دیدار خانم ویرنی همگار ارشد موسسه شهدا از جاغوری

مدبریت ۲:۵۵ ب.ظ ۱۰

سلام دوستان

روز گذشته آشیانه سمر در ولسوالی جاغوری پذیرای  – محترم عبدالروف نوید مسوول موسسه شهدا ، خانم ویرنی (vreni) از کشور سویس بود.  خانم ویرنی  فعال در تطبیق پروژه های عام المنفعه و همکار ارشد موسسه شهدا ُ می باشد . ایشان به همرای گروپ کاری اش ،به اتفاق مسوول آشیانه بامیان و جمعی از اطفال آشیانه سمر در بامیان ،برای بازدید از این آشیانه و از جاغوری به اینجا آمده است .

 در این مراسم دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری ، آقای محمد یوسف نایبی مدیر معارف جاغوری ، آقای میرزایی شاروال ولسوالی جاغوری ، مسوولین دفتر ساحوی و شفاخانه شهدا ، مدیر و سر معلم لیسه نسوان شهدا ، ونیز اقشار مختلف مردم حضور داشته و به مهمانان خیر مقدم گفتند .

دیدار خانم ویرنی از جاغوری

خانم ویرنی هدف سفرش را بازدید از آشیانه های سمر در جاغوری و ضمینه ی ارتباط  آشیانه سمر جاغوری با آشیانه سمر در بامیان عنوان کرد و راه های ارتباط این دو مرکز را  برسی کرد . موسسه شهدا در جاغوری در بخش ذکو واناث فعالیت دارد و با ۱۱ نفر پرسونل و بیش از صد دختر و پسر در این دو مرکز نگهداری می شود .

این مراسم با تلاوت قران مجید ، آغاز شد وبا اجرای سرود و نمایش تیاتر توسط دختران آشیانه جاغوری و بامیان  و صحبت های داکتر جاوید مسوول دفتر ساحوی شهدا مقیم ولسوالی جاغوری ادامه یافت .

آقای جاوید با اشاره به فعالیت های گذشته این موسسه گفتند : موسسه شهدا ۲۳ یا  ۲۴ سال قبل از امروز به رهبری مدبیرانه شخصیت برجسته از میان شما مردم ، محترمه داکتر صاحب سیما سمر با شعار کار برای فردای بهتر ، فعالیت های خیرخواهانه خود را آغاز کرد .

و این کار موسسه شهدا در یک مقطع زمانی خاص و در واقع به مثابه روشن نمودن شمع ها در یک فضای تاریک و طوفانی بود . و…

محترم دگروال اسدالله قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری ، محترم آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری از سخنرانان بعدی این مراسم بود سخنرانان از زحمات گسترده خانم داکتر صاحب سیما سمر ستایش کرد و از فعالیت ایشان در طول ۲۳ سال در ایجاد و ساخت مکاتب ، کلینک ، آشیانه ، برای زندگی اطفال و ده ها  موارد دیگر که در جاغوری  و بامیان و سایر مناطق دیگر اعمار گردیده قدر دانی به عمل آورند . و تمام این نهاد ها را یک خدمت بزرگ و بیاد ماندنی برای مردم افغانستان خواند .

موسسه شهدا ارگنازیشن در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط داکتر صاحب سیما سمر پایه گزاری شد . از آن سال تا اکنو ن این موسسه توانسته است که در بخش ها مختلف نیازمندی های زندگی مردم افغانستان به شمول ایجاد اشتغال برای بانوان ، شفاخانه ، مکتب ، کلینک ، آشیانه و همکاری های دیگر نیز با مردم داشته و از جمله موسسات است که بشترین کار و فعالیت را در سطح کشور برای مردم افغانستان انجام داده است .

آقای عبدالروف نوید پدراطفال آشیانه های سمر ولسوالی جاغوری و بامیان از همکاری زیاد خانم ویرنی قدردانی کرده و مختصر در مورد فعالیت های این خانم سویسی و تیم کاری اش معلومات داد .

آقای نوید می گویند : ما به تنهایی کار نکردیم و نه می توانیم . همکاری بشری در قبال احساس بشردوستانه خانم ویرنی که ۴۴ سال قبل از امروز وارد بامیان افغانستان گردید و مشکلات مردم بامیان و هزاره جات را که با بد ترین وضعیت زندگی قرار داشتند به چشم سر مشاهده کرد و از آن پس دست به همکاری بشر دوستانه زد که امروز آنچه دست آورد شهدا در افغانستان خوانده می شود در واقع فعالیت خستگی ناپذیر این خانم سویسی بوده است .

خانم ویرنی ۲۷ سال قبل بود که با داکتر سیما سمر آشنا شد و از آن به بعد همکاری خود را با این موسسه شهدا رسما آغاز نمود خانم ویرنی زن کهن سال و موسفید است که او را خاله فرینی نیز می گویند .

خانم ویرنی که بسیار عاطفی و بسیار مقبول فارسی در این مراسم سخنرانی می کرد گفتند : من بسیار خوشحال هستم که بچه های آشیانه امروز ترانه صلح را برای ما خواند و من هم می خواهم که در افغانستان صلح پایدار باشد با گفتند ما”صلح “می خواهیم سخنانش را پایان داد .

آقای عبدالروف نوید گفتند : موسسه شهدا بیش از ۱۱۵ مکتب ساخته بیش از ۴۰  مکتب را خانم ویرنی ساخته است .

آقای نوید که خود را پدر اطفال ها و داکتر سیما سمر را مادر اشیانه های سمر در جاغوری و بامیان می خواند و می گویند : ما آخرین تلاش خود را کردیم تا اطفال که در این آشیانه های زندگی می کنند از تمام امکانات خوبی زندگی بهره مند باشند . و دست شان در پیش هیچ کسی دراز نباشند تا اینکه این اطفال بتوانند بهتر از اطفال دیگر افغانستان درس بخوانند و برای فردا افتخار بزرگ برای ما و مردم افغانستان باشد .

محفل دیروز در آشیانه سمر جاغوری که مملو از صفا و صمیمیت بود و در چهره های هریکی از این اطفال ها شادابی دیده می شد با اجرا برنامه بسیار زیبا که در واقع
نمایش از استعداد و توانمندی شان بودند از مهمانان خود خوبی پذیرایی کردند .

نمایش تیاتر که پیام آور تلاش یک زن را نشان می داد توسط دختران بامیان اجرا گردید وسرود زیبا شان پیام آور صلح بود .

اطفال آشیانه های جاغوری در اخیر با اهدای تحایف و تقدیر نامه های از مهمانان داخلی و خارجی احساسات نیک شان را نشان دادند .

خانم ویرنی در مصاحبه اختصاصی و در جواب سوال که شما چند بار است که تنها به ولسوالی جاغوری آمده اید گفتند :

مه تقریبا چهار یا ۵ بار است که از ولسوالی جاغوری دیدن کردم. اما شاید در حدود ۲۵ سال قبل و بعد از یک وقفه طولانی این اولین بار است که من از جاغوری دیدن می کنم و بسیار احساس خوشی می کنم که بعد از یک وقفه بسیار طولانی توانستم که در ولسوالی جاغوری بیاییم . ما به این دلیل نه می توانیم که زود زود از ولسوالی جاغوری دیدن کنیم که مسیر راه های موصلاتی آن بسیار نا امن است .

خانم ویرنی در جواب سوال : پس از ۲۰ یا ۲۵ سال جاغوری را چطور می بینید ؟ گفتند :

تغیرات در قسمت ساختمانی دیدم که خانه های لوکس ساخته شده اما دقیقا به یادم نه می آید که جاغوری ۲۰ سال قبل چه قسم بود . من فکر می کنم تغیرات عمده در قسمت ساختمانی می باشد و این یک پشرفت بزرگ می باشد ولسوالی جاغوری در قسمت شفا خانه واقعا مشکل دارد و بخش بزرگ آن مشکل اقتصادی می باشد و بنا تصمیم گرفتیم که در ولسوالی جاغوری آمده از نزدیک ببنیم که مشکلات چه می باشد و تا حد توان بتوانیم مشکلات را رفع نمایم .

سوال : خانم ویرنی قرار شنیده ها ، شما به گیاهان که جنبه داروی دارید بسیار علاقه دارید وان را از اینجا جمع نموده در منطقه یا کشور تان کاشته اید و ایا شما این کار را کرده اید و چه قدر این کار برای شما ثمر داده و از آن گیاها برای چه چیزی استفاده می کنید ؟

خانم ویرنی گفتند : این علاقه شخصی من است گیاهان وحشی را جمع کرده به کشور خود ببرم و شخصی دیگر نیز از انجا مرا گفته که وقتی افغانستان رفتی از گیاهان زیاد که در آنجا است آن را پیدا کرده و می توانید از آن به عنوان دوا استفاده کنید مخصوصا برای امراض جلدی .

آخرین سوال : ایا در آینده کدام پروژه جدید هم در ولسوالی جاغوری در نظر دارید ؟

خانم ویرنی : فعلا ما کدام پروژه جدید در ولسوالی جاغوری در نظر نداریم اما وقتی بازدید کردیم از آشیانه ها و شفاخانه شهدا ولسوالی جاغوری تعداد از بستر ها را دیدم که وضعیت اش نا به سامان بود و ما می خواهیم که فعلا شفاخانه شهدا را سرو سامان بدهم . و نیز می خواهم که یک کورس قابلگی را راه اندازی کنیم که بتواند در آینده زن های قابله را در این جا ترین بدهند و از اینجا به مناطق مختلف بفرستند.

و در منطقه و یا مناطق دور دست برای مردم مخصوصا زن های حامیله همکاری داشته باشند .

مومن زاده مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;یکشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت;۱۴:۵۵ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,870بازدید

۱۰ دیدگاه »

 1. سلطان حسین ازحوتقل جاغوری ثور ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۱:۳۶ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۳۶

  سلام خدمت همه دوستان باتشکروسپاس فراون ازمادر فداکار محترمه داکترصاحب سیماسمر واین خانم ویرنی که قدم رنجه کرده به جاغوری عزیز خوش امدید میگوئیم وازکمکهایش تشکر وقدردانی میکنیم دراخر خدا ادامهای خیرهارا زنده نگهدارد وبد کرداران را ازصفحه ی روزگار بردارد ……………….

 2. حبیب ثور ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۱:۵۰ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۵۰

  این هم شد خبر! ار بی خبر کده بهتر است

 3. علی ثور ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱:۲۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۲۰

  سلام خدمت همه دوستان باتشکروسپاس فراون ازمادر فداکار محترمه داکترصاحب سیماسمر واین خانم ویرنی که قدم رنجه کرده به جاغوری عزیز خوش امدید میگوئیم وازکمکهایش تشکر وقدردانی میکنیم دراخر خدا ادامهای خیرهارا زنده نگهدارد
  جهانی سپاس مومن زاده
  وشما حبیب مگر اخباری مثل این از افراد خیر خواح جامعه بد هست؟

 4. حاجئ مسافر از سعودئ ثور ۱۸, ۱۳۹۱ در ۳:۵۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۵۰

  مومن زاده عزیزسلام خانم ویرنئ ومحترمه سیماثمر طول عمر آروزمندم خانم ثمر این زن شجاع الرغم مشکلات آن زمان منطقه چئ درمسیر راه ودر جاغورئ باز هم میدان ویل نکرد خانم ثمر دست را مئ بوسم آفرین صد آفرین

 5. نصیر ثور ۱۸, ۱۳۹۱ در ۴:۵۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۵۱

  تشریف آوری این خانم خدمتگذار خارجی، نتیجه زحمت وخدمت و تلاش و فعالیت و کارکرد مثبت و موفق سیماسمراست؛ زنی که افتخار نه تنها جاغوری، بلکه شناسنامه خدمت و فعالیت بشری افغانستان در جهان است؛ زنی که مردانگی در قامت سبز و ستوده و رنجکشیده اش، استواری و ایستادکی می آموزد و سمبل آزادی و غرور هرچه دختر و زن و مادر، در کشور محسوب میشود؛ زنی که سر به ابر تر از کوهسار شامخ زادگاهش جاغوری، در راستای کمک و مساعدت به مردم فقیر و ستم زده اش در سیاهترین سالهای محرومیت و بیکسی، پیگیر و خستگی ناپذیر طپید و وزید و عزت و عظمت برای مردم و منطقه و وطن و میهنش آفرید!
  ملت افغانستان اگرنه، مردم جاغوری باید تندیس این بانوی بزرگ و باوفای آب و خاک خویش را از طلا بسازند و به نشانه خدمت و فعالیت برای مردم و کشور، بر بلندای تاریخ به تجلی و تابش بگذارند؛ تا بتوانند کمترین حقی از تلاش و طپش و سوز و گداز و فراز و امتیاز او را ادا فرمایند!!
  درود بر این بانوی بزرگ! درود بر این زن قهرمان! درود بر این مادر مهربان! درود براین دختر دردپرورد و یگانه وطن!!

 6. یاقوب زاید ثور ۱۹, ۱۳۹۱ در ۵:۲۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۲۴

  مومن زاده برار قند منده نشی! ضمن تشکر از شمو و آبی مردم آزره سیما جان، میخواهم عرض کنم که امی قومندان صاحب ره خیلی مثل که دوست دیره!! چون در همه گذارش ها گل رویش در این تارنما پیدا استه. او!!

 7. حنیف نظری ثور ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۸ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۳۸

  باسلام وعرض ادب خدمت خواننده گان جاغوری یک من هم به نوبه خودم تشریف آوری بانوعزیزودل سوزخانم ویرنی ومحترمه داکترصاحب سیماسمر که عمرعزیزشرا خدمت به مردم خودکرده به جاغوری زیبا ه خیرمقدم میگویم. خدمات داکترصاحب قابل قدروجبران ناپزیراست.ای کاش این دولت مردان ماوقومندانهای ما هم برای مردم خود خدمت میکرد. به امید آنروز

 8. جواد وفا ثور ۲۰, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۱ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۳۱

  ضمن تقدیم سلام و آرزویی موفقیت وکامیابی بیشتر تان
  لازم میدانم از انعکاس قوی سفری مسولین موسسه شهدا و همکاران بین المللی اش به ولسوالی جاغوری در وب سایت زیبای تان تقدیر و تشکر نمایم. موفق باشید
  جواد وفا
  کابل

 9. الف ثور ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۴ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۴۵

  مقایسه کنید خانم ثمر را با به اصطلاح دیگر "ابر روشنفکران" امروزی! ایشان ضمن ضربه خوردن از … نه تنها از مردم خود عقده به دل نمیگیرد بلکه آنچه که قادر به انجام اش است و برای مردم مفید میداند را انجام میدهد. خانم ثمر هم میتوانیست حزب سیاسی تشکیل دهد و یا به این و آن بد بگوید و برای خود طرفدار بتراشد لکن "دانه ای فیلفیل سیاه و خال ماه رویان ساه, هردو همرنگ است اما این کجا و آن کجا؟
  کار ابر روشنفکر های ما شده سیاه نمایی و تخریب دیگران با ادعاهای افلاطونی! و اما در عمل هیچکاره و لنده غیر. همه باید از خانم ثمر یاد بگیریم.

 10. احمد جاغوری ثور ۲۵, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۵ ق.ظ -

  دوشنبه ۲۵ اردیبهشت۱۳۹۱ ساعت: ۱۰:۲۵

  خانم سیماسمر با انکه اینسان لایق و خدمت کار است یکی از چهره های رهبری حذب وحدت و عضوی شورای مرکزی حزب وحدت میباشد خدا عمری دراز بدهد