دستگیری ۷۳ افغان نجات یافته در جزیره ی جاوای اندونیزیا

مدبریت ۲:۳۶ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

به نقل از رسانه های اندونیزیایی ۷۳ تن پناهجوی افغان بعد ازاینکه کشتی شان به اثر موجهای قوی آب خراب شد، با شنا خود را به جزیره ی جاوا رسانیده اند. مقام های اندونیزیایی درحال بازجویی از آنان می باشد.

جتام مونو یک افسر پولیس بخش مهاجرین به آژانس خبری اسوشیتدپرس گفته است:”ازحرفهای پناهجویان معلوم می شود که ماشین کشتی انها دو روز قبل خراب شده و بدنه کشتی به اثر موجهای نیرومند آب متلاشی شده است.” وی، اما، درمورد فاصله ی که سرنشینان به سوی جزیره شنا کرده اند، معلوماتی نداده است.

این مقام پولیس در ادامه افزود:”دیشب ۴۳ تن را یافتیم که سه تن آنها طفل و یک تن، زن است. پولیس از آنها بازجویی می کنند و صحت همه ی آنها خوب است.” بنابرگزارشها پولیس ۳۰ تن دیگر را در صبحگاه روز شبنه یافته و تاکنون هم به دنبال بقیه ی پناهجویان می باشد. مقام های اندونیزیایی بنابرگفته­های گرفتارشدگان گفته اند که تعداد مجموعی انها از ۸۳ تا ۱۰۰ تن می رسد.

جتام مونو علاوه کرد:”ساکنان ساحل ونوگورو قسمت شرقی جزیره ی جاوا گزارش دادند که شب جمعه، مردانی را دیده اند که از میان آب به این جزیره داخل شده و به مجرد رسیدن از محل فرار کرده اند.

به نقل از وبسایت انترنیشنل نیوز،اما، دراین سفرچهار طفل و یک زن موجود بوده است. پدراین خانواده، احمد خالق ۵۵ ساله به آژانس خبری اسوشتیدپرس گفته است:” ۵۰۰۰ هزار دالر پرداخته ام تا خود و خانواده ام را به این کشتی برسانند. من همه ی اموال قابل فروش را{درافغانستان} فروخته ام.”

علی احمد،هفده ساله، به این منبع خبری گفته که خود را طریق مالیزیا به قیمت ۵۰۰۰ دالرآمریکایی به آن جزیره رسانیده است. این نوجوان افغان افزوده است:”{حین ترک کشور}حتی به خانواده ام درمورد سفرم چیزی نه گفته ام. آنها {خانواده ام} نمی دانند که من می خواسته ام به استرالیا بروم.”

هفته ی گذشته اعلان شد که ۶۰ تن پناهجوی افغان دیگر درجزیره لومبورک مفقوده شده است. با آنکه وزیر مهاجرت استرالیا در مصاحبه ی با رسانه ی اسکای نیوزخبر از پیدا شدن سرنشینان و ض کشتی انها داده بود، مقام های اندونیزیایی دراین مورد اظهار نظرصریح نداشتند.

اندونیزیا به عنوان کشوری است که اکثر پناهجویان به استرالیا از طریق آن خود را به آبها و کمپ های مراقبتی استرالیا می رسانند. در دسامبر سال گذشته ۲۵۰ تن پناهجوی افعان و ایرانی در نزدیک جزیره ی جاوا در موجهای آب گیر افتادند که از آن جمله صرف ۴۷ تن انها نجات یافتند.

منابع

http://www.thenews.com.pk/Todays-News-1-104414-Indonesia-detains-Afghan-asylum-seekers-after-boat-sinks

http://news.ninemsn.com.au/world/8455126/asylum-seekers-detained-after-boat-sinks

http://www.thejakartaglobe.com/asia/indonesia-arrests-73-afghan-asylum-seekers-after-boat-sinks/512953

+;نوشته شده در ;یکشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت;۱۴:۳۶ توسط;احمد نوید – طنین; |;

675بازدید

کامنت بسته شده است.