خدایا یادت را بصورت دایم روزیم گردان

غفوری ۳:۳۲ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

بنام خدا

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مومنین عزیر روزه دار. دعای روز هفتم همراه با ترجمه و شرحی کوتاه از آن را خدمت شما تقدیم می دارم.

متن دعای روز هفتم: اَللّهُمَّ اَعِنّى فیهِ عَلى صِیامِهِ وَقِیامِهِ وَجَنِّبْنى فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ وَارْزُقْنى فیهِ ذِکْرَکَ بدَوامِهِ بِتَوْفیقِکَ یا‌هادِىَ الْمُضِلّینَ. خدایا مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبـادت یاری فرما و در آن از بیهودگى و گناهان دور نما و توفیقی ده که همواره به یادت باشم ای هدایت کننده گمراهان.

در این دعا سه خواسته مهم مطرح شده است.ماهیت خواسته های امروزی درخواست عبادت و به یاد خدا بودن است که از اهمیت بسیار بالای در زندگی ما برخور داراست.

خواسته اول : یاری طلبیدن برای روزه داری: اَللّهُمَّ اَعِنّى فیهِ عَلى صِیامِهِ وَقِیامِهِ. خدایا مرا در این روز به روزه داری و انجام فرمانت یاری نما. یاری خداوند در هر کاری خیلی مهم است. اگر لحظه ی توجه او از ما برگردد، هلاک می شویم. اگر پشتیبان آدم خداوند متعال باشد، هیچ نیروی نمی تواند در مقابل او تاب تحمل داشته باشد. خداوند متعال می فرماید:إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَکُمْ وَ إِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ. یعنی اگر خدا شما را یارى کند، هیچ کس بر شما غالب نخواهد شد و اگر دست از یارى شما بردارد، چه کسى بعد از او شما را یارى خواهد کرد؟ و مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند. (آل عمران آیه۱۶۰). آری همین کمکهای او ست که بندگانش گرسنگی و تشنگی روزهای سخت تابستان را برای اطاعت از خداوند متعال تحمل می کند.  بلی ، خدا نعم المولی و نعم النصیر است. یعنی خداوند  بهترین سرپرست و بهترین یاور و کمک کننده است. اگر ایمان به این جمله داشته باشیم حتما خود را تنها و بیکس و بی پشتوانه احساس نخواهیم کرد. پس همیشه باید به همین عقیده استوار بود و یاری از او طلبید.

خواسته دوم: یاری خواستن برای دوری از گناه : وَجَنِّبْنى فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ. یعنی خدایا، مرا در این روز از بیهودگی و گناهان دور نما. این تقاضا نیز بسیار خواسته زیبا است. یعنی خدایا من اهمیت این روز را درک کرده ام. حالا می دانم میهمان تو و سر سفره رحمتت هستم، پس یاریم نما تا پلیدیها و کارهای ناروا دوری کنم و در این روز، روزه داری کنم تا میهمان خوب و با ادبی در این روز باشم.

خواسته سوم: دایما به یاد خدا بودن: وَارْزُقْنى فیهِ ذِکْرَکَ بدَوامِهِ بِتَوْفیقِکَ. خدایا یاد خودت را بصورت دایمی روزیم گردان. به اندازه ی که هیچ وقت از یاد تو غافل نگردم. همیشه به یاد خدا بودن و خود را در زیر سیطره حکومت او احساس کردن خیلی با اهمیت و با ارزش است. زیرا هم باعث می شود آدم خود را تنها احساس نکند و هم موجب می گردد تا از خدای خود شرم نموده دنبال خلاف نرود. در دعای کمیل نیز بعد از یارب سوم خواسته ما این است که : اسْئَلُکَ بِحَقِّکَ وَ قُدْسِکَ وَ اَعْظَمِ صِفاتِکَ وَ اَسْماَّئِکَ اَنْ تَجْعَلَ اَوْقاتى مِنَ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ بِذِکْرِکَ مَعْمُورَةً وَ بِخِدْمَتِکَ مَوْصُولَةً. یعنی خدایا ، از تو درخواست مى‏کنم به حقّت و قدست و بزرگ‏ترین‏ صفات و نامهایت که همه اوقاتم را در شب و روز به یادت آباد کنى و به خدمتگزاریت‏ پیوسته بدارى.

در مورد اهمیت، به یاد خدا بودن و دیگران را به یاد خدا انداختن از حضرت امیر المؤمنین «ع» در آمالی شیخ صدوق صفحه ۲۷ نقل شده است که فرمود همه خوبیها در سه خصلت جمع است:۱- نظر ۲- خاموشى ۳- سخن. سپس در توضیح آن فرمود: هر نظرى که عبرت خیز نباشد سهو است. هر خاموشى که اندیشه در آن نیست غفلت است هر سخنى که در ذکر خدا نیست لغو است. خوشا به حال آنکسى که نظرش عبرت و خاموشیش فکرت و سخنش ذکر است بر خطاى خود میگیرید و مردم از شرش آسوده‏اند.

خداوند متعال دعای همه بندگانش و از جمله دعای فوق را در حق همه ما مستجاب بگرداند. انشاالله و تعالی.

التماس دعا

1,121بازدید

کامنت بسته شده است.