دیروز چهار شنبه پنچاه و یکمین لیسه در جاغوری گشایش یافت .

مدبریت ۱۰:۰۴ ب.ظ ۷

سلام دوستان

دیروز چهار شنبه پنچاه و یکمین  لیسه در جاغوری گشایش یافت . مکتوب رسمی ارتقای مکتب متوسطه داکتر سلیمان شغله جاغوری به لیسه توسط آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری طی یک  مراسم قرائت و به اداره لیسه مذکور سپرده شد .

در این محفل که از جانب  اداره مکتب داکتر سلیمان و مردم منطقه راه اندازی شده بود به شمول دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری جمع از مسؤلین معارف ، استاتید مکاتب ، آقای حسن رضا یوسفی مسؤل اجرائیه ریاست معارف ولایت غزنی ، جمع از موسفیدان و بزرگان قومی در آن حضور داشتند .

در این مراسم  سخنرانی های نیز توسط  تعدادی از برادران برای حاضرین در جلسه ایراد گردید و ‌مقاله توسط شاگردان مکتب داکتر سلیمان و نیز با  پارچه های تمثیلی همراه بود  .

بعد از اختتام پروگرام ، لیسه داکتر سلیمان شغله جاغوری ، رسما با قطع نوار افتتاح گردید.

تا آماده شدن مشروح گزارش التماس دعا .

مشروح گزارش ارتقای مکتب متوسطه داکتر سلیمان شغله به لیسه

 ساعت ها طول کشید تا راه های پر پیچ و خم الیاتو و شغله را طی کنیم و از کنار سنگ های بزرگ در میان دره های سر سبز و رنگارنگ که برگ های زرین درختان که کم کم به رنگ زرد طلائی مبدل می شود و پیام فصل پایز را با خود دارد عبور می کنیم .

گرد و خاگ غلیظ که از پیمودن موتر حامل  مقامات محلی جاغوری بر می خیزد فضا را ابر آلود می سازد و غورش موتر ها در لابلای کوه ها منطقه می پیچد فضای وصف ناپذیری بوجود می اورد  .

ساعت یک بعد از ظهر است جمعیت کلان از مردم در انتظار نشسته اند تا با آمدن هئیت معارف ، برنامه را آغاز نمایند.

اینجا منطقه شغله است جای که قرار است امروز در مراسم افتتاح لیسه داکتر سلیمان شرکت کنیم . پس از رسیدن به محل ، مردم منطقه به استقبال از مهمانان صف آرایی کردند. با کف زدن ها مهمانان را بدرقه می کنند نمای از ساختمان سفید رنگ در دامنه  کوه پایه های این منطقه  خود نمایی می کند . پرچم سه رنگ افغانستان به دستان شاگردان هر دم به نشانه محبت و حمایت از کشور بالا میرود .

مهمانان از میان صف عبور کرده به داخل اداره مکتب برای صرف غذا راهنمای شدند . مایک در جایگاه لحظه شماری می کند تا مهمانان در جایگاه قرار بگیرند و برنامه آغاز گردد .

جمعیت کلان از مردم شغله منتظر هستند تا مکتوب رسمی لیسه شان توسط آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری قرائت شود .

آنطرفتر مادران بزرگ و بزرگسالان صف کشیده اند تا در جشن مکتب شان که از متوسطه به لیسه ارتقاء یافته است شریک باشند .

روز چهار شنبه برای مردم شغله روز وصف ناپذیر بود مردم به خود می بالید و چهره ها آکنده از سرور و خوشحالی بود رفته رفته جلسه فضای معنویت را به خود می گرفت از هر چمن گلی  و از دهن سخنی .

این مراسم با شکوه توسط اداره لیسه و به همکاری مردم منطقه برگزار شده بود . در این جلسه مهمانان از مرکز جاغوری به شمول دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه جاغوری ، مدیریت محترم معارف ولسوالی جاغوری با چند تن از عضای نظارت ، اقای یوسفی مسؤل اجرائیه ریاست معارف ولایت غزنی در جمع مردم شریف شغله اعم از علما ، موسفیدان ، جوانان ، مسؤلین مکاتب به مردم شریف شغله الیاتو پیوستند .

مراسم با تلاوت چند از کلام الله مجید توسط قاری آقای موسوی آغاز گردید . سپس اعلان سر برنامه تشریف آوری مهمانان را در مکتب داکتر سلیمان خیر مقدم گفته و ازشخصیت های کلان در ارتقای این متوسطه به لیسه زحمت های را منحمل شده اند  سپاس گذاری نمود .

در این مراسم آقای دگروال اسدالله که همیشه عاطفی سخن می گویند در جایگاه قرار گرفت خطاب به مردم گفت : در اولین گام ارتقای مکتب داکتر سلیمان شغله را به مادران که در بلندی های اطراف مکتب نشسته بودند صمیمانه تبریک گفت . و خطاب به مادران گفت : دختران شما آینده سازان این مملکت اند و شما نیز وظیفه دارید که در رشد و استعداد دختران تان با آنان همکاری نمایند . تلاش کنید که انسان روز گار از همت بلند به جای رسیده اند .  مردم ولسوالی جاغوری به این باور  رسیده است که به جز معارف دیگر هیچ راهی وجود ندارد که این جامعه را مکانیزه بسازد

قوماندان امنیه جاغوری در ادامه سخنانش خطاب به مردم منطقه گفتند : در شگوفایی بشتر جامعه ، و  و فرزندان تان تلاش کنید زیرا وقت وفرصت را غنیمت بشمارید .

وی گفت : مردم ولسوالی جاغوری از فرصت ها به صورت خوب استفاده کرده است و گر نی تعدد مکاتب را در جاغوری به این ارقام نمی دیدیم . و این تلاش شما مردم بوده است که در میان کوه پایه های دور افتاده ارتقا مکتب تان را جشن می گیرد .

آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری نیز خوش شانس است که پنچاویکمین لیسه را ایشان در جاغوری افتتاح می کنند .اشان افزای
ش مکاتب را در جاغوری افتخار بزرگ برای مردم جاغوری می داند .

آقای نایبی از  کسانی که در ارتقای این مکتب به لیسه تلاش کردند قدردانی نموده و با اشاره به هماهمگی و همکاری ها در این مورد گفت : تا همکاری مردم با نهاد های علمی و فرهنگی نباشد هیچ کس هیچ کاری را از پیش نه خواهند برد .

آقای نایبی که همیشه تاکید دارد و می گویند که بیاید دست به دست هم بدهیم و تا کیفیت معارف درجاغوری توان مند بشود . کیفیت معارف را بالا ببریم . و مکتوب رسمی مکتب متوسطه داکتر سلیمان به لیسه ، از سوی آقای نایبی قرائت و به اداره این لیسه سپرده شد .

سخنران بعدی آقای حسن رضا یوسفی کاندیدای قبلی پارلمانی افغانستان و فعلا عضو فعال ریاست معارف ولایت غزنی  بود ایشان خطاب به مردم گفت : در آغاز و در راستای ارتقای این مکتب به لیسه یگ کام مثبت برداشته شده است جا دارد به مردم منطقه و مسؤلین معارف تبریک بگویم . ایشان از فعالیت که در بخش معارف در ولسوالی جاغوری صورت گرفته به نیکوی یاد نمود و این عمل را امید وار کنند خواند . 

اقای حسن رضا یوسفی تکرار تاریک تاریخ را به دور از شان مردم دانست و گفت : تلاش ورزیم که در آینده فردای تاریخ که در انتظار ماست درخشش فراگیر داشته باشیم .

و آقای حسن رضا یوسفی در زمان کاندیدا و شعار انتخاتی اش نیز گفته بود : ملتی که از تاریخ ندانند محکوم به تکرار تاریخ خواهند شد .

در مراسم گشایش پنجاویکمین لیسه در ولسوالی جاغوری ، شاگردان این مکتب ،خواندن مقاله ، سرود و اشعار را جز از برنامه شان قرار داده  بود . که به زیبای به اجرا گذاشتند .

این بود گزارش از ارتقای مکتب متوسطه به لیسه و باز گشایش پنجاویکمین لیسه در ولسوالی جاغوری . امید که مورد توجه و عنایت شما عزیزان قرار گرفته باشد .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;پنجشنبه هفتم مهر ۱۳۹۰ساعت;۱۰:۴ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,723بازدید

۷ دیدگاه »

 1. افضلی میزان ۷, ۱۳۹۰ در ۲:۵۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۷ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۵۳

  سلام خدمت همه دوستان….. تا باشد ازین خبرها باشد. جای افتخار است……………….

 2. مهاجر دور از وطن میزان ۷, ۱۳۹۰ در ۶:۵۷ ب.ظ -

  پنجشنبه ۷ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۵۷

  این یک افتخار بزرگ برای مردم ما است .
  اما جای تعجب است که این اقای دگروال اسد الله قوماندان امنیه به جای اینکه به فکر امنیت مردم و راه های جاغوری و امنیت جان و مال مسافرین باشد . در هر برنامه تفتتاح و طوی و خیرات با لباس تشریفاتی نظامی اش نوار قطع میکند یا مسابقه فوتبال و والیبال را تما شا میکند . در حالیکه در دیگر مناطق کشور تمام قوماندانهای امنیه و اردو لباس رزمی به تن دارند این اقا در جاغوری با لباس تشریفاتی گشت و گزار میکند .
  همین گونه اشخاص قوماندان امنیه است که مردم ما قربانی اهداف شوم طالبان میشود و جاسوسان طالب در منطقه |آزادانه بدون کدام بیم فعالیت میکنند و مسافرین را نشان دهی میکنند.
  اقای اسد الله باید یا از سمت قوماندانی دور برود ویا به فکر امنیت مردم باشد نه به فکر قطع نمودن نوار و نمایش دریشی تشریفاتی اش .

 3. احمد میزان ۸, ۱۳۹۰ در ۸:۰۵ ب.ظ -

  جمعه ۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۵

  اینکه تعداد لیسه های ما ۵۱ تا رسیده واقعاَ جای افتخار است مگم باید مردم و مسئولین معارف جاغوری تو جه به کیفیت مکاتب هم بکند.
  از نگاه کیفیت وضع مکاتب در حالت بدی قرار دارد.

 4. دلسوز میزان ۹, ۱۳۹۰ در ۷:۱۰ ق.ظ -

  شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۷:۱۰

  اینکه فقط تعداد لیسه ها و شمار آنها بالا رود کافی نیست بلکه باید به کیفیت ساخت و نیز تامین معلمان آنها هم توجه شود!
  با اینکه مکاتب و لیسه های جاغوری از شلوغ ترین مکاتب است و در برخی از لیسه ها که تنها میشود ۵۰۰ الی۸۰۰ نفر را جا داد بیش از ۲۵۰۰ شاگرد تحصیل میکنند، ولی این قناعت کردنها باعث نشده است که دولت به جهات دیگر لیسه ها رسیدگی کند و حد اقل ساختمان آنها را بروز در آورد! یا معلمان شان را افزایش دهد و یا کیفیت شان را بالا برد. در برخی از همین مکاتب معلمان با واژه های ساده فارسی هم آشنا نبوده و وقتی از آنها سوال میشود که مثلا تحریف یعنی چه پاسخ میدهند: تحریف یعنی توصیف!
  البته خوبی مساله در اینجاست که در لیسه های جاغوری هنوز فرهنگ دانشگاه کابل رواج پیدا نکرده که در آنها – طبق نقل دانشجویان- وقتی از استادی سوالی میشود این بمعنای دشمنی با آن استاد تلقی شده و استاد مورد اشاره تلاش میکند به هر صورتی که شده انتقامش را از شاگرد مورد نظر از طریق ناکام گذاشتن در امتحان و… بگیرد.
  بهر حال تلاش کنیم دهل ما به اندازه خودش صدا دهد که رقیبان در کمینند تلاش میکنند داشته های ما را بزرگ و محرومیت های ما را کوچک جلوه دهند تا خود از آن به جیب خود زده باشد.

 5. یک مهندس هزاره میزان ۹, ۱۳۹۰ در ۷:۴۹ ق.ظ -

  شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۷:۴۹

  در هرمکتب را که بگشایید در حقیقت در زندان را بسته اید. افرین جاغوری و جاغوریان ولی باید در فکر کیفیت تدریس و مواد درسی هم باشیم تا یک ثمره خوبی برای ملت ما و کشور ما داشته باشد.

 6. مظفری میزان ۹, ۱۳۹۰ در ۹:۳۸ ب.ظ -

  شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۳۸

  سلام خدمت برادر عزیز و زحمتکش جناب آقای مومن زاده که با سختی و پشت کار فراوان گزارش های خوب و خوشحال کننده را برای ما به نشر می رساند ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان افتتاح این لیسه را به اهالی محترم شغله و بخصوص شاگردان و معلمین این لیسه و همه مردم معارف دوست جاغوری تبریک می گویم انشاء الله شاهد تربیت انسان های فرهیخته از این لیسه و لیسه های دیگر باشیم.

 7. عبد الله بیدار میزان ۱۰, ۱۳۹۰ در ۹:۳۸ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۸

  از زحمات خالصانه عزیزم مومن زاده بسیار قدردانی می شود.
  تلاش کنیم که در این مکاتب واقعا تعلیم وتربیت باشد نه نام بلند و جای پست. من فکر می کنم بیشترین کارما باید روی سرکار آوردن معلمان واقعی ودلسوز و دارای کمالات علمی و تربیتی باشد . نمی دانم دوستان تاچه حد با من موافق است از نظر من روی معلم هرچه کارشود کم است.
  من دقیق دقیق یادم هست که یک جمله وحرکت منفی معلم روی من تا حالا تأثیر منفی گذاشه و برعکس گفتار و رفتار پسندیده اش تأثیر مثبت.
  باغ بدون باغبان یا بد باغبان به ثمر نمی نشیند.
  چه خوبست فرهنگ قدردانی از معلم خوب به هرطریقی که باشد روز به روز نهادینه شود مثلا به معلمان نمونه گذشته از حقوق دولتی حقوق تشویقی از سوی مردم نیز پرداخت شود و اسامی شان در رسانه ها و اعلانات عمومی نشر شود. البته ارزیابی معلم خوب باید براساس ملاکهای واقعی علمی وتربیتی باشد. دراین زمینه کاش دوستان بتوانند طرحها ومقالات مفصل بنویسند. بازهم تشکر از همه معلمین عزیز و فداکار وآقای مومن زاده عزیز!