رئیس جمهور وجوانان

مدبریت ۱۲:۰۵ ب.ظ ۵

رئیس جمهور در دومین اجلاس سراسری که بنام جوانان برگزارشده بود سخنان تکراری همیشگی خودرا بازهم تکرار کرد. مثل همیشه با آب وتاب وتأکید، از اهمیّت علم ودانش و تحصیلات برای جوانان گفت وقصه ی پرغصه ی استقلال وعزت وطن ومردم را بازگو کرد.
 اگرسخنان رئیس جمهور از اعماق دل و هماهنگ با کارکردهای ایشان باشد ما به داشتن چنین رئیس جمهور و اندیشه های مترقی وخیرخواهانه اش افتخار وباجان ودل حمایت می کنیم.
اماسخن اساسی که می تواند معیار قضاوت درصداقت وعدم صداقت گفته های رئیس جمهور قرار بگیرداین است که؛ عملا جناب کرزی تا چه حد زمینه ی برابر وعادلانه ی تحصیل وکار را برای جوانان فراهم کرده است؟ و می کند؟ ایشان تاچه اندازه درصدد ایجاد یک محیط امن وآرام برای رشد علمی و فکری جوانان کشوراست؟ ما جوانان می توانیم از عملکردهای رئیس جمهور، درس خدمت به وطن، دانش طلبی و دانشمندپروری،عدالت اجتماعی، محبت وازخودگذشتگی، صداقت ویکرنگی و… بیاموزیم؟
بگذار ازخود همین به اصطلاح اجلاس جوانان شروع کنیم. آیا ورود وحضورجوانان به این اجلاس، از طریق یک سیستم فراگیر و عادلانه و شامل نمایندگان واقعی تمام جوانان افغانستان از هر جا وازهرقوم کشور  بود یا گزینشی و مطابق میل وسلیقه ی حکومت و افراد گماشته شده برای این پروژه، دستچین شده بودند؟
آیاسخنان رئیس،  لاف مانند وبیشترشبیه آن ضرب المثل طنزگونه نیست که؛ پادشاهی خوشگذران وبی خبر از قحطی وگرسنگی مردم، در جواب مراجعینی که از تلف شدن عده ای دراثر گرسنگی خبر می دادند دستورداد کباب و میوه زیاد بخورند؟
درمیان خون و آتش ودرفضای پر از وحشت وتروروترس ودرسایه ی حاکمیت قوم سالاری و تبعیض و بی عدالتی با محیط اداری فاسد که دراخاذی ورشوه ستانی مسابقه گذاشته می شود و حتی کرسیهای استادی دانشگاهها به بی سوادان فروخته می شود، می توان با موفقیت و آرامش به تحصیل علم پرداخت؟ و آیا درچنین فضایی می شود خالی از کینه و تعصب با دل وجان پاک و پر از مهربانی و وطن دوستی غنچه های استعداد نهفته درسرزمین ذهن خودرا شکوفا کرد؟
آیا پذیرش جوانان جویای علم دردانشگاهها براساس لیاقت و توانایی علمی شان در رشته های دلخواه و مطابق امتیازعلمی شان است؟ یا براساس قومیت و قدرت و ثروت ودر رشته های ازپیش تقسیم شده؟ که دسترسی عادلانه به رشته های کلیدی را محال کرده است!
راستی جوانان که تحصیل کرده اند به کجارسیده اند؟ به دانش ولیاقت آنان بهایی داده می شود؟  تاکَی جوانان تحصیلکرده ی مدرک به دست، خسته وافسرده، سرگردان خیابانها و اداره ها به دنبال کارباشند؟ آنروز خواهد رسید که برای آنها درنهادهای دولتی و ارگانهای مختلف که پراست از چوکی نشینان بی سواد که ازطریق رشوت ورابطه خودرا جاکرده اند وبه جای کار، دلالی و کارخرابی می کنند، کارمناسب داده شود؟
آیا رئیس جمهور فقط برای ایجاد محبوبیت خود درمیان مردم وجوانان چنین شعارهای چرب و دلسوزانه را که بیشتر به کمپاین تبلیغاتی شباهت دارد، سرمی دهد یا در ده سال گذشته عملا نیز وفاداری خودرا نسبت به ایجاد زمینه ی مساعد تحصیل وکار برای جوانان و برخورد جدی وقاطعانه با دشمنان علم وفرهنگ وقاتلان بی رحم دانشجویان ودانشمندان نشان داده است؟

آیا…؟ 

+;نوشته شده در ;چهارشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۰ساعت;۱۲:۵ توسط;عبدالله بیدار; |;

1,329بازدید

۵ دیدگاه »

 1. میهن دوست سنبله ۱۶, ۱۳۹۰ در ۲:۴۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۴۷

  گل گفتی و خوب گفتی خیلی خوشم آمد. قربانت شووم عزیزووووووووم

 2. یک وطندار سنبله ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱:۱۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱:۱۳

  زنده باشید

 3. نصیر سنبله ۲۱, ۱۳۹۰ در ۱:۱۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۱۹

  اصل این برنامه اصلا فرمایشی و تصنعی است و جناب رئیس جمهور نیز برای انصراف ذهنی جامعه از جنجالهای انتخابات که خود آفریده و به لجن کشیده است، این گپای رنگی و ریایی را می زند و باعوامفریبی تمام، از موقف ملی زعامت و ریاست جمهوری منتخب، ا دا و اکت میکند . همه نکته هایی که جناب بیدار انگشت گذاشته و یادآوری کرده اند، درست است و همه میدانند که در ورای این گفته های گرم و چرب کرزی صاحب، چه زهری از قبیله و قوم و تیم و سمت، فواره میزند و ملک و ملت را مسموم میکند.

 4. احسانی- سبزچوب سنبله ۲۱, ۱۳۹۰ در ۳:۵۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۵۳

  کاش رئیس جمهور ما به علم و دانش و امنیت حرمت می گذاشت برادر!

 5. لیلا نبی زاده سنبله ۲۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۸ ق.ظ -

  جمعه ۲۵ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۸

  متن قشنگی بود خیلی ممنون جناب بیدار