حکم یک محکمه استرالیا مبنی بر اخراج یک پناهجوی رد شده افغان از آسترالیا و انتقال آنها به کابل

مدبریت ۵:۵۸ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

اخراج یک پناهجوی رد شده افغان از آسترالیا و انتقال آنها به کابل دولت آسترالیا دستور اخراج اولین  پناهجوی افغان که درخواست ها ی پناهندگی  وی رد شده است ، را صادر نموده است.

 این اولین باری است که مطابق توافقنامه سه جانبه که در ماه جنوری سال روان میلادی میان آسترالیا ، افغانستان و نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان منعقد گردید، یک پناهجوی افغان به شکل اجباری از آسترالیا اخراج گردیده و دوباره به کشورش ارسال می گردد.

اسماعیل میرزا جان به روز یکشنبه از توقیفگاه ویلاوود شهر سیدنی توسط طیاره به کابل منتقل گردد.

 در دستور صادره امده است که آقای میرزاجان ۲۷ ساله باید ۳۲۷۸۲ دالر امریکائی بخاطر انتقالش به کشورش پرداخت نماید. مقامات آسترالیائی تا پایان سفر وی را همراهی خواهند کرد.

 آقای میرزا جان در سال ۲۰۰۱ از افغانستان فرار نمود پس ازآنکه پدرش از سوی طالبان به قتل رسید. درقدم اول او سعی کرد تا در انگلستان پناهنده شود لیکن در سال ۲۰۰۴ از سوی دولت انگلستان درجواست پناهندگی وی رد گردید. سپس او به کشور ایرلند سفر نمود و در آنجا برای مدت کوتاه اقامت گزید.  او در ماه فبروری ۲۰۱۰ ذریعه پاسپورت جعلی ترکی خود را به خاک آسترالیا رساند.

 محکمه رسیدگی به قضایای پناهندگان حین رد درخواست پناهندگی وی گفته است که آقای میرزا جان دراوایل در مورد خود دروغ گفته بود. او در میدان هوائی به مقامات آسترالیائی گفته بود که او افغانستان را در ماه جنوری ۲۰۱۰ ترک کرد. اقای میرزا جان می گوید که چاقاچیان به وی گفته بودند تا داستان سفر خود را تغییر دهد.

به نظر می رسد که سفارت افغانستان در آسترالیا از روند اخراج  اجباری پناهجویان افغان از استرالیا اظهار نارضایتی نموده است و محمد محقق یک تن از سیاست مداران بانفوذ افغانستان در جریان سال روان طی سفری به آسترالیا اصرار داشت که ارسال افغانها به کشورشان باید  داوطلبانه باشد.

 سخنگوی کریس بوون وزیر امور مهاجرین آسترالیا گفته است که توافقنامه مذکور به استرالیا اجازه میدهد تا آنعده از پناهجویان افغان که مستحق پناهندگی نیستند را دوباره به افغانستان ارسال نماید.

سخنگوی کریس بوون میگوید ” هرگاه یک پناهجوی افغان از برگشت داوطلبان انکار ورزد، در آن صورت مطابق توافقنامه دولت افغانستان باید پذیرای انعده از اتباع خود باشد که برای آنها در آسترالیا هیچ گونه امتیاز در نظر گرفته نشده باشد. “.

نامبرده علاوه کرد ”  این یک بخش بنیادی سیستم مهاجرت ما را تشکیل میدهد که اگر افرادی مستحق واقعی پناهندگی محسوب نگردند باید ازین کشور اخراج شوند.”

 اقای میرزا جان وقت زیاد ندارد. او استدعا می کند که اداره امور مهاجرین آسترالیا وی را دوباره به افغانستان ارسال نکنند.

 او میگوید” من به مقامات امور مهاجرین استرالیا گفتم که درست است اگر آنها من را به افغانستان میفرستند، شما میتواند مرده من را به افغانستان ارسال کنید زیرا در هردوصورت من می میرم.”

 درصورتیکه این اخراج صورت بگیرد، انتظار میرود که در آینده تعداد زیادی از پناهجویان افغان رد شده به کابل بشکل اجباری ارسال یابند.

 جهت مطالعه بیشتر ،به  آدرس های انترنتی زیر مراجعه نمائید

http://www.smh.com.au/world/deport-order-sparks-furore-20111114-1nfmd.html#ixzz1djLGHrkf

 http://www.smh.com.au/national/afghan-asylum-seeker-to-be-forcibly-deported-20111114-1nfk2.html#ixzz1dhDsCmk1

 

+;نوشته شده در ;سه شنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۰ساعت;۵:۵۸ توسط;احمد نوید – طنین; |;

795بازدید

کامنت بسته شده است.