دیدار آقای خلیلی بجای آقای کرزی با مردم جاغوری

مدبریت ۱۲:۴۴ ب.ظ ۷

بنام خدا

سلام دوستان بسیار خوبم

امیدوارم که در هر کجایی این کره خاکی هستید شاد موفق صحت مند باشید ما هم تمام سعی خودم را به کارمی گیرم تا آخرین اخبار جاغوری را برای شما دوستان تهیه کنم .

اولین خبر اینکه :

از روز های قبل سرو صدا پیچیده بود  که جناب آقای کرزی  روز پنجشنبه برای دیدار با مردم جاغوری وارد این منطقه خواهد شد . ما نیز مثل بقیه مردم انتظار می کشیدیم  که جناب کرزی کی خواهد آمد . از قضا روز موعود فرا رسید  مردم در آن روز  نه با جناب کرزی بلکه با جناب آقای کریم خلیلی مواجه شدند .

 

فلسفه این که چرا خودی کرزی نتوانسته با مردم جاغوری رو برو بشود  معلوم نیست تحلیل ها در این زمینه زیاد است یکی می گوید : چون به هیچ وعده های شان برای مردم عمل نکرده  و یا در طی هفت سال هیچ کاری برای این مردم انجام نداده توان روی در روی را با مردم جاغوری نداشته  و این کار خطیر را به گردن جناب اقای خلیلی گذاشته تا شاید ایشان بتواند سرو ته ی  قضیه را یک طوری جمع کند. والله اعلم  بهر حال   

 جاغوری یک بار دیگر شاهد ورود شخصیت های ملی و  سیاسی در منطقه ی سنگماشه مرکز جاغوری بود

آقای کریم خلیلی معاون دوم ریاست جمهوری و هیئت همراه شان امروز مورد استقبال گرم مردم جاغوری قرار گرفت این در حال  است که روز گذشته هفته جاری آقای داکتر عبدالله عبدالله نیز از جاغوری دیدن نمودند .

 مردم  معارف دوست ، مهمان نواز جاغوری که خوب رسم مهمان نوازی و مشارکت سیاسی را آموختند  به گونه ی آگاهانه از ورود شخصیت های سیاسی در این سرزمین استقبال می کنند مراسم استقبالیه از آقای کریم خلیلی و هیئت همراه با شرکت هزاران تن از بزرگان ، علما ، جوانان و نوجوانان در مرکز جاغوری برگزار گردید.

در مراسم استقبالیه که در مرکز جاغوری برگزار شده بود ابتدا جلسه با تلاوت چندی از کلام الله آغاز گردید و سپس آقای عرفانی ولسوال جاغوری که بگفته خودش حق اضافه گفتن را ندارد  فقط به خواطری  ادای احترام به مهمانان خیر مقدم  و خوش آمدید عرض نموده درضمن از حضور گسترده مردم تشکر و قدر دانی نمود و به سخنان خود پایان داد .

و بعد آقای سعادت بوسعید  به نمایندگی از مردم جاغوری ایراد سخن نمود آقای سعادت از حضور آقای خلیلی و هئیت همراه شان در این ولسوالی ابراز سپاس نمود و خواست های مردم جاغوری را – که از آن معمای حل ناشده نام برد – مطرح کرد .  آقای سعادت برخی  انکشافات در مناطق هزاره جات را از قبیل انکشاف معارف ورزش تامین امنیت و بازسازی های نسبی از دست آورد های فضای باز سیاسی خواند وی خطاب به کریم خلیلی اضافه نمود  انکشان و توازن در سراسر کشور صورت گرفته اما مناطق هزاره جات از این مزایا برخوردار نه بوده است ویکی  از معما های حل ناشده ولایت نشدن جاغوری می باشد و  معمای دیگر بازسازی سرگ قره باغ جاغوری بوده که طی سالیان گذشته این معما ها لاینحل باقی مانده است .

در مراسم امروز که بمناسبت تشریف آوری کریم خلیلی در مرکز برگزار شده بود بعد از نظریات مردم آقای خلیلی در حضور مردم به موضوعات مهم اشاره نمود وی بعد از تشکر و قدردانی از استقبال گرم مردم جاغوری که ساعت ها در انتظار نشسته بودند  به صورت گزارا اوراق تاریخ سیاه کشور را ورق زد و گفت : سالها بود که این کشور در موج تاریکی ها محو  گردیده بود ذلت و زبونی نصیب مردم افغانستان گردیده بود و در چنین شرایطی ناگوار صفحه جدید و درچه ی امید به روی این مردم باز شد و ما طی این مدت کوشش کردیم که صحنه سیاسی این کشور را درخشان تر از قبل بسازیم .

آقای خلیلی که در جمع مردم جاغوری سخن می گفت افزود  : که دیگر وقت آن رسیده است که هزاره بودن در این کشور جرم پنداشته نشود و مذهب  اهل تشیع به رسمیت شناخته شود و هزاره ها این را  به اثبات رسانیده اند

آقای خلیلی  گفت : هر کسی در راس ریاست دولت قرار بگیرد به جاغوری حق ولایت شدن را خواهند داد ولسوالی جاغوری لیاقت و ظرفیت وامادگی این را دارد  وایشان افزود  یکی از خواست های شما تعدیل واحد های اداری به سراسر کشور بود . در سراسر کشور به مبنای یک معیار واحد ، واحد های اداری به وجود نیامده است .  در طول هفت سال خواست های من  این بوده که باید واحد های اداری مبتنی به یک معیار عادلانه به وجود بیاید به خصوص تشکل ولایت  جاغوری یکی از خواست های جدی ما بوده و حالا هم است .

امروز ما  موفق تر از همه در سطح کشوری در تمام جوانب قضایا پبشگام می باشیم تعدیل واحد های اداری که هیچگا

1,193بازدید

۷ دیدگاه »

 1. اسد اسد ۲۳, ۱۳۸۸ در ۳:۱۲ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۱۵:۱۲

  بااظهار تشکر از اقای مومن زاده و مدیریت سایت جاغوری
  همان طوری که قبلا هم عرض کردم جاغوری به عنوان یک ولسوالی پرنفوس که اکثریت قریب به اتفاق واجدین شرایط رای دهی دران پای صندوقهای رای می روند از اهیمت حیاتی برای کاندیدان مطرح ریاست جمهوری بر خوردار است.حال به نظر من اگر یک مدیریت سالم و کاراگاه در جاغوری وجود داشته باشد جاغوری می تواند از این امتیاز که دارد به صورت درست و اعظمی بهره برداری نماید.ولی تا جای که من اطلاع دارم با تاسف چنین مدیریت و رهبری در جاغوری وجود ندارد.نمونه ان تعدد کاندیدان شورای ولایتی انتخابات دور اول مجلس (پارلمان) رقابت های نا سالم منطقه ای و قومی کمکشهای مخرب بر سر نعین مرکز ولایت …….
  با وجود این مشکلات خوشبختانه جاغوری در هفت سال گذشته با وجود تمام کار شکنی ها پیشرفت های خوبی در عرصه ها مختلف از جمله معارف داشته است به امید اینکه این پیشرفت ها هم چنان سیر صعودی داشته باشد.!
  سبز و خرم باشید.

 2. ناروی اسد ۲۳, ۱۳۸۸ در ۷:۰۷ ب.ظ -

  جمعه ۲۳ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۱۹:۷

  سلام دوستان عزیز. چرا بشر دوست ؟ شما میبینید که در منا طیق پشاتین نشین به شهنواز تنی که چهره شنا خته شده است خاص بخا طر پشتون بودن شان و هم چنان به کرزی رای میدهد . اما مردم ما را برای چندمین بار از یک سراخ مارهای زنگی میگزد ! چرا مردم هزاره خوش باور بوده و به یک خود با وری کا مل نمیرسد ؟
  کرزی با نیرنگ و تز و یر , رای مر دم مارا از خودمیکند و بعدا در مورد ار تقای و لسوالی جا غوری از طرف پا رلمان و مر جع دیگر غوغا را , را ه اندازی میکند و میگوید منا طیق پشاتین هم فلان ولسوالی با ید ولایت شود ولو اگر ظر فیتش را دارد یا ندارد . باز در منا طیق تا جیک نشین هم همین طور .

 3. ناروی اسد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۵۹ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۱۲:۵۹

  سلام برار . دیدم خواندم . خوبه که این روزها دل مردم به پلو خوردن خوش است .

 4. ناروی اسد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱:۳۵ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۱۳:۳۵

  سلام ۲ با ره .
  چشمی و جدان ره خو دالر گر فته
  امزو خاطر و طن مو در گر فته !
  ده هر جای , جیغ و شوری انتخابه
  رای را سودا کده مو گیه سوابه
  بیرارو هوش خو ره بگرین ده سر خو
  خانه از دستی لاش خو رو خرابه
  هر کس تبرقی بیگانه بغلنه
  دیگرو ره , پوست مونه قومو ره کل نه
  قومایی شیمه خور , قومه تبانه
  بانه ده پایی قسمت خو میدانه
  قوم ره سودانه ده چوکی و دالر
  رویی خودره ده تاریخ خوب سیانه
  .وطن رفته ده کام دیوی خو خور
  مو تا کی در منی خو کنی جیغ شور
  بیید که دست ده دست , بازو ده بازو
  دوشمن ره گور کنی , مولگه کنی جور . قومای گل رای به بشر دوست را فرا موش نکنید.

 5. ناروی اسد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۱:۴۰ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۱۳:۴۰

  برای اصلاح .
  دیگرو ره پوست میگره , قومو ره کلنه

 6. مدیریت سایت اسد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۸:۰۱ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۲۰:۱

  اسد جان سلام دوباره
  ممنون از ابراز نظر تان
  اری برادر
  فرمایش شما کاملا درست است
  امید که جاغوری وجاغوری ها با درایت درست وعاقلانه بتواند با جایگاه واقعی خویش دست پیدا کند

 7. مدیریت سایت اسد ۲۴, ۱۳۸۸ در ۸:۱۱ ب.ظ -

  شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۲۰:۱۱

  دوست گرامی وبرادر محترم از ناروی سلام
  تشکر از احساس پاک تان
  بلی دوست عزیز قصه همین است که شما گفتید درد ناک تر این است که به خیلی ها به آنها دم اشتر خور راازی رقم گپ ها نسبت می دهند البته این کنایه از این است که از نظر فرهنگی خیلی پس مانده است .
  ولی عرض ما این است که اگر آنها به هرکجای از فرهنگ رسیده است این قدر درک دارد که به کی رای به دهند وبه کی رای ندهند .

  البته این را یاد آور بشویم که رای بر اساس لیاقت های اشخاص ایده ی عالی است ولی این تفکر عالی مردم عالی تر را می طلبد جامعه ما تا درک این مفاهیم فاصله زیاد دارد .

  تشکر بی پایان از اشعار زیبای تان از خواندنش لذت بردم
  به امید دیار مجدد تان