خدایا توفیق انجام اعمال صالح به من عنایت فرما

یونس افضلی ۱۰:۲۲ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
خدایا توفیق انجام اعمال صالح به من عنایت فرما

بنام خدا

باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات و روزه داریهای شما مومنین گرامی، و آرزوی توفیق بیش از پیش برای بهره مندی از فیوضات ماه رحمت و مغفرت الهی. دعای روز هفدهم ماه مبارگ رمضان همراه با شرحی کوتاه از آن خدمت تقدیم می گردد.

متن دعای روز هفدهم: «اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ یا من لا یَحْتاجُ الى التّفْسیر والسؤالِ یا عالِماً بما فی صُدورِ العالَمین صَلّ على محمّدٍ وآلهِ الطّاهِرین». خدایا در این روز مرا به انجام اعمال صالح راهنمایی نما و حوایج و آرزوهایم را بر آورده ساز. ای کسی که نیازمند به شرح و سئوال بندگان نیستی، ای خدایی که ناگفته به حاجات و به سرائر خلق آگاهی. بر محمد و آل اطهار او درود فرست».

در این دعا دو خواسته مطرح شده است. راهنمایی به اعمال نیک و صالح و برآورده شدن حوایج و آرزوها از خواسته های ذکرشده در دعای فوق است.

خواسته اول: اعمال نیک و صالح : اللهمّ اهْدِنی فیهِ لِصالِحِ الأعْمالِ. خدایا در این روز مرا به اعمال نیک راهنمایی ام کن.

خداوند متعال انسان را مختار و آزاد آفریده است.انسان بااختیار خود می تواند راه درست و صحیح را که مورد قبول عقل و شرع است بپیماید و می تواند با اختیار خود راه نادرست را در پیش گیرد. نکته مهم این است که خداوند متعال هم میل به خوبی و انجام کارهای نیک را در نهاد و فطرت بشر به ودیعت گذاشه است و هم توسط انبیا و فرستادگان خود راه نیک را به آنان نشان داده است. خداوند متعال می فرماید:إِنَّا خَلَقْنَا الْانسَانَ مِن نُّطْفَةٍ أَمْشَاجٍ نَّبْتَلِیهِ فَجَعَلْنَاهُ سَمِیعَا بَصِیرًا. إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَ إِمَّا کَفُورًا(سوره انسان آیات ۲-۳)ما انسان را از نطفه مختلطى آفریدیم، و او را مى‏آزماییم (بدین جهت) او را شنوا و بینا قرار دادیم! ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاکر باشد (و پذیرا گردد) یا ناسپاس!

پس این انسان صاحب اختیار است که می‌تواند رفتار خوب داشته باشد و «صالح» شود یا به عکس طالح باشد و جز «شر» از او صادر نشود. اما خداوند متعال بارها در قرآن کریم فرموده است که سعادت انسان در گرو ایمان به خداوند و انجام اعمال نیک است. در سوره عصر خداوند متعال این امر مهم را با قسم بیان فرموده است:وَ الْعَصْرِ. إِنَّ الْانسَانَ لَفِى خُسْرٍ. إِلَّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ وَ عَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالْحَقّ‏ِ وَ تَوَاصَوْاْ بِالصَّبرْ(سوره عصر آیات ۱-۳) یعنی ، سوگند به عصر و زمان که انسانها همه در زیانند مگر کسانى که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایى و استقامت توصیه نموده‏اند!

خداوند متعال برای عمل صالح پاداشهای بسیار ارزشمندی وعده کرده است:وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ عَظیمٌ (سوره مایده آیه ۹)خداوند، به آنها که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‏اند، وعده آمرزش و پاداش عظیمى داده است.

درجای دیگر خداوند متعال می فرماید: وَ بَشِّرِ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ کُلَّما رُزِقُوا مِنْها مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاً قالُوا هذَا الَّذی رُزِقْنا مِنْ قَبْلُ وَ أُتُوا بِهِ مُتَشابِهاً وَ لَهُمْ فیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فیها خالِدُونَ (سوره بقره آیه ۲۵)یعنی، به کسانى که ایمان آورده، و کارهاى شایسته انجام داده‏اند، بشارت ده که باغهایى از بهشت براى آنهاست که نهرها از زیر درختانش جاریست. هر زمان که میوه‏اى از آن، به آنان داده شود، مى‏گویند: «این همان است که قبلا به ما روزى داده شده بود. (ولى اینها چقدر از آنها بهتر و عالیتر است.)» و میوه‏هایى که براى آنها آورده مى‏شود، همه (از نظر خوبى و زیبایى) یکسانند. و براى آنان همسرانى پاک و پاکیزه است، و جاودانه در آن خواهند بود.

نکته قابل توجه این است که عمل صالح بدون پشتوانه ایمان قوی به وجود نمی آید. قوت ایمان و حفظ آن نیز در گرو مواظبت صحیح انسان از درخت ایمان و توجه کامل نسبت به رفتار، اعمال و سراسر زندگی فردی و اجتماعی خود است.

خواسته دوم: برآورده شدن حوایج : واقْـضِ لی فیهِ الحَوائِجَ والآمالِ. یعنی، خدایا در این روز حوایج و آرزوهایم را برآورده ساز. در این فقره از دعا، بنده از خداوند متعال درخواست می کند تا حوایج و تقاضاهای او را برآورده سازد. در این ایام بخصوص در آستانه شب های قدر که ارزش آن بر طبق آیه شریفه قرآن کریم برابر با هزار ماه است خداوند متعال وعده کرده که هر حاجتی از بنده اش را برآورده می سازد. در مورد دعا به سه نکته اشاره می شود:

نکته اول: خداوند متعال خود بنده اش را دعوت به دعا کرده و وعده استجابت داده است : وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونی‏ أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتی‏ سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرینَ (سوره غافرآیه۶۰)پروردگار شما گفته است: «مرا بخوانید تا (دعاى) شما را بپذیرم! کسانى که از عبادت من تکبّر مى‏ورزند به زودى با ذلّت وارد دوزخ مى‏شوند!».و خودش فرمود که من به شما خیلی نزدیک هستم.

نکته دوم : خداوند متعال دانا، بینا، شنوا و از رگ گردن انسان به او نزدیکتر است:وَ لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ وَ نَعْلَمُ ما تُوَسْوِسُ بِهِ نَفْسُهُ وَ نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَیْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَریدِ(سوره ق آیه ۱۶)ما انسان را آفریدیم و وسوسه‏هاى نفس او را مى‏دانیم، و ما به او از رگ قلبش نزدیکتریم.

نکته سوم : ایام ماه مبارگ رمضان و بخصوص شبهای قدر بهترین زمان برای دعا کردن است:وَ دُعَاؤُکُمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ(خطبه شعبانیه) یعنی دعاهای شما در این ماه مستجاب است.

بنابراین با مغتنم شمردن این فرصت ناب، اولا توفیق دعا کردن از خداوند بخواهیم و ثانیا سعی کنیم بهترین و والاترین خواسته ها را در این ایام و بخصوص شبهای قدر از خداوند متعال طلب نماییم. خداوند کریم و رحمان، دعاهای شما مومنین گرامی را به هدف استجابت رسانیده و عاقبت امور همه ما را ختم بخیر سازد. آمین یارب العالمین.

التماس دعا

934بازدید

کامنت بسته شده است.