حمله کوجی ها بر ناهور مسدود شدن یکی از راهایی مواصلاتی دیگر . جند خبر ورزشی

سلام دوستان

سرد ترين بازار، حمل ونقل و نبود درامد براي موتروانان جاغوري را مي توان در این روز ها به خوبي مشاهده كرد حال آن كه قبل از مسدود شدن مسير راه هاي موصلاتي روزانه بش از 40 موتر خورد و كلان براي حمل و نقل مسافرين در مسير شاه راه هاي بيرون از جاغوري تردد داشتند. اما بعد از مسدود شدن راه هاي موصلاتي  اين روز ها ، بازاری عبور مرور سرد شده و كسي كه خيلي كار عجله ی داشته باشند ناچار است دست به خطر زده از مسير گيلان عبور مرور نماید .

 امروز شنبه مسير راه ناهور جاغوري نيز مسدود مي باشد ، اين مسير يكي از امن ترين مسير در اين روز ها به شمار مي آمد.  خبر ها حاكي از آن است كه شب گذشته در ولسوالي ناهور كوچه ها حمله كرده و تعداد 25 قريه را به آتش كشيده اند .و از اين رو مسير جاغوري ناهور نيز مسدود شده است.

واما در خصوص مسير جاغوري قره باغ مشكل كماكان وجود دارد و تا حالا كسي از جاغوري در اين مسير تردد نداشته و در اين اواخر مردم جاغوري به هر بهانه ي در مسير مذكور از سوي شورشيان مسلح مورد لد و كوب شديد قرار گرفته اند .

 چند خبر ورزشي :  اولين خبر اينكه :

ديروز جمعه مورخه 26/3/1390 ادامه تورنمينت بهاري فوتبال (توب بازي ) كه چند هفته قبل برگزار شده بود ديروز جمعه هفته چهارم نهاي را چهار تيم مركز به ديدار هم رفتند .

توب بازي به اين خاطر نوشتم كه در بازي ها فوتبال و تورنمينت هاي كه برگزار مي شود اصلا از قوانين فوتبال خبري نيست . به قول معروف ، بچه همان است كه هر چه محكم تر به زير توب بزند تا توب خوب دور برود و متاسفانه تماشاگران هم شعار شان در همان زمان آفرين فلاني است . ( افرين خوب توب ره دور راي كدي)بهرصورت . در این نوع بازی نه از تاکتیک خبری است ونه تکنیک .بازی که تاکتیک وتکنیک را نداشته باشد همان توب بازی محله ای خود مان می شود .  مشکل این نوع بازی آن است که بازی کن عادت به این نوع بازی می کند  وقتی وارد بازی در یک میدان دیگر با یک تیم حرفه ای شد آن افتضاح به خوبی می توان دید . پس راه جاره این است که ما به بازی حرفه ای فکر کنیم تا حرفی برای گفتن در این مقطع از تاریخ فوتبال داشته باشیم . به هرصورت .

بازي هاي اول  ميان تيم هاي پيروزي مركز (سرخاب ) و تيم ذوالفقار مركز (آبرده )  برگزار گرديد و اين ديدار با نتيجه 2-1 بنفع تيم پيروزي مركز به پايان رسيد و تيم پيروز در يك قديمي قهرماني جا خوش  كرد.

بازي دوم ميان تيم هاي شاهين مركز(گردنسنگ) وتيم گلچين شده كه از سراسر جاغوري تشكيل شده به اسم تيم درخشان مركز (منطقه ممدك) به ديدار هم رفتند.  نتيجه اين ديدار 2-1 بنفع تيم شاهين مركز به پايان رسيد . تيم شاهين تيم گلچين شده را مغلوب ساخته و به فینال راه يافت. و قرار است كه بازي هاي فينال جمعه هفته آينده برگزار گردد.

چيزي كه در بازي هاي ديروز سوال برانگز بود نبود داوران حرفه ي بود  البته نه مي شود از الفاظ حرفه ي برای آنها را استفاده  كرد. باز هم به قول آقايان كه مسؤل و يا چيز فهم فوتبال در جاغوري خود را مي گيرند اين حرف را نوشتم اما تا جاي كه من مي دانم كسي كه ديروز داوري مي كرد خودش اصلا از روند باز فوتبال خبر ندارد چه رسد به داوري .

در بازي ديروزمسئله ديگري كه براي من سوال برانگز بود كارت دادن داور كه قضاوت وسط  را به عهده داشت بود هوا داران هر دو تيم ، تيم هاي خود را تشويق مي كردند در پرتاپ اوت كمي تاخر صورت گرفت  در اين زمان داور وسط سوت زد تعداد 6 نفر از بازي كنان هر دو تيم را يك طرف ایستاد كرده كارت زرد را طرف همه شان بالا نمود دوباره سوت زد و بازي آغاز شد معلوم نشد كه كي و چه كسي  كارت زرد گرفت . جناب داور قلم و كاغذ هم نداشت كه ياداشت مي كرد .

خبر ديگر هم از بازي هاي تورنمينت بهاري بازار غجور جاغوري :

هفته چهارم نهاي تورنمينت بهاري بازار غجور هفته گذشته برگزار گرديد . بازي هاي اول ميان تيم هاي عقاب بابه و تيم پامير دولت شه برگزار شد كه با ضربه پنالتي 5-4 بازي به نفع تيم پامير دولت شه به پايان رسيد .

و ديدار  دوم ميان تيم هاي استقلال غجور و تيم استقلال انگوري برگزار گرديد كه با نتجه 2-1 به نفع تيم استقلال غجور بازي به پايان رسيد.

قرار شده بود كه تيم هاي استقلال غجور و تيم پامير دولت شه براي بازي ها فينال روز جمعه هفته جاري به ديدار هم بروند .

به گفته آقاي محمد علي نظري سرپرست تيم استقلال غجور بخاطر دعوت رسمي آمريت المپيك غزني جهت  افتتاح محلات ورزشي مركز ولايت غزني بازي هاي فينال براي هفته آينده موكول شده است .

آقاي محمد علي نظري سرپرست تيم استقلال غجور طي تماس تليفوني با جاغوري يك گفت : ديروز جمعه مورخه 27/3/1390 تيم استقلال غجور عازم غزني گرديده و بازي هاي دوستانه ميان تيم استقلال غجور و تيم بنياد مسعود غزني برگزار گرديد و اين ديدار با نتيجه 2-1 به نفع استقلال غجور به پايان رسيده است .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري زيبا

+;نوشته شده در ;شنبه بیست و هشتم خرداد 1390ساعت;20:30 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


16 دیدگاه برای “حمله کوجی ها بر ناهور مسدود شدن یکی از راهایی مواصلاتی دیگر . جند خبر ورزشی
 1. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 10:21

  وای به حال آنروز که ازچهارطرف بالای جاغوری به قول اقای مومن ذاده کوچه ها حمله نمایند ومردم مصروف فوتبال باشند بازبگیم تا حوتقول، پاتو، هیچه ویا…. رامیگیرند یاالله یانصیب.
  طالبان کوچی بااون امکانات که مردم ناهوردردست داشت توانست که 25 قریه رابه آتش بکشد فکرکنید که جاغوری چه عکس العمل را ازخود نشان خواهد داد؟
  بزرگان اون مردم خیلی برای شان کمک کرده بود درچند سال گذشته نمیدانم که اون مردم چه کرد با اون امکانات ویااینکه مثل اون نفرتفنگچه خویشرابرای روزمبادا نگاه کرده.
  بزرگان ماوشماماوشمارا فروخته ومیفروشند.
  حسن هزاره

 2. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 12:18

  مگر ما مردم هزاره هیجگاهی عبرت نگرفته ایم و نمی گیریم. این دفعه دوباره از همان غاری که قبلا گزیده شده بودیم گزیده شدیم. بی جهت به تبلیغات دولت اعتماد کردیم و اسلحه های خود را تحویل دادیم. در مرحله دوم همین امسال بی جهت به دولت اعتماد کرده با کوچیهای متجاوز مماشات کردیم که دوماه تمام در حال تدارک نیرو ومهمات بودند اما ما غافل بودیم. سوم اینکه در تاریخ هزاره ها ما یک مورد همبستگی کامل ما مردم ذلیل را سراغ نداریم. بسیار مردم منطقه گرا و بی تحمل هستیم.
  نتیجه می گیریم که چنین مردمی فقط و فقط شایستگی یک چیز را دارد و آن مردن در ذلت است. بگذار همه ما بمیریم تا حد اقل موی دماغ دیگران نباشیم.
  آنقدر احمق و کله خامیم که حتی در این شرایط نیز که ابن الوقتهایی که در سمینارها و نشستها و… خودرا پروفسور می گیرند. امروز یک سطر از مردم خود نمی نویسند و یک کلمه در مورد مردم شان نگفته اند و نمی گویند تا باداران شان آزرده نشود و یا حقوق بخور و نمیر شان را از دست ندهند. من از اینگونه آدمها بسیار می ترسم چون وقتی یک پشیزی برای مردم شان احترام و ارزش قائل نیستند اگر خدای نکرده کدام وقت براین مردم مسلط شوند چه معامله های بر سر آنها خواهند کرد. به امیدانسجام و بیداری کامل هزاره های مظلوم جهان

 3. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 12:21

  گفته می شود مقامات کلان دولتی نیز در عملیات ناهور نقش داشتند اگر کسی اطیلاع داشت نام شان را بنویسند وقتی طالبان کوچی دکل های مخابرات را از بین بردند مقامهای دولتی که قبلا هماهنگ کرده بودند هیج عکس العملی نشان ندادند.

 4. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 12:44

  موسی خان اکبر زاده والی غزنی گفته است: این اتفاق مهمی نیست و رسانه ها حق ندارند انعکاس بدهند. اوگفت: هرکس از اینگونه حوادث گزارش تهیه کند دشمن مردم و اخلال کننده ی وحدت ملی است. بگذارید مردم محل خودشان با طالبان هر رقمی که دوست داشتند کنار بیایند یا به زور یا به رضا یک رقمی باید حل شود.
  اوگفت: دولت اوقدر امکانات و توان نظامی ندارد که در جنجالهای خصوصی مردم شرکت کرده دخالت نظامی بکند. این یک جنجال خصوصی بین مردم محل و کوچیان است باید خودشان حل کنند.
  مردم تعجب می کنند که کوچیها چطور حتی موفق به حمل اسلحه های بسیار سنگین که نیاز به نیروی متخصص وتکنالوژی بسیار پیشرفته دارند شده است. اسلحه های که کوچیها استفاده کرده اند به مراتب از اسلحه های دولت پیشرفته ترند.

 5. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 13:21

  هه هه هههههههههه
  توپ بازی چه اصطلاح خوبی !!!!!!!! میشه گفت توپ پراکنی !!!!!!!!!
  دمت گرم مومن زاده!!!!!!!

 6. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 13:52

  هههههههههههههههههههه
  از بخشوم نكد توب بازي
  دم تو گرم راست موگي
  لول بدي قد لغه دي
  امريت د ديست چنگيزي
  مومن زاده ره توغ
  درد دل كيده مونه دل خو رازي
  كل مو يك ادم استه ده قره باغ
  چور مونه موتر مو ره خدا تود شي استه قاضي
  اگه مرد و غيرت است در تو او فلاني
  كنيد قانوني فوتبال بازي .
  برار قند مومن زاده امي توره ره از غول ديلم گفتي ده كور ملا مالومه كه غدر خوشيم آماد . خدا بزنه فلاني ره كه اد ده فكر مردم و فوتبال نيه .

 7. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 14:38

  حمام خون در ناهور جنایات عبد الرحمن را ازیاد می برد. طالبان دوماه تمام درحال تدارک مهمات و اسلحه بوده اند.

 8. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 16:6

  en mardum jaghori …chira abdurzadaghi ra az gir bela khaira ki rah ha bastashod abdurzadagi azgirshi narawad…wa en wolswal qand ham hich kar namuna wa en wakilai mohtaram hamin tur khak bar sar mardum jaghori shawad qad ghayrat shan faqat ba abdurzadagi ast… aooo mardum jaghee wakila ra begered baraee shan raee daden ami wolswal wa qumandan amniya baraee chi hstan en qadarkhon mardumra khordan chi kadan

 9. یکشنبه 29 خرداد1390 ساعت: 18:50

  طالبان که رسما فرماندهی عملیات را دردست داشته اند.بعض مقامات دولتی نیز حتی دخالت مستقیم و از نزدیک نظارت داشته اند. افسوس افسوس که آدم نداریم.

 10. دوشنبه 30 خرداد1390 ساعت: 11:58

  قومای گل، مومن زاده محترم، سلام به شما و تشکر از زحمات و احساسات شما و درد و دلتنگى هاى شما!
  دولت، دولت قومی وقبیلوی است. طالب و کوچی و راهزنی و کشتن و بردن مردم، همه از ارگ فرماندهی میشود. جگرخونی های کرزی برای توقف عملیات هوایی ناتو، جز امنیت دادن به تاخت و تازهای قبیلوی و تسلط قومی شان تحت عنوان طالب، چیز دیگری نیست.
  سفیر امریکا دیروز در پوهنتون هرات شکایت کرد که امریکاییها برای امنیت ونجات افغانها از تروریزم وطالب آمده وقربانی میدهند؛ اما متاسفانه شما اشغالگر میخوانید و به حیثیت و عزت امریکا صدمه میزنید.
  سفیرامریکا بسیار دیر متوجه شده است؛ درین ده سال اگر میلیاردهادالری را که در مناطق پشتون نشین به بهانه مبارزه با طالب وتروریزم وتریاک و مواد مخدر، مصرف کرد و همه به تقويت شان انجاميد؛ در ساحات مرکزی و شمالی افغانستان مصرف میکرد و صنعت نفت و گاز شمال را فعال و برحال کرده و راه های مواصلاتی را احداث و پخته میکرد و صنعت و مدنیت را درمناطق مرکزی کشور می آورد، جنوب وشرق خود بخود آرام میشد و برای جذب امتیاز وجلب توجه امریکا وجامعه جهانی، از انتحار و انفجار دست بر میداشت و به امنیت و مدنیت، تن می داد. متاسفانه امریکا به ناامنی و آدم کشی و انتحار و انفجار، امتیاز داد و شرق وجنوب هم، برای حفظ این امتیاز، ناامنی و آدمکشی را ادامه داد و کار را به اينجا کشاند.
  مشکل ما هزاره ها این بود که دموکراسی گفته هرچه سلاح و مهمات داشتیم، دادیم و دستخالی شدیم و حال در دنياي بيم و اميد امروز، هیچ خطر وضررى برای دولت ودنیا و امریکا وطالب و کوچی به حساب نمي آييم.
  گفتن بعضی واقعیت ها تلخ است و متاسفانه تکفیر میکنند؛ اگر بجای شرکت هایی زیارتی که در نقطه نقطه هزاره جات نمایندگی دارند و تاحال میلیونها افغانی مردم را خرچ سفر کربلا کرده و به جیب ایرانیها وعراقیها ریخته اند، مراکزی برای خرید اسلحه و تجهیزات باز میشد و این پولها در این راه به مصرف میرسید و به جای عنوان کربلایی، یک میل اسلحه در دست مردم می بود، نه کوچی و نه طالب جرئت نگاه کردن به کوهسار هزاره جات را نداشت!! چه کنیم! ملاهای ما هوش سیاسی ندارند تا در شرایط موجود، فتوا میدادند که کربلا ضرور است یا حفظ جانها و قریه ها؟؟

 11. دوشنبه 30 خرداد1390 ساعت: 13:5

  سلام قوما. غم بالای غم!! خبر تازه !
  خبرها حاکی از آن است که بار دیگر جنایتکاران کوچی برای تهاجم دیگر بر سرزمین مردم هزاره آماده شده اند. در خبر ها آمده است که آنان در همکاری تنگاتنگ با گروه های تروریستی طالبان و القاعده قرار داشته و از همه گونه امکانات سبک و سنگین نظامی برخوردارند.

  در این شرایط یکپارچگی و انسجام همه اقشار جامعه هزاره لازم و ضروری می باشد. حمله به جان و مال هر عضو جامعه هزاره در هر نقطه جهان باید به عنوان حمله به جان و مال همه مردم هزاره تلقی شده و همه برای مقابله با آن آماده باشند.

  شبکه سراسری مردم هزاره ضمن اعلام آماده باش به همه مردم هزاره، از نخبگان جامعه هزاره، روشنفکران و قلمبدستان می خواهد تا برای اعتراض های گسترده از هر راه ممکن علیه جنایتکاران کوچی فعال شوند.

  شبکه سراسری مردم هزاره بويژه از آقایان محقق و خلیلی و وکلای مردم هزاره در پارلمان می خواهد تا اختلاف های داخلی خود را کنار گذاشته و همه امکانات خود را برای اعتراض به حمله کوچی ها و توقف کامل و دایمی آن بکار گیرند.
  مردم هزاره از زمان به قدرت رسیدن پشتون ها با انوع جنایات روبرو شده اند. آنان به برده گی گرفته شدند، قتل عام شدند، به کوچ اجباری کشانده شده و زمین و دارایی های آنان غارت شده است.

  مردم هزاره با همبستگی و یکپارچگی خود و مقاومت برابر تداوم این جنایات باید ثابت کنند که دیگر هیچ ظلم و ستمی را نمی پذیرند.

  مردم هزاره قدرت دارند و قدرت آنان در یکجای شدن آنان است

 12. سه شنبه 31 خرداد1390 ساعت: 16:28

  سلام به حق گویان وحق پرستان هزاره ها.

  ملیت هزاره دو دورهءا انسانی وبا افتخار را در طول 300 سال اخیربمشاهده نشسته وسپری کرده است1.دورهءحاکمیت صدارت محترم سلطانعلی کشتمند .2.دورهءمبارزات افتخارانهءشهید وروانشاد بابه مزاری بود وبس.دگر قضاوت با شماست.والسلام ورحمتهالله.

 13. چهارشنبه 1 تیر1390 ساعت: 11:58

  نصیرجان بسیار دلچسب و دقیق گفتی. کاشکی مردم ما هوش و درایت سیاسی و فرصت شناسی پیدا می کردند. شما تنها ملا ها را گفتی من همه مردم هزاره از هر قشر را می گویم که تا هنوز به درایت و هوش رضایت بخش سیاسی نرسیده اند که بتوانند به منافع دراز مدت مردم ما فکر کنند.

 14. دوشنبه 6 تیر1390 ساعت: 23:3

  روزگاربا هرقومی فراخور خواسته ها وشایستگیهایش معامله می کند عزیزم!

  مردم هزاره مردم ضعیف النفس و پراکنده ی هستند که نهایت خواسته شان از دولت همان اجازه زنده ماندن هست وبس! برخلاف دیگر اقوام که اگر دولت ناودان خانه شان را ازطلاهم بکند باز فریاد می کنند که حق ماکو؟؟
  ولی مردم هزاره هیج خواسته مشخص و جدی از دولت ندارند. نویسندگانش سطحی و با خواسته های جزئی و زود گذر مردم را سرگرم می کنند. کاش صد تا وبلاگ نویسان ما به مردم یاد می داد فاصله شما با دیگر اقوام از زمین تا آسمان است و شما همیشه بارکش و غمکش دولت بوده اید نه مخدوم ومحترم دولت.
  امروز در هزارجات حتی برای یادگاری نیز کدام پروژه بزرگ بازسازی که بتوان به آن یک پروژه گفت راه اندازی نکرده اند. سرک بامیان را ده سال است که سال ده بار کارش را با طمطراق افتتاح می کنند درحالیکه همین سرک هم بیشترین نفعش به خودشان بر می گردد زیرا مسیرهرات و کابل را نصف کرده کرایه را تا 50% کاهش می دهد و زمینه صادرات کالای تجار شان را به هزارجات فراهم می کند اما هزارجات بی زمین و نا ساخته که یک کارخانه ندارد هیج چیزی برای صادرات ندارد .بهترین زمینه ساختن بند برق در کل آسیا در ولایت بامیان تشخیص داده شد وهزینه ساخت آن نسبت به واردات برق خارجی یک صدم یعنی 73 ملیون دلار تشخیص داده شد اما وزارت برق اجازه ساختش را برای مؤسسات خارجی نداد و حاضر شد به قیمت بیش از یک ملیارد دلار از کشورهای تاجکستان و ترکمنستان و ازبکستان برق وارد کند. مؤسسه خارجی گفته بود من با 73 ملیون دلار بند برق در دره کالو می سازم که کابل وهفت ولایت کشور را برق کامل و کافی بدهد ولی دولت اجازه نداده بود.