حلقه محاصره اقتصادی جاغوری کامل شده است.

نصرالله مومن زاده ۸:۰۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

حلقه محاصره اقتصادی جاغوری کامل شده است.
چندین تانکر تیل و موترهای باری مردم جاغوری توسط طالبان در منطقه قیاغ توقیف شده اند.
———

نیروهای طالبان با تمام قوا مانع رسیدن مواد غذایی، مواد اولیه و صحی به جاغوری می‌شوند. از یکماه به این سو راههای مواصلاتی جاغوری مسدود بوده و مردم منطقه با کمبود شدید مواد اولیه غذایی و مواد سوختی مواجه اند‌. تنها راهی که مردم می توانستند تا مسدود نشدن آن به وسیله برف و عوارض طبیعی دیگر مایحتاج خود را با هزینه های گران و اضافی تهیه کنند، مسیر بازار قیاغ بود. اما یک منبع محلی که نه می خواهد اسم از وی گرفته شود، به جاغوری انلاین می گوید، “امروز (چهار شنبه ۱۲ جدی ۹۷ )چندین تانکر تیل و موترهای باری مردم جاغوری که مواد اولیه غذایی و سوختی را به جاغوری منتقل می کرد، توسط طالبان در منطقه قیاغ توقیف شده و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست. “محاصره مردم عادی جاغوری در سکوت مرگ بار دولت و رسانه های خبری در حال اجرا است و زندگی مردم در جاغوری را با مشکلات فراوان مواجه کرده است. از سوی دیگر این رفتار غیر انسانی و غیر اسلامی طالبان چهره واقعی آنها را به خوبی نشان میدهد. این رفتار طالبان درست بر عکس شعارهای ظاهراً دوستانه آنهاست. آنها حتی به بیماران عاجل اجازه خروج از جاغوری را نداده و ثابت می‌کنند که آنها به جان انسانهای غیر نظامی و زنان و کودکان اهمیتی نمی دهند. در صورت توجه نکردن دولت با این مشکل جدی، مردم جاغوری چاره ای جز رها کردن منطقه و یا درگیری با همسایگان خود نخواهد داشت.

#جاغوری_انلاین

«شب‌هنگام به گونه‌ی قاچاقی از بازار صداق ولسوالی جغتو به طرف غزنی حرکت کردیم. پس از پیمودن سه ساعت راه توسط موتر، ساعت ۹ شب در شهر غزنی رسیدیم.» این بخشی از صحبت‌های اسماعیل واحدی، باشنده‌ی ولسوالی جاغوری است که دو روز پیش از سنگماشه، مرکز این ولسوالی به کابل آمده است.
اسماعیل واحدی به روزنامه اطلاعات روز می‌گوید که او به همراه سرنشینان چهار موتر کاستر، حوالی ساعت سه بامداد از سنگماشه حرکت کرده و فردای آن روز به کابل رسیدند: «ما زمانی که از جاغوری حرکت کردیم، زنان و کودکان نیز با ما همراه بودند. راه دراز و هوا سرد بود. از شدت خستگی و گرسنگی همگی جان لب شده بودیم. حوالی ساعت سه‌ونیم پس از چاشت در بازار صداقت رسیدیم. مردم محل به ما گفتند که باید در تاریکی شب به سمت غزنی حرکت کنیم، چون طالبان تا ناوقت شام بر جاده‌ها می‌ایستند و مسافران را اذیت می‌کنند.»
راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان در «دره‌ی قیاغ» از مربوطات ولسوالی جغتو، دشت ولسوالی قره‌باغ، «تنگی اوتله»ی ولسوالی گیلان و مربوطات ولسوالی شاه‌جوی ولایت زابل مسدود است. گروه طالبان حدود سه هفته‌ی پیش (یک‌شنبه، ۱۸ قوس) این مسیرها را پس از آن بست که نیروهای دولتی این گروه را از ولسوالی‌های جاغوری و مالستان عقب زدند. اکنون عابران از مسیر طاقت‌فرسای جاغوری ـ ناهور ـ بهسود – کابل با هزینه‌ی دوچند رفت و آمد می‌کنند. برای بازکردن این راه‌های مواصلاتی تا کنون اقدامی از جانب دولت صورت نگرفته است

 

141بازدید

کامنت بسته شده است.