راهپیمایی دانش آموزان وفرهنگیان جاغوری در مقابل توطئه جدید سهمیه بندی کنکور

محمدعلی رحمانی ۵:۲۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
راهپیمایی دانش آموزان وفرهنگیان جاغوری در مقابل توطئه جدید سهمیه بندی کنکور
http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/danishjoyan/tazahorat%202.jpgبه نام و یاد خدا وبا عرض سلام خدمت دوستان عزیز!
از آنجاییکه همه تان در جریان هستید وزارت تحصیلات عالی کشور میخواهد که کنکور را سهمیه بندی نماید که در همین حال خشم اکثر مردم را برانگیخته است و در اکثر مناطق افغانستان مردم، خصوصا دانش آموزان راهپیمایی میکند که این قانون نباید تصویب بشود.
این جاست که ولسوالی جاغوری نیز یکی از ولسوالیهای پرنفوس ولایت غزنی به شمار میرود ودر عین حال سالانه بیش از ۱۵۰۰ نفر را وارد آزمون کنکور مینماید که سال قبلی بیش از ۱۶۰۰ دانش آموز و امسال قرار شنیده ها بیش از۲۰۰۰ دانش آموز شاید وارد آزمون کنکور بشود.
این در حالی است که هر روز از طرف مقامات بالا که در راس معارف کار میکند اکثرا تلاش دارد تا راهی را پیدا نماید که دانش آموزان هزاره نتوانند به دانشگاهای کشور راه پیدا نمایند و قوانین متعدد را پیشنهاد مینماید که یکی از این قوانین  که به هیچ قانون دیگر هماهنگی ندارد از طرف وزارت تحصیلات عالی  پیشنهاد شده که این خود ضربه بزرگی به دانش آموزان  میباشد فلهذا دانش آموزان این مرز و بوم این قانون را هرگز نمی پذیرند و  امروز پنجشنبه مورخ ۲۷ سرطان سال جاری مردم این سرزمین خصوصا دانش آموزان و فرهنگیان از مقابل لیسه استاد عبدالغفور سلطانی تا مقر ولسوالی جاغوری به منظور محکومیت قانون پیشنهاد شده راهپیمایی نمودند.
این راه پیمایی که از طرف خانه فرهنگی جاغوری راه اندازی شده بود با استقبال هزاران دانش آموز پسر و دختر وفرهنگیان و سایر اقشار جامعه همراه بود و شدیدا طرح پیشنهاد شده وزارت را محکوم نموده و از دولت مردان خواهان لغو این طرح شدند.http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/danishjoyan/Tazahorat%201.jpg
این راه پیمایی که حوالی ساعت ۹ صبح امروز از مقابل لیسه استاد عبدالغفور سلطانی آغاز شده بود تا بین ساعت ۱۱ الی ۱۱:۳۰ قبل تا مقابل ساختمان ولسوالی جاغوری ادامه داشت.
همچنان قابل یاد آوری است که در پایان این راه پیمایی آقای جعفری معلم در لیسه نور و آقای حیدری عضو شورای علما سخنرانی نموده و قانون طرح شده را محکوم و از دولت مردان خواهان لغو این طرح و همچنان از ولسوال جاغوری و مدیر معارف جاغوری خوهان این شد که صدا و ندای شانرا به مقامات بالاتر برسانند.
آقای حیدری که از جمع سخنرانان این برنامه بود دولتهای اسلامی کنونی را بدون اتحاد و خوانده و یاد آور شد که اینها از دین اسلام فاصله گرفته است این جاست که به چنین چالشها روبرو میشوند.
همچنان در اخیر قطعنامه این راه پیمایی چنین قرائت گردید:
۱: ما هیچگونه طرح را که خلاف با قانون در ضدیت با موازین حقوقی و انسانی باشد نمی پذیریم.
۲: ما خواهان تسهیل رفاه زندگی وتامین امنیت سرتاسری برای تمام شهروندان کشور از سوی حکومت هستیم.
۳: ما خواهان تحقق حقوق همه شهروندان کشور مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان میباشیم.
۴: ما از دولت جمهوری اسلامی افغانستان میخواهیم که جلو هرگونه تصامیم و طراحی  سلیقوی را که بر خلاف حقوق اساسی کشور گرفته میشود بگیرد.
۵: ما ادامه تحصیلات تا مقطع لیسانس و راهیابی در موسسات تحصیلات عالی دولتی را بر اساس لیاقت و شایستگی مطابق ماده ۴۳ قانون  اساسی جمهوری اسلامی افغانستان برای خود وبرای تمام شهروندان کشور میخواهیم.
۶: دانش وعلم قابل تجزیه وتقسیم نیست، سهمیه بندی در این راستا مردود و محکوم است.
۷: ما خواهان حفظ هویت إتنیکه خویش میباشیم، هویت زدایی تحت هر نام که باشد از دیدگاه ما محروم است و تذکره الکترونیکی که مارا هویت زدایی نماید برای ما قابل قبول نمیباشد.
۸: ما از شخص محترم رئیس دولت، وکلای محترم پارلمان و دادگاه عالی کشور میخواهیم که عاملین تفرقه افگن، حق تلف، هویت زدا و تمامی آن اشخاص را که بر ضد منافع علیای ملی، بر ضد همدلی و همگرایی قدم بر میدارد در هر مقام ومنصب که باشد به پنجه قانون سپرده و محاکمه نمایند.
۹: ما از دولت جمهوری اسلامی افغانستان به طور جدی میخواهیم که در راستای تامین امنیت سرتاسری کشور گام واقع بینانه و عملی بردارند.
که قرائت هریک از ماده های ذکر شده با شعار الله اکبر همراه بود.
محمدعلی “رحمانی”
1,794بازدید

کامنت بسته شده است.