دایچوپان – داغ درشت تبعیض (۲)

عزیزالله جاغوری ۷:۵۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
دایچوپان – داغ درشت تبعیض (۲)

دایچوپان – داغ درشت تبعیض (۲)FB_IMG_1594066196442

عزم سفر چهار برادر

قبل از حکومت عبدالرحمان چهار برادر از بکاول غزنی حرکت می‌کنند و به جاهای مختلف هزاره‌جات پراکنده می‌شوند. یکی به طرف ملک دایزنگی می‌رود که معلوم نیست در نهایت کجا ساکن شده. سه برادر دیگر، یکی به منطقه خرکُش، دیگری به چهل دختران و سومی به دایچوپان می‌رود و آنجا ساکن می‌شوند. دلیل کوچ این چهار برادر از بکاول غزنی معلوم نیست.

سید رفیع، پدربزرگ پدرم در دایچوپان ساکن می‌شود. در منطقه توکبی مدرسه‌ای بوده و او برای مدتی آنجا می‌ماند. سید رفیع متوجه می‌شود که یک زمین خوب در آنجا بی‌صاحب است و هیچ کسی از آن استفاده نمی‌کند. وقتی می‌پرسد، مردم می‌گویند که آن زمین مرزی بین چند قوم است. مرزی میان زمین‌های مردم مسکه و قلندر و یارمد و داور (یا داود). آن زمان منازعات زمین بصورت امروزی حل نمی‌شده و بدلیل اینکه اقوام بخاطر زمین بین هم درگیر نشوند یک قطعه زمین را خالی نگه می‌داشته (یا شاید فقط در همین ولسوالی چنین میکانیزمی وجود داشته.)

سید رفیع قناعت تمام اقوام را می‌گیرد که آنجا ساکن شود. اینکه این قناعت با پول گرفته شده با بدون پول، معلوم نیست. خلاصه در نهایت زمین مال سید رفیع می‌شود.

در آن زمان هزاره‌ها در تمام ولسوالی دایچوپان ساکن بوده. فراتر از دایچوپان جمعیت هزاره‌ها در همان مسیر تا فراه و قندهار و هلمند پراکنده بوده و حکومت‌ها بیشتر محلی بوده. حکومت مرکزی ضعیف بوده و قدرت چندانی نداشته.

پس از مدتی که سید رفیع در دایچوپان ساکن می‌شود، عبدالرحمان روی قدرت می‌آید. امیر آهنین بر روی مردم شمشیر می‌کشد و هر کسی که آهنگ سرکشی می‌کند را قطعه قطعه می‌کند.

هزاره‌ها بخاطر قومیت و مذهب خود بیشتر مورد ستم واقع می‌شوند. خون و مالشان مباح اعلام می‌شوند. مردهایشان به دم تیغ می‌روند. زنهایشان برده گرفته می‌شوند و زمین‌هایشان به پشتون‌های داده می‌شود که در کشتن بی‌باک‌تر بوده.

ادامه دارد.

توضیح: در نوشته قبلی یک جا «پشتون‌های پاکستان» نوشته بودم و دوستان تذکر دادند که آن‌زمان پاکستان وجود نداشته و مناطقی که امروز پاکستان خوانده می‌شود هند بریتانیایی بوده. آنجا منظورم پاکستان امروزی است. یعنی پشتون‌های که در مناطق تحت حاکمیت بریتانیا زندگی می‌کرده.

موسی ظفر

171بازدید

کامنت بسته شده است.