلبدین و شورای نظار بود مزاری بزور از شورای مرکزی وحدت رای گرفت که به طرفداری از گلبدین وارد جنگ احمقانه علیه شورای نظار شود که شد، و سرانجام دیدی که گلبدین چگونه به برادرانش پیوست و برسر مزاری که خلق هزاره را در جنگ نابرابر و ناخواسته کشانده بود چی آمد، و بامیان با انهمه تجهیزاتش چگونه بدست دشمن دودسته تقدیم شد ، واقتدار هزاره چگونه نابود گشت و گفتید که افشار را سیدو فروخت از شما می پرسم که بامیان را با انهمه امکاناتش کی فروخت؟ باز سید و کدام کسی دیگر یا شما ؟ چقدر براشتباهات تان پا می فشارید شاید حق دارید اگرنه یتیمان شهدا و مردان را که کشتید زنده زنده شما را از خشم به محکمه خواهد کشاند وباید بدانید که از محکمه الهی راه فراری نیست ؟
  • ازاشتباه استراتیزیک مسعود گفتید ولی از شما می پرسم کدام ازبک در برابر مسعود ایستاد شد و کدام تاجیک ؟ و شما گفتید که تاجیکان اشتباهات احمد شاه را قبول کرده ولی شما چرا نمی پذیرید که مزاری هم اشتباهاتی کرد که پیامد آن قتل عام عبدالرحمن گونه نصری ها بود که چند هزار هزاره بدون جرم و گناه بکام مرگ فرستاد؟
  • هرچند که گناه همه چیز در منطق شما همیشه به گردن باد است، ولی می پرسم فصیحی را در خانه اکبری کی کشت؟ نصری ها و عمالش یا کسی دیگر؟ و بلا فاصله شفیع دیوانه تمام پایگاه های که فرماندهانش غیر نصری بود، از پشت مورد تهاجم قرارداد، ولی انان غیرتش قبول نکرد که برروی هزاره ها اتش بگشاید و صحنه را برای جولان شما باز کرد. و شما بامردم هزاره چی کردید ، شاهد عینی میگوید که زنی هزاره در سنگر امد و سرش را برهنه کرد و گفت" به هرچیزی که معتقدید قسم که شب داخل خانه های ما نشوید که اطفال های ما از ترس حلاک می شوند ، هرزن و دوختری را که خوش دارید ما در پایگاه برای شما می فرستیم" و از چرسی های که حواله چرس شان بیشتر از نان شان بود چی جای توقع بیشتر ازاین.

 40. فروغ کابل 1 ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۱۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۱۶

  زنده باشید جناب الف!
  محور گفتگوی ما قتل عام هزار هاست،که بطور قطع یگ طرف کل در گیری های بین هزاره ها نصری ها بفرماندهی آقای مزاری بوده است. یا به تعبیر شما جنگ های قولی و یا بخواطر" جنگ رهای بخش خلق هزاره از افسون مذهبی، به سرکردگی حرکت"، پس من و تو جناب الف و همه مردم هم نظریم که ، سازمان نصر را قاتل خلق هزاره میدانیم و در ست این غیر قابل انکار است، و شماحرکتی بودن را جرم میدانید وسند که هزاران هزاره را کشتید و زنان بی سرپرست و یتیمان بی پناه! شما سخت راه گم کرده وسرگردانید، اینکه گفته اید که دلیل کشتار حرکتی ها بخواطر " نجات خلق هزاره از افسون مذهبی"!؟
  من از شما می پرسم کدام قندهاری را در کدام قول هزاره کشتید که در حال افسون گری بود و کدام وقت شما در قندهار حمله کردید و یا کدام سید را تا هنوز شمادر حال افسون گری کشته اید؟ افسوس و صد افسوس که خلق هزاره را بدلیل ها ی واهی وکور کشتید و خانه هایش را آتش زدید، و بر بیوه ها و یتیمانش هم رحم نکردید.
  جنگ شما باحرکتی ها به گفته شما جنگ در برابر مذهب بوده، ولی افسوس که لباس ولایت فقیه برتن کرده بودید و تیر شما از زیر شعار ولایت فقیه برسینه هزاره هاو شیعیان مظلوم نشست، افسوس که مردم ساده هزاره نمیدانستند که شما به ولایت فقیه عقیده ندارید فقط ازین لباس برای پیشرفت مقاصد شوم تان استفاده می کنید.
  • امروز هزاره مورد کشتار بیرحمانه و کور در کویته پاکستان قرار گرفته شماهم گویا دل میسوزانید ، از شما می پرسم چند هزاره در کویته کشته شده ؟ و چند سال است ؟ ولی در افغانستان در حدود سی هزار هزاره را درطی سی سال با اهداف کور وبی دلیل کشتید، که انها نه سید بودند و نه قندهاری ؟ حال باید هزاره های جهان درک کنند که بیش از سی سال است که این جریان جنگ کور کویته توسط سازمان نصر در هزارجات ادامه دارد، تاکنون نه کمونیست ها و نه پشتون و نه تاجیک هیچکدام به میزان نصریها ازره نکشته است، در طی سی سال اخیر، شما فقط تصور کنید، این فاجعه را، همیشه گناه جنایت عبدالرحمن گونه، بگردن باد انداخته شده ، در ست مثل کویته که کی می کشد و کی قاتل معرفی میشود؟

 41. ازره 1 ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۳۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۳۰

  اقای حیدری زنده باشی قد ازی نصری گرایی و همایه خود از قومای کویته!
  در ملبورن شما اعلامینه های مردم برای تظاهرات روز یگشنبه گذشته را از در وازه های دوکان ای قومای ملبورن توسظ نفر ای شما کنده شده / شما از کدام ازره کویته موگید و کدام حمایه؟ در جلسه سر دوکان بامیان جاوید ادیلاید رسمی مردم کوبته را غیر ازره گی خطاب کرده و در ضد ای مردم ملا های شوم تبلیغ کده رایی استه / خدا لعنت کند شما را که ای قد ازی قدر دروغ گویی و دو رویی شوم ، مردم ازره را در استرالیا بیچاره و بدبخت کده رایی استید.

 42. فروغ کابل 3 ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۵:۴۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۴۸

  • صادقی نیلی چقدر خدمت کرد در دوران جهاد وبرای حذب وحدت ( که فریب خورد) سرانجام در مقام فرماندهی کل حذب وحدت توسط شما ناجوان مردانه ترور نشد؟ عاقلی رهبر جنبش توسط نصری ها در مشهد ترورنشد؟ بکدام گناه؟
  • غرجستانی را نصری ها نکشت ؟ هزاران هزاره بیگناه چرا ؟ و چرا؟ و چرا؟ بگویید عقده ای هستید سینه چاک تاجیکید!!
  شما چطور ؟ انهمه از دیروز تان و این مزدوری امروز تان از پشتون و تاجیک، کدام اش درست است دیروز تان ویا امروز و شما که سی سال است فقط هزاره می کشید ، ضحاک را دیروز محقق نکشت؟
  • و گفتید که جنگ باخلقی ها، کدام سنگر در کدام جا از نصری ها در برابرخلقیها بود در طول دوران جهاد نصریها فقط مصروف جنگ داخلی و کشتار هزاره ها بود و تاهنوز کسی ندیده که نصر یگ سنگردر برابر روسها داشته بوده. و سرنجام در روز های پیروزی مجاهدین جنرال های از زیر دار گریخته خلق و پرچم توسط شما پست وزارت های سهم هزاره را تصاحب میکردند
  شما خلق هزاره را تا اکنون گمراه کردید و بدانید که دیگر پایان کار شماست

 43. watan ثور ۱۲, ۱۳۹۱ در ۸:۲۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۲۴

  بد بختی اینجاست که یک نفر تحت نام چند نفر مینو سد و یقینا ازره نیست زیرا ازره فعلا خود باور شده هزاره را در قالب منطقه و گروه نمیبیند و از مدیر وبلاگ خواهش میشود کسانیکه اصلا هزاره نیست تحت نام مردم نفاق اگنی میکند نظر شان را نشر نکند زیرا در شرایط فعلی مردم ما نیاز به اتحاد و هماهنگی دارد …
  دشمن در هر لباس ماهرانه ماهی مطلوب شان را از اب که گل الود میکند میگیرد ..

 44. الف ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱:۲۴ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱:۲۴

  فروغ جان حیف نام که به عاریه گرفتی و تاریک بینانه و از روی عقده دروغ های شاخدار میبافی!
  ۱- صادقی نیلی را تیم ترور حرکت به قتل رساند و این دیگر هویدا وآشکاراست و همه میدانند.
  ۲- عاقلی را هم مهدی ه اشمی که از بستگان آیت … بود به قتل رسانده و اینهم از آن دروغ های شاخدار!؟
  ۳- غرجستانی بیچاره و نصر! عقده و کینه هم حد دارد. شما اولا خود را معرفی کنید تا من ادرس کامل قاتلان غرجستانی مظلوم را برای شما بفرستم که شاید هم قاتلان از هم فکران و هم پیمانان شما بر آید.
  ۴- در ارتباط با جنگهای هزارجات چرا کلی گوی میکنید و طفره میروید؟ مگر غیر از این است که بشترین جنگ ها در مرحله ای اول بین خود شورای ییها (شورای اتفاق به رهبری سید بهشتی) بود و بعد بین شورای و سپاه.
  ۵- اما نبرد نصر و حرکت؛ خود میدانید که حرکت از جوانان هزاره استفاده ای ابزاری میکرد و هنوز هم میکند و اگر نه چرا یک هزاره هیچگاه در درون تشکیلات حرکت از حد یک سرباز و خدمت کار ترقی نکرد و اگر هم کردند به طور مرموز به قتل رسیدند! حزب حرکت از نظر فکری مخالف بیداری و هویت یابی هزاره ها بوده و هست. لذا جنگ نصر با حرکت یک جنگ ارزشی بود و البته من قبول دارم که عده ای بیگناه و بی دفاع در این گیرودار آسیب دیدند.
  ۵- اما ولا ی ت فق یه ؛ نصر قبل از ول … و رژیم … فعال بوده و مبارزه ای رهای بخش داشته و زمانی هم چون بسیاری از مبارزین آزادی خواه جهان از چشم امید به انقلاب ایران می نگریسته ولی ایده ای ولای ت ف قی ه از دید غالب نصریها مورد قبول نبوده که در پایگاه های نصر بجای عکس اقای خ که رسم روزگار بود عکس اسماعل بلخی را میدیدی (افراد بانام چون شفق و سید حکیمی در ایران ممنوع سخن و سخنرانی بودند) وبه همین جهت نصر از سوی محافل رسمی و متولیان دینی آندوره بحیث یک گروه مرتد والتقادی معرفی گردیده بود. پس برچسب ولای ت ف قیه هم زیاد برای دروغ بافی شما کار آیی ندارد و جنگ نصر با حرکت هیچ ربطی به ولای ت ف ق یه ندارد.
  ادامه…

 45. الف ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱:۲۶ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱:۲۶

  ۶- اما هم پیمانی با گلبدین و…؛ در سیاست نه دوست همیشگی وجود و نه دوشمن و الحمدلله جامعه هزاره به این سطح از آگاهی وبیداری رسیده اند که به جای دوستی و دوشمنی با کس و کسان به دنبال تأمین منافع خود هستند و این جای افتخاراست که هزاره ها خود سیاست میکنند و نه تبعیت.
  ۷- قصه ای فصیحی و اکبری هم عین صادقی نیلی و غرجستانی و از همان دروغ هی شاخدار!
  ۸- هزاره های کویته؛ هزاره در مجموع و هزاره ای کویته بویژه مظلوم اند لذا هر که تحت هر نام و نشان که به داد خواهی میپردازند قابل تحسین و تقدیر است و جامعه ای هزاره و شیعه در این مورد اتفاق نظر دارد و چشم دوشمن کور باد انشالله.

 46. الف ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۲:۲۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲:۲۷

  ۹- جنگ با خلق و پرچم؛ شما شاید هنوز وجود نداشتید – اگر جوان باشید که نیستید و شاید خیلی بیخبرید و یا میدانید و لکن از روی بغض و کینه چنین وانمود – که نصر با خلق و پرچم وارد جنگ شده بودند و اولین قربای امثال شهید واحدی و رضایی را در عملیات های شهری دادند و اولین جنگ مسلحانه در مقابل رژیم کودتای ثور ا ز چارکنت و شولگره را نصریها آغاز نمودند. مگر حماسه آفرینیهای شیخ دولت در پشت بند پلخمری را نه شنیده ای؟ همین طور حماسه آفرینی شهید ابوذر را با وجود مزاحمت حاجی معلم و شاجان حرکتی! و همینطور جبهه ای بهسود ترکمن و فاریاب و بادغیس و…
  ۱۰- جنرال های از دار گریخته؛ این هم ازتیز بینی و مردم دوستی و صداقت شهید مزاری است که به جای تنگ کردن حلقه ، دایره ای وسیع ایجاد میکند که همه در آن جا داشته باشند تا از صف قوی و محکم در برابر تجاوزات برخودار گردند. مگر اوغو و تاجیک جنرال های شان را اعدام کردند؟

 47. نصیر ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۹:۱۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۹:۱۳

  سلام به گردانندگان محترم سایت جاغوری یک! تشکر ازاینکه بستری برای بحث آزاد خلق کرده اید و همکاری و روشنگری میفرمایید. اما یک نکته از نظر بنده قابل دقت است و آن اینکه اگر قصد خدمت به مذهب و مردم هزاره را دارید، برخی اتهام های واهی که در برخی کمنت ها داده میشود را نشر نکنید.
  شما خوب می دانید که عده یی عقده یی با برداشت های ناقص از جریانهای سه ده سال گذشته، امروز هرچه از دهن شان برآمد میگویند و هیچ سند ومدرکی هم نیست و صرف برای تخریب یک جریان مورد نفرت شخصی خود، وارد کمنت ها میشوند و چه بسا که یک شخص به نامهای مختلف مینویسد.
  شما لااقل در قسمت نشر برخی اتهام های بی مدرک، دقت داشته باشید. مشکل اینجاست که این گفته های بی مدرک، برای دیگران سند میشود و به رخ مردم هزاره کشیده میشود. مثلی که در جریان جنگ های تحمیلی کابل، مخالفین مزاری اتهام میخ زدن به سر را بستند و ناق ناق به زبان دیگران جاری کردند.
  میخ زدن در جنگ های نادرخان و حبیب الله خان کلکانی میان پشتون وتاجیک رخ داد که در کتاب افغانستان در مسیر تاریخ ثبت است؛ اما هیچکس آن و اقعیت تاریخی را برزبان نمی آوردو برای شان طعن و لعن نیست؛ درحالیکه این اتهام واهی را به رخ هزاره بدبخت میکشندو اهانت میکنند!
  ما متاسفانه ظرفیت سیاسی مطلوب را نداریم و به خاطر دشمنی قولی وقریه ای و حزبی گذشته، میبینید که در کمنت ها چه میکنیم و چه میگوییم!!!!
  این وظیفه شماست که لااقل کمنت هارا بخوانید و اتهام هایی که به حیثیت کل مردم هزاره صدمه واردمیکند، در اینجا ثبت نکنید و مفت مفت سند ندهید.
  بگذریم از اینکه جنگ گروهی، جز همین سایت جاغوری یک، در هیچ سایت دیگر راه ندارد و فقط اینجاست که جنگ داخلی نصر و نهضت و سپاه و حزب و… گرم گرم جریان دارد و هویت این سایت را زیر سوال می برد و نشان میدهد که دیگران در کجا و ماجاغوری ها در کجا!!!!!!!!!!

 48. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۲ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۲

  نصیر عزیز سلام
  خوش حالم که شما را به سلامت می بینم و تشکر از ابراز نظر شما دوست عزیز جاغوری یک افتخار دارد که خوانندگان مثل شما را دارد انسان که درد ملی دارد دلش برای ملت وقوم اش می سوزد . بگزریم
  من با توجه به گرفتاری های موجود و رسیدگی به بخش های دیگر سایت فرصت نمی کنم به بحث ها شرکت کنم وگاهی نوبت هم به مانمی رسند که پاسخ بگویم قبل از ما عزیز دیگر به آن پاسخ داده و ما را بی نیاز ساخته است ولی نظرات دوست عزیز ما جناب اقای نصیر در برگیرنده مطالب وسوالهای بسیاری ممکین است باشد به این دلیل نکات را خدمت دوستان به عرض می رسانم

  نصیر جان وقتی داشتم نظرات شما می خواندم مرا به یاد دغدغه های روز مره زندگی ام انداخت . روزانه بدون اغراق وقتی در منزل هستم تمام وقتم را جاغوری یک به خود اختصاص می دهند از قیبل تاید نظرات حتی الامکان خواندن همه مطالب که توسط همکاران بروز و نشر می شود و نیز تنظیم آنها وگذاشتن عکس و یا احیانا ویدیو مناسب و…
  یکی از گرفتاری هایم تاید نظرات است . ابتدا من بر این باور بودم که نظرات باید آزاد باشد مخصوصا ما مردمی هستیم که یک عمر چندین قرن در سانسور بودیم ناخواسته به آن مخالفت می کنیم . من یادم هست از سال ۸۵ که وبلاک نویسی را در موج سوم شروع کردم نظرات را کلا آزاد می گذاشتم هرکسی که هرچه دلش می خواست می نوشت ومن بدون در نظرداشت مسایل حاشیه ای از آن لذت می بردم خدا را شکر می کردم که ابراز اطلاع رسانی دیگر محدود محصور اشخاص خاص نیست وخودم نیز از این نعمت قرن بیست در شعف بودم .

  ولی متاسفانه دیر نپاید که دیگر به دلایل که بعد عرض می کنم مجور شدیم نظرات را تایدی کنم
  دلیل اول : فلترینگ ها به اساس جستوجو عمل می کند . انها کلمات مورد نظر شان را جستجو کرده مطالب پیرامون آنها را حوانده اگر طبق میل مزاج شریف شان نبود بیدرنگ آن سایت را فلتر می کند . که گرفتاری زیادی هم برای سایت وهم برای خواندگان -که مجال توصیح شان نیست -فراهم می کند .
  دلیل دوم : اینکه ظرفتیت ها خیلی پایبن است و شخصیت ها نیز پایین نر . شاید آشنای ما به این پدیده شاید ناقص باشد این بستر شاید به منظور خاص ایجاد شده ویا بهتر بگوبم برای استفاده سالم ایجاده شده حال این هم مثل بقیه ابزار های صوتی تصویری هر کس هر چه را مناسب دبد به نشر آن اقدام میکند کاری هم نمی شود کرد .

 49. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۳

  ادامه :

  باید درد دل خود را بگویم متاسفانه ما در یک محدوده خاصی از کره زمین تعلق داریم ضمن اینکه نکات های برجسته ای زیاد داریم به همان میزان عیب های بزرگ نیز داریم که بعضی وقت ها برکل خوبی ها می چربد.

  یکی از آن موارد دست به قلم نشدن است ما شخصیت های خوب زیاد داریم ولی عملا به عنوان نویسنده مطرح در کشور بحساب نمی اید. ویا اگر هم از قضا روز گار پیدا شوند تمام سعی شان این است که بازار گرم کن دیگران باشد به تعبیر دیگه سعی شان براین است که سفره دیگران را رنگین کند البته اگر رنک داشته باشد . هیج وقت فکر نمی کند ما می توانیم بر سری سفره خود دارای خود را به ارزانی بگیریم تا دیگران بر سری سفره ما حاضر باشد تا ما بر سری سفره ه ای آنها

  در حال این نکته را من بارها گفتیم انسان که در بخش فرهنگی فعالیت می کند یا باید سخران خوبی باشد ویا نویسنده ای خوب . سخنران خوب فرصت زمینه اش بسیار محدود است اگر یک زمینه هم پیدا شود از کجا معلوم که نوبت به ما و یا شما برسد به این دلیل دوستان را من زیاد تشویق می کنم که بنویسید . که متاسفانه تا هنوز در این عرصه اتفاق تیافته است .

  این حرف را بر اساس یافته های شخصی خود که روزانه به ان سرکار دارم عرض می کنم قصد خاص نیست. بخشی از دوستان که به اینترنت دسترسی دارد در خارج زندگی می کند از سواد بیسار بالای برخوردار نیست به همین دلیل اول نظر نمی دهند اگر بدهند بسیار سطحی است و گاهی هم متاسفانه از در دامن دو و د شنام سخن به میان می اورد . درحال طرح نظر بدون دشنام نیز ممکین است
  برخی دیگر که صاحب اندیشه وقلم است به دلایل مختلف به اینترنت نمی ایند که نقش مالی را نمی توان نادیده گرفت .
  یک طیف خاص است هستند که خوشبختانه دارد وارد عرصه جدید می شود و ما با این نسل امید زیاد داریم .

 50. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۴ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۴

  ادامه:
  با توجه به توصحات در بخش نظرات عرض کردم در خصوص فرمایش جناب عالی عرض کنم من تا حدودی با فرمایش تان موافق هستم

  تا حدودی به این دلیل که اولا : موارد مثل موارد خاص را که ذکر کرده اید نباید تشر گردد . چون کاری نکرده را بی جهت چرا به خود نسبت بدهیم دلیل عدم نشر این گونه مطالب واصح است چون چنین چیزی اتفاق نیافتاده تا ما نشر شدن آن را توجیه کنیم این در خصوص مسایل ملی وقومی .
  اما در مورد اشخاص که همه از آن به تیکی یاد می کند اگر کسی به عنوان حسادت اقدام به اتهام کند این هم دلیل برای نشر آن وجود ندارد .

  اما در مورد گروها و افراد وابسته به آنها نظر دیگر دارم شاید موافق باشید ویا شاید مخالف :
  احزاب وگروه ها به منظور وایده خاصی شکل می گیرد و رهبران آنها بر اساس آن ایده که دارد به مبارزه بر می خیزد . این مبارزه از تبلیغ عادی شروع شده و چه بسا به مبارزه نظامی هم بیناجامد .
  این جریان های سیاسی دارای طرز تفکر خاص وایده مخصوص به خود می باشد در جامعه امروز گروه ها نمایانگر طیف خاص از طرز تفکر است . بر اساس همان طرز تفکر به این ویا به آن گرایش پیدا می کند .
  من فکر می کنم که مشکل در جامعه ما از همین جا شروع می شود افراد که وابسته به جریان های خاص در گذشته شده به روال عادی نبوده است معمولا هر حزب که در یک منطقه پا نهاد دیگر اکثرا به آن حزب پیوستند نه مردم قدرت انتخاب را داشتند ونه کسی به آنها اجازه چنین کاری را می دادند .

  در این گیر دار افراد فرصت طلب زیاد بودند که برای چنین روز به انتظار نشستند تا به رفتن به آن حزب به اهداف شوم شان برسند . لذا افراد زیاد را سرغ داریم که کارنامه همه احزاب را در زیر بغل دارد .

 51. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۵ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۵

  ادامه :
  البته همان سران همان گروها با زور و یا به رضا که زمینه توضیح شان نیست تصمیم گرفتند آن احزاب را در زباله دان تاریخ بسپارند یک حزب داشته باشد بعضی در توجیه این نکته می گویند که سران احزاب به باور شان با سپردن گروها به زباله دان تاریخ شاید اعمال و رفتار آنها نیز از بین برود وکسی ان را به رخ شان نکشند . من فکر کنم قضیه بسیار پیچیده تر از آن است که ما فکر می کنم .
  پس در خصوص گروه های منحله ظاهرا چیزی برای دفاع وجود ندارد کسانی که دست به دفاع تمام عیار از این گروهگ ها می زند جز اهداف شخصی دیگر نمی تواند توجیه داشته باشد .
  اما در خصوص افراد این تنظیم ها :باید عرض کنیم افراد انها را با همان گرایش های اولیه می توان تقسیم بندی کرد .
  عمده بحث روی افراد هستند که احزاب را وسیله برای اهداف شخصی خود انتحاب می کند به باور های و ایده های شان اعتقاد ندارد البته در ظاهر ممکین است بیشتر از هر هم حزبی خود سرگردن بشکند . با این افراد به نظر شما چه کار باید کرد ؟ ما دیگر ابزار نداریم تا با آین افراد که به عنوان انگل جامعه می تواند تعبیر به مبارزه بنشینیم .

  البته صد البته مخالف اسم بردن اشخاص هستم واین کار به تعبیر های گوناگون می توان اجام داد .
  این گونه افراد که به دلایل شخصی مباحث گروه گرای را باز می کند مصیبت های گذشته را از زباله دان تارخ بیرون کشیده ویک عده مردم ساده لوح را در اطراف خود جمع کرده تحت عناوین قوم گروه هزاران مزخرفات دیگر … در این قرن می خواهد بر گرده ای مردم تحمیل کند والله من چنین باوری را نمی پسندم .

  افراد لایق وجود دارد ولی چون صرفا تعلق به آن حزب ندارد بیایم همه بساط که یک عمر برای مردم چیده اند براندازیم طرحی نو برا اساس گروه گرای براه بیندازیم . چرا چون از ما نیست .

  ما نباید از نقد هراس داشته باشیم حال در هر پست مقام باشیم گرجند کاری سخت است ولی مطمن با تجربه شکیبای می شود بدست اورد .

 52. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۱:۲۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۲۹

  راستش از خبری که در سایت های خبری خواندم که یک حزب در یک راهپیمایی به مناسبت ۸ ثور عکس همه رهبران من جمله جلالت ماب را به آتش آشنا کرده لذب بردم . لذت به خواطر دمکراسی بوجود آمده گرچند دلگیر شدم گه چرا یک ریس جمهور ما به جهت بی تدبیری خودش وما شاهد چنین صحنه باشیم . ولی دیموکراسی به وجود آمده یکی از نعمت های است که قدرش را باید بدانیم البته روی خیلی ها را هم کم کرد .
  پس خلاصه جمع بندی :
  ۱ – پس خواسته یا نخواسته یک خط قرمزی جلوی پایمان است که بعضی را خود مان شاید به لحاظ منافع ملی و . . . رسم کنیم بعضی را دیگران شاید جلوی پایمان بگزارند . و ما نگزیر از رعایت آنها هستیم .
  ۲ – گروهای منحله اعمال شان به توضیحات که عرض شد قابل دفاع نیست اگر کسی مبادرت به چنین کاری کند باید دید منافع شخصی آن شخص چیست ؟ البته واصح است که نفس انقلاب گرجند باعث از بین بردن انسانهای زیاد شد ولی ثمرات را نیز به دنبال داشت که می توان از خاصیت های لاینفک این نوع مبارزه ها وانقلاب دانست .
  ۳ – خود افراد و سر دسته حزبی ها احزاب شان را به زباله دان تاریخ سپردند سرشکستن افراد وابسته به آن فکر کنم توجیه منطقی نمی تواند داشته باشد . گذشته گذشته است همان مقدار بدر ما می خورد که برای تجربه اینده از آن استفاده کنیم نه بیشتر ونه کمتر .
  ۴ – اما در مورد افراد سود جو که هیچ اعتقاد به ایده های حزبی ندارد جز اهداف شخصی شان با این ها چه باید کرد ؟ و گاهی ممکین است اهداف شخصی هم نداشته باشد از سری لج بازی مبادرت به چنین کاری میکند . با این افارد چه باید کرد؟

  من فکر می کنم خدا کند چنین اشخاص وجود نداشته باشد ولی اگر چنین افراد پیدا شود بد نیست به طور غیر مستقیم ضمن تذکر از اشتباه فعلی شان گذشته های شان را نیز به رخ بکشیم تا دست از سری این مردم ستمدیده بردارند .

  یک مشکل که در این جا البته در گذشته وجود داشت وممکین است حالا نیز در مخ گروه گرایان وجود داشته باشد این است متاسفانه معمولا این افراد به خواطر جسارت که دارد مورد توجه احزاب نیز قرار می گیرند تا مبادا چنین فرد جسور را از دست بدهند . این نیز یکی دیگر از افت های احتماع در گذشته بود ه است .
  ۵ – خواهش که من دارم این است بگذارید جریان های سیاسی که امروزه ودر هر زمان مکان ادعای رهبری این مردم را دارد به نقد کشیده شود .

 53. مدیریت ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۲:۱۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۱۳

  امروز اگر از حزب خاص زیاد نام برده می شود ونقد می شود به این دلیل است که بقیه احزاب عملا حضور ندارد امروز در کابینه دولت خود را نماینده یک قوم ملت معرفی می کند. حال اگر کسی پیدا شود از این آغایان بپرسند که شما چرا یک حزب را به دو حزب تقسیم کرده اید آیا اهداف معاونت و یا رهبر شدن یک حزب ؟ … اگر قصه چنین بوده پس ان آشک اه اولیه برای چه بود ؟
  ما قسم ابوافضل را قبول کنیم یا دم خروس را
  کسی هست تقسیم شدن این حزب را به دوحزب توضیح بدهند. چرا کم کاری های تان را به ریش این ویا آن می بندید . چرا وقتی کم اوردید برای غایله افرینی انحراف افکار عمومی به شخص خاص توهین کرده وبه قبیله خاص اهانت می کنید واقعا مشکل بزرک امروز ما همین دو مورد است . جریان که شما برای آن سر می شکنید ان هم از گذشته اش این هم از آینده اش . به یاد سخن ان ابر مرد تاریخ افتادم گه می گفت : من با هیچ کس عقد اخوت تبستم .
  حال اگر از این جریان ، جریان بهتر وجود ندارد خود فاجعه دیگر است .بحث دیگر .
  بقیه احزاب اگر در مورد شان صحبت نمی شود عملا نه وجود خارجی ندارند و نه کدام ادعای دارند و نه کسی باور دارند .
  شما که گل سر سبد این مردم خود را معرفی می کنید چه گل به سری این مردم زده اید .

  خدا رحمت کند شهید مزاری دوران وحدت را که عاقبت بخیر شد . شعار مشخص داشت (هزاره بودن در این کشور جرم نباشد ) در این راستا تلاش کرد ولی خاگستر که جای اتش مانده خود را باز مانده ای یک جریان و یک ایده می داند اجازه بدهید که از عمل و رفتار آنها نقد شود مورد انتقاد قرار بگیرد . منتها با حفظ احترام کامل .
  یک بار دیگر از همه عزیزان وخوانندگان جاغوری یک به دلیل طولانی شدن سخن عذر می خواهیم و از نصیر عزیز تشکر می کنم که زمینه چنین بحث را با تذکرات شان فراهم کردند
  مدیریت جاغوری یک

 54. فروغ 1 ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۰۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۴

  جناب الف خوبی!؟
  شما به بیشترین موارد جنایات نصری ها بخوبی اعتراف کردید و مشخص است که از قومندان های خوشنام نصر تشریف دارید، بازم آفرین که به جنایات خود و هم قطاران خود اعتراف داشتید، گرچی توجیه گرانه!! ولی گمان میکنم نصیر من وتورا یکی گرفته.
  فروغ نام انتخابی من است و هزاره ام باچشمان باز و مفکوره ازاد جسور و دلیر در برابر هر زورگوی مردم ستیز، جنایات راکه بنام مذهب ومردم تاکنون انجام شده است را به تصویر می کشم، تابدانید که خون های ریخته شده توسط شما ونه هیچ کسی دیگرخاموش نخواهد ماند و تاریخ جنایات عبدالرحمن گونه شمارا برای مردم و نسل جوان اگاهانه بیان خواهد کرد . شایدکه عمر من بگفته شما به قدمت خدمت شما نرسد ولی من و شما هم عصریم داستان به افسانه تبدیل نشده است هنوز، باز خوب است که مردم اعترافات شمارا میخواند، هرچند که از چشم مردم پنهان نبوده است!
  ادامه دارد ۱

 55. فروغ 2 ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۰۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۸

  اعترافات شما:
  • قتل عام هزاره ها بنام حرکت و …
  • قتل شخصیت ها و روشنفکران مهم هزاره به بهانه های مختلف
  • تبانی با کمونیست ها ، قاتلین مردم در دوران جهاد بنام هزاره.
  • هزاره فروشی به افتخارکه هزاره سیاست میکند نه تبعیت،
  • اقرار به این که سید بد، بداست، نه همه سید ها و تاکنون به اشتباه علیه سادات تبلیغات زهراگین نمودید.
  جناب الف ! شما بسیار ساده به افتخارات که مردم و گروه های جهادی بدست اورده بود بخود نسبت دادید، واز قتل ها و ترور های شخصیت های جهادی ، هنرمندان و روشنفکران را ماهرانه وبی شرمانه به دیگران نسبت دادید.
  صادقی نیلی و غرجستانی توسط شما ترور شد مردم این مو ضوع را بخوبی میدانند و از خانواده و فرزندان آنان بپرسید انان سازمان نصر را بعنوان قاتل پدران خود می شناسند، برید بی پرسید نترسید امتحانش مجانیست.
  • عاقلی در مشهد ایران کشته شد درست گفتید ، به فرمان مهدی هاشمی، ولی توسط نصری ها(مجری قتل) این سند درکتاب خاطرات سیاسی "ری شهری" وزیر اطلاعات سابق ایرانی منتشر شد و انکار شما بعنوان خصلت دایمی گروهی شماست. و این میرساند که بسیار قتل های دیگر هم ازین قسم بوده است.
  • نسبت به عکس شهید بلخی این مشکلات درون گروهی شمابوده ولی این از آفتاب هم روشن تر است که شما زیر کدام پرچم ازره می کشتید. وسید حکیمی را هم که با اعمال تروریستی شما موافق نبود در خانه نشینش کردید، حتی احمدزاده نصری را هم که باترورهای شما موافقت نداشت ترورکردید، و گفتید که دزدان و راه زن ها شهیدکرد.
  ادامه ۲

 56. فروغ 3 ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۱۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۱۱

  • کشتار هزاره ها زیر نام حرکتی و… بکدام مجوز شرعی و یا عقلی ؟ و مطابق فیصله کدام محکمه عدلی ؟ صورت گرفت، یزید برای قتل امام حسین از شریح قاضی فتوا گرفت و شما از کی ، ودر کجا؟؟؟
  الف خان! گفتی که جرم چون "حرکت افسون گر مذهبی بود"، پس واجب القتل است، عبدالرحمن هم عین حرف شمارا میگفت که "هزاره شیعه است پس واجب القتل است" شما باعبدالرحمن در قتل عام هزارها هم شعارید.! حد اقل عبدالرحمن ملاهای سنی ها را جمع کرد ولی شما اگر فتوایی دارید چرا نشرنمیفرمایید.
  • ولی گلبدین همکار دیرین شما و دشمن مردم افغانستان در حال بازگشت در سیاست افغانستان است اگر باز گردد شما حتما دوباره در کنار او می غلطید،براساس سیاست و پالیسی که تبعیت از دیگران نمی داشته باشید، درست در عمل، محقق یگ روز در کنار کرزای و فردا صبح دریگ پیمان نو/سیاست در بی سیاستی، جهل ونادانی و بسوادی را نامش را گذاشته اید استقلال سیاسی.
  • ابوذر متاسفانه ازره های بسیاری را کشت وهیچ کدام جنگ وجبهه علیه کمونیست ها هم نداشت، شمادر جبهه جنگ برای ازره کشی تلاش و سهم همیشگی داشتید جای گپی نیست، شما حاجی معلم/نعیمی و چمران زردالو که سپر و بازوی مردم هزاره بود به شهادت رساندید.ابوذر در اعترافات خود وقتیکه درزدالو اسیر حرکتی هاشد در حضور هیات روحانیت و گروه ها، به جنایات خود و قتل مردم ازره اعتراف کرد ولی بیان داشت که بفرمان مهدی هاشمی و … انجام این کار را انجام داده است .
  • چمران پشی بازوی نیرومند هزاره در برابر پشتون ها توسط شما کمین شد و به شهادت رساندید،
  • محمدی ده مرده گلزار آن قهرمان نامی و مومن که کمر توانمند هزاره بود و رشادت های او در جنگ با پشتون ها را تاریخ فراموش نخواندکرد، توسط شما در کنار خانه اش مظلومانه ترور و به شهادت رسید.
  ادامه دارد ۳

 57. فروغ 4 ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۱۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۱۴

  • صالحی ارزگان که پشتون ها ازگرفتن نامش می ترسید بادسیسه شما وحمله بیشرمانه در سرخانه ومنطقه اش مجبور به ترک منطقه و سرانجام تنهاماند و بدست دشمن به شهادت رسید
  • امیری ششپر مجاهد دلیر در برابر دشمن وکمونیست هارا در کمین نیروهای هزاره ستیز شما به باهمراهانش به شهادت رسید و جنازه اش را در بازار سنگماشه روز ها به تماشای عام گذاشتید وبه جنازه توهین ها که نکردید.
  • جنازه اسماعیل دانش قومندان وحدت را که سرتقسیم در گیر شدید کیلومتر ها راه روی برف ها و گیل ولای کشیدید، بکدام منطق جواب دارید، اسلام انسان و یا وحشی گری!!!؟؟؟
  • حاجی اقای سنگ ماشه سید بزرگوار که فرمانده جنگ مردم در برار پشتون ها بود شما در دراز قول بابه زیرموتر کردید و به شهادت رساندید،
  • حاجی نادر ترکمنی ان دلیرمرد نامی هزاره توسط شما بدون هیچ جرم و گناه به شهادت رسید
  • سرور سرخوش را با چندین تن از خانواده اش را شما بدون جرم و گناه به شهادت رساندید.
  ناله برادرش را حتما بخواطر دارید" چراکشتی توای ظالم چو سرخوش مرد آزادی"
  • هزاران هزاره بیگناه وبعد در ماندید یگ شعار را پیش گرفتید که ما میخواهیم هزاره بودن جرم نباشد.
  پایان ۴

 58. ع حیدری از استرالیا ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۲۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۲۵

  دشمنان نصر انچه از دهان تان برامد گفتید
  حالا یکم از خوبی های نهضت و حرکت و سپاه و جبهه متحید خود ها هم بگویید که تاباشد مردم از خوبی های ان سر مشق بگیرد ان هم سر مشق اجیری و نوکری
  سیاف و ربانی خونخار

 59. فروغ ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۲۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۲۸

  جناب نصیر احترام!
  شما یگ فرد روشن اید، چرا ترسیدید از افشاگری ها بنظرمی رسد در برابر حقایق هم اعتراف می کنید وهم لجوجانه به انکار می پردازید ولی حقیقت ها هرگز پنهان نخواهد ماند، بهتر است درست بیاندیشید، تا بتوانیم این کشتی شکسته را به ساحل بکشانیم، گفتی سند دست مردم میشه ؟ کدام سند ؟ از ان همه سند که تاکنون همفکران شما در سایت ها دنیا برضد مردم و گروه های جهادی و شخصیت های فکری شیعیان افغانستان و هزاره ها داده اند تاکنون تقاضاداشته اید که نکنید ابروی مردم و مذهب میرود؟
  دیروز از عملش نترسیدید امروز از بیانش میترسید؟ باور داشته باش که اگر جاغوری یگ هم مثل سایت های شما فقط از نصر و توجیه جنایاتش و تخریب دیگران بپردازد، مثل سایت هایی شما با چند نویسنده شعاری و چند خواننده نصری خلاصه میشود و گردانندگان جاغوری یگ این مطلب را باید فهمیده باشند ، که چرا و چطور بیش از چهار هزار نفر در روز ازاین سایت دیدن میکنند،
  وشما نصیر جان زمانی که تمجید های خرافی به سازمان شما در همین سایت منتشر میشود بسیار خوش میشی و لی افسوس از توضیح واقیعیت ها بشدت می رنجی و دست به داد وغال میزنید که آبروی ازره در خطر است .
  کامنت هارا بدقت بخوان دنبال نام نباش در عالم مجازی نام ها همه مستعاراست فقط دنبال حرف باش که چی میگوید. در عالم مجاز دردها و علاقه های مشترک است که انسان ها را بهم نزدیگ و یا به گفتگو میکشاند. نترس ماهم هزاره ایم ولی از نظرشما حق حرف زدن نداریم، توصیه من به شما این است که دیگرنمیشود از تحلیل وتفسیر واقعیت ها جلوگیری کرد آن زمان خیلی خیلی گذشته بهتر است به واقعیت های اجتماعی و ازادی بیان تسلیم شوید. اگر جاغوری یگ این فرصت را ازما بگیرد، ییقین که جاغوری ۲ این کار را پیش خواهد گرفت.
  این یگ رسالت است و شما باید باور کنید که تاریخ هزاره ها را کسی دیگر بدروغ نخواهد و نتوان نوشت تاریخ هزاره بدست مردم روشن و اگاه هزاره نوشته میشود واین نوشته نمونه مکمل ان است، بیاری حق.
  من از تمامی مظلومین زجر دیده از دست این سازمان میخواهم که زمان ان فرارسیده که حقیقت هارا بازنویسیم خود وتاریخ و مردم خود را کمل کنیم و هم مختار هارا یاری رسانیم.

 60. احمدی ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۳:۲۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۲۸

  سلام به دست اندر کاران جاغوری یک

  لطفا نوشته مدیریت را که در نظرات درج شده خواندنش درصفحه نظرات دشوار می باشد لطفا آن را در صفحه اصلی نشر نماید.

  ………………………………..

  تشکر اقای احمدی از تذکر بجای تان چشم گرچند مطالب مورد نظر به صورت نظر با عجله نوشته شده امید وارم مورد استفاده دوستان قرار بگیرد .

 61. فروغ ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۴:۴۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۴۸

  سلام جناب حیدری ! چطوراست هوای استرالیا؟ درامد چطوز است؟
  چناب حیدری نسبت به سوال شما باید گفت که هیچکدام از گروه های که شما نام بردید وجود ندارد، و رهبران و اعضای ان در پی داد و ستد های نصرگونه نیست، پس حرف در باره چیزی که وجود نداشته باشد عاقلانه به نظرنمیرسد/ ولی نصریها چون دست از خطاها ی گذشته و باند بازی ها و تروز شخصیت های ازره وشیعه دست برنمیدارد چون هنوز میکشد ، چید روز پیش ضحاک را کشت و بهانه اش را مثل شهدای کویته بگردن باد انداخت!!! نمیدانم شما بیخیرید یا در کوچه حسن نصری تشر یف میبریدیادارید.
  حیدری جان ! تو بیا در بازه دیگر احزاب بیویس من بقین دارم که هیچ کسی از تو رنجور نمیشود بلکه خوش میشه که تاریخ می نویسی ولی اینکه تو و همفکرانت از نقد بر نصریها داد و غال میکنید معنی اش ای است که هنوز نصری تشریف دارید و در چارچوبه همان خط سیاه میاندیشید.
  جناب حیدری ! خوب است که بوری و بر اندیشه کهنه و خرافی خود دوای بنام اندیشه و تفکر پیدا نمایید و شما در کشور مثل استرالیا زندگی دارید باید خیلی خیلی روشن تر از این ها باید بیاندیشید ، نه اینکه از یگ انتقاد ساده انقدر برا شفته شوید.
  زنده باشی حیدری جان قوما را سلام بگو ! درکابل بسیار خاک باد است درین روز ها!!!

 62. به فروغ ثور ۱۳, ۱۳۹۱ در ۸:۱۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۱۳

  این قدر فرا افکنی نمودی خیال کردی همه مردم در دراز قول زندگی میکند و از دنیا بی خبر است بخدا قسم من نصری نیستم اما ازسیاست خلیلی و محقق طی ده سال خیلی هم شاکی هستم اینکه شما باز هم مثل عنکبوت ترا را بدور خود میتنید مشکل خود شماست . راستش وهابیت سنی را دیده بودم اما وهابیت شیعه را دراین سایت میبینم .اخر چرا ملا عمری حرف میزنید . اینکه نوشته کردید که ضحاک را محقق کشت منظورت شاید این باشد که یعنی در مورد ضحاک معامله صورت میگرفت . اگر نظر تان این نیست با مدرک حرف بزن تا قضیه روشن تر شود . من به بودن چنین ادمها که هزاره باشد راستش در شک و تردید م ازیک بابت میگم شاید باشد زیرا تا هنوز هم هستند کسانی که دنیا را درقالب گروه خود میبیند … وصحبت با این طیف خیلی مشکل است . چون طالبان وری گب هیچ کس را قبول ندارد …

 63. hazre deuna ثور ۱۵, ۱۳۹۱ در ۳:۴۷ ب.ظ -

  جمعه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۴۷

  faqat bogim ke moteasef astom balde klagi shom shomo masalan kharej shishta astet borid alkol khora bokhrid sara gerang kid shomo ra da ei gapa chi
  mam aga nebgarom mardome lauda va gap goshgar ke hech chiz sar shi namosha daurem jam asta va torem ra gosh mona vo sar kho shor mida va ame moga maloma ki mam amotar mogim
  moshkel khod shomid ke tore azi khaeina ra gosh monid shomo khod shom dil shom mikhaha ke yak nafar yak sera da bal sar shom boka da amzo khoshid
  khod shi da sare ghoondi khayr besha va eshqe donya ra kena