جوان ترین ولسوال که دستش به خون جوانان جاغوری آلوده است.

نصرالله مومن زاده ۱۰:۴۴ ب.ظ ۱
جوان ترین ولسوال که دستش به خون جوانان جاغوری آلوده است.

جوان ترین ولسوال که دستش به خون جوانان جاغوری آلوده است.Screenshot_۲۰۲۰۰۵۲۴-۰۲۲۴۱۴_1

خانعلی رادمند برای جاغوری از چند جهت در دوره پسا طالبان جاغوری استثنا بود: جوان ترین و با سواد ترین ولسوال جاغوری بود، تنها ولسوالی که مربوط به بیرون از ساحه ناوه سنگماشه بود و در عین حال تنها ولسوالی هم هست که به سوی مردمش شلیک کرده و دستش به خون جوانان جاغوری آلوده است.
رادمند در روزهای سخت جاغوری به این سمت گماشته شد. روزهایی که جاغوری تازه از حملات طالبان نفس راحتی می کشید و مردم، خصوصا اهالی شریف لب مرز جاغوری شهدای زیادی را در راستای دفاع از خاک و عزت مردم جاغوری تقدیم کرده بودند. رادمند قبل از اینکه ولسوال جاغوری شود، در دم و دستگاه حکومت مرکزی هم وظیفه داشت. او به نوعی کاندید ناکام انتخابات پارلمانی کابل هم به شمار می رود که رقابت را نیمه تمام رها کرد و به جاغوری آمد تا این منصب را به پیش ببرد.
خانعلی رادمند نقاط مثب زیادی داشت. جوان و پرشور بود، مردم از تلاش او برای آوردن پروژه ای دولتی سخن می گویند. لیست بلندی در صفحات فیس بوک از دستاورهای او دست به دست می شد که نمایانگر این موضوع است. حالا بماند از اینکه نظر به جغرافیای جاغوری این لیست تمرکز خاصی بر یک نقطه از جاغوری داشت. (لیست موجود است.)
رادمند برخلاف گمان اغلب مردم، ولسوال رسمی نبود، بلکه سرپرست محسوب می شد. همه میدانند که برخلاف قوانین نافذه کشور او منصوب بود و در رقابت و امتحان این بست دولتی اشتراک نکرده بود. مخالفان او بین انتخابات و انتصاب او توسط غنی رابطه معنی داری می بینند.( مخالفان می گویند، رادمند از سوی تیم دولت ساز به ریاست اشرف غنی و به هدف پیش برد کار های انتخاباتی در جاغوری فرستاده شده بود.)
از نظر شخصیتی اقای رادمند آدم ترسویی به شمار می رفت. اقای ولسوال حتی از سایه‌اش هم می‌ترسید. او از انتقاد و پیشنهاد به شدت بیزار بود. در صفحات مجازی نهایت تلاشش را می کرد که با آدمهایی دوست و رفیق باشد که از او تعریف کنند. به هیچ عنوان نظر مخالف را بر نمی تافت و در بلاک کردن (حذف صورت مساله) آدم کارکشته و ماهری بود. با این اوصاف به نظر می رسید که ظرفیت خوبی برای مدیریت نداشت.
اما تمام این قضایا برای مردم ما هیچ اهمیتی نداشت. زیرا این مسایل از قدیم هم بوده و از این به بعد هم خواهد بود.
مهمترین موضوعی که اقای رادمند را بر سرزبانها انداخت، موضوع حساس ارتباط نامشروع محافظان شخصی قوماندان امنیه و آمر جنایی جاغوری با دو زن و پخش شدن این رسوایی در صفحات مجازی درست در ماه مبارک رمضان بود.
در اوایل رمضان امسال به ناگاه خبر دستگیری دو بادیگارد قوماندان امنیه و آمرجنایی و رابطه نامشروع آنها با دو زن شوهر دار جنجال بزرگی را در جاغوری خلق کرد. دهها تن از مردم خشمگین محل با ابراز خشم و انزجار از این موضوع با راه انداختن راهپیمایی خواهان مجازات عاملین قضیه شدند. در این تظاهرات شعارهای تندی علیه ولسوال هم مطرح شد و تظاهرات کنندگان او را در این زمینه مقصر می دانستند. با وجود خشم تظاهرات کنندگان، روز اول راهپیمایی مسالمت آمیز بود. آنها دست به خشونت و یا اسیب زدن به اموال عمومی نزده و خواهان برکناری مقامات مسوول به شمول اقای رادمند بودند. مردم خشمگین از وجود فساد ریشه دار در ولسوالی عصبانی بوده و درخواست ریشه کنی این معضل بزرگ اجتماعی در ادارات دولتی را داشتند. متهمین دستگیر شدند و قوماندان و آمر جنایی فرار کردند. اقای رادمند هم نا پیدا بود و در ساعات اولیه تظاهرات هیچ واکنشی از خود نشان نداد.
قضیه به سرعت سمت و سوی قومی و منطقه ای پیدا کرد. طرفداران ولسوال تلاش زیادی می کردند تا مساله ناموسی پیش‌آمده را در حد یک رفتار عادی و غیر قابل نگرانی کاهش داده و با کم اهمیت نشان دادن ارتباط نامشروع پولیس و زنان شوهردار، تظاهرات کنندگان را آلت دست ولسوال پیشین و انسانهای فریب خورده و مغرض جلوه دهند. انها استدلال می کردند که این مساله با رضایت طرفین بوده و گرفتن چندعکس بدون اینکه تجاوزی صورت بگیرد، بی اهمیت بوده و این هیاهو به نوعی توطیه علیه ولسوال است و مردم در این زمینه هیچ دلیلی برای تظاهرات ندارند.
از سوی دیگر تظاهرات کننده ها از فساد ریشه دار در ولسوالی شاکی بوده و شخص ولسوال را متهم به تبانی با مجرمین کرده و او را در این زمینه مقصر می دانستند. آنها به چند مورد ماست مالی کردن قضایای ناموسی دیگر از سوی ولسوال و اربابان منطقه اشاره داشتند و قضایای اخیر را نتیجه آسان گیری و تساهل شخص ولسوال در مورد رویدادهای گذشته می دانستند. تظاهرات کنندگان اقای رادمند را شایسته این مقام ندانسته و او را به عنوان مسوول درجه یک دولتی در منطقه در این زمینه مسئوول قلم‌داد می کردند.
اما با تعلل ولسوال و عدم اعتماد مردم به حکومت، تظاهرات مردم محل به روز دوم کشیده شد. قوماندان امنیه و امرجنایی ناپدید بودند. اقای رادمند در ولسوالی حضور داشت و با اربابان منطقه در حال رای زنی بود، در حالی که تظاهرات کنندگان همان دیروز گفتگو با ارباب ها و متنفذین را رد کرده بودند.
تظاهرات به خشونت کشیده شد. محافظان ولسوال به سوی مردم آتش گشودند و در نتیجه دو نفر کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.
در فضای مجازی طرفدران و مخالفان اقای رادمند به دفاع و حمله بر رادمند مشغول بودند. با وجودی که فیلمهای زیادی از صحنه موجود بود، عده ای در صدد تبرئه رادمند و متهم کردن خود مردم به کشتن خودشان بودند.
خیمه تحصن برپا شد و هیاتی از کابل و غزنی به جاغوری آمد. نتیجه گزارش آنها تا هنوز نامعلوم است و شاید مانند دهها گزارش دیگر هیچگاه رسانه ای نشود و همانطور نیم کاره بماند.
قوماندان امنیه و آمر جنایی از کارشان سبکدوش شدند. معلوم نیست که آیا آنها محاکمه و مجازات هم شدند یا بنا بر استدلال طرفدارانش، انها گناهی نداشتند و باید تبرئه شوند. قوماندانهای جدید معرفی شدند. ولسوال هم به مرکز(کابل) رفت و خبر تعلیق ایشان از سوی دولت دست بدست شد. بعد از آن رادمند از کابل در واکنش به رویداد های اخیر جاغوری اطلاعیه ای در صفحه فیسبوکش صادر و به مخالفان خود تاخته بود. او در این اطلاعیه با مخاطب قرار دادن معترضان، انها را مشتی لوچک نامیده بود.
تا اینکه امروز جمعه ( ۲ جوزا) خبر رسمی جایگزین شدن آقای عارف باهنر به جای رادمند در شبکه های خبری پیچید.
امروز جمعه ( ۲ جوزا) در جاغور نیز عده ای از طرفداران رادمند ولسوال سابق به همراه اربابان طرفدار اقای ولسوال تجمعی برگزارکرده و خواهان بازگشت ولسوال سابق به وظیفه اش هستند.
طرفداران رادمند اصرار دارند که او باید به کارش برگردد. آنها استدلال می کنند که تمام این قضایا توطئه از سوی محافل خاص بوده و ولسوال در این ریدادها قربانی شده است. به طور واضحی قضیه حیثیتی و قومی شده است. آنها معترضین را تحریک شده از سوی حلقات خاصی می دانند که به باور آنها چشم دیدن اقای رادمند را در ولسوالی جاغوری نداشته اند.
اما مخالفان، قضایای اخیر ناموسی را نتیجه ضعف مدیریتی ولسوال به عنوان شخص اول حکومتی دانسته و در قضیه شلیک به مردم، اقای رادمند را متهم به قتل می دانند. آنها حضور دوباره رادمند در ولسوالی را توهین به مردم و حمایت از او را پشتیبانی از کسی می دانند که دستش به خون مردم آلوده است. مخالفان اقای رادمند خواهان محاکمه او و دیگر کسانی است که در قضایای اخیر به نوعی مسئوول هستند.
به نظر می رسد که این هیاهو چند روز دیگر خواهد خوابید و ولسوال جدید به کارش آغاز خواهد کرد.
مومن زاده ۲۲ می ۲۰۲۰ – تورنتو

424بازدید

یک دیدگاه »

  1. یزدان جوزا ۵, ۱۳۹۹ در ۸:۰۰ ب.ظ -

    رادمند بی خرد و به غیرت به کدام روی به جاغوری می اید؟ رادمند روی سیاه هست و قتل هست و دستگیر شود.