جلسه غجور

عزیزالله جاغوری ۹:۵۶ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
جلسه غجور

5

جلسه غجور  :

مدیر حقوق جاغوری از جلسه امروز؛ پنجشنبه (۹۵/۱۰/۱۶۶) علما، متنفذین و نمایندگان مردم «دسته باغچری» که‌ در حسینیه بازار غجور برگزار شده بود، گزارش داده است که‌ اکثریت شرکت کنندگان بر ولایت شدن جاغوری و جاغوری واحد تأکید نمودند و در ضمن یک کمیسیون را نیز تشکیل دادند تا با دسته‌های دیگر جاغوری در این زمینه، گفتگو و تبادل نظر نمایند.

—————–

#چرا_جاغوری_واحد؟
کسانی که‌ با تقسیم ولسوالی جاغوری به سه ولسوالی موافق هستند، دلایل شان را مطرح کرده‌اند، حقیر با چند دلیل با تجزیه و با تقسیم ولسوالی جاغوری مخالف هستم:
۱. جاغوری‌ با جمعیت تخمینی بیش از ۳۵۰/۰۰۰ نفر، به تنهایی از چندین ولایت کشور مانند زابل، ارزگان، پنجشیر و…، بیشتر جمعیت دارد؛ لذا این ولسوالی با ضمیمه ولسوالی مالستان و بخش‌های غربی ولسوالی قرباغ، می‌تواند یک ولایت نسبتا پرجمعیت (۶۰۰/۰۰۰ نفری) را تشکیل دهند و ولایت شدن حق مسلم این مردم است، نه اینکه کدام امتیاز و هدیه از سوی حکومت باشد.
۲. اگر جاغوری به چند ولسوالی تقسیم شود، این بدان معناست که‌ اصلاحات اداری صورت گرفته است، لذا زمینه ولایت شدن جاغوری را در سال‌های بعد منتفی خواهد کرد، زیرا اگر مردم در آینده‌ی نزدیک درخواست ولایت شدن جاغوری را نمایند، حکومت در پاسخ خواهد گفت که‌ ما به تازگی اصلاحات اداری را در این منطقه انجام داده‌ایم و هر روز نمی‌توانیم، در یک منطقه اصلاحات اداری به‌وجود بیاوریم.
۳. با توجه به اینکه تروریست‌های خارجی و داخلی در مرزهای جاغوری لانه کرده‌اند و به همین دلیل، جاغوری در معرض تهدید قرار دارد، تقسیم شدن جاغوری به چند ولسوالی، توان دفاعی و هماهنگی مردم را برای دفاع از جاغوری در برابر تهدیدهای احتمالی، تضعیف می‌سازد، زیرا متأسفانه یکی از خصوصیت‌های بد مردم هزاره عموما و مردم جاغوری خصوصا این است که‌ اگر به مناطق جداگانه تقسیم شوند، هماهنگی و همکاری شان کمرنگ می‌شود. در زمان عبدالرحمن جابر نیز ما از همین ناحیه ضربه خوردیم، وقتی سپاه عبدالرحمن قریه پایین را می‌کوبید، قریه بالا می‌گفتند به ما ربطی ندارد.
۴. تقسیم شدن ولسوالی جاغوری به سه ولسوالی، به جز اضافه شدن چند کارمند و در واقع چند دزد، از نظر جلب امکانات و بودجه هیچ سودی برای جاغوری نخواهد داشت، زیرا در طول یک دهه و نیم گذشته با اینکه جاغوری پرنفوس‌ترین ولسوالی و یکی از امن‌ترین ولسوالی در سطح کشور بوده است، اما به اندازه ولسوالی ۵۰۰۰ نفری و ناامن «ناوه» در این ولسوالی انکشاف به وجود نیامده است، تمام ولسوالی‌های پشتون‌نشین ولایت غزنی با اینکه ناامن و اکثرا در اختیار طالبان می‌باشند، دارای سرک پخته، مکتب‌ها و شفاخانه‌های پخته‌کاری هستند، اما حتی یک ولسوالی هزاره نشین این ولایت، دارای سرک پخته و شفاخانه دولتی نیستند، پس معیار تخصیص بودجه و اجرای پروژه‌های انکشافی، تعداد نفوس و یا تعداد ولسوالی نیست، بلکه تعلقات قومی و قبیله‌ای است.
۵. باتوجه به تجربه تلخ تاریخی، اگر جاغوری به چند ولسوالی تقسیم شود، این احتمال نیز وجود دارد که‌ در آینده به جای ولایت شدن جاغوری، به بهانه زیاد شدن نفوس ولایت غزنی، تعدادی از ولسوالی‌های جاغوری و مالستان را به دلیل نزدیک بودن آنها به مراکز ولایات ارزگان و زابل و کم بودن جمعیت ولایت ارزگان (۳۰۰/۰۰۰ نفر) و ولایت زابل (۲۷۰/۰۰۰ نفر) به این دو ولایت ملحق کنند. کما اینکه با تأسیس ولسوالی‌های پشتون‌نشین «واغز» و «رشیدان»، بخش‌هایی از ولسوالی پرجمعیت و هزاره نشین«جغتو» را به این دو ولسوالی ملحق نمودند.
محمد نسیم جعفری

در این موضوع نوشته ی خواندنی از اقای عزیز جعفری است که توجه شما را جلب می نمایم :

حتی یک  … هم می داند که ولایت شدن جاغوری بهتر از آن است که این منطقه به چند ولسوالی تقسیم شود، زیرا مهمترین امتیاز ولایت شدن جاغوری در این است که این منطقه در آینده تبدیل به شهر می شود، اما تقسیم شدن جاغوری به چند ولسوالی این امتیاز را برای زمان نامحدود از بین می برد. ولی بحث در این است که دولت افغانستان فعلاً حاضر شده است که این ولسوالی را تحت نام تعدیل اداری به سه ولسوالی تقسیم کند، به عبارت دیگر، امکانات سه ولسوالی را به جاغوری بدهد.

ولی ولایت شدن جاغوری زمان بر و نیاز به فیلتر های مجلس و غیره دارد. پس بحث بین حد اقل و حد اکثر است نه بین خوب و بد.

اما کسانیکه استدلال می کنند که اول جاغوری را به چند ولسوالی تقسیم کنیم و بعد در خواست ولایت شدنش را مطرح کنیم، کمی دچار خوش باوری شده اند ؛ چون تعدیل اداری را دولت یک بار اجرا می کند نه چندین بار، وقتیکه مردم این بار تعدیل اداری را با تعدد ولسوالی پذیرفتند، دیگر ولایت شدن این منطقه را در خواب خواهند دید.
فراموش نکنیم طرح تکثر ولسوالی را در هزارجات اقایان دانش و محقق درر دولت حمایت می کنند، فکر می کنند که این طرح باکمترین هزینه از سوی رییس‌جمهور تایید می شود، آنوقت این دو ملا سیاسی باد به غبغبه می اندازند که حضور ما در حکومت دست آورد داشته است. دوما این دو نفر احساس مردم جاغوری را ندارند که این مردم و این منطقه‌ شایسته ولایت شدن و شهر شدن می باشد و سالها برای آن انتظار کشیده اند.

اگر نخبگان مردم جاغوری خود خواهی را کنار بگذارند و طی یک مشورت همه جانبه یک گروه کاری را از درون خود انتخاب کنند که طرح ولایت شدن جاغوری را در درون نهاد های حکومتی و شخصیت های سیاسی لابی گری و دنبال کنند، مسلما مردم جاغوری به حق خود خواهند رسید.

عزیزجعفری

نوت :

غلام بچه های تیکه داران بسیار تلاش دارند تا پیش ارباب خود ابروی کمایی کند.  گور پدر جاغوری  . خوشبختانه در این جلسه نتوانستد رای مردم را تغییر بدهند  . ولی این  غلام بچه ها بسیار ذیرکانه موذیانه با ایجاد کمیسون  تلاش دارند  تا در قالب کمیسون بر خری مراد خویش سوار شده و مردم را فریب دهند .  مردم باید هوشیار باشد فریب دسیسه ی کمیسیون بازی دولت و تیکه دران را نخورند .

911بازدید

کامنت بسته شده است.