رادمند وچالش های پیش رو

عزیزالله جاغوری ۹:۱۷ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
رادمند وچالش های پیش رو

رادمند وچالش های پیش رو FB_IMG_1549011363125

خانعلی رادمند به عنوان ولسوال جدید جاغوری منصوب شده است. رادمند همزمان در دو جای کاندید بود، یکی در انتخابات پارلمانی کابل و دیگری در منصب ولسوال جاغوری. در کابل رای نبرد و در جاغوری ولی بخت با او یار بود و ولسوال شد. بدون شک او باسوادترین ولسوال جاغوری تا به اکنون است و مدرک ماستری دارد. من قبلا حتی نام رادمند را نشنیده بودم و اولین باری است که عکس او را می بینم. گویا قبلا در ادارات دولتی افغانستان کار کرده است.

امروز سری به فیس‌بوکش زدم. آقای رادمند از برنامه‌های زیادی سخن گفته و نوید‌های زیادی به مردم جاغوری داده است.

رادمند در یکی ملتهب ترین روزهای جاغوری به این کار گماشته شده است. جاغوری عملا در محاصره است و هر لحظه زیر تهدید تجاوز نظامی طالبان قرار دارد. موادخوراکی و سوختی کمیاب شده و بخش زیادی از مردم همچنان آواره اند. او میراث دار منصبی شده است که کارکنان زیرمجموعه آن غرق در فساد است. ولسوالی جاغوری در میان مردم بدنام بوده و به خاطر فساد اداری سرای شهزاده دیگری شده لقب گرفته است.

ولسوال پیشین آدم نرم‌خو و مردم‌‌داری بود، اما در بخش ریشه کن کردن فساد یا نخواست اقدامی بکند و یا نتوانست. در دوران او قدرتمندان به راحتی جولان می دادند. ظفر شریف در دوران حملات طالبان مدیریت ضعیفی را به نمایش گذاشت. رفتار او در این دوره حساس تاریخ جاغوری و مدیریت نادرست او مردم را سردرگم کرد. او حتی توانایی راه اندازی یک پایگاه درست خبری برای رهایی مردم از سردرگمی نداشت.

روابط در ولسوالی جاغوری بسیار پیچیده و چند لایه است. منافع حزبی و قومی و سمتی و از همه مهمتر درآمدهای سرشار پولی در این ولسوالی کارت هایی است که بازیگران حرفه‌ای بنا بر ضرورت از آن به وفور استفاده می کنند. ارباب‌های منطقه‌ای خیلی قابل پیش‌بینی نیستند. آنها به راحتی مسائل مذهبی را قاطی مسائل قومی می کنند و برعکس گاهی از مسائل مسلم دینی به خاطر منافع قومی خویش می گذرند. از این رو اگر یک ارباب از یک قاتل مربوط به قومش پشتیبانی کرد، چندان تعجب نکنید. از سویی همان متنفذ در صورت وجود منفعت مالی پشت به همه چیز می کند و از آنجا که معمولا مردم ما تمام ارزش‌های خودشان را در سیمای رئیس و بزرگ قبیله خود می بینند، حاضر اند که همه این بداخلاقی های ارباب شان را نادیده بگیرند.

معلوم نیست که رادمند چطور این مشکلات را پشت سر خواهد گذاشت. من به شعارهایی که ایشان در فیس بوکشان گذاشته اند، احترام دارم ولی کار مشکل تر از آنی است که به نظر می رسد. او باید با دیو های زیادی بجنگد. وقتی سیستم از بیخ مشکل داشته باشد، او به عنوان یک نفر هیچ‌کاری از دستش ساخته نیست.

یکی از مشکلات عمده در جاغوری این است که زشتی رشوت دادن از بین رفته است. یعنی رادمند هر کاری بکند، نخواهد توانست به مردم بقبولاند که رشوت دادن کار زشت و غیر قابل قبولی است. مردم ما حوصله نشستن در نوبت را ندارند و ولو اینکه دو نفر قبل از آنها باشد، حاضر اند که ۵۰ افغانی داده و کارش را زودتر انجام دهد. از سوی دیگر اعتماد به کارمندان دولتی به کمترین حد خودش رسیده است. اصلا قابل باور نیست که در یک دعوا، طرف دعوا به این فکر نباشد که طرف مقابلش رشوت پرداخت کرده است.

ولسوال جدید باید با مساله قوم‌گرایی روبه‌رو شود. از آنجا که خودش از دسته گری است و اولین بار است که در تاریخ جاغوری ولسوالی به غیر دسته آته رسیده است، او با مشکلات بیشتری روبه‌رو می شود. شاید خیلی از دوستان مرا متهم به خیالبافی و قوم‌گرایی و یا…. کنند ولی پاک کردن صورت مساله هیچ دردی را دوا نمی کند. این مسایل باید به عنوان یک ناهنجاری زشت و عینی پذیرفته شود و با آن مبارزه شود. رادمند باید با این مساله برخورد کند و باید دید که چکار خواهد توانست.

وقتی این عکس رادمند را با چپن دیدم، کمی نا امید شدم. این چپنی است که دیگران بر دوش او افکنده اند. رادمند باید روزی حساب و کتاب این چپن را پس بدهد؛ این مساله اصلا شوخی بردار نیست. راستش دیدن رادمند با این هیات و دیدارهای رسمی او با مردم – که همه با تعارف و رفتار رسمی همراه است نمی تواند چیزی را بیان کند. این کار را همه می کنند.

فعلا دور و بر ایشان مملو از ارباب است. نشست و برخاست او و اطرافیان او در روزهای آینده، تا حدودی مشخص خواهد کرد که رادمند چقدر می تواند خودش را از چنگال اربابها و از ذهنیت هایی که به ایشان تزریق می شود، برهاند.

فعلا آقای رادمند گرم است. بعدا معلوم خواهد شد که بالاخره یا رادمند دیگران را به راست هدایت می کند و یا اینکه دیگران او را به راه کج راست خواهند کرد

برای ولسوال جدید آرزوی کامیابی و بهروزی دارم.

حبیب میرزایی

1,033بازدید

کامنت بسته شده است.