خدایا ما را از فایزین قرار ده

غفوری ۱۰:۱۵ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
خدایا ما را از فایزین قرار ده
khudayaبنام خدا

باسلام و عرض تسلیت به مناسبت رحلت بانوی با کرامت اسلام حضرت خدیجه کبری(س) ، و آرزوی توفیق بیش از پیش شما مومنین گرامی  برای بندگی و طاعت الهی در ایام باقیمانده ماه مبارگ رمضان. دعای روز دهم را همراه با ترجمه و شرحی کوتاه از آن خدمت تقدیم می گردد.

متن دعای روز دهم: «اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلینَ عَلَیْکَ وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْفاَّئِزینَ لَدَیْکَ وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُقَرَّبینَ اِلَیْکَ بِاِحْسانِکَ یا غایَةَ الطّالِبینَ.» یعنی ، خدایا در این روز مرا از متوکلان درگاهت قرار ده، خدایا در این روز مرا از کامروایان و فایزین حضرتت قرار ده، خدایا مرا در این روز از نزدیکان و مقربان درگاهت قرار ده، به حق احسانت ای نهایت همه جویندگان»

در دعای امروز سه خواسته و تقاضای مهم از خداوند متعال مطرح شده است. ماهیت خواسته های امروزی نیز نشئت گرفته از اعلی مرتبه خداشناسی و بندگی است. زیرا، در این دعا ، سپردن امورخود را به خدا، رستن از دیگران و پیوستن به خدا را از خدا طلب می کنیم. این خواسته ها از یک منبع خداشناسی واقعی سرچشمه می گیرد. کسی که بر خدا توکل می کند و او را وکیل خود در همه امور وکارهای خویش قرار می دهد، وکسی که فوز و رستگاری و نیز تقرب به درگاه الهی را طلب می نماید،‌ حتما در بالاترین مرتبه خودشناسی و خداشناسی قرار دارد.

خواسته اول: قرارگرفتن در زمره متوکلین : اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُتَوَکِّلینَ عَلَیْکَ. یعنی خدایا، در این روز مرا از تکیه کنندگان و متوکلان بر خود قرار بده. توکل نمودن به خداوند متعال، به معنای سپردن صلاح کارخویش به او است. آن خدای که به فرمایش قرآن کریم گستره قدرتش از این قرار است:

۱- ۱ – تمام امور دنیا و آخرت و هرچه در عالم وجود دارد به امر اوکار می کند«قُلْ إِنَّ الْأَمْرَ کُلَّهُ لِلَّه»(آل عمران آیه ۱۵۴) یعنی بگو به درستی که تمام امور به فرمان خداوند است.

۲- ۲ – تمام کلیدهای غیب نیز نزد اوست « وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلاَّ هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلاَّ یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ فی‏ ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاَّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (سوره انعام آیه ۵۹) » یعنی:و کلیدهاى غیب، تنها نزد اوست. جز او [کسى‏] آن را نمى‏داند، و آنچه در خشکى و دریاست مى‏داند، و هیچ برگى فرو نمى‏افتد مگر [اینکه‏] آن را مى‏داند، و هیچ دانه‏اى در تاریکیهاى زمین، و هیچ تر و خشکى نیست مگر اینکه در کتابى روشن [ثبت‏] است.

۳- ۳ – همه موجودات عالم فرمانبردار او هستند. هر گاه اراده الهی اقتضا کند که امری صورت پذیرد بدون هیچ درنگی صورت خواهد گرفت. « وَ إِذا قَضى‏ أَمْراً فَإِنَّما یَقُولُ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ (سوره بقره آیه ۱۱۷) و هنگامى که فرمان وجود چیزى را صادر کند، تنها مى‏گوید: «موجود باش!» و آن، فورى موجود مى‏شود.

۴- ۴ - هرکس به خدا توکل کند، خداوند او را کفایت می کند: وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْراً (سوره طلاق آیه۳)و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را مى‏کند خداوند فرمان خود را به انجام مى‏رساند و خدا براى هر چیزى اندازه‏اى قرار داده است!

۵- ۵ - مومنین همیشه برخداوند توکل می کنند:إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إِذا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ.(سوره انفال آیه۲)مؤمنان، تنها کسانى هستند که هر گاه نام خدا برده شود، دلهاشان ترسان میگردد و هنگامى که آیات او بر آنها خوانده مى‏شود، ایمانشان فزونتر مى‏گردد و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.

بنابراین خواسته فوق خیلی با ارزش است. ما هم باید به خداوند متعال توکل کرده و صلاح کار خویش را به او واگذار نماییم.

خواسته دوم: رسیدن به مقام فائزین: وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْفاَّئِزینَ لَدَیْکَ.خدایا مرا از نجات یافتگان و کامروایان نزد خودت قرارده. رسیدن به مقام فوز، از بالاترین درجه و مرتبه بندگی و با ارزش ترین پاداش الهی برای بندگانش می باشد. « فوز » به معنای سعادت و « فائز » به معنای سعادتمند است.کسی را که خداوند به واسطه عملهای نیک و طاعات خالصانه اش به رحمت خود وارد کرده و از عذاب دورش ساخته است «فایز» می گویند.مَنْ یُصْرَفْ عَنْهُ یَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمَهُ وَ ذلِکَ الْفَوْزُ الْمُبینُ (سوره انعام آیه۱۶)آن کس که در آن روز، مجازات الهى به او نرسد، خداوند او را مشمول رحمت خویش ساخته و این همان پیروزى آشکار است. در آیه دیگر خداوند متعال می فرماید:وَعَدَ اللَّهُ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ جَنَّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ خالِدینَ فیها وَ مَساکِنَ طَیِّبَةً فی‏ جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ أَکْبَرُ ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظیمُ (سوره توبه آیه۷۲).خداوند به مردان و زنان باایمان، باغهایى از بهشت وعده داده که نهرها از زیر درختانش جارى است جاودانه در آن خواهند ماند و مسکن‏هاى پاکیزه‏اى در بهشتهاى جاودان (نصیب آنها ساخته) و (خشنودى و) رضاى خدا، (از همه اینها) برتر است و پیروزى بزرگ، همین است! بنابراین، این خواسته نیز از بالاترین خواسته بندگان خدا در این ایام است.

خواسته سوم: قرار گرفتن در زمره مقربین : وَاجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُقَرَّبینَ اِلَیْکَ. خدایا، در این روز مرا از نزدیکان خودت قرار ده. این خواسته نیز بسیار مهم است. از حضرت امام علی (ع) در تفسیر آیه شریفه سابقین در ایمان نقل شده است که فرموده است : ما اهل بیت از مقربین هستیم. عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ عَنْ أَبِیهِ عَلَیْهِمَا السَّلَامُ‏ فِی قَوْلِهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ‏، قَالَ: إِنِّی أَسْبَقُ السَّابِقِینَ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى رَسُولِهِ، وَ أَقْرَبُ الْمُقَرَّبِینَ‏ إِلَى اللَّهِ وَ إِلَى رَسُولِه( هلالى، سلیم بن قیس، جلد۲ ص ۹۳۶). رسیدن به این مقام برای هرکسی میسر نیست. تنها نیکانی از بندگان خداوند می توانند به این مقام راه یابند. بندگان  روزه دار خدا ، در دعای فوق از خداوند متعال می خواهد که او را نیز در چنین روزی از مقربین و نزدیکان خودش قرار دهد.

خداوند متعال دعای فوق را در حق همه ما مستجاب گرداند. انشاالله و تعالی

التماس دعا

1,119بازدید

کامنت بسته شده است.