در غزنی چه می‌گذرد؟

عزیزالله جاغوری ۸:۴۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
در غزنی چه می‌گذرد؟

در غزنی چه می‌گذرد؟FB_IMG_1520108500138
______
ولایت غزنی از ولایت‌هایی است که بیش از نصف جمعیت آن را هزاره‌ها و کمتر از نصف آن را افغان‌ها تشکیل می‌دهند، اما تبعیض و بی‌عدالتی علیه هزاره‌ها در این ولایت در همه عرصه‌ها بیداد می‌کند.

۱. در طول ۱۸ سال گذشته والی، قوماندان امنیه و همه ریاست‌های ادارات دولتی در ولایت غزنی به جز یکی دو ریاست، همه‌اش در اختیار افغان‌ها بوده است.

۲. در طول ۱۸ سال گذشته صدها نفر از مسافرین هزاره در مناطق افغان‌نشین به قتل رسیده و صدها نفر دیگر نیز گروگان گرفته شده‌ که با پرداخت پول‌های هنگفت رها شده‌اند.

۳. در طول ۱۸ سال گذشته، ده‌ها موتر باربری و ده‌ها موتر مسافربری هزاره‌ها را افغان‌های ولایت غزنی از مسیر راه‌ها برده‌اند و مال و اموال هزاران مسافر را نیز غارت کرده‌اند.

۴. تا حالا حتی سرک یک ولسوالی هزاره‌نشین ولایت غزنی پخته‌کاری نشده است، در حالیکه سرک‌های همه ولسوالی‌های پشتون‌نشین این ولایت، با اینکه در اختیار و کنترل طالبان هستند، پخته‌کاری شده‌اند.

۵. در طول ۱۸ سال گذشته ولایت غزنی، یکی از پایگاه‌های اصلی طالبان و مخالفین مسلح حکومت بوده است، با قاطعیت می‌توان ادعا کرد که ۹۰٪ افغان‌های این ولایت، طالب هستند، اما با این وجود، حکومت محلی و مرکزی در این ولایت، همیشه از طالبان حمایت کرده و می‌کنند.

۶. در منازعه کنونی قره‌باغ که بین قریه هزاره‌نشین نیخته و قریه طالب‌نشین شیرآباد روی داده و پوسته‌های پلیس محلی و طالبان رو در روی هم قرار گرفته‌اند، حکومت محلی غزنی و نیروهای امنیتی، از طالبان حمایت و پوسته‌های پلیس محلی را تحت فشار قرار داده‌اند.
=======
مردم و نمایندگان ما این بار نباید کوتاه بیایند، باید با اعتراض و دادخواهی، حکومت مرکزی را وادار سازد تا اصلاحات اساسی را در حکومت محلی غزنی به وجود آورد و از انتصاب مقامات طالب‌منش در غزنی جلوگیری نمایند. در طول ۱۸ سال گذشته، تقریبا همه والی‌های ولایت غزنی به جز اسدالله خالد، طرفدار طالب و دارای تفکر طالبانی بوده و به همین دلیل، ولایت غزنی به یکی از پایگاه‌های مهم طالبان تبدیل گردیده است.

استاد محمد نسیم جعفری

281بازدید

کامنت بسته شده است.