جلوس روز عاشورای حسینی در شهر کویته با شرکت هزاران عزادار پایان یافت

مدبریت ۳:۰۵ ب.ظ ۲

 هیئت های سینه زنی  و عزاداران از نقاط مختلف  شهر صبح روز عاشورا در علمدار رود تجمع کردند. عزاداران حسینی از هزاره تاون توسط موتر، و موتر سایکل در گلستان تاون امدند و  از کوچه پهلوی جامعه امام صادق در جلوس عاشورا پیوستند. همچنین عزاداران دیگر از منطقه میکانگی رود آمده در منطقه نیچاری به جلوس عاشورا پیوستند. بعد از آن هیئت های سینه زنی و عزاداران حسینی منظم به نوبه خود پشت سر هم از علمدار رود حرکت کردند طرف سردار عیسی خان رود و از آنجا طرف میزان چوک سینه زنان به راه افتادند.

با تلاوت چند از ایات کلام الله مجید جلسه رسمی در میزان چوک آغاز شد. بعد از آن سید اشرف زیدی رئیس شیعه کنفرانس ضمن تشکر از تمام عزاداران و هیئت ها در باره قیام امام حسین (ع) صحبت نمود.

هزاران عزادار نماز ظهرین را با جماعت در میزان چوک ادا نمودند. جایگاه مخصوص برای وضو گرفتن قبلا تدارک داده بودند.

همچنان جلوس سینه زنان به طرف لیاقت بازار به مسیر خود را ادامه داد. در اخیر لیاقت بازار سر جنگشن چوک ، جلسه دیگر برگزار گردید.

در این جلسه مدیر جامعه امام صادق(ع) حجت الاسلام حاج آقای اسدی و دیگر علمای که از شهرهای دیگر امده بودند صحبت نمودند. بعد از ختم جلسه، جلوس از میکانگی رود طرف علمدار رود حرکت کرد که در آنجا پایان یافت. هیئت ها هر کدام طرف امام بارگاه و عزادارن که از هزاره تاون تشریف آورده بودند طرف خانه هایشان بر گشتند.

امینت جلوس به شدت توسط پولیس و ایف سی گرفته شده بود.خوشبختانه کدام واقعه رخ نداد. در مسیر جلوس ده هزار پولیس به شمول ایف سی مستقر گردیده بودند.  علاوه براین، ۹۷ سنگر توسط ایف سی در این مسیر ساخته شده بودند. همچنین امنیت از هوا توسط دو فروند هلیکوپتر  و از زمین توسط ۲۷ دوربین مخفی  کنترول می شد. در اطراف شهر و سر کوه ها افراد انتظامی محلی (لیویز) نیز مستقر گردیده بودند.  در شفاخانه های شهر حالت اضطراری اعلان گردیده بود.

 برای جلوگیری از هرگونه تخریب کاری و … شبکه های موبایل توسط حکومت از کار افتاده بودند . عزاداران خبر غم انگیز شهر کابل و مزار شریف را  در برگشت به خانه هایش شنیدند که قلب عزاداران شهر کویته را نیز  شدیدا متاثر کرد. 

+;نوشته شده در ;چهارشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۰ساعت;۱۵:۵ توسط;عاقلی – کویته; |;

1,123بازدید

۲ دیدگاه »

 1. جوهری قوس ۱۶, ۱۳۹۰ در ۷:۳۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۶ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۳۶

  باسلام و تشکر از جناب آقای عاقلی که با این گزارش خوب خود ما رادرجریان قرار دادند. حقیقتا، من از دیروز به هرسایتی سر می زدم که در این مورد خبری به دست بیاورم، هیچ اطلاع نتوانستم بدست بیاورم. به هرحال، امنیت هزاره و شیعیان در کویته ارتباط مستقیم با سرنوشت مردم هزاره در جاهای دیگر جهان دارد. کویته از دیر باز مأمن خوبی برای ما بوده.
  متأسفانه سران هزاره با رفتار خود و بعضی اتفاقات که رخ داده است مردم را نسبت به قشر روحانیت دلسرد کرده است. خدا کند که جناب ایشان تکبر و خود منشی را کنار بگذارد و صادقانه در خدمت اهداف تشیع باشد و برای نجات مردم شیعه تلاش کند. لطفا نظر بنده را حتما بر روی سایت بگذارید… اگر خواستید ادیت کنید.

 2. اکبری جان جاغوری قوس ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۲:۳۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۷ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۰:۳۵

  با تشکر ازعاقلی عزیز که همیشه مارا درجربان اخبار کویطه قرار میدهید دست شما درد نکند
  انشاالله خداوند ریشه جاهلان ودشمنان اهلبیت ع و انسانیت را می خشکاند و راه و
  طریقه غلط شانرا نابود میگرداند
  روح شهیدان کربلای اوغانستان شاد انشاالله خونشان دامنگیر یزیدیان زمان گردد