زادگاهم پاتو ((پاطو))

مدبریت ۳:۳۸ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
زادگاهم پاتو ((پاطو))

در نوشته ی قبلی ام تحت عنوان “زادگاهم پاتو” یاد آور شدم که پاتو یک منطقه ی کوهستانی بوده که این ساختاری طبیعی ا ش سبب شده است بعضی از زیبایی خاص را به این سرزمین بخشد . در مجموع هزارستان دارای جغرافیای کوهستانی و آب و هوایی نسبتا سرد می باشد . حتی گفته می توانیم که در بعضی ساحات آن زمستان چهار تا پنج ماه را دربر می گیرد .

نقاط مختلف پاتو دارای آب و هوایی کاملا متفاوت می باشند . بالترین نقطه ی پاتو بنام “سرخ تالا”۱ یاد می شود . سرخ تالا سرد ترین منطقه ی پاتو بوده و در سالهای که نسبتا زمستان سرد و پر برف هست باشندگان این منطقه از آغاز فصل زمستان تا فصل بهار کمتر می تواند که با سایرقریه های پاتو در ارتباط باشند . سردی هوا ، باریدن برف سنگین سبب می گردد که راه های مواصلاتی بین قریه سرخ تالا با سایر قریه های پاتو قطع گردد . در زمستان های که حجم بارندگی زیاد باشد برف می تواند تا ارتفاع سه متر هم برسد . هوای سرد این منطقه سبب شده است که برای تربیه و پرورش گوسفندان مفید تشخیص شود و همچنان دارای بهترین میوه ی سیب می باشد . از پیداواری زراعتی این محل می توان از گندم ، جو ،جواری ، شخل ، عدس ،باقلی ، کچالو ، شلغم ، زردک و بعضی حاصلات دیگر نام برد .

پاین ترین قریه در پاتو منطقه ی سیوگ بوده نسبت به سرختالا از هوایی مناسب و گرمتر برخوردار دارست .این منطقه فاصله ی کم از مناطق مرزی با پشتونهای که ازتوابع ولسوالی خاکیران((خاک افغان)) می باشد و حدودی مرزی غرب این منطقه را تشکیل میدهد می باشد . فاصله ی میان پشتونها و این منطقه ی که پاین ترین قریه ی منطقه پاتو را تشکیل میدهد قریه های سبزسنگ و آلوم است . قریه که از آن در نوشته ی قبلی نیز یاد رفته و به عنوان یکی از محل های بود وباش قوم قلندر دانسته شده است . این قریه ها آخرین نقطه ی پاتو را تشکیل میدهد که مرزی میان هزاره ها و پشتونهای ولسوالی خاک ایران را تشکیل میدهد .

ادامه دارد

+;نوشته شده در ;سه شنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۱ساعت;۱۵:۳۸ توسط;محمد جلیل تجلیل; |;

1,413بازدید

کامنت بسته شده است.