دیدار رحمانی با مردم ولسوالی جاغوری

مدبریت ۹:۲۲ ق.ظ ۷

سلام دوستان

جاغوری امسال روز های خوبی را دارد سپری می نماید روز های که مردم انتظارش را می کشید با گذشت چندین سال از سپری شدن دوره های پارلمانی ما نمایندگان در بین ملت ندیدیم .

اما امسال خوشبختانه این دومین وکیل است که در جاغوری حضور می یابد  ما نفس این حضور را به فال نیک می گیریم .

آقای محمد عارف رحمانی وکیل مردم ولایت غزنی در شورا ملی مصروف دیدار از ولسوالی جاغوری است. که طی کمتر از یک هفته با نمایندگان مردم ، مقامات ولسوالی جاغوری و معارف جاغوری ملاقات های داشته است . که در این دیدار ها مردم از مشکلات های شان سخن گفته اند

آقای رحمانی طی چند جلسه ی که با مسوولین مقامات ولسوالی جاغوری ، نمایندگان شورا ولسوالی جاغوری و بازاریان محترم بازار سنگماشه داشت موضوعات رسیدگی به مشکلات مردم ، خواست های مردم جاغوری   و  شکایات بازاریان  گفتگو های صورت گرفت .

در نشست اول که نمایندگان بازار سنگماشه که از آنها پول مالیه بیش از حد گرفته شده است با اوراق دست داشته شان جریان را با آقای رحمانی در میان گذاشتند که در این جلسه آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری نیز حضور داشت .

دکانداران بازار سنگماشه ادعا داشتند که هیئت جمع آوری مالیات غیر قانونی از آنها پول گرفته است ادعای که قبل از این نیز وجود داشت .

نمایندگان بازار سنگماشه ادعا داشتند که ۱۳ هزار افغانی از دکانداران گرفته شده  اما مبلغ ۸ هزار افغانی آن به کتابچه ها درج گردیده است.

آقای رحمانی بعد از شنیدن شکایت مردم از جمع آوری مالیات افزود : مالیه حق دولت است و مردم باید در رابطه به مالیه دهی کوتاهی نکنند .

اما مردم می گویند ما حاضر به دادن مالیه هستیم در صورت که مالیات به صورت قانونی جمع آوری گردد . و در غیر آن ما به شکایات خود ادامه خواهیم داد. مسوولین جمع آوری مالیه آقای میرزای شاروال جاغوری و امنیت ملی ادعا بازاریان را غیر قانونی می خوانند و می گوید که ما مطابق پلان مدیریت مالیه از دکانداران پول گرفتیم و خیلی از دکانداران حاضر به پرداخت مالیه نشده اند .

در مورد اینکه چرا مالیات یک دفعه از ۳ صد افغانی به هشت هزار افغانی بالا می رود مبهم باقی مانده است .

دکانداران بازار سنگماشه می گویند که از مالیات جمع آوری شده نصف یا کم تر از نصف درج دفترچه می شود و باقی مانده آن حیف و میل می گردد .

درنتیجه این نشست ولسوال جاغوری آقای ظفر شریف از بازاریان خواست اگر کسی از شما پول اضافه گرفته باشد و شما نیز این ادعا تان را با مداریک و سند پیش کش نماید ما متخلفین را به سرنوالی معرفی خواهیم کرد .

و نیز آقای رحمانی پیشنهاد نمود  کسانیکه مالیه نداده اند در این امر کوتاهی نکنند و مالیه شان را برداخت نمایند . و از کسانیکه پول اضافی گرفته شده است لازم است تا یک هیئت از مستوفیت ولایت غزنی در جاغوری آمده و موضوع را از نزدیک برسی کنند .

در یک نشست دیگر که نمایندگان شورا ولسوالی جاغوری با وکیل رحمانی داشتند نمایندگان شورا ولسوالی جاغوری خواست مردم را مطرح کردند . در آغاز آقای تقدیسی رییس شورا علمای جاغوری گفت : در ادارات حکومتی از یک پیاده گرفته تا یک مسوول اداری نواقص زیاد وجود دارد . و نمی شود که یکایک این کمبوتات و نواقص را به برسی گرفت اما وی گفت که مردم ولسوالی جاغوری عادت کرده هر کی آمد تمام جریانات داخلی این ولسوالی را به رسم شکایات مطرح می کنند. در حالیکه ما در اینجا ولسوال داریم و ادارات حکومتی ما فعال است و شاید به ندرت مشکلات با ولسوال جاغوری در میان گذاشته شود .

آقای تقدیسی در ادامه ی صحبت های از عدم کار های حکومت در ولسوالی جاغوری سخن گفت وی افزود که ولسوالی جاغوری از چشم دولت افغانستان به دور مانده و تا اکنون از سوی حکومت برای مردم این ولسوالی کاری صورت نگرفته و به مشکلات و کمبوتات این مردم هیچ توجه ی نشده است .

آقای تقدیسی مشکلات معارف را در صدر آجندا قرار داد و جمع آور پول از شاگردان را یک چالش عمده خواند که باید دراین راستا وزارت معارف کشور توجه نماید .

اقای تقدیسی خود مردم جاغوری را در افزایش فساد اداری متهم کرد و گفت : دلال های وجود دارد که از مردم پول می گرد و همدست با شعبات اداری کار می کند .

یکی دیگر از نمایندگان مردم ۱۱ وکیل ولایت غزنی را بی کفایت دانست و گفت که این وکلا برای مردم خود کار نکرده اند و این خود مایع نگرانی برای مردم ولایت غزنی می باشد .

وی افزود : قبل از اینکه ما وکیل نداشتیم پلان های در مورد کار سرک جاغوری – قره باغ ، کار ولایت شدن جاغوری و چندین پروژه دیگر روی دست بود.  اما از زمانیکه ما ۱۱ وکیل در پارلمان داریم تمام این پلان ها کنسل شده است .

یکی دیگر از این نمایندگان به آقای رحمانی گفت : شما خود به عنوان وکیل مردم ولایت غزنی از تمام مشکلات مردم با خبر هستید قبل از اینکه ما از شما سوال کنیم شما باید بدانید که در مورد منافع مردم خود چه کاری را انجام داده اید و تا چه حد برای مشکلات مردم راه رفته اید و کارکرد های شما در پارلمان چقدر منافع عامه را در نظر داشته است .

آقای رحمانی که پاسخ منطقی وقانع کننده برای مردم در چ
نته نداشت در جواب مردم ولسوالی جاغوری گفت :  چوکی های پارلمان آنقدر نرم و آسوده نیست که در آن راحتی احساس کنیم و در ضمن آقای رحمانی وقتی می بیند مردم خوب دست روی درد شان گذشته  و اقای نماینده به چالش کشانده  وبا طرح سوال انحرافی می گویند : که ما انتظار نظرات بالا تر ازاین را از شما داشتیم که مردم ولسوالی جاغوری باید در سطع منطقه ی فکر کنند و در مورد اوضاع سیاسی جاری با ما صحبت کنند و تصمیم گری های بالا ترمطرح کند که  مثلا ما باید در کجای این سر زمین زندگی می کنیم و اینده ما چطور خواهند شد و حکومت با آینده ما چه کار می کند و ما باید با حکومت چه کار کنیم .

آقای رحمانی دست درد  نکند اگر قرار بود آن کار ها را مردم انجام دهند فلسفه انتخاب این همه  دفتر دستک وزیر وکیل  مشاویر متخصص و . . .  برای چه است ؟ !!!

قربان پیشنهاد ما این است که بگذارید هر کس در حیطه خودش  ودر توان خوش در چهار چوت اختیارات خودش صحبت کند . شما که مثل بقیه نمی خواهید سری  ماه بگذارید  دیر امدی  کلاه های گشاد  با این حرف ها سری ما گذاشته ورفتند دیگر  جای کلاه کذاشتن هم نمانده  یگان طرفند دیگر اگر داری رو کنید که این ترفند ها دیگر قدیمی شده است .

اقای رحمانی  وقتی دید که چیزی برای گفتن ندارد  جلسات و کارکرد های یک ساله پارلمان را به صورت گذرا به شکل یک گزارش با مردم ولسوالی جاغوری در میان گذاشت . چیزی که در روز اول آمدنش در ولسوالی جاغوری   تا روز اخر وقتی کم می اور آن را ابراز می کردند .

آقای رحمانی خطاب به نمایندگان مردم جاغوری افزود : بیاید کمی از چوکات قوم و قبیله بیرون شویم فراگیر و بیرون مرزی فکر کنیم و تصمیم کلان در سطح کشوری را مطرح کنیم و باید آگاه باشیم نسبت به سرنوش آینده ما که افغانستان در حال حاضر به کدام سمت و سو در حال حرکت است و منافع ما در کجای این روند قرار دارد .

اما اقای رحمانی یا از وظیفه یک نماینده درست آگاهی نداشت  که فکر می کنم باید داشته باشد  ویا خود را به کوچه علی چپ زده شعارهای بالاتر اختیارات شان را سر داد رفت  تا عریضه خالی نباشد .

آقای رحمانی که در جمع شاگردان مکابت حاضر نیز حاضر شد و به سوالات آنها نیز پاسخ درست نداد بعضی از سوالات شاگردان را که گویا  از خود بالا تر حرف می زند خورد کوچک  خوانند و بعضی از سوالات شان با گفتن نمیدانم از جواب تفره رفتند .

مسئله دیگر که سر زیان عامه مردم جاغوری قرار گرفته این بود  با وجود این همه کم کاری ولی از آن طرف اسکورت بی سابقه مقامات ولسوالی جاغوری است  که نماینده نیز شده است  که با این مردم چه بکنند هر روز با چند رنجر آقای رحمانی را از یک جای به جای دیگر اسکورت می کنند .

اگر این ایسکوت این پذیرای باشد گور پدر مردم  با شکایت هایش . از مسولین اسکورت  واز مردم شکایت  در نتبجه تخت بخت بر قرار گور پدر مردم .

این بود  گزارش ما از دیدار اقای رحمانی وکیل محترم مردم ولایت غزنی در شورای ملی کشور .

تلاش می کنیم تا مختصر مصاحبه نیز با آقای رحمانی داشته باشیم .

تا دیدار بعد التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری . 

+;نوشته شده در ;سه شنبه سی ام خرداد ۱۳۹۱ساعت;۹:۲۲ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,456بازدید

۷ دیدگاه »

 1. نظری جوزا ۳۰, ۱۳۹۱ در ۸:۱۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۳۰ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۱۶

  از آقای رحمانی بپرسید، دیدگاه شما در مورد شهید مزاری چیست؟ ایشان یکی از کسانی که همچنان پیرو سرسخت محسنی است و از شهید مزاری هرگز به نیکی یاد نمی کند.

 2. راحل جوزا ۳۱, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۳ ق.ظ -

  چهارشنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۲۳

  شاید در میان وکیلان بر حال هیچ کس به اندازه رحمانی تقلب نکرده باشد!! وبه اندازه او بازور پول پیش نرفته باشد !!وای بر جاغوری!!

 3. یاسین حسنی سرطان ۱, ۱۳۹۱ در ۷:۰۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۳

  فکر میکنم توقع ما مردم بیش از اندازه زیاد شده…………
  نماینده مردم در پارلمان کار شان نظارت از کارهای دولت و قانون گذاری است نه تطبیق کنینده پروژه های زیر بنایی و اقتصادی!
  درضمن رحمانی صاحب هم راست میگه باید قضای جاری را با دید وسیعتر بینگریم و از دید قومی و طایفه ی باید خودمان را بیرون بیکشیم و ملی فکر کنیم.
  فساد اداری که در ولسوالی جاغوری بیداد میکند و بخاطریکه تذکره گرفتن هم باید پول پرداخت بیکنی……… مثلا قیمت تذکره ۱۰ افغانی است باید ۱۰۰۰ هزار افغانی مصرف کنی……..
  مردم بیچاره چی کنند وقتی همین رئیس و مامور و حتی عکسر امنیتی از مردم درخواست پول و رشوه میکند……………….

 4. میرزایی سرطان ۲, ۱۳۹۱ در ۴:۱۳ ق.ظ -

  جمعه ۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۴:۱۳

  چیزهای نخوردنی خورده رحمانی که گفته شما باید حرفهای بالاتر از این می گفتید.
  مردم از تبعیض و محرومیت و فساد و فراموش شدگی به تنگ آمده اند و دچار هر نوع تحقیر و محرومیت عمدی از سوی حکومت شده اند آنوقت این وکیل پرحرف بی عمل کله خام می گوید شما چیزهای بالاتر بگویید.

  اول شما همین چیزهایی پایینتر را حل کنید تا ما چیزهایی بالاتر بگوییم.
  ای مردم فروشان بی عرضه ای بی خاصیت!

  خیلی درست و به جا گفته مردم درد دیده ای جاغوری که به قیمت خطرجان خود به نمایندگان پارلمان رأی دادند اما امروز وقتی مشکلات حوزه ای نمایندگی آن وکیل را با او مطرح می کنند او جوابهای نه احمقانه بلکه حتی توهین آمیز می گوید.
  چقدر زیبا گفته نمایندگان شورای ولسوالی:

  یکی دیگر از نمایندگان مردم ۱۱ وکیل ولایت غزنی را بی کفایت دانست و گفت که این وکلا برای مردم خود کار نکرده اند و این خود مایع نگرانی برای مردم ولایت غزنی می باشد .

  وی افزود : قبل از اینکه ما وکیل نداشتیم پلان های در مورد کار سرک جاغوری – قره باغ ، کار ولایت شدن جاغوری و چندین پروژه دیگر روی دست بود. اما از زمانیکه ما ۱۱ وکیل در پارلمان داریم تمام این پلان ها کنسل شده است .

 5. غلام رسول سرطان ۲, ۱۳۹۱ در ۸:۲۴ ب.ظ -

  جمعه ۲ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۲۰:۲۴

  ,-.,-.
  ( ( (
  ) ) _..-.._
  __)/ ,’,’ `.
  ," `. ,–. `.
  ," @ .’ `
  (Y ( ;”.
  `–.____, , ;
  ((_ ,—-‘ ,—‘ _,’_,’
  (((_,- (((______,-‘

  سلام. رحمانی یک زبان باز بی عمل است . زبان چرب دارد اما عمل ندارد با همین زبانش مردم ما را فریب داد

 6. جاغوری سرطان ۳, ۱۳۹۱ در ۳:۲۶ ق.ظ -

  شنبه ۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۳:۲۶

  تاانزمان که اقای عرفانی ولسئوال جاغوری بود شاهید کم وبیش تغیرات در جاغوری بودیم هالا همه چیز تمام است

 7. پویا سرطان ۳, ۱۳۹۱ در ۲:۳۰ ب.ظ -

  شنبه ۳ تیر۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۳۰

  اقای مومن زاده محترم،.. قربان، و… اگر… چه؟
  اما در مورد نمایندگان ولایت غزنی، براستی که هیچ کاری نکرده و نمی‌کنند یا نمیتوانند؟ ولایت شدن جاغوری که ظاهرا رفت برای قرن بعد؟ و…
  به امید بیداری مردم شریف هزارستان و افغانستان