خط دیورند یک بار دیگر شاید برای همیشه خط کشی شد

مدبریت ۱۲:۳۲ ب.ظ ۱
خط دیورند یک بار دیگر شاید برای همیشه خط کشی شد

طبق گزارش بعضی رسانه ها در مذاکرات سه جانبۀ افغانستان، انگلیس و پاکستان، که در لندن برگزار گردید، خط دیورند به حیث مرز رسمی میان دو کشور افغانستان و پاکستان پذیرفته بار دیگر شاید برای همشه خط کشی شد جناب ریس جمهور یواشکی در پای آن سند امضاء کرد.

به اساس گزارشی اقای نوری که در صفحۀ اطلاع رسانی افغانستان به نقل از سایت پشتو زیان (خبریال) به نشر رسیده، آمده است که در نشست سه جانبه؛ رهبران کشورهای افغانستان، انگلستان و پاکستان توافق کرده اند که بخاطر سرعت بخشیدن به پروسۀ صلح با طالبان، خط دیورند به حیث مرز رسمی افغانستان و پاکستان شناخته شده و پس از این باشندگان هر دو طرف خط دیورند نمی توانند بدون پاسپورت یا گذرنامه عبور و مرور کنند.

به نوشتۀ این منبع؛ حامد کرزی رییس جمهور افغانستان ابتدا با شنیدن این حرف که خط دیورند، مرز رسمی دو کشور قرار گیرد، شوکه شد، شوکه شدن شان دلایل زیادی دارد از جمله این که :

آمال .آرزو های افغان ملیت ها که هوای پشتونستان بزرگ را به سر می پروراند حد اقل در این ده سال اخیر حکومت ریس جمهور تاوان زیادی برای آن پرداخته است نمی توان به این سادگی از کنار آن گذشت .

دیگر اینکه : پاسخ به سوالهای که چرا جناب ریس جمهور در اوایل ریاست اش ده سال قبل به این نقطه فساد پایان نداده و حال بعد از ده سال در بدری ملیت افغان به این نتیجه رسیده است . مگر اینکه به قول … دیر مطلب را میگیرد یا پسان می فامد . وهزاران چرایی دیگر و…

اما چرا بی درنگ در پای آن امضاء کرد ؟ این هم دلیل خاص خود را دارد چون بعد از ده سال متوجه این نکته شده که بعضی کشور های همسایه برای بقای خودش هر آن چه لازم باشد انجام خواهند داد . این طبیعی قضیه است . حال ما پسان فهمیدم ظاهرا مشکل کسی دیگر نیست .

خدا را شکر که جناب ریس جمهور به تازگی  متوجه این نکته  شده برای همشه به این غده ای سرطانی چرکین پایان داده است  . نکته مهم دیکر باعث شده است جناب ریس کار ده سال پبش ده سال بعد انجام بدهند سروسامان دادن به بردران ناراضی بنام طالب است که در قالب دولت بر گرده ای این مردم سوار کند ظاهرا این کار میسور و ممکین نبوده است مگر اینکه قضیه دیورند برای همیشه فراموش کند وحل شود . با امضاء آقای کرزی، خط دیورند به حیث مرز رسمی افغانستان و پاکستان، جنبۀ رسمی را به خود گرفت.

تحلیل گران سیاسی معتعدند با این طوافق که بین بوجود آورنده طالبان وبرادرن ناراضی آن صورت گرفته انتظار می رود زمان مصرف این جرسومه ناپاک حد اقل در دو طرف خط دیورند به پایان رسیده و یا به محل های جدیدی هدایت خواهند شد .

این توافقات را به نام بار در منجمنت (ادارۀ سرحدات) نامگذاری کردند و هر سه کشور متعهد شدند تا در عملی کردن آن از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزند. اما در اعلامیۀ که از جانب دفتر رییس جمهور کرزی به رسانه ها فرستاده شده، در این مورد اشاره نشده است، معلوم می شود که می خواهند موضوع رسمیت بخشیدن به خط دیورند را به دلیل پیدا و پنهان از انظار مردم دور نگهدارند.

جهت احتیاط حین امضای این توافق نامه؛ از جانب افغانستان بر علاوۀ رییس جمهور کرزی، زلمی رسول وزیر خارجه، اشرف غنی احمد زی و رنگین دادفر اسپنتا مشاوران رییس جمهور کرزی، عمر داوود زی سفیر افغانستان در اسلام آباد و جاوید لودین معین وزارت خارجۀ افغانستان نیز شرکت داشتند تا در افتخار آن ها را نیز شریک بسازند .

در این نشست سه جانبه، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به سران افغانستان و پاکستان وظیفۀ سپرد تا شش ماه آینده پروسۀ صلح با طالبان به نتیجه برسد. والا روز از نو روزی از نو .
نخست وزیر انگلیس گفته است که حامد کرزی و آصف علی زرداری در رابطه به گفتگو های صلح در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان؛ به یک توافق بی سابقۀ دست یافته اند.

در بیانیۀ مشترک که از سوی دفتر نخست وزیر انگلیس به نشر رسیده، آمده است: “همه اطراف بر فوریت تامین صلح توافق کردند و متعهد شدند تا تمامی اقدامات لازم را برای دست یافتن به یک توافق صلح در شش ماه آینده انجام دهند.”

این منبع می افزاید : رییس جمهور کرزی و همتای پاکستانی اش زرداری، در این نشست سه جانبه، تاکید کردند که در کنار سرعت بخشیدن به گفتگو های صلح، در گشایش نمایندگی طالبان در قطر هم تلاش خواهند کرد، اما از سیمای رئیس جمهور کرزی چنین وانمود می گردید که او علاقه مند گشایش دفتر نماینده گی طالبان در قطر نیست.

رییس جمهور کرزی، در گذشته نیز ثابت نموده است که بخاطر حفظ قدرت سیاسی که رسیدن به توافقات صلح با طالبان یک بخش آن است و در ازای سرعت بخشیدن به گفتگو های صلح با طالبان می تواند دست به هر معاملۀ بزند، در سخت ترین شرایط طالبان را برادر خطاب نموده و در مواردی هم افراد انتحاریی را که نیروهای امنیتی با قیمت جان شان دستگیر کرده بودند، دوباره رها نموده است.

خط دیورند در سال ۱۸۹۳ میلادی میان امیر عبدالرحمن خان پادشاه وقت افغانستان و سر هینری مارتیمر دیورند یک دیپلومات انگلیسی به امضاء رسید که ۲۶۴۰ کیلومتر طول داشته و بخش زیادی از خاک افغانستان را به هند بریتانوی وقت که امروز پاکستان نام دارد واگذار نمود که از آن به بعد به نام خط دیورند معروف شد.

بیشتر منازعات و جنگ های که در افغانستان بعد از ۱۸۹۳ اتفاق افتاده و نا امنی های مناطق سرحدی را ناشی از همین خط دیورند می دانند. در حقیقت همین غدۀ سرطانی است که انگلیس ها بیشتر از یک قرن پیش آن را نطفه گذاری نموده و توسط آن توانستند به بیشترین اهداف استراتیژیک خود دست یابد.

1,918بازدید

یک دیدگاه »

  1. sakhi دلو ۲۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۲۸ ق.ظ -

    یکی از بهترین و ستوده ترین کاری کرزی در طول ده سال حکومتش میتوان قلمداد کرد، اگر واقعیت داشته باشد