رئیس جمهوری که بعد از یک دهه چیز گرایی، چیزگرایی را چیز کرد! این چیز ها دیگر چیز ساز نیست!

مدبریت ۳:۳۱ ب.ظ ۸

برج اولی درحال سوختن و ریختن بود! هواپیمای بعدی به برج دوم برخوردکرد ، کوهی از اتش و دودبه هوا بلند شد،  مردم با چهر ه های ترسناک و خاک آلود به هر طرف می دویدند،لحظه ها وحشت آور و دلخراش کننده بود.  بعد از ظهر سه شنبه یازده سپتمبر ۲۰۰۱میلادی شدیدترین حمله تروریستی به پیشواز قرن بیست یک شتافت و مهمترین حادثه زمانمعاصر را ثبت تاریخ کردگوشی موبایل زنگ خورد ، برداشتم، پشت خط گفت: حفیظ تلویزیون راروشن کن ، من چرا چرا کردم، گفت: زود باش! اوگوشی را قطع کرد و من تلویزیون راروشن کردم دیدیم ….برجهای دوقلو در حال سوختن و ریختن بود و…..!

  معادلاتسیاسی جهان و روابط بین المللی ملت ها کاملا رنگ و سخن جدید بخود گرفتند، مکتب هایایدولوژیکی معاصر به سرعت جاه عوض کردند. تا صبح یازدهم سپتمبر هنوز نظریه ای”پایان تاریخ” فکویاما که از اندیشه ای ایدیال لیبرالیزم آب میخورد جاری،دلکش و به چشم می خورد.  بازار “گفتگویی تمدن ها” در اوج گرمی ازحرف و حدیث و کسب و کار مشتریان شلوغ به نظر میرسید، چنانچه چند ما قبل از حادثه دوقلوینیویارک، سال ۲۰۰۱ میلادی، سال “گفتگوی تمدن ها” نامگذاری شده بود. ازنیمه روز یازده ستمبر همه چیز دگرگون شد، فکویاما بخود لرزید  در گوشه ایخزید و لوازمش را کنار کشید ، دیگر خریداری برای متاعش نمانده بود، نظریه اش راتاریخ نویسان ثبت احوال گم شده ها کردند و مهر انقطاع بر کالایی زدند که تاریخمصرفش به سر رسیده بود.

سمیولهنگتینتون حراج با تجربه کار، شراب کهنه ای را با رنگ و طعم تازه ای وارد مارکیتساخت.  متاع ” برخورد تمدنها”  ساخت هنگتینتون توجه خریداران زیادی را در سراسر جهان بخود جلبکرد. ریالیزم حریف دیرینه اش آیدیالیزم را شدیدا به چالش کشاند و بازارش را باردیگر با آغاز قرن جدید حال و شوری حیران کننده ای بخشید.  دریغا! ایدیاللیبرالیزم با “پایان تاریخ” به خط پایانی نزدیک شده است و در امتدادش”گفتگوی تمدن ها” را شاید برای همیشه بی گفتگو رها کرده است.  ریالیزم با فرماندهی سر لشکر هنگتین تون پرچم “بر خورد تمدن ها” را درسرتا سر جهان به اهتزاز در آورده است و تا حالا که من از اطاق کارم پر حرفی میکنمبازار ریالیزم گرمی گرم است و نظریه “برخورد تمدن ها” چربی چرب و صدای آهنینبرخورد هنگتین تون همه جا بگوش میرسد.

اسامه بن لادنداستان هر خانه شد و عکس و نامش سر لوحه هر روزنامه و اخبار گردید، همه از اومیگفتند و با او آشنا میشدند، هیچ شخصی تا کنون در تاریخ بشر به چنین زودی به چنانشهرت جهانی دست نیافته است.  همزمان و همگام با بن لادن کشور گمنانم و فقیرافغانستان داشت شهرت جهانی پیدا میکرد و در امتدادش میخواندیم: تروریست، یازدهسپتمبر، القاعده، طالبان، ترور وحشت ….!بلی افغانستان به برکت اسامه بن لادن، ملا عمر، طالبان ویازده سپتمبر یکشبه عروس شهره آفاق و خوش آوازه جهان گردید، همه جاه سخن ازافغانستان و اسامه بود.  کی میدانیست که آن آغاز منفور چنین دوام منحوس پیدامیکند و حالا که دوازده سال از آن واقعه میگذرد، هنوز هم، افغانستان همچنان کشورمنفور و بد نام که اکثرا سرخط اخبار و میدیای جهان را به خود اختصاص میدهد، فقط بایک تفاوت:

دیروز در ادامه نامافغانستان میخواندیم: بن لادن، تروریست، طالبان، القاعده، و یازده سپتمبر!

امروز افغانستان با کلماتزیبنده چنین معرفی میشود: انتحار، انفجار، تریاک،  ، تروریست، طالبان،القاعده، یازده سپتمبر، ملا عمر، حشیش و تریاک، قاچاقبر مواد مخدر دولتی، حملهانتحاری با موتر، حمله انتحاری فردی، زبح حیوانی یا سر بریدن، زبح شکمی، شبکهتروریست کشوری، شبکه تروریست جهانی، مکتب و کتاب سوزی،خود کشی، آتش زدن خرمن ودرخت و تاک سوزی، دشمنی با علم و تکنالوجی، تیزاب پاشی بر صورت متعلمین، گروگانگیری و قتل کار گران سازمانهای خیریه جهانی، شبکه ای حقانی، برادران طالب، راه گیریو شلیک دسته جمعی به مسافرین و … انفجار انفجار انفجار  با برادرانشانتحار انتحار انتحار

بوش رئیس جمهورو قت آمریکا بدون کدام برنامه ریزی دراز مدت و کوتاه مدت فقط بخاطر غرور شکستهدولتش و برباد رفتن حیثیت آمریکای قدرتمندش فرمان جنگ صادر کرد، ده ها جت بمبافگند بر آسمان افغانستان ظاهر شدند و صد ها و هزاران بمب به ادرس اسامه بن لادنپرتاب کردند ولی او به آسانی به غار ها پناه برد.  توره بوره شهرت جهانی پیداکرد و به سوراخهای امن برای بن لادن و تروریستان طالبی و القاعده مبدل گشتدوران غارنیشینی برای اسامه و اطرافیانش پر فراز و نشیب ولی بی خطر بود و برای جهانیا

1,776بازدید

۸ دیدگاه »

 1. norway سنبله ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۳ ب.ظ -

  جمعه ۲۴ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۱۳

  خدا بزنت تانه ! بعد از برنده شدن دست سوگند وفا داری بالای قران گذاشتی و اخرش سگوند وفاداری را خوردی . گرچند با با کلان هایت هم در سو گند شکنی در صف اول بود ..

 2. خدا نظر سنبله ۲۵, ۱۳۹۱ در ۷:۴۴ ب.ظ -

  شنبه ۲۵ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۴۴

  آقای خرم ( خرمی )

  تشکر با چیز های که چیز کردی خیلی جالب بود چیز های دل هر خواننده را چیز می کند .
  چیز های که شما چیز کرده بودید همیشه چیز می شود چناچه سه نفر را امروز پارلمان کرزی در کابینه چیز کردند .بلاخره از این همه چیز ها چیز خواهند شد ؟

 3. نسیم زیرک سنبله ۲۶, ۱۳۹۱ در ۳:۵۰ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۵۰

  مومین زاده ای عزیز و گردانندگان سایت وزین جاغوری ۱ سلام و صد سلام

  من در خارج از کشور زندگی می کنم. چند وقتی است که گزارش های را مبنی بر ش خوردن یک دختر جوان در اوتقول جاغوری می خوانم.

  می خواستم از شما بخواهم که اگر می شود لطف کرده گزارشی را با جزییات از این رویداد برای ما بنویسید. ما به گزارش های شما اعتبار داریم.

  تشکر

 4. فیاضی سنبله ۲۷, ۱۳۹۱ در ۹:۳۰ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۲۱:۳۰

  واقعا زنده باشی خرمی عزیز این مقاله ات را اگر لطف کنی به همه سایتهای افغانستان بدهی بهتر نخواهد بود؟ بسیار مقاله جالب و راهگشاست

 5. مهدی داود سنبله ۲۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۹

  دخترک افغان را کفن پوشاندند و شلاق زدند……………’تاکی شیخ وا اخندا خراب خراب کاری میکند?????

 6. احسان غزنوی سنبله ۲۸, ۱۳۹۱ در ۲:۵۲ ب.ظ -

  سه شنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۵۲

  تشکر خرم گرامی همچنان مثل گذشته ها فعال، دردمند با درک و موفق باشی! یکی از بهترینهای که تا کنون در سایت خوب جاغوری خوانده ام، مثل نوشته های قبلی ات عالی، دلچسپ نوشته اید. به یقین که ده سال فرصت طلایی با شعار بازی مولی گرایی کرزی و قبیله گرایان متعصب برباد رفت. چه دقیق که زیر لنگی لیبرالی کرزی و لنگی وهابی ملا عمر مغز مشترک جهل فبیله خفته است.
  با امید نوشته های بیشتر، شما جز از افتخارات مردم ما هستید و چشم مردم در اینده به جوانان با درک و دردمند مثل شما دوخته شده است. موفق باشی

 7. dawood سنبله ۳۰, ۱۳۹۱ در ۷:۰۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۴

  salam mehdi jan جالب اینجاست که همین س … سال ۲۰۰۱ ملای مسجیدی در منطقه انگوری بود و به … تجاوز کرد و بعد از ان با خواندن چند تا حدیث با و ازدواج کرد که همین حالا دو تا زن دارد. این قضیه به همه مردم حوتقل و انگوری معلوم است ،ولی متاسفانه در افغانستان کلمه ملا در بین مردم طوری نهادینه شده که هرغلط کرد مشکل نیست چون ملا است . من به عنوان یکی از باشنده گان این منطقه از ارگانهای قضایی افغانستان میخواهم که هر یک …. را که جرمی نابخشودنی را که مرتکب شده است محکمه و جزا داده شود.
  داود از انگوری

 8. محمدی میزان ۵, ۱۳۹۱ در ۴:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۵ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۱۲

  بیرار جان سلام. شک ندریم که در افغانستان تبعیض ده آخر خط شی رسیده مقصد امی یه که هرچه فکر کنی که تبعیض شدید تر از ای هم امکان داره یانه؟ده نظر از مه میه که اصلا امکان ندره. مثلا طالب میه راکت می گیره خانه مو خراب مونه یا مردم ره آلال مونه اما ا ز خاطری که از قوم رئیس جمهوره او موگه باید طالب کشته نشوه که هیج تازه بایه ده ارگ روی بلند ترین چوکی اوغانستان جای بیگره ده نظر شوم امی رای خدایه؟ ده کدم جای روی زمین آدمی امی قدر بی رحم شده