حماسه ی حضور

جاوید محمدی ۸:۰۰ ق.ظ ۱
حماسه ی حضور

2حماسه ی حضور

برای اولین بار در تاریخ سرزمین استرالیا حضور حماسی حجت الاسلام والمسلمین حاج اقای محمود فیاض فرزند ارشد و نماینده ای عام آیت الله العظمی فیاض را میزبان بودیم. مومنین در سراسر کشور استرالیا بطور عموم با خوشحالی بی سابقه و بی نظیر از ایشان با حضور خود در مراسم های استقبالیه، محفل های عمومی و ضیافت ها  با شور و اشتیاق سهم گرفته و به سخنان وپیام  آیت الله العظمی فیاض گوش جان سپردند.

شخصیت های زیادی علمی، سیاسی و دینی  تا هنوز در استرالیا امده اند ولی استقبال بی نظیر وعموم شیعیان ساکن در استرالیا و احترام خاص دولت استرالیا به جناب ایشان  به یقین تا کنون بی نظیر و بی مثال بوده است .

جمعیت مسلمانان  در این کشور دقیقا معلوم نیست. در سالهای اخیر رشد جمعیت شیعیان بخصوص هزارها در استرالیا چشم گیر شده وهموطنان در اکثر از شهرهای این کشور حضور داررند . جمعیت شیعیان در استرالیا به صد هزار تخمین زده شده است که تقریبا سی در صد از این شیعیان را هزاره های استرالیایی تشکیل می دهند .

  آقای محمود فیاض هم  با تلاش فراوان سعی نمود تا در مدت کوتاه اقامتش در استرالیا از اکثرشهر ها و شهرک های این کشور از مومنین  و بخصوص از مراکز علمی فرهنگی و مذهبی آنان بدون استثنا بازدید نمایند. رفتار ، گفتار و وسعت نگرش ایشان در مسایل اجتماعی و دینی دلیل عملی محبوبیت والد بزرگوارش را بین شیعیان و مسلمانان نشان می داد . آنچه که مادیدم وشنیدیم تازگی داشت  در واقع برای ما بسیاری ابعاد آن عالم فرزانه تا هنوز ناشناخته بود.

حجه الاسلام محمود فیاض پیام آور آن عالم فرزانه ، در عرصه دانش و دیانت  بود که در عصر خود اگر بی

نظیر نباشد قطعا کم نظیر است .

ایشان هدف از سفرش را دیدار از کل مسلمانان وشیعیان، بخصوص هموطنانش  وپیام حضرت آیت العظمی فیاض را  عنوان نموده در صحبت ها و سخنرانی هایش برای مردم و مشتاقان این عناوین را بیان داشتند :

  1. فراخواندن شیعیان به وحدت کلمه : این امر یکی از مهم ترین  اصل در جامعه اسلامی و انسانی است، اصل که با گذشت هزاران سال هنوز از جوامع اسلامی رخت بر نبسته وزخم ناسور آن بر تن جامعه ای  اسلامی ازار دهنده است .   جامعه ای که موحد ، همدل و یگپارچه اند سعادت دنیا و آخرت را از آن خود می سازند و مردم بدون این سرمایه شکست خورده ای دنیای مادی و معنوی خواهند بود.
  2. آموختن علم و دانش : آموختن علم و دانش و فرستادن فرزندان تان به مکاتب و دانشگاه ها و برخورداری از مدارج علوم در سطوح عالی، و توجه بیشتر بر دایر کردن مکاتب و دانشگاه ها با فضای  معنوی و دینی  ، یکی دیگر از پیام آن فقیه وارسته بود .
  3. رعایت نظم  وقوانین : آن عالم  و فقیه مجاهد با بیان اینکه هیچ تبلیغ موثر تر از عمل شما به عنوان یک مسلمان نیست تاکید کرد : از قوانین کشور میزبان و رعایت نظم و قوانین در آن پیروی  نموده و از هرگونه تقلب و دروغ گویی در برابر قوانین که سبب بی نظمی درآن کشور و بی اعتبار نمودن وجه اسلامی میگردد پرهیز نماید .
  4. سهم فعال در امور کشور : سهم فعال در امور کشور و کشور داری و خدمت به هم نوعان و هم کیشان را از دیگر وظایف مسلمانان دانسته وعمل به آن را تاکید کردند .
  5. همکاری وروابط حسنه با مومنین  : ایشان کشور استرالیا را از استثنایی ترین کشور ها بخصوص از تنوع قومی وملل خوانده و تاکید کرد .  همکاری با مومنین جهان ساکن دراین کشور و فرهنگ های مختلف دیگر، برای تبادل نظر و کسب تجربه از پیشرفت ها و موفقیت های علمی، اقتصادی و اجتماعی انان  از دیگر پیام آن فقیه وارسته بود .

سفر و پیام  آن فقیه فرزانه توسط  فرزند ارشد ایشان  خیر و برکات بسیاری را در پی داشت.  وحدت و یگپارچگی مردم ما و بی رنگ شدن خط و مرز ها وشعار های گمراه کننده ای قومی و گروهی  و دایر شدن نشست ها صمیمانه با دیگر شیعیان از گوشه و کنار عالم ساکن در استرالیا بطور عموم ازدیگر فواید این سفر بود  .

در نتیجه هیمن همدلی : سپردن یگ قطعه زمین به ارزش بیش از یگ ملیون دالر به اقای محمود فیاض توسط هیات امنای مرکز اسلامی رسول اکرم (ص) در شهر ملبورن برای ساخت یگ مرکز اسلامی از ثمرات دیگری این باز دید بود .  مردم این شهر از این اقدام شجاعانه و خیر خواهانه هیات امنای مرکز اسلامی رسول اکرم (ص) تقدیر نموده  واز حضور نمایندگی آیت الله العظمی فیاض دراین شهر به خوشی  استقبال نمودند.

مومنین به تکرار از اقای محمود فیاض تقاضای باز دید های مکرر و دایر نمودن مرکز تحت سرپرستی والد گرامی اش را داشتند.

با این حال وبا توجه با فرصت کوتاه هنوز بسیاری از مراکز کوچک فرهنگی توفیق فرصت پیذیرایی نماینده معظم له را پیدا نکرده امید که در صفر های بعدی چنین توفیق حاصل شود .

گرچند سفر نماینده معظم له ونظرات آنها بیشتر به بعد معنوی معطوف بوده به همین دلیل مسایل حاشیه ای من جمله رسانه ای شدن آنها جز برنامه ها نبوده است  ومعمولا گاها اکراه می ورزد . سایه این سیاست را شما می توانید در هیمن گزارش نیز بیبیند . چون به دلیل حرفه ای نبودن عکاس عکس که بیان گر واقعیت ها باشد نمی بینید . این همان نکته ای است که به نظر می رسد زمان تجدد نظر آن فرا رسیده است .

ما نیز وظیفه خود دانسته گوشه ای از آن چه که در جمع ما با حضور ایشان اتفاق افتاد با شما دوستان عزیز شریک بسازیم

به هر صورت امید که چنین سفرهایی با برکت ادامه داشته وما دور افتادگان در عرصه های مختلف یاری نمایند .

والسلام  : جاوید محمدی ملبورن استرالیا

1,859بازدید

یک دیدگاه »

  1. حفیظ الله انگوری قوس ۲۷, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۷ ق.ظ -

    وای بر این قوم فلک زده! این مردم مبهوت هرگز نمیتوانند که خود را از مضرات دود چرس ملا ها تحت عنوان تعالیم معنوی یا اسلامی برهاند. واقعا که این مردم شایسته گی بهتر از غلامی و فلاکت را ندارند. چون قدرت تعقل و تفکر را همین ملا ها از اینها گرفته و از نظر فکری ختنه شده اند. بنا بر این درایت چگونه زیستن را ندارند. درگیر چگونه مردن هستند.