دعوا سری لحاف ملا یا تقسیم قدرت بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی در گزینش مقام‌های حکومت به اصطلاح وحدت ملی

عزیزالله جاغوری ۴:۰۳ ب.ظ ۱
دعوا سری لحاف ملا یا تقسیم قدرت بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی در گزینش مقام‌های حکومت به اصطلاح وحدت ملی

asab0تفسیر ازحکومت وحدت ملی به مفهوم تقسیم قدرت بین رئیس جمهور تازه و رئیس اجرایی برای اداره حکومت تفسیر جالب در عین حال قابل تامل است .

حکومت وحدت ملی براساس توافق‌نامه‌ی سیاسی که میان اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله امضا شد؛ تشکیل و بر مبنای آن بخش‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، مالی و اجتماعی میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی تقسیم خواهند شد.
رئیس جمهور احمدزی در این باره می‌گوید که حکومت وحدت ملی به معنای تقسیم قدرت نیست بلکه به معنای تقسیم وظایف است .رئیس جمهور و رئیس اجرایی به تعهدشان برای ایجاد حکومت وحدت ملی وتشکیل موافقانه این حکومت پایبند هستند.
برمبنای توافق اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله ، رئیس جمهور نشست‌های ماه وار کابینه را رهبری خواهد کرد و تصمیم‌های بزرگ فرا کشوری را خواهد گرفت و رئیس اجرایی نیز نشست‌های هفته‌وار کابینه را رهبری خواهد کرد.
درباره‌ی گزینش مقام‌های حکومتی توافق شده است که رئیس جمهور و رئیس اجرایی سهم برابر داشته باشند، هرچند رئیس جمهور می‌گوید که حکومت وحدت ملی به مفهوم تقسیم قدرت نخواهد بود.
رئیس جمهور اشرف غنی احمدزی امروز در مراسم تحلیف گفت: “حکومت وحدت ملی نیاز امروز افغانستان است، حکومت وحدت ملی به مفهوم تقسیم قدرت نیست؛ بلکه به معنای خدمت مردم است”.
عبدالله عبدالله رئیس اجرایی نیز در این باره می‌گوید که به ایجاد حکومت وحدت ملی متعهد است و گام‌های اساسی برای موفقیت این حکومت خواهد برداشت.
رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در این باره اظهار داشت: “ما به حیث یک تیم واحد به تشکیل حکومت وحدت ملی مبتنی بر چارچوب توافق سیاسی متعهد هستیم تا بتوانیم در راستای پاسداری از ارزش‌های اسلامی، اصلاحات بنیادی و ایجاد تحول در همه‌ی سطوح گام برداریم”.
رئیس جمهور کرزی نیز تعهد ‌کرد که با حکومت وحدت ملی همکار خواهد بود، وی در سخنان خود در مراسم امروز خاطرنشان کرد: “همانطور که بارها گفته‌ام با همه‌ی توان با رئیس جمهور اشرف غنی احمدزی و رئیس اجرایی عبدالله عبدالله همکار خواهم بود.

با این حال بربنیاد سند تازه‌ای که به رسانه‌ها درز کرده قرار است :
در بخش امنیتی و دفاعی وزیران امور داخله، اقوام و قبایل و رئیس ریاست عمومی امنیت ملی از سوی رئیس جمهور گماشته شود .
دربخش های دیگر مثل وزارت‌های دفاع ملی، امور خارجه، سرحدات و مبارزه با مواد مخدر و معین ارشد وزارت امور داخله از سوی عبدالله عبدالله گماشته خواهد شد.
اما گفته شده است که مشاور امنیت ملی از سوی رئیس‌جمهور گماشته خواهد شد و اعضای این شورا از سوی رئیس اجرایی معرفی می‌شوند.

رئیس جمهور :
همینطور گفته می‌شود که بخش‌های اقتصادی و مالی نیز از سوی رئیس جمهور و رئیس اجرایی به گونه‌ی مشترک اداره خواهند شد .
بربنیاد این سند وزرای مالیه، انرژی و آب، فواید عامه، مخابرات، انکشاف دهات و رئیس بانک مرکزی از سوی رئیس جمهور انتخاب خواهد شد.
بربنیاد سند به دست آمده؛ وزارت عدلیه، وزارت اطلاعات و فرهنگ، رئیس کمیسیون تطبیق قانون اساسی و اداره‌ی عالی مبارزه با فساد اداری  وزیران تحصیلات عالی، امور مهاجرین و عودت کننده‌گان از سوی رئیس جمهور تعیین وانتخاب خواهند شد .

رئیس اجراییه :
همینطور قرار است که وزرای اقتصاد، شهرسازی، معادن و پطرولیم، تجارت، ترانسپورت و هوانوردی و معینیت گمرکات و عواید از سوی عبدالله عبدالله معرفی شوند .
همچنین وزرای شهدا و معلولین، معارف  وزیر ارشاد، حج و اوقاف و صحت از سوی عبدالله عبدالله  گماشته خواهد شد .
وزارت‌های دیگر نیز میان رئیس جمهور و رئیس اجرایی تقسیم شده‌اند، منابع می‌گویند که چند وزارت تازه نیز ایجاد خواهد شد، اما تاکنون این موضوع تأیید نشده است.

گفته می‌شود که لورا غنی بانوی اول افغانستان برای زنان افغان کار خواهد کرد، اشرف غنی احمدزی در این باره می‌گوید که یک دفتر برای بانوی اول افغانستان ایجاد خواهد کرد و قرار است او برای زنان، کودکان و بیجا شده‌گان داخلی کار کند.
این سند نشان می‌دهد که از میان ۲۵ وزارت در حکومت، ۱۲ وزارتخانه به عبدالله‌عبدالله و ۱۳ وزارتخانه به اشرف غنی احمدزی تعلق گرفته است، رئیس اجرایی در بدل یک وزارتخانه مسئولیت چند ریاست کلیدی را در اختیار گرفته است.
با این حال باید منتظر ماند دید که براستی این دولت دولت وحدت ملی است یا وحدت ملی (مولی ) . گذشت زمان روشن خواهند کرد .

 

1,235بازدید

یک دیدگاه »

  1. حفیظ الله میزان ۱۱, ۱۳۹۳ در ۸:۳۲ ق.ظ -

    سلام و نهایت احترام به جناب عزیزالله جاغوری!

    با تشکر از اینکه زحمت کشیده و مطلب آموزنده ای را بدست نشر سپرده اید.

    نظر من اینست که تعبیر شما از همان دولت وحدت (مولی) درست از آب در خواهد آمد. خیلی سپاسگدارم. این تعبیر زیبا و واقعی شما مرا خیلی خنداند.

    بدرود