دیدار با برخی سران هزاره کویته پاکستان (۱)

بشیر عاقلی ۳:۱۲ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
دیدار با برخی سران هزاره کویته پاکستان (۱)
یادآوری! 

دوستان عزیز دنیای مجازی درود بی پایان نثار تان باد. حقیر تابستان سال جاری، سفری به شهر هراس و وحشت(کویته) داشتم. خوشبختانه از ثمرات این سفر مجموعه نشست های صمیمی با برخی سران هزاره کویته بود. تصمیم داشتم پس از برگشت در اولین فرصت گزارشی از این گپ و گفت ها را قلمی نموده راهی دنیای مجازی کنم، تا همگان از مسائل شهر کویته و هزاره های ستمدیده مقیم این شهر، بیش از پیش آگاهی یابند. اما، بدلیل گرفتاری های ناخواسته، نگارش و نشر این گزارشها به تعویق افتاد که بقول معروف: «العذر عند کرام الناس مقبول!؟». اکنون امید که این سلسله نوشتار برای همگان جالب، جذاب و آموزنده باشد. اگر احیاناً کم و کاستی در نوشتار باشد، به پای فراموشی بنده گذارید نه به حساب تعمد و تقصیر!
***********
اچ- دی- پی(H – D – P) به روایت عبدالخالق هزاره
(صدر هزاره دیموکراتیک پارتی)
«روایت یکم»
در آخرین روزهای ماه مبارک رمضان، سال جاری(۱۳۹۲خورشیدی- ۱۳۳۴هـ.ق) شبی بعد افطار، با دوست مشترک مان سید محمدعلی انگوری، عازم خانه عبدالخالق هزاره یکی از سران مشهور هزاره پاکستان شدیم. البته، این نخستین ملاقاتم با آغای خالق هزاره نبود؛ بلکه، سالها پیشترک(سال ۲۰۰۳ یا ۲۰۰۴میلادی) در خانه خودمان با وی دیداری داشتم. آن زمان عبدالخالق جوانی تنومند، پرشور، حرّاف و درعین حال خام و بی تجربه ای بیش نبود! صحبت ها و تحلیل هایش بسیار آبکی، ابتدایی و ناپخته بود، پیدا بود که تازه به وادی سیاست و کیاست گام گذاشته است. گرچه با وجود تازه کار بودن، آن زمان نیز سری در میان سران جوان هزاره، به شمار میرفت؛ اما، عنوان، شهرت، موقعیت و جایگاه کنونی را نداشت.
قرار بر آن بود که این دیدار تنها یک ملاقات خصوصی و دوستانه بدور از هرگونه تشریفات و جدا از حضور غیر و اغیار باشد. آغای هزاره با خوشرویی و لبخند همیشگی از ما ها استقبال کرد، در بدو ورود با شوخی به او گفتم: «قریه دار لالی اَمدُوم ده یک شرط تو ره ملاقات کنوم که تو از کُرسی «لیدری» خو تا بای، تا مه قد تو برابر شونوم و ده فضایی کاملاً مساوی گپ های دوستانه و بی پرده بیزنیم!؟». با خنده و عذر خواهی از اینکه دیر خبر شده و با گلایه از دوست مشترک مان که چرا زودتر خبرش نکرده و…! هنگام صرف چای صحبت ها شروع گردید. گفتم: «قریه دار لالی سوال از مه و جواب از تو» با خنده قبول نمود. ضمن اینکه از مصاحبه ناگهانی بنده و یاداشت هایم چندان راضی نبود.
هدف اصلی من از ملاقات با برخی سران هزاره کویته، ضمن شناخت فردی، بیشتر آگاهی یافتن از اندیشه، افکار و ایده های ایشان در مورد اوضاع جاری شهر و هزاره های کویته، بوده است. روندی که به یقین میتوانست توانایی های فردی، لیاقت و شایستگی ها، از خودگذری و فداکاری ها و افکار سازنده ایشان را نیز به نمایش گذاشته و احیاناً از ضعف و ناتوانی ها یا خودخواهی ها و جاه طلبی های ایشان نیز پرده بردارد! .
از آغازین روزهای فعالیت های سیاسی- اجتماعی وی(عبدالخالق هزاره) پرسیدم؟ نخستین فعالیت های جدی ایشان در عرصه اجتماع و سیاست به سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ میلادی، بر میگردد. سالهای که وی به عنوان ناظم(شاروال محله) وارد عرصه خدمات اجتماعی گردیده، توانست با دست اندرکاران فعال و یاران نسبتاً امین خویش، عملکرد های مثبتی از خود در ساخت و ساز سرک ها و کوچه های محله هزاره نشین، به نمایش گذارند.
در جریان انتخابات سال ۲۰۰۲ میلادی، سیاسیون جوان هزاره همچون: شهید حسین علی یوسفی، محمد ابراهیم هزاره، طاهرخان هزاره، مشهور به «طاهر خَپَک»، جواد ایثار، عبدالخالق هزاره و… تلاش پیگیر و بی وقفه ای را برای اتحاد سیاسی هزاره ها، آغاز کردند. گرچه این تلاش خستگی ناپذیر که بیش از هشت ماه طول کشید، نتیجه دلخواه را نداشت؛ اما، سرانجام از ترکیب دو گروه سیاسی- فرهنگی کوچکتر پیشین همچون: اتحادیه دانشجویان هزاره (H – S – F) و سازمان هزاره های ترقی خواه (H – P – F) گروه جدیدی زاده شد، که به «هزاره دیموکراتیک پارتی» (H – D – P) شهرت یافت. گرچه بعد ها برخی همانند: طاهر خان هزاره، هرگز به حزب جدید (H – D – P) نپیوستند.
سرانجام هزاره دیموکراتیک پارتی(H – D – P) در سال ۲۰۰۳ میلادی، راجستر گردیده و رسماً بعنوان یک حزب سیاسی- اجتماعی هزارگی، در میدان رقابت سیاست بازی و کیاست سازی هزاره های پاکستان، پا به عرصه ای وجود گذاشت. کمیته مرکزی این حزب(H – D – P) در ساختار و ترکیب درون سازمانی خویش مرکب از ۲۳ نفر عضو دایمی بوده، که مهمترین اعضای اجرایی آن عبارتند از: دبیرکل یا صدر، نایب یا معاون اول، نایب یا معاون دوم، منشی یا سکرتر(Secretary)، یک نفر سخنگو و یک صندوقدار یا امین مالی و… .
اکنون با توجه به تحولات خونین کویته و عملکرد مثبت و خوب هزاره دیموکراتیک پارتی، این گروه به اوج شهرت و محبوبیت خویش در میان هزاره های کویته رسیده است. به همین دلیل بسیاری از هزاره های کویته شکست اچ- دی – پی در انتخابات پارلمانی سال (۲۰۱۳میلادی) نپذیرفته؛ بلکه، خود را تا آخرین دقایق پیروز میدان میدانستند و تا کنون نیز پیروزی رقیب را قبول ندارند. اینان معتقد اند با توطئه مخالفان هزاره و نیز حکومت پاکستان، ناگهان ورق برگشته و اوضاع به نفع رقیب مذهبی از حزب«مجلس وحدت مسلمین»(M-W-M) چرخیده، سید رضا نماینده این حزب، به جای خالق هزاره پیروز میدان اعلان شده است.
پیروزی ای که از طرف سران «اچ- دی – پی» نیز پذیرفته نشده و به گفته عبدالخالق هزاره، این حزب (H – D – P) هرگز نتیجه انتخابات را قبول ندارد و شکایت های خود مبنی بر تقلب آشکار در انتخابات را، به مقامات قضایی ایالتی و ملی تسلیم کرده اند. در آنسو، برخی از منتقدان بی طرف هزاره کویته، بر صحت انتخابات مهر تایید زده و شکست «اچ- دی – پی» را، نه از مسیر تقلب در انتخابات؛ بلکه، بیشتر به پای تک روی و افراط گرایی سران این حزب میگذارند!؟ ادامه دارد… .
864بازدید

کامنت بسته شده است.