درباره موج سوم و ابتکارات جدید آن در عرصه ی اطلاع رسانی

بسمه تعالی

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم – موجیم که آسودگی ما عدم ماست

دوستان عزیز و هموطنان خوبم سلام

به وب سایت موج سوم خوش آمدید . موج سوم طرح جدید در دست دارد و آن عبارت است  از به نمایش گذاشتن آخرین عناوین وب سایت یا وبلاک های برتر از مناطق مختلف افغانستان .

از هر منطقه یک وبلاک ویا یک وب سایت بروز  در موج سوم  

امروز اطلاعات واطلاع رسانی حرف اول را در دنیا می زند  مخصوصا در عصر موج سوم واقعا جان به دهکده تبدیل کردیده است . ولی از سوی دیگر  دست رسی به همه اطلاعات ودر جریان قرار گرفتن از همه مناطق کشور با وب گردی میسور نیست . چون باید وقت زیادی را صرف کرد تا همه سایت ها مربوطه خواند . با توجه گرفتاری های روز مره شاید برای چنین فرصت وجود نداشته باشد .لذا تصمیم گرفتیم این اطلاع رسانی متمرکز را در موج سوم انجام دهیم .  

در این راستا دوستان اگر سایت فعال و بروز را از منطقه شان سراغ دارد  از طریق نظرات معرفی نمایند و یا اگر خودشان سایت فعال را از مناطق کشور مخصوصا مناطق مرکزی سراغ دارند به ما خبر بدهند تا نسبت به نشر عناوین آن اقدام شود . دیگر برای اطلاع از مناطق مختلف کشور لازم نیست سایت های مختلف را بگردید . کافی است به سایت موج سوم دست رسی داشته باشید ان وقت تتر اخبار همه مناطق را خواهی دید  . با تشکر. مدیریت موج سوم

اما چرا موج سوم ؟ :

اسم این سایت برگفته از اسم کتاب بنام موج سوم از الوین تافلر است . تافلر دركتاب خودش با ديدي بسيار وسيع تمدن را به سه قسمت تقسيم كرده است. موج سوم دهه ای سوم آن است که ما در آن عصر زندگی می کنیم . خود را باید برای شنا کردن در اعماق این اقایانوس و همراهی کردن با این امواج آماده سازیم . این ممکین نیست مگر اینکه عصر موج سوم بشناسیم . به تناسب زنگی در این عصر اسم این سایت را نیز موج سوم گذاشتیم .

موج اوّل : عصر كشاورزي.

در موج اوّل، زمين مبناي اقتصادي و زندگي و فرهنگ و ساختار خانواده و سياست را تشكيل مي داد و همچنين تعداد طبقات اجتماعي از قبيل اشراف، روحانيون، رعايا و رزم آوران مشخص بود.

انرژي موج اوّل عبارت بود از نيروي عضلاني حيوانات، خورشيد، باد، آب و درختان – منابع احياء شدني .

موج دوم : عصر صنعتي.

ولي با تحول موج دوم، خانواده ها مجبور به تحرك شدند. تعليم و تربيت كودكان تخصصي شد و مردها به كار در كارخانه ها پرداختند.

انرژي موج دوم عبارت بود از ذغال، نفت و گاز ؛ يعني سوختهاي فسيلي.

موج سوم : عصر ا لكترونيك.

موج سوم بر اين مفهوم بنا شده كه تاريخ بشر دو انقلاب ( موج ) را پشت سر گذاشته، انقلاب كشاورزي و انقلاب صنعتي و اكنون در آستانه سومين آن، يعني انقلاب الكترونيك قرار داريم.

استعاره بزرگ اين كتاب برخورد امواج مي باشد. يعني همانطور كه امواج با هم برخورد مي كنند و با هم مي آميزند، در محيط ما هم تنش و تحول و تعارض ايجاد مي گردد .

موج سوم به كساني تعلق دارد كه فكر مي كنند داستان بشري به انتها نرسيده و تازه آغاز شده است.

انقلاب تكنولوژيك موج سوم باعث ورشكستگي صنايع موج دوم گرديد.

موج سوم نظام اقتصادي و سرمايه داري و سياسي مخصوصي احتياج دارد.

علومي كه ستون اصلي موج سوم را تشكيل ميدهند عبارتند از: ۱ – الكترونيك  2- كامپيوتر 3-بيولوژيك.

اما تافلر : زندگی و دوره‌ شغلی

آلوین تافلر در سال 1928 متولد شد. اگر چه او مسافرت‌های زیادی داشته است اما تمام تحصیلات و تجارب کاری او در داخل ایالات متحده صورت گرفته‌اند. او استاد مهمان در بنیاد راسل سیج ، استاد مهمان در دانشگاه کُرنل، عضو هیات علمی دانشکده‌ جدید تحقیقات اجتماعی و یک مشاور بسیار موفق کسب‌وکارها بوده است. او دارای چندین مدرک افتخاری است و کتب او جوایز بسیاری کسب کرده‌اند.

بخش اعظم کارهای تافلر همراه با همسرش یعنی هایدی خلق شده‌اند -این اولین نکته‌ای است که او همیشه بدان اشاره می‌کند. آن‌ها دارای مشارکتی بسیار برجسته هستند: هر دوی آن‌ها در دانشگاه نیویورک زبان انگلیسی خوانده‌اند و سپس به یک زندگی کولی‌وار پرداختند و پس از جنگ به روستای گرینویچ رفتند و در آن‌جا استعداد خود در سراییدن شعر و نگارش رمان را بروز دادند.

سه‌گانه تافلر

1- شوک آینده

2- موج سوم

3- تغییر قدرت

کتب و مقالات زیادی پس از این سه‌گانه نوشته شده‌اند   و پس از انتشار کتاب تغییر قدرت، بیش از پیش از نقش هایدی تافلر قدردانی شده است. آخرین آثار تافلر به صورت مشترک با دیگران نوشته شده‌اند.
کمک آن‌ها به جهان سیاست موضوعی است که بسیاری از مفسران علم مدیریت آن را نادیده گرفته‌اند. بسیاری از رهبران مهم این نظرات را رعایت کرده‌اند و نقش به‌سزایی در توسعه‌ روابط شرق و غرب داشته‌اند. یکی از مهم‌ترین افرادی که این نظرات را پذیرفته و تحت تاثیر آن‌ها قرار داشت، میخاییل گورباچف بوده است.

 از دیگر کتب معروف تافلر طی ده سال گذشته می‌توان به مهم‌ترین آن‌ها یعنی کتاب جنگ و ضد جنگ اشاره کرد. این کتاب که متمرکز بر جنگ است، به این نکته اشاره می‌نماید که تغییر در نحوه‌ اداره‌ کسب‌وکار که موازی با تحولاتی است که ما در زمان بروز جنگ تجربه می‌کنیم. همانند بخش‌های تجاری و تولیدی، بسیاری از تغییرات نظامی نیز ماحصل پیشرفت‌های حاصله در فن‌آوری اطلاعات هستند. عقاید تافلر در رخدادهایی همچون جنگ خلیج فارس به اثبات رسیده‌اند اما مهم‌ترین پیش‌بینی آلوین در مصاحبه‌ او با مجله‌ علوم نوین در مارس 1994 مطرح شد که در آنجا او از ناکافی بودن نیروی نظامی مرسوم در کنترل فعالیت‌های تروریستی سخن گفته بود. برای روشن‌کردن این موضوع، او به نقل از یک افسر اطلاعاتی آمریکا گفت که اگر او 20 نفر و یک میلیون دلار پول داشت، می‌توانست تمام حوادث در آمریکا را کنترل کند. هفت سال بعد، حوادث 11 سپتامبر اعتبار گفته‌های او را تصدیق کردند.

نوشته شده توسط مديريت موج سومدیدگاهها بسته شده است.