جنگ در نوار مرزی جاغوری

نصرالله مومن زاده ۲:۰۶ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

جنگ در نوار مرزی جاغوری

حمله دیروز نیروهای امنیتی و کماندو به محل تجمع مزدوران طالبان در منطقه خاکیران(خاک ایران) زابل یکی از موفقانه ترین عملیات ها علیه این نیروها در غزنی و زابل به شمار می رود. دشمن به طور کامل غافلگیر شده و نتوانست واکنش به موقعی از خود نشان دهد. به قول سخنگویان نیروهای امنیتی در غزنی در نتیجه این عملیات موفقانه ۱۸ طالب کشته و ده تن زنده به چنگ نیروهای امنیتی افتاده اند. منابع محلی هم این آمار را تایید می کنند.

جاغوری بدون شک یکی از بدشانس ترین ولسوالی‌های افغانستان است که مردم آن با اشتیاقی که به صلح و زندگی مسالمت آمیز دارند، اما هیچگاه از دست مردمان پیمان شکن و خاین همسایه‌هایشان خواب راحت نداشته و در طول تاریخ به بهانه‌های مختلف مورد دزدی، قتل و جنایت از سوی آنها قرار داشته است. جوانان زیادی را در مسیر راه صرف به خاطر هزاره بودن از دست داده ایم و اموال مسافرین ما هیچگاه از تاراج دزدان برادران همسایه در امان نبوده است. به گواهی تاریخ، در هیچ جنجال و خلق مشکل مردم ما مهاجم و پیش قدم نبوده اند و این همسایه‌های جاغوری بوده است که همیشه در خالق جنایت و ددمنشی علیه مردم جاغوری بوده است. دهها قرارداد صلح و عدم دشمنی با آنها بسته شده است اما همگی با بی‌شرمی و وحشیانه توسط دشمنان مردم ما شکسته شده و هر بار آنها با سوء استفاده از اعتماد و صداقت مردم ما جنایت‌های هولناکتری را مرتکب شده اند.
حمله ناجوانمردانه به اوتقل وغرب جاغوری در سال گذشته و تلفات سنگین مردم ما را همگی به خاطر دارند. با وجودی که مردم رسنه و گیلان همیشه جز خوبی از ولسوالی جاغوری چیزی ندیده اند بازهم دشمنی عمیقی در دل ناپاک شان نسبت به مردم این خطه وجود دارد. در طول تاریخ شفاخانه‌های ما پذیرای بیماران شان بوده، بازارهای ما در خدمت آنها و مردم ما خریدار محصولات آنها بوده است، ولی می بینیم که این همه خوبی و دوستی هیچ تاثیری در تغییر رفتار آنها نداشته است. مردم مناطق غرب جاغوری و ولسوالی اشغال شده خاکیران هم از این قاعده مستثنی نبوده است. انها شبانه روز از خدمات مردم جاغوری مستفید بوده اند و مردم صادق و خونگرم ما با اغوش باز از بیماران و مسافران آن استقبال کرده اند. حتی مسافرین آنها در طول شب که از ترس دزدان خودشان نمی توانستند راه را طی کنند، برنامه هایشان را طوری تنظیم می کردند که بتوانند در جاغوری به خاطر امنیت آن شبانه رفت و آمد کنند. اما دریغ و افسوس که بازهم آنها در پیمان شکنی و خیانت پیش قدم بوده اند و سال گذشته هزینه سنگینی را بر دوش مردم ما تحمیل کردند.
حوادث پارسال مردم ما را نسبت به وفا و مردانگی همسایگانش کاملا نا امید کرد. از سوی دیگر، تجربه ثابت ساخت که اگر نیروهای امنیتی یکسره در حالت دفاعی باشند، دشمنان شان جری تر و خیره تر خواهند شد. اما با وجود این، بازهم مردم ما هیچ اصراری بر پیش قدم بودن در اغاز درگیری نداشته و ندارند. ولی برای مردم کارد به استخوان رسیده، تحمل این وضعیت بیخی دشوار است. همواره در ترس از اینکه چه زمانی مورد حمله قرار می گیریم و همیشه دستور به دفاع دادن و درگیر بودن در جنگهای فرسایشی حمله کن و فرار کن، باعث از دست رفتن روحیه مدافعان و تحمیل هزینه‌های سنگین برای نظامیان دولت ما خواهد بود.
حمله پیشگیرانه و موفق دیروز به نیروهای مزدور در مرزهای جاغوری پیام روشنی به همسایه‌های جاغوری است. آنها اگر به دشمنی شان ادامه دهند، دیگر حتی در مناطق خودشان هم امنیت نخواهند داشت. کاسه صبر نیروهای امنیتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان لبریز شده است و این نیروها به دستور مقامات بلند مرتبه امنیتی در وزارت دفاع و داخله از لاک دفاعی خارج و متناسب با تحرکات دشمنان واکنش دندان‌شکن نشان خواهد داد.
همسایه های جاغوری باید این نکته را درک کنند که اگر دست از دشمنی شان برندارند و بازهم بر خلق جنایت اصرار ورزند، مردم جاغوری نیز هیچ علاقه‌ای بر حفظ روابط دوستانه با آنها نخواهد داشت. همانطوری که آنها همیشه در صدد تحمیل جنگ بر مردم مظلوم ما بوده اند، از این به‌ بعد باید منتظر عواقب شرارت و وحشیگری شان باشند و تاوان دشمنی هایشان را بپردازند که با کمک خداوند عادل و عزم و اراده نیروهای دلیر اردو و پولیس کشور مان خواهند پرداخت و طعم تلخ آوارگی و جنگ را خواهند چشید. اما اگر آنها واقعا به صلح اعتقاد دارند و صادقانه پیش آیند، بازهم همانند گذشته با استقبال مواجه خواند شد. ولی باید متوجه باشند که دیگر هرگز آنها مورد اعتماد نیستند و نیروهای امنیتی همیشه آماده واکنش به پیمان شکنی انها خواهند بود. مردم ما به حفظ دستاوردهای این چند سال اخیر و رشد علمی و آموزشی فرزندان خویش اعتقاد راسخ دارند و هرگز حاضر نخواهند بود که مکاتب شان همانند مکاتب مناطق خاکیران و رسنه و گیلان بسته بماند و فرزندان شان از نعمت سواد و تحصیل محروم شوند. این خط سرخ ماست.
در اخیر یاد و خاطره شهیدان مان و خصوصا مدیر دلیر امنیت ملی جاغوری را گرامی می داریم و برای زخمیان ارزوی شفای عاجل می کنیم.
#جاغوری_آنلای
#jaghorionlinepage

90بازدید

کامنت بسته شده است.