(روزجهانی معلم) روز 3 جوزا در جاغوری تجلیل شد

سلام دوستان

در روز سوم جوزا – سال هاي قبل در نظام معارف بنام روز معلم مسمي بود اما از دوسال به اين طرف به جهت هماهنگ شدن به (روزجهانی معلم)  روز ۱۳میزان را بنام روز معلم تجلیل می کنند  .

با اين حال ديروز چهار شنبه موخه 3/3/1391  روز معلم در مكتب ليسه سنگجوي لومان گرامي داشته شد .

در اين مراسم جمعی از اساتيد مكاتب لومان ، علما ، بزرگان منطقه ، آقاي داگروال اسدالله قوماندان امنيه ولسوالي جاغوري ، آقاي عرفاني مدير حقوق ولسوالي جاغوري ، آقاي احساني مسوول تعليمات پليس ، آقاي طوفان آمر امنيت ملي ولسوالي جاغوري ، و جمع از جوانان و شاگردان مكاتب لومان در اين مراسم حضور داشتند .

اما از مسوولين مديريت معارف ولسوالي جاغوري كسي در اين مراسم حضور نداشتند .

طبق معمول مراسم با تلاوت چند از كلام الله مجيد آغاز گرديد سپس مقالات ، شعر ، سرود ، بارچه هاي تمثلي و سخنراني ها زینت بخش این محفل شد. همچنين در اين مراسم گروه قرآني برنامه قرآني شان را بسیار زیبا اجرا كردند . گروه قرآني از دير زمان به اين طرف در منطقه لومان فعاليت دارند و خيلي از شاگردان اين مكتب باتلاوت قران ، روخواني  و حفظ قران كريم آشنا شده اند .

در يكي از مقالات كه توسط يك تن از دختران اراد گرديد در مورد حقوق زنان اشاره شده بود. خواستار این شده بود که در مورد حقوق زنان بايد به صورت اصولي و اساسي توجه گردد . و حق آموزش از هيچ دختر صلب نگردد . زيرا زنان و دختران حقوق مساوي و ارزش مند با مردان در قمست فعاليت هاي اجتماعي ، سياسي و فرهنگي دارند . هم اسلام وهم قانون این حق را به زنها داده است  ما باید به قوانین احترام بگزاریم .

در مقاله همچنان آمده است كه ديگر با زنان و دختران جامعه با ديده فقر و تحقير نگرسته نشود و حقوق مساوي ميان مردان و زنان در نظر گرفته شود .

آقاي عرفاني مدير حقوق ولسوالي جاغوري كه يكي از سخنرانان محفل بود از مجريان برنامه روز معلم ابراز قدر داني كرد و ازسرود دختران که در محفل خوانده شد ستایش کرد

آقاي عرفاني در مورد آسيب پذيري اجتماعي اقوام هزاره اشاره كرد و گفت : تا اكنون مردم ما در حالت از نبود  يك انسجام قومي بسر برده و يك نظر نبوده اند تلاش کنیم تا این اتحاد وهمدلی بوجود بیایند.

ایشان افزود : جوامع ما باید از تمام مزاياي زندگي برخوردار باشند يعني جامعه بايد يك جامعه راكت و خاموش نباشد .

يكي از عوامل كه مي تواند جامعه را يك جامعه ي ايده آل بسازد معارف است  از بستر معارف مي تواند كه تحولات يك جامعه را ضمانت كند زيرا از معارف معرفت و شناخت به وجود مي آيد .

 قوماندان امنيه ولسوالي جاغوري  تنها کسی است که در اغلب مراسم ها حضور دارند ومردم از صحبت های ایشان نیز بی نصیب نمی ماند ایشان در جمع مردم ابتدا روز معلم را مبارك خوانده و معلمی را یک وظیفه الهی دانست که در  رابطه به فعاليت هاي آموزش و پرورش كار مي كنند و مقام معلم را بالا ترين مقام در جهان توصیف كرد .

و از معلمان و شاگردان خواست كه از اين فرصت به صورت خوب استفاده نمايند تا آينده روشن در اين كشور داشته باشند .

قوماندان امنيه همواره سخنان مراسم هاي قبلي اش را تكرار مي كند و زنان فعال جامعه هزاره را براي دختران الگو قرار مي دهند.  اما ما به اين باور هستيم كه دختران امروز با عبرت از وضعيت سياسي و اجتماعي كشور گام فراتر از زنان كه امروز در عرصه سياست در افغانستان كار مي كند بينهند

و نيز آقاي احساني يكي از سخنرانان اين جلسه بود كه از كم و كاستي هاي اجتماعي در مورد معلم اشاره نمود .

وي افزود : با آنكه معلم شخصيت بزرگ و دانا است ولي در جامعه ما كمتر به معلمان ارج گزاري مي شود .

اين مراسم كه به مناسبت روز معلم برگزار شده بود از سوي شاگردان ليسه سنگجوي لومان نمايش تياتر نيز اجرا گرديد كه عدم فعاليت نمايندگان پالمان را به نمايش گذاشته بودند .

اقاي محمدي مدير ليسه سنگجوي لومان حضور مقامات حكومتي ، مردم منطقه ، اساتيد و معلمان را در مراسم امروز خير مقدم گفته و روز معلم را با يك احساس داغ تبريك عرض نمود . وي در ادامه سخنانش افزود كه : وظيفه ماست كه در شرايط كنوني بياييم به شاگردان معارف اعتماد بدهيم و به مردم افغانستان نشان بدهيم كه ما مردم پر تلاش در عرضه هاي مختلف معارف ،ساست و فرهنگ هرگز دست از كوشش بر نداشته تا افغانستان را محل مناسب و امن براي زندگي بسازيم .

ايشان با يك ضرب المثل انگليس گفتند : معني آن در فارسي اين است “جهاني فكر كن اما محلي عمل كن ” وي گفت من دكترا خودم را از حوزه علميه قم در رشته جامعه شناسي  گرفتم و به اين ضرب المثل اعتقاد دارم .من آمدم از هزاره جات از جاغوري و از لومان آغاز كرده ام.

 مراسم با دعاي آقاي مصباح ساعت 2 بعد از ظهر خاتمه داده شد جوايزي نيز از سوي مردم سنگجوي لومان و اداره ليسه به مهمانان و به معلمان اهدا گرديد . و با صرف غذا از مهمانان پذيراي شد .

اميد كه گزارش  مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري

+;نوشته شده در ;پنجشنبه چهارم خرداد 1391ساعت;13:12 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده;
|;


3 دیدگاه برای “(روزجهانی معلم) روز 3 جوزا در جاغوری تجلیل شد
 1. پنجشنبه 4 خرداد1391 ساعت: 13:54

  روزمعلم چئ 3جواز باشد ویا13جوزا همه معلمین خصوصآ به معلمین جاغورئ تبریک عرض میدارم به آقائ محمدئ خداقوت میگویم برادر آفرین بشما احساس مسولیت دربر مردم ستمدیده نموده ازقریه خود آغاز کرده اید تاشاید الگو برائ قشرتحصیل کرده باشد تا آنها تکان خورده آمده دانش را به اطفال جامعه هزارگئ ارزانئ بدارد موفق باشد

 2. پنجشنبه 4 خرداد1391 ساعت: 14:18

  سلام

  از گزارش خوب تان تشکر. فقط میخواستم کمی در مورد گزارش‌ها دقت کنید. لومان فقط یک مکتب لیسه دارد که آن هم معروف به لیسه لومان می‌‌باشد. آرزو من این است که سنگجوی لومان هم لیسه داشته باشد. اما لیسه که در مرکز لومان قرار دارد مربوط به همه لومان است نه تنها سنگجوی. تشکر
  =====
  سلام دوست عزیز جناب آقای لومانی
  تشکر از لطف و اظهار نظرات تان
  خدمت عرض شود تعداد لیسه های در ولسوالی جاغوری به 53 باب رسیده است که از آن جمله لیسه سنگجوی لومان نیز در این لیست شامل می باشد .
  و اینکه حضرت عالی بی خبر هستید نه میدانم چطور عرض کنیم
  باز هم تشکر که به خود زحمت داده در بخش نظرات اشتراک نموده اید .
  ببخشید جواب تان توسط موبایل داده شده است .
  شاد و خرم باشید
  مومن زاده

 3. شنبه 6 خرداد1391 ساعت: 11:27

  جناب لومانی سلام!
  مکتب سنگجوی لومان در سال 1388 لیسه شده است. اکنون لومان سه تا لیسه دارد که عبارتند از: 1. لیسه لومان 2. لیسه سنگجوی لومان 3. لیسه نسوان لومان. لیسه سنگجوی لومان با حمایت و پیشنهاد روحانیون سنگجوی و با کمک مردمی ساخته شده است البته قسمت اعظم هزینه ساخت آن را دو شرکت احمدی و کاظمی پرداخت نموده اند. این مکتب در سال 1382 ساخته شده است در سال 1386 تبدیل به متوسطه و در سال 1388 تبدیل به لیسه شده است. امسال 13 نفر فارغ دوازده داشت که 11 نفرشان در پهنتونهای کابل کامیاب شدند. هم اکنون یکی از روحانیون سنگجوی به نام اقای محمدی که ماستر جامعه شناسی نیز هست مدیریت این لیسه را بر عهده دارد.