دو قوماندان!

نصرالله مومن زاده ۷:۰۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
دو قوماندان!

دو قوماندان!FB_IMG_1546584197328

نمیدانم از کجا شروع کنم، براستی چقدر سخت است نوشتن در مورد این عکس. امروز وقتی در میان انبوه عکسهایی که از جاغوری برداشته بودم، چشمم به این عکس افتاد. یک لحظه غم عمیقی بر دلم نشست. به یاد چندسال پیش افتادم و تمام خاطرات خوب و بد دوران کار در رادیو و وظیفه خطیر خبررسانی را در مغزم مرور کردم. غم غربت و دوری از سرزمین و زادگاه و دیدن این عکس یک لحظه مرا عمیقا اندوهگین کرد، انگار تمام اندوه عالم را در وجودم حس کردم…

عکس نیازی به توضیح زیادی ندارد. شخص سمت راست رو به دوربین، چهره خندان قوماندان عرفانی است، کت و شلوار پوشیده و کلاه گران‌قیمت قره‌قل – که نماد اشرافی‌گری و داشتن سِمت در افغانستان است- بر سرش نهاده و خندان با مهمانان امریکایی اش صحبت می‌کند.
نفر سمت چپ شهید باشی حبیب الله است. کلاه سیاه ساده‌ای بر سرش نهاده، کلاهی که همه نادار و دارا می پوشند، لباس ساده پولیس ملی افغانستان بر تنش. خنده‌ای از ته دل بر لبانش نقش بسته است و نشان از رفتار بسیار دوستانه با مهمانانش دارد.
اما این دو قوماندان زندگی و سرنوشت کاملا گوناگونی داشتند. هردو دخیل در جنگهای خونین داخلی جاغوری بود. یکی در زادگاهش ماند و شریک غم و شادی مردمش بود و در دفاع از مردمش هستی اش را نثار کرد اما دیگری تا به مقامی رسید، منطقه را ترک کرد….

چند روزی است که عده‌ای در پایتخت با هزینه های زیاد تبلیغات پرحجمی به‌راه انداخته اند و نفر سمت راست را قهرمان جنگ‌های جاغوری لقب داده‌اند. اما آن دیگری تا هنوز خونش نخشکیده و خود و سه فرزند جوان همراه با بیش از چهل‌تن از اقوام و نزدیکانش در زیر خروارها خاک سرد در کمال گمنامی آرامیده است. حتی اکثر مردم جاغوری از قبر و چگونگی تدفین او خبر ندارند. یکی پا به شهرکی می نهد که یکی از مناطق گران قیمت غرب کابل به شمار آمده و به نام خودش ثبت است و آن دیگری در کنار دهها تن از یارانش در زادگاهش و در کنار جوانان منطقه‌اش در آغوش سرد خاک سر به بالین نهاده است. یکی تمام هستی و زندگی اش را از دست داد، خانه اش آتش زده شد، فرزندان جوانش همگی کشته شدند، خانواده‌اش آواره شد اما آن دیگری تمام خانواده اش در کابل بود ولی چند روزی در سایه حضور پرحجم اردوی کشور در جاغوری آمد. عجیب اینکه کارنامه جنگی او در جاغوری اصلا نقد و بررسی نشده، ولی اینک قهرمانانه و در نقش یک ابر قهرمان به شهرک‌اش بر می گردد.
کاش آن یکی این برنامه پر طمطراق و تبلیغات و قهرمان سازی ها را کنسل می کرد‌. نمیگویم که آن بزرگوار خودش دستور برگزاری این مراسم را داده است اما می توانست به احترام همه چیز، به احترام قربانیان جنگ‌های اخیر و به یاد جوانانی که جان شیرین شان را در راه دفاع از خاک و ناموس شان از دست دادند، این مراسم را لغو کند. کسی با این برنامه های عجیب و غریب و شتاب‌زده بزرگ نمی شود و البته که با نگرفتن این طور مراسم بازهم از قهرمان بودن کسی کم نمی شود. هیچ‌کسی منکر حضور موثر و بسیار ارزشمند آن بزرگوار در روزهای سخت جاغوری نیست؛ اما بگذاریم که حداقل کفن شهدایمان خشک شود.

تا هنوز وضعیت شکننده است و تهدیدها همچنان باقی. مردم آواره اند و وضعیت زندگی مردم در منطقه همراه با نگرانی و ترس است. صدای ناله جانسوز کودکانی که پدر و یا برادر خود را از دست داده اند، ناله بیوه‌زنانی که همسرانشان شهید شده اند و ضجه پدرانی که فرزندانشان را با دستان خود به خاک سپرده اند، از خانه‌های مردم ما بلند است. زندگی در جاغوری واقعا جهنم است، سرمای جانسوز از یک طرف، گرانی وحشتناک مواد اولیه غذایی و مواد سوختی عملا مردم را با قحطی مواجه کرده است؛ همین دیروز هم شهیدی را در اوتقل دفن کردند. با این وضعیت، گرفتن این طور مراسم بسیار شتاب‌زده و نازیبا است.

به خدا هیچ کسی از خود گذری های آنهایی که صادقانه در این جنگ مقدس شرکت داشتند را فراموش نمی کند، به ولله اگر جای آن بزرگوار را در این مورد کسی اشغال کند.
ما شاهد از خودگذری‌های جوانان مان بودیم. جوانهایی که در اوج وحشت در جاغوری، قبل از اینکه پای اردو و نیروهای دولتی به جاغوری باز شود، خانواده و فرزندانش را رها کرده و با قفل کردن دکان شان – که تنها منبع درآمد زندگی شان بود- به جاغوری آمدند و در خط اول سنگر مقابل دشمنان سینه سپر کردند. به عنوان نمونه یکی از همان جوانها شخصی بود به نام (مهدی ا.) از قریه سنگشانده یا چوب‌بدره زار….
مردم ما قدر ایثار و فداکاری همه را می دانند و از آنها با گفتار و کردار خود بزرگداشت خواهند کرد. فراموش نکنیم که دهها تن از نیروهای ارتش ملی هم در منطقه شهید شدند. آنها هم قهرمان بودند.
فرصت برای این طور برنامه‌ها زیاد است. صبر کنیم، صبر چیز خوبی است.
مومن زاده – ۲ جنوری ۲۰۱۹ – تورنتو-کانادا

#جاغوری_انلاین

194بازدید

کامنت بسته شده است.