««رستاخیز طبیعت در بهار!»»

مصطفی خرمی ۲:۴۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
««رستاخیز طبیعت در بهار!»»

««رستاخیز طبیعت در بهار!»»

 

بهار که می‌آید روح زنده‌گی را با خود می‌آورد. انگار نسیم بهاری دمیدن روح الهی بر زمین های مرده است. زمین هایی که در خزان و زمستان سرسبزی خود را از دست داده‌اند و به گورستانی از برگ ها و چوب‌های خشکیده تبدیل شده اند.

اگر با دقت به این صحنه‌های شگفت آور نگاه کنیم و از روی عادت از کنار آن‌ها به راحتی عبور نکنیم، نکته‌ای بس بزرگ از زنده‌گی دستگیرمان خواهد شد.

قرآن کریم از این اتفاق بزرگ طبیعت، درسی بزرگ‌تر به ما می‌آموزد. خداوند در آیه ۹ سوره‌ی فاطر می فرماید:

«… فَأَحْیَیْنا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها کَذلِکَ النُّشُورُ»؛ ما زمین را پس از مردنش زنده مىکنیم. قیامت و ستاخیز نیز همین گونه است!

12670784_1258964450783641_2482508080599463295_nطبیعت بهاری از زمین مرده، چمن‌زار و گلزاری زیبا می‌آفریند و از چوب‌های خشکیده‌ای که گویا سالها است مرده اند، درختان سرسبز و پرمیوه می سازد. به نظر شما این اتفاق شگفت، شکل کوچکی از قیامت نیست؟

طبیعتی که در پاییز به زردی گرایید و در زمستان مرگی سرد را تجربه کرد، اینک در بهار، جانی تازه گرفته است و زندگی دوباره‌ای را تجربه می کند. بنابراین خدایی که می تواند هر ساله طبیعتی با این پهنا و عظمت را از مرگ به زندگی بازگرداند، خواهد توانست از مردگان انسان ها رستاخیزی پرعظمت بیافریند.

پس بهار، «نمونه کوچک شده رستاخیز» یا به اصطلاح امروزی‌ها «ماکت قیامت» است. نمونه ای که نه تنها یک بار در طول زندگی خود آن را می‌بینیم بلکه هر ساله آن را تجربه می‌کنیم و این گردش طبیعی فصل‌ها را بارها و بارها نظاره می‌نماییم. به قول مولوی:

این بهـــار نَو ز بعـــــد برگ ریز
هست برهان بر وجود رستخیز

یکی از اصحاب پیامبر می گوید از ایشان پرسیدم: ای رسول خدا! چگونه خداوند مرده‌گان را در قیامت زنده می‌کند؟ آیا در جهان آفرینش نیز نشانه‌ای برای این مسأله وجود دارد؟

پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله پاسخ داد: آیا تا به حال از سرزمینی که خشک و مُرده باشد، عبور نکرده‌ای؟ آیا پس از چندی از همان زمین خشک و مرده گذر نکرده‌ای که گویی از خرمی و سرسبزی به حرکت در آمده است؟

او می‌گوید به حضرت گفتم: آری ای پیامبر خدا.

سپس حضرت فرمودند: این‌گونه خداوند مرده‌گان را زنده می‌کند و این نمونه و نشانه‌ی او در آفرینش است.(تفسیر نمونه، ج ۱۸، ص ۱۹۲).

«برگرفته از صفحه فیس بوک برادر گرامی ام عبدالله نظری شاری، با تشکر از این گرامی»

1,297بازدید

کامنت بسته شده است.