“حکایت بوق شیطان!؟”

مصطفی خرمی ۶:۵۶ ق.ظ ۱
“حکایت بوق شیطان!؟”
“حکایت بوق شیطان!؟”
****
حکایت یکم*
سالها پیشترک وقتی برای نخستین بار [لویسپیکر یا سپیکر] یا [Loudspeaker] یا همان [بلندگو] از غرب عالم به شرق و جهان اسلام راه پیدا کرد، بسیاری از علمای اسلامی شیعه و سنی، سخت در برابر آن موضع گرفتند، آن را [بوق شیطان] لقب داده و استفاده از آن را در مساجد و مراکز دینی و مذهبی حرام اعلان کردند!
اما، طولی نکشید که این پدیده شگفت انگیز تمدنی تحریم شده؛ اندک، اندک در تمام مراکز علمی و عمومی جای پای خود را باز نمود و مورد استفاده گسترده قرار گرفت! آنگاه، سد تحریم عالمانه نیز شکست و بسیاری از عالمان دین، نه تنها استفاده از آن را برای آذان، خطابه و تبلیغ دین حرام ندانسته، بلکه حتی لازم و ضروری پنداشتند!
این گونه بود که تعداد موافقان استفاده از بلندگو در میان عالمان دین، روز به روز فزونی یافت و سرانجام [بوق شیطان] نه تنها به [خانه رحمان] (مساجد) راه پیدا نمود، بلکه بر بلندترین نقطه مساجد یعنی مناره ها جا خوش کرد!103235255186189245582981681031412285185241
****
حکایت دوم*
اینجا در شهر شریف کویته، از گذشته های دور تا کنون، رقابت شدیدی آوازی و صوتی میان مساجد برقرار است، چرا که هر مسجد توسط یک انجمن اداره میشود و تمام سیاست های اداری و عبادی این مراکز نیز توسط انجمن ها طراحی و اجرا میگردد! اینجا انجمن ها تلاش میکنند که زورمندترین و قوی ترین نوع [لویسپیکر] (بوق شیطان) را مورد استفاده قرار دهند، تا صدایی مسجد شان بلندترین باشد!
اینجا ملای بیچاره هیچ کاره و به قول یک دوست که خود اش ملای یکی از همین مساجد است، [ ملا حتی موللی] هم نیست، پس این موجودات محروم هیچ گونه اختیاری در تصمیم گیری و اجرا ندارند؟
بنابراین، رقابت در برتری صوتی سیاست هر انجمن است که میخواهد صدایی بلندگویی مسجد آنها در نوع خود اش، بلندترین باشد، تا صدایی دیگر مساجد را کاملا زیر گرفته، تحت الشعاع قرار دهد!
رقابت میان مساجد سنی ها و شیعیان که نزدیک هم قرار دارند که از بدیهیات بوده و بیشتر در خلوت سحرگاهی و هنگام پخش آذان صبح محسوس است! تنها با این تفاوت که اصحاب [حی علی خیر العمل] تقریبا همزمان آذان پخش نموده و کمتر خواب را از چشمان مردم میگیرند، ولی یاران[ الصلوات خیر من النوم] وقت و زمان نمی شناسند و هر وقت بیدار شدند، آواز سر می دهند که گاه تا نزدیک طلوع خورشید نیز یکی پس از دیگری در گوش خواب آلود مردم مرتب میخوانند که [نماز بهتر از خواب است!] پس وای به حال کسی که همسایه مراکز اصحاب [الصلوات خیر من النوم!] باشند!؟93891_579
****
حکایت سوم*
با فرارسیدن ایام عزاداری امام حسین(ع) فعالیت صوتی [بوق شیطان] سابق و بلندگوی لاحق، در محله های شیعه نشین، صد چندان میشود! اینجا این بار تنها رقابت شدید میان مساجد، تکایا، امام بارگاه ها و… در جریان است! هر انجمن در تلاش است تا بهترین نوع بلندگو با بالاترین آواز را به کار گیرند، تا به گونه غیرمستقیم بر رقبای دیگر فایق آمده و توان خود را در [جیغ و داد بی تول و بی کنترل] بر همگان به اثبات رسانند!
عجیب اینکه تمام این کارها به نام دین، مذهب و امام حسین(ع) مجاز بوده و مشروعیت می یابد! در حالیکه مزاحمت این گونه در شریعت حرام بوده و اینان برای یک امر مستحبی (عزاداری)، به راحتی مرتکب فعل حرام(مردم آزاری) می شوند!؟
اینجا اساسا مفکوره رعایت حال مردم، بیماران، پیران، نوزادان و… مطرح نیست و کسی جرأت نمیکند که به دست اندرکاران انجمن ها تذکر دهد که حداقل صدای بیرونی را بعد از دوازده شب کاهش دهند و یا قطع کنند!
اینجا در شب های محرم و در خلوت بعد از نیمه های شب، صدای گوشخراش بلندگو ها با نوحه خوانی های عجیب و غریب! بیداد نموده از هر کسی سلب آسایش میکند! متأسفانه این صدایی خاوپران تا پاسی از نیمه شب (حدود دو و نیم) با شدت همچنان ادامه می یابد!
خلاصه، اذیت و آزار [خاوپران] این وسیله نحس، این روزها و شب ها صد چندان شده و به شدت باعث سلب آسایش مردم 15982889بخصوص در نیمه شب ها گردیده است!
آدمی می اندیشد، عنوان [بوق شیطان] چه اسم با مسمایی برای این پدیده مزاحم بوده و ای کاش این وسیله هرگز پای نحس اش به شرق اسلامی باز نمی شد! یا ای کاش مجریان دگم اندیش و تحمیق شده این مراکز، فرهنگ استفاده از این وسیله تمدنی را آموزش می دیدند!؟
*****
م، خرمی
پنجم محرم الحرام۱۴۳۹
۴/۷/۱۳۹۶
۲۶-۰۹-۲۰۱۷
986بازدید

یک دیدگاه »

  1. GHADIR میزان ۴, ۱۳۹۶ در ۹:۱۲ ق.ظ -

    Mowafiq hastam
    Lotfaa az in ham naweshta konid ki bachahaa wa dokhtaran dar in shabhaa taa pasi shab ba eshq bazi mashgholand