روز جهانی مهاجرت

احمد نوید طنین ۱۱:۵۶ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
روز جهانی مهاجرت

امروز هجدهم دیسامبر مصادف با روز جهانی مهاجرت است. سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ میلادی به دلیل افزایش روز افزون آمار مهاجرین، این روز را بنام روز جهانی مهاجرت نام گذاری کرد.این روزبه احترام میلیون ها نفر که کشور خود را به امید یافتن زندگی بهتر ترک کرده اند، روز جهانی مهاجرت نام گرفته است. ازین روز همه ساله درکشورها تجلیل وگرامیداشت به عمل امده ودر کنار تجلیل وگرامیداشت علل ودلایل مهاجرتها نیز مورد بحث قرار میگیرد.

افغانستان از جمله کشورهای است که شاید بیشترین تعداد مهاجر را در سطح جهان داشته باشد. هم اکنون حدود هفت ملیون مهاجر افغان در کشورهای همسایه ایران وپاکستان زندگی میکنند. طی سالهای اخیر برعلاوه کشورهای استرالیا نیز از پر طرفدار ترین مقصد برای مهاجرین افغان که به دلایل مختلف خانه های شان را ترک میکنند بوده است. هم اکنون هزاراننفر از مهاجرین افغان در استرالیا به سر میبرند که عمدتا طی ده سال گذشته به این کشور کوچیده اند.

 مهاجرت افغانها به استرالیا به دلیلی که به صورت غیر قانونی صورت میگیرد یکی از خطرناک ترین شیوه های پناه گزینی در سطح جهان به شمار میرود. در سال ۲۰۰۳ در اثر غرق شدن یک کشتی حامل پناهجویان در ابهای اندونیزیا حدود دوصدپناهجو که عمدتا افغانی بودند جانهای شانرا از دست دادند. به همین ترتیب در سال ۲۰۱۰ نیز یک کشتی حامل پناهجویان در جزیره کریسمیس در اب غرق شد که چهل هشت کشتهدر پی داشت.

حکومت استرالیا به خاطر جلوگیری از ورود غیر قانونی مهاجرینبه این کشور وجلوگیری از رویداد مرگبار مانند رویداد اندونیزی و جزیره کریسمیس اخیرا تصمیم گرفته است که پس از ین تمامی کسانی را که به صورت غیر قانونی وارد این کشور می شوند به جزایری نارو و مانوس بفرستد و درخواست های پناهند گی انان را نیز به سازمان ملل متحد ارجاع سازد. مهاجرینی که به جزیره نارو مانوس فرستاده میشوند دستی کم باید پنج تا هفت سال انتظار بکشند تا سرنوشت شان مشخص شود.

هدف از این کار جلوگیری از سفر های قانونی وتشویق مردم به سفرهای قانونی به استرالیا عنوان شده است. حکومت استرالیا در نظر دارد که سالانه بیست هزار پناهجو را که به صورت قانونی و از طریق سازمان ملل متحد در خواست پناهندگی بدهد ، به استرالیا بپذیرد. مهاجرینی که در جزایر نارو ومانوس فرستاده شده اند هم اکنون در وضعیت رقت باری بسر میبرند. انان برعلاوه مشکلات رفاهی از طولانی بودن مدت زمان بررسی درخواست های پرونده های شان نیز شدیدا رنج میبرند. کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان وسازمان عفو بین الملل نیز از وضعیت مهاجرین در کمپ نارو ابراز نا رضایتی کرده اند.

پایان

+;نوشته شده در ;چهارشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۱ساعت;۱۱:۵۶ توسط;احمد نوید – طنین; |;

1,763بازدید

کامنت بسته شده است.