دایچوپان – داغ درشت تبعیض (۱)

عزیزالله جاغوری ۳:۳۳ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

دایچوپان – داغ درشت تبعیض (۱)

پس از این برای مدتی در مورد دایچوپان می‌نویسم. مبنای این نوشته‌های سلسله‌وار اطلاعاتی است که از پدرم بدست آورده‌ام. پدرم در دایچوپان بزرگ شده است. هنوز اگر شب خوابی می‌بیند و گاهی آن خوابش را برای ما قصه می‌کند خواب دایچوپان است. وابستگی زیادی به این سرزمین که از خودش است، اما از خودش نیست، دارد. در قسمت اول سعی می‌کنم راجع به موقعیت دایچوپان بنویسم و این معلومات را خودم از منابع مختلف بدست آورده‌ام.

——-

ولسوالی دایچوپان یکی از شمالی‌ترین ولسوالی‌های ولایت زابل است. کمتر از چهل هزار نفوس دارد. دایچوپان متصل به ولسوالی جاغوری‌ است. مردم جاغوری‌ باشندگان دایچوپان را به طعنه یا شوخی «آوغوشل» نیز می‌گویند. آوغوشل همان افغا‌ن‌چل است. یعنی کسانی که با پشتون‌ها دادوستد دارند و در کنار آنها زندگی می‌کنند. در دایچوپان فعلی پشتون‌ها و هزاره‌ها زندگی می‌کنند. هر چند تعداد هزارهای این ولسوالی روز به روز کمتر می‌شود.

از منطقه بابه جاغوری‌ گذشته ولسوالی دایچوپان شروع می‌شود. قبلاً مرکز این ولسوالی «بیلوغ» بوده اما دو سال پیش دولت افغانستان طی مکتوبی مرکز ولسوالی را به محل نامعلومی تغییر داد. در مکتوب آمده بود که مرکز ولسوالی دایچوپان تغییر کرده است اما محل جدید را ذکر نکرده بود. تا هنوز معلوم نیست مرکز جدید ولسوالی ما کجاست.

طبق تحقیق آنتونیو جستوتزی طالبان برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در دایچوپان جلسه گرفتند و در همین ولسوالی هسته طالبان جدید گذاشته شده است. طالبان در همان اوایل حکومت کرزی دایچوپان را تصرف کردند و کرزی بنا بر ملاحظات قومی هیچ اقدامی برای از بین بردن طالبان در این ولسوالی نکرد. ترس کرزی و پشتون‌های دایچوپان این بود که اگر امنیت در این منطقه حاکم شود هزاره‌ها ممکن است برای پس گرفتن زمین‌های خود دست به کار شوند. مصلحت آنها همین شد که دایچوپان در دست پشتون‌ها باقی بماند، ولو آن پشتون طالب باشد.

دایچوپان منطقه نسبتاً سرسبز است. مرکزیت هم دارد چون به ارزگان نیز وصل است. این ولسوالی در زمان عبدالرحمان از هزاره‌ها گرفته شده و به پشتون‌ها داده شده. پدرم می‌گوید، عبدالرحمان پشتون‌ها را از جاهای مختلف، از جمله پاکستان آورده بود تا این ولسوالی را تصرف کنند.

ولسوالی دایچوپان را عبدالرحمان از هزاره‌ها گرفت و تا امروز در دست کسانی است که با لشکر و توپ و تفنگ وارد این خاک شده‌اند.

ادامه دارد.

موسی ظفر

155بازدید

کامنت بسته شده است.