خدایاقلبم را به نور سحرهای ماه رمضان روشن فرما

یونس افضلی ۱۱:۳۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
خدایاقلبم را به نور سحرهای ماه رمضان روشن فرما

بنام خدا

باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و روزه داریهای شما مومنین گرامی، و آرزوی توفیق برای بهره مندی بیشتر از فیوضات ایام باقیمانده ماه مبارگ رمضان و توفیق درک و احیای شب های  مبارک قدر، دعای روز هجدهم همراه با شرحی کوتاه خدمت تقدیم می گردد.

شب قدر

متن دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان: «اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ و نوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ و خُذْ بِکُلّ أعْضائی الى اتّباعِ آثارِهِ بِنورِکَ یا مُنَوّرَ قُلوبِ العارفین». خداوندا مرا در این روز برای بهره بردن از برکات سحرهای ماه مبارگ رمضان بیدار و متنبه ساز و دلم را به روشنی انوار سحر منوّر گردان و تمام اعضاء و جوارهم را برای آثار و برکات این روز مسخّر فرما به حق نور جمال خود ای روشنی بخش دلها عارفان.

در این دعا سه خواسته مهم حول محور برکات سحرهای ماه مبارگ رمضان مطرح شده است. تنبه و بیداری برای درک فضیلت سحرهای ماه مبارگ رمضان، روشنایی قلب و دل و آماده شدن همه اعضا و جوارح برای استفاده از نورانیت و برکات سحرهای ماه مبارگ رمضان ، ازجمله خواسته های مطرح شده در این دعا است.

خواسته اول: تنبه و بیداری نسبت به فضیلت سحرهای ماه رمضان: اللهمّ نَبّهْنی فیهِ لِبَرَکاتِ أسْحارِهِ. یعنی خدایا در این روز، برای بهره مندی از برکات سحرهای ماه مبارگ رمضان مرا بیدار و متنبه ساز. سحرهای ماه مبارگ رمضان صرفا برای خوردن سحری و خود را سیرکردن نیست تا در روز گرسنگی و تشنگی سراغ روزه دار نیاید. بلکه سحر، لحظات نابی است که هنگامه خلوت با معبود و دعا و رازو نیاز و مناجات و طرح خواسته ها است. اگر سفارش شده است که برای سحری بخصوص برای روزه های ماه مبارگ رمضان بلند شوید وحتی با یک دانه خرما هم که شده سحری بخورید، برای درک فضیلت همین لحظات ناب دعا و عبادت است. ارزش و اهمیت این لحظات نورانی را می توان از دعاهای ماثوره و مخصوصه ی آن دریافت. دعای همچون دعای سحر، دعای ابوحمزه ثمالی ،قرائت قرآن و طرح حاجتها در این لحظه. همگی حکایت از اهمیت این وقت از شب های ماه رمضان دارد.

در قرآن کریم هم به این هنگامه ویژه اشاره شده است.خداوند متعال با برشمردن پاداشهای ماندگار خود در آخرت برای بندگانش به ویژگیهای این بندگان مومین چنین اشاره می فرماید: وَ اللَّهُ بَصِیرُ  بِالْعِبَادِ. الَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا ءَامَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ.الصَّبرِینَ وَ الصَّدِقِینَ وَ الْقَنِتِینَ وَ الْمُنفِقِینَ وَ الْمُسْتَغْفِرِینَ بِالْأَسْحَارِ(سوره آل عمران آیات ۱۵-۱۷) . و خدا به (امورِ) بندگان، بیناست. همان کسانى که مى‏گویند: «پروردگارا! ما ایمان آورده‏ایم پس گناهان ما را بیامرز، و ما را از عذابِ آتش، نگاهدار!» آنها که (در برابر مشکلات، و در مسیر اطاعت و ترک گناه،) استقامت مى‏ورزند، راستگو هستند، (در برابر خدا) خضوع، و (در راه او) انفاق مى‏کنند، و در سحرگاهان، استغفار مى‏نمایند.

درجای دیگر خداوند متعال بهره مندی از سحرها را از ویژگیهای بندگان متقین خود بر می شمارد: إِنَّ الْمُتَّقِینَ فىِ جَنَّاتٍ وَ عُیُونٍ. ءَاخِذِینَ مَا ءَاتَئهُمْ رَبهُّمْ  إِنهَّمْ کاَنُواْ قَبْلَ ذَالِکَ محُسِنِینَ.کاَنُواْ قَلِیلًا مِّنَ الَّیْلِ مَا یهَجَعُونَ.وَ بِالْأَسحْارِ هُمْ یَسْتَغْفِرُونَ. وَ فىِ أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائلِ وَ المْحْرُومِ( سوره ذاریات آیات ۱۵- ۱۹) به یقین، پرهیزگاران در باغهاى بهشت و در میان چشمه‏ها قرار دارند، و آنچه پروردگارشان به آنها بخشیده دریافت مى‏دارند، زیرا پیش از آن (در سراى دنیا) از نیکوکاران بودند! آنها کمى از شب را مى‏خوابیدند، و در سحرگاهان استغفار مى‏کردند، و در اموال آنها حقّى براى سائل و محروم بود!

خواسته دوم: نورانیت قلب در پرتو سحرهای ماه رمضان: «ونوّرْ فیهِ قلبی بِضِیاءِ أنْوارِهِ» یعنی، خدایا در این روز، به برکت و نورانیت سحرهای ماه مبارگ رمضان قلبم را نورانی کن. این جمله هم در اهمیت سحرهای ماه مبارگ رمضان است و هم خود یک خواسته ی بسیار ارزشمند و زیبا است. نورانیت قلب موجب جلب ایمان و آسایش روح و آرامش در زندگی می گردد. سر اینکه از نورانیت سحری برای روشنایی قلب مدد خواسته شده است این است که در سحرها انسان بدور از چشمان دیگران و بدور از شائبه ریا و بیشتر از هر زمان دیگر آماده برقراری ارتباط قلبی و مناجات با خدا است. بیدار شدن در سحر و قرآن خواندن در آن لحظه های ناب دعا و مناجات ، قلبها را نورانی و زندگی را مصفا می نماید. حضرت امام صادق (ع)‌ از حضرت رسول الله (ص) نقل کرده است: إِنَّ اللَّهَ جَلَّ جَلَالُهُ أَوْحَى إِلَى الدُّنْیَا أَنْ أَتْعِبِی مَنْ خَدَمَکِ وَ اخْدُمِی مَنْ رَفَضَکِ وَ إِنَّ الْعَبْدَ إِذَا تَخَلَّى بِسَیِّدِهِ فِی جَوْفِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ وَ نَاجَاهُ أَثْبَتَ اللَّهُ النُّورَ فِی قَلْبِهِ فَإِذَا قَالَ یَا رَبِّ یَا رَبِّ نَادَاهُ الْجَلِیلُ جَلَّ جَلَالُهُ لَبَّیْکَ عَبْدِی سَلْنِی أُعْطِکَ وَ تَوَکَّلْ عَلَیَّ أَکْفِکَ ثُمَّ یَقُولُ جَلَّ جَلَالُهُ لِمَلَائِکَتِهِ یَا مَلَائِکَتِی انْظُرُوا إِلَى عَبْدِی فَقَدْ تَخَلَّى بِی فِی جَوْفِ اللَّیْلِ الْمُظْلِمِ وَ الْبَاطِلُونَ لَاهُونَ وَ الْغَافِلُونَ نِیَامٌ اشْهَدُوا أَنِّی قَدْ غَفَرْتُ لَه(الآمالی صدوق ص۲۷۹) یعنی، خداوند جل جلاله به دنیا وحى کرد: هرکس در خدمت تو باشد، او را به رنج و تعب بیانداز و هرکس که تو را رها کند، تو در خدمت او باش و هرگاه بنده در دل شب تار، با مولاى خود خلوت کند و با او به راز نیاز پردازد، خداوند نور را در دل او جایگزین فرماید. و چون بگوید اى رب و اى رب من ، خداوند جلیل جل جلاله صدایش ‍ کرده و گوید لبیک (بله بله ) اى بنده من ، بخواه از من تا عطایت کنم به من توکل نماى تا کفایتت کنم ، سپس خداوند جل جلاله به فرشتگانش ‍ مى فرماید: اى فرشتگان من ، بنده ام را بنگرید، در دل این شب تیره با من خلوت کرده است در حالى که بطالت پیشگان به لهو و لعب مشغولند و غفلت زدگان در بستر خواب خفته اند، اینک گواه باشید که من به طور حتم او را آمرزیدم.

خواسته سوم: بسیج همه اعضا و جوارح برای اطاعت الهی: «وخُذْ بِکُلّ أعْضائی الی اتّباعِ آثارِهِ»یعنی، خدایا، تمام اعضا و جوارح مرا برای انجام اعمال این روز مسخر فرما. تا از آثار و برکات آن بهره‌مندگردم. یعنی خدایا، گوش و چشم و دست و پا و مغز و شعور و همه اعضایم را در راه طاعت خودت بسیج کن. مبادا یکی از آنها غفلت و دیگری مخالفت کند. مبادا اعضا و جوارحم در این راه مرا یاری نکنند. خدایا تو عالم به تمام امورات و مقدرات من هستی و از هر چیزی نهان و آشکار باخبری” یَعْلَمُ سِرَّکُمْ وَجَهرَکُمْ ‌(سوره انعام آیه۳)” یعنی ” نهان و آشکار شمار را” می‌داند. پس، در این راه مرا یاری نما.

اگر خدای نکرده این اعضا و جوارح کسی را یاری نکند و انسان نتواند از این نعمات و هدایای الهی در راه اطاعت از خداوند متعال استفاده نماید، از مصادق غافلین و ضرر کنندگان به حساب می آیند و مستوجب عذاب جهنم خواهند بود: وَ لَقَدْ ذَرَأْنا لِجَهَنَّمَ کَثیراً مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ لَهُمْ قُلُوبٌ لا یَفْقَهُونَ بِها وَ لَهُمْ أَعْیُنٌ لا یُبْصِرُونَ بِها وَ لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِها أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُونَ ( سوره اعراف آیه ۱۷۹) به یقین، گروه بسیارى از جن و انس را براى دوزخ آفریدیم آنها دلها [عقلها] یى دارند که با آن (اندیشه نمى‏کنند، و) نمى‏فهمند و چشمانى که با آن نمى‏بینند و گوشهایى که با آن نمى‏شنوند آنها همچون چهارپایانند بلکه گمراهتر! اینان همان غافلانند (چرا که با داشتن همه‏گونه امکانات هدایت، باز هم گمراهند)!

خداوند متعال قلوب ما را منور به نور علم و ایمان و معارف قرآنی فرموده و توفیق درک و بهره مندی از فیوضات سحرهای ماه مبارگ رمضان و شب های قدر را به همه ما و شما عنایت فرماید. انشاالله و تعالی.

التماس دعا

906بازدید

کامنت بسته شده است.