خدایا مرا از گرفتاریها نجات بده

غفوری ۳:۲۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

بنام خدا

 

با سلام و آروزی قبولی طاعات و عبادات و توفیق بیش از پیش شما مومنین گرامی  برای عبادت و روزه داری و راز ونیازهای خالصانه با خداوند متعال در ایام باقیمانده از ماه مبارگ رمضان. دعای روز چهاردهم همراه با ترجمه و شرحی کوتاه از آن خدمت تقدیم میگردد.

متن دعای روز چهاردهم: «اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ و اقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بِعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین؛ خدایا در این روز مرا با گناه و لغزشها مؤاخذه نکن. خدایا در این روز از خطاها و بیهوده‌گیهایم درگذر.خدایا در این روز مرا آماج تیر بلاها و آفات قرار مده. به عزتت اى عزت دهنده مسلمانان.

در این دعا سه خواسته مهم بیان شده است. خواسته های چون، مواخذه نشدن به خاطر گناهان و لغزشها، بخشوده شدن خطاها و بیهودگیها و محافظت از بلاها و آفت ها. اهمیت این خواسته ها در این است که بنده از خدایش می خواهد تا لحظه ی نظر لطفش و توجه اش را از بنده اش بر ندارد.

خواسته اول : مورد مواخذه قرار نگرفتن: اللهمّ لا تؤاخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ. پرودگار من، در این روز مرا به سبب خطاها و لغزشهایم مواخذه نکن.خدانکند کسی به خاطر گناهش مواخذه شود.خداوند متعال خیلی به بنده اش فرصت می دهد تا برگردد. هرگاه یا بارگناه بنده سنگین شود و یا گناهی که خودش خیلی سنگین است ارتکاب یابد، دراین صورت ممکن است مورد مواخذه الهی قرار گیرد. در دعای کمیل می خوانیم. اللهم اغفرلی الذنوب التی تنزل النقم.اللهم اغفرلی الذنوب التی تنزل البلاء. یعنی خدایا مرا از آن گناهانی که موجب نازل شدن نقمت و عذاب می شود ببخشای.خدایا مرا از آن گناهانی که موجب نزول بلاء می گردد ببخشای. بلاها و عذابهای که به خاطر نافرمانی از خدا نازل می شود متفاوت و گوناگون اند.عقوبت برخی از گناهان یگ جامعه را می سوزاند.همانند سیل و زلزله و بادهای سرخ و سیاه و طوفانها. و برخی از عقوبتها دامنگیر شخص آدم گنهکار می شود. همانند مریضی و یافقر و در هر صورت دوری از رحمت الهی است. خداکند آدم به جای برسد که نگاهش به گناه و عذاب کاملا تغییر کند. همانند امام علی (ع) که گناه را نه تنها لذت نمی شمرد بلکه آن را سبب دوری از خداوند می داند. در نگاه امام علی (ع) نفس دوری از خداوند و نافرمانی از او عذاب شمرده شده است. یعنی به همان اندازه که انسان از خداوند دور می شود به همان اندازه این دوری برایش سخت است و عذاب تلقی می شود. حضرت امام علی (ع) در دعای کمیل این معنی را خیلی قشنگ بیان کرده است.« فَهَبْنى یا اِلهى وَ سَیِّدِى وَ مَوْلاىَ وَ رَبّى صَبَرْتُ عَلى عَذابِکَ فَکَیْفَ اَصْبِرُ عَلى فِراقِکَ وَ هَبْنى صَبَرْتُ عَلى حَرِّ نارِکَ فَکَیْفَ اَصْبِرُ عَنِ النَّظَرِ اِلى کَرامَتِکَ » یعنی اى خدا و آقا و مولا و پروردگارم، بر فرض که بر عذابت شکیبائى ورزم، ولى بر فراقت چگونه صبرکنم و گیرم اى خداى من‏ بر سوزندگى آتشت صبر کنم، اما چگونه چشم‏پوشى از کرمت را تاب آورم؟

خواسته دوم: بخشش بی هزینه گناه : و اقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ.خدایا، در این روز خطاها و گناهانم را به کرمت بدون هزینه ببخش.در این فقره با کلمه « اقلنی» یعنی «اقاله کردن» از خدا بخشش گناهان خواسته شده است. اقاله کردن یک اصطلاح فقهی است که در مورد فسخ معامله با درخواست خریدار و بدون خیار و بدون موجب و صرفا با گذشت فروشنده صورت میگیرد. بدین صورت که: فروشنده و خریدار حق فسخ معامله را تا زمانی دارندکه در مجلس و با یکدیگر هستند. اما  بعد از جداشدن بدون دلیل و یا بدون وجود عیب هیچیک از آنها حق بهم زدن معامله را ندارند. بلی اگر خریدار پشیمان شد و رفت پیش فروشنده درخواست کرد که هرچند حق ندارم معامله را بهم بزنم اما من پشیمان شده ام می خواهم معامله را بهم بزنم، در اینجا اگر فروشنده از خود گذشتگی کرد و معامله را بهم زد یعنی از حق و منافع خودش گذشت  به این می گویند اقاله کردن. در این دعا نیز با همین کلمه از خداوند می خواهیم که خدایا ، حالا که من برگشته ام و با بارگناه آمده ام حالا تو از لطف و کرمت از خطاهایی که کرده ام مرا ببخش. در دعای کمیل نیز چنین در خواستی از خدای سریع الرضا داریم. می گوییم. «و اقلنی عثرتی» یعنی خدایا لغزشهایم را بدون هزینه ببخش.

خواسته سوم:گرفتار نشدن در دام بلا: ولا تَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ.خدایا در این روز مرا در معرض تیرهای بلا قرار نده. هرچند ابتلائات و گرفتاریها سبب رشد و تکامل آدمی به حساب آمده است. اما سربلند بیرون آمدن از این آزمایشات و ابتلائات خیلی سخت است. ایمان قوی و نیرومند می خواهد تا کسی بتواند از آزمایشات سخت الهی سربلند بیرون شود. ایمان پیامبرانه همانند حضرت ایوب(ع) ، حضرت یعقوب (ع) و حضرت یوسف (ع) و حضرت ابراهیم (ع)  لازم است تا بتوان از گردونه های سخت امتحانات الهی سالم و همراه با حفظ ایمان عبور کرد. به همین دلیل است که برای ما بشری عاجز و ضعیف بهترین دعا این است که بخواهیم خدایا مرا مورد آزمایشهای سخت قرار نده. چون ضعیف هستیم شاید نتوانیم سربلند بیرون آییم.

خداوند متعال نظر لطف و رحمتش را از هیچ بنده اش و از ما و شما برنگرداند و دعاهای بندگان مخلصش را در این ایام در حق همه به هدف اجابت برساند. انشاالله و تعالی

التماس دعا

1,567بازدید

کامنت بسته شده است.