خاتمه تحصن رسما اعلان گردید. یک توضیح در باره عنوان (گورنر راج)

مدبریت ۸:۵۷ ق.ظ ۱
خاتمه تحصن رسما اعلان گردید. یک توضیح در باره عنوان  (گورنر راج)

بعد از رسیدن اعلامیه رسمی بدست نمایندگان هزاره در علمدار رود، مبنی بر ، برکناری حکومت ایالتی بلوچستان و واگذار نمودن تمامی اختیارات به استاندار و والی (گورنر راج)، ایالت ، با هماهنگی با بقیه شهرهای پاکستان خاتمه تحصن رسما اعلان گردیده و ایچ دی پی نیز به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

قابل ذکر است که خبر شفاهی آن قبلا از طریق منابع موثق رسیده واطمنان داده شده بود . ولی مردم منتظر اعلامیه رسمی دولت بودند .

هم اکنون نیز هزاران نفر هنوز در مقابل دفتر رئیس پولیس در شارع گلستان موجود هستند. هزاران نفر اعم از زن مرد در علمدار رود موجودند و برای تدفین جنازه شهدا امادگی می گیرند. تجمع مردم از هزاره تاون نیز جریان دارد.

بدن اکثر شهدا پاره پاره گردیده و بعضی اجساد شهدا غسل و اکثر شان را تیمم و کفن گردیده در صندوق گذاشته است. بعد از اظهر جناز شهدا با حضور هزاران نفر تشییع خواهند شد.

یک توضیح در باره عنوان (گورنر راج)

طبق مادہ ۲۳۴ قانون اساسی پاکستان در صورت ناکامی حکومت ایالتی این ماده به رئیس جمهور اجازه میدهد که تحت این ماده قانون اساسی توسط یک حکم حکومت ایالتی را برطرف نموده و مسئولیت اداره منطقه را به عهده فرماندار ایالت داده و یا خودش منطقه را اداره نماید.

طبق این ماده، ما سوای دادگستری و مجلس ایالتی، تمام اختیارات بدست فرماندار سپرده خواهند شد.

طبق این ماده مدت اختیارات فرماندار دو ماه است در صورت ضرورت مجلس می تواند مدت اختیارات فرماندار را تمدید نماید. اما بیش از شش فرماندار نمی تواند اختیارات را بدست داشته باشد . طبق این ماده ، احکام صادره از رئیس جمهور قطعی و در هیچ مرجع قابل خدشه نمی باشدد.

1,305بازدید

یک دیدگاه »

  1. نصیر جدی ۲۵, ۱۳۹۱ در ۷:۵۳ ب.ظ -

    نصیر
    تشکر عاقلی گرامی! سپاس از بیداری و پرکاری تان. خداوند شهدای کویته را با شهدای کربلا محشور کند و به بازماندگان شان صبر و سرفرازی دنیا و آخرت عطا فرماید. درود بر اشک ها و استقامت های مردم بزرگ کویته که درین هوای سرد، سه شبانه روز بر سنگفرش علمدار رود کنارشهدای شان نشستند و با جریحه دار کردن دلها، روح همدلی و همدردی را در آحاد ملت پاکستان دمیدند و به بخشی از خواست های برحق شان رسیدند.
    در شهر کابل هم امروز مظاهره در حمایت از هزاره های کویته و محکومیت کشتار شان توسط وهابی های جنگهوی، برگزار شد. صدها تن که اکثرا شامل محصلین وقشر جوان بودند، سیاهپوش از پل خشک تا چوک شهید مزاری ۱۳ کیلومتر راه را پیاه پیموده وقطعنامه شانرا قرائت کردند.
    در قطعنامه بر حمایت از مردم داغدار کویته و ختم کشتار هزاره ها دراین ایالت تاکید شده و از ملل متحد و اتحادیه اروپا و جامعه جهانی خواسته تا لشکر جنگهوی را شامل لست سیاه تروریستی کنند و با تعقیب سران آن، دارایی های شانرا در جهان نیز مسدود نمایند.