زمستان بدون برف

مدبریت ۹:۱۴ ق.ظ ۱۳

سلام دوستان  خوبم

جاغوری

امید وارم که در هر جای این کره خاکی  تشریف دارید شاد و سری حال  صحتمند باشید .

با وجود که  اولین ماه زمستان را داریم پشت سر می گذرانیم  ولی متاسفانه هنور از باران  و برف خبری نیست . نمی دانم کی خداوند این نعمت الهی را شامل حال این مردم خواهند کرد . گرچند امروز هوا مه آلود است . ولی نشانه جدی از برف باران دیده نمی شود . خداوند خودش یک لطف بکند .

آری دوستان زمستان بدون برف مانند بهار بدون سبزه  و گل های نوشگفته است . این تنوع فصلی است که کشور ما و شما را در آن پیکر دل این قاره ساخته است . شعر علامه اقبال لاهوری که یاد تان نرفته است :

آسیا یک پیکر آب گل است

کشور افغان در آن پیکر دل است

از فروغ او فروغ آسیا

از خموش او خموش آسیا

واقعا چه تعبیر زیبای  برای دل  و برای افغانستان . بگذریم .

آری دوستان  جاغوری در این روز ها  بجز نبود و دغدغه های برفی دیگر کدام مسایل خواص نیست  هر کس به زندگی روز مرگی خود مشغول است .  

نکته دیگری را که می خواستم خدمت شما  دوستان عزیز عرض کنم در باره اظهار لطف ونظر بعضی دوستان می باشد . که من جا دارد از همه آن عزیزان تشکر نمایم .

در بعضی مسایل دوستان زیاد در نظرات از من می پرسند که فلان مسایل چطور شد  البته تا این مرحله  اشکال ندارد . چیزی که من می ترسم این است که دوستان در صورت ندادن جواب خدای نخواسته حمل بر بی توجهی کند . این چیزی است که واقعا اگر چنین برداشت شود مرا آزار می دهد.

در نظیر این مسایل باید عرض کنم  شما مطمئن باشید  که من همه نظرات را می خوانم  البته اگر برق  واینترنت یاری کند . ولی دوست عزیز اگر در مورد من پاسخ نمی دهم مطمن باشید که من پاسخ ندارم  یا بعضی وقت ها چون مسایل جنبه ای عمومی دارد  در انظار عمومی هرپاسخ را نمی شود به نمایش گذاشت . من دوست نداشتم  به این واضحی مسایل را به بیان کنم .

اما در خصوص جناب آقای ذاکر حسین باید عرض کنم که ایشان به حمدالله صحیح و سالیم است هیچ مشکل در ادامه پروژه شان وجود ندارد . منتها به خواطر نبود بعضی قطعات در اولین آزمایش دچار مشکل شدیم . پیش آمدن این مسایل در پرواز صد درصد آزمایشی طبیعی است .  به این دلیل پروژه پرواز به تاخیرافتاد  . دوستان در تدارک آن لوازم  هستند . البته من فکر می کنم با سردی هوا ولو آماده شود تا بهار امکان مجدد آزمایش وجود ندارد . بهتر است شما دوستان تا آن ز مان نیز صبر بفرماید . مطمن باشید در صورت خبر های خوش ما بیشتر از شما عجله داریم که به به اطلاع شما عزیز دور از وطن برسانیم .

تا آن زمان و گذارش دیگر فعلا خدا نگهدار

مومن زاده –  جاغوری 

+;نوشته شده در ;چهارشنبه هشتم دی ۱۳۸۹ساعت;۹:۱۴ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,314بازدید

۱۳ دیدگاه »

 1. بصیر عظیمی جدی ۸, ۱۳۸۹ در ۵:۲۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۲۲

  با تشکر فراوان از برادر مومن ذاده که با زحمات شبانه روزی خود مایانیکه دور از وطن هستیم ما را از خبر های منطقه با خبر میسازد واقعا بی صبرانه منتظیر خبر های منطقه بود که ایشان لطف نمود کزاریش دادن

 2. همو طن جدی ۸, ۱۳۸۹ در ۶:۰۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۷

  سلام همو طنان فارسی زبان ما . درود بر شما و تلاش خستگی نا پذیر تان

 3. asif sahar Germany جدی ۸, ۱۳۸۹ در ۶:۲۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۲۰

  آسیا یک پیکر آب گل است

  کشور افغان در آن یک مشکل است

  از فروغ او فروغ آسیا

  تروریستان او مشکل تمام دنیا

 4. ناروی جدی ۸, ۱۳۸۹ در ۹:۵۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ دی۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۵۸

  سلام مومن زاده برار !
  قلب بدون خون در هر پیکر که باشد لا بد آن پیکر باید به دیار عدم رهسپار شود .
  در کشورهای غربی با معرفی از کشور بنام اوغانستان مردم از آدم فا صله میگیرد !
  این پیکر نه تاریخ پر افتخار دارد و آینده شان هم برای مردم ما چندان امید وار کننده نیست . از گزارش تان یکدنیا تشکر !

 5. غمکش جدی ۸, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۸ دی۱۳۸۹ ساعت: ۲۳:۵۵

  هزاره بیچاره در ایران به جرم افغان باید تحقیر و در افغانستا ن به جرم هزاره تحقیر ویا نسل کشی شود . این هردو کشور خودرا مسلمان میگوید .
  هزاره باید به یک خود باوری برسد ودربین خود هزاره سنی و اسماعیلی و منطقه گرایی نداشته باشد . هزاره در دنیا یک هزاره است .

 6. مرتضی از آسترالیا جدی ۹, ۱۳۸۹ در ۳:۱۰ ق.ظ -

  پنجشنبه ۹ دی۱۳۸۹ ساعت: ۳:۱۰

  من خوب یادم مانده حدودی ۱۰-۱۱ سال پیش وقتی برف و بارانی بیش از هد باریده بود مردم قران را بیرون آورده بودن و به آسمان بالا گرفته بودن دعا می کردن و می گفتن خدایا دیگر بس است این برف و باران ات را دیگر نبار ما خسته شدیم. حالا هم همین کار را کنه. البته این کی چرا باران و برق نمی بارد به خاطر منطقه و جغراقیایی است, چون افغانستان هیج دریا در خود ندارد و درختان که همیشه باعث باردن برف و باران می شود خشک شده است.

 7. احمد جدی ۹, ۱۳۸۹ در ۱۲:۲۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۹ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۲۳

  مدیر وبلا گ محترم نظر این دو فرد که اسم خیرخا و رهگزر را نظر داده که هیچ ربط به این مقوله ندارد خلاص کن و این دو تحت نام مستعار مینو سد شاید از همان کاسه لیسان است

 8. دوست جدی ۱۱, ۱۳۸۹ در ۸:۰۵ ب.ظ -

  شنبه ۱۱ دی۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۵

  عوض علی پیرمرد هزاره توسط پشتون های طالب به قتل رسید
  نویسنده: ذبیح فرهنگ

  آیا روزی خواهد شد که طالبان به این فکر بیافتند که قبل از کشتن آدم های که در این سرزمین زندگی میکنند فکرکنند که میکشند برای چی؟ خبر ها حاکی ازین است که عوض علی یکی از باشندگان محلی ولایت غزنی ولسوالی قره باغ از خانه اش به جرم دیدن ویدیوی نوحه، توسط طالبان گروگان گرفته شده بود بعد از دو روز جسد بیجان اش در قسمت زرد الو پیدا شد. این اتفاق دقیقآ یک هفته قبل یعنی به تاریخ بیست هشتم قوس “سیزدهم ماه محرم” اتفاق افتاده است.

  عوض علی گاو مرده پیرمرد هزاره که به جرم دیدن ویدیو توسط طالبان به قتل رسید
  دلیل اختطاف و به قتل رسیدن این پیرمردهزاره، تماشای کست ویدیویی نوحه خواندن پسر ش در ایام محرم بوده و به گفته یکی از اقوام نزدیک به عوض علی، زمانی که طالبان در خانه آنها یورش میبرند خانواده عوض علی در تلویزیون شان ویدیوی نوحه امام حسین را میدیدند که طالبان ازین عمل کرد آنها ناخرسند میشوند، از خانواده میپرسند که این نوحه را از کجا کردین و چرا چنین موضوعات مبتذل را میبینید؟ عوض علی دست پاچه میشود و میگوید این نوحه هارا پسرش خوانده بوده و از چند سال به این سو ما ازش در ایام محرم استفاده میکنیم و طالبان عوض علی را لت کوپ میکرده و میپرسیده که پسرش کجاست و تا پسرت را تسلیم ماه نکنی ، جان بخلاصی نداری!
  از همان لحظه عوض علی اختطاف میشود و بعد از دو روز جسدش یافت میشود.

  به گفته نزدیکان خانواده عوض علی، خانم عوض علی زمانی که با جسد شوهرش رو برو میشود سکته کرده و دنیا را وداع میگوید، این دو جسد بیجان در کنار هم برای ابد میخوابند و با چشمان بسته بجزسیاهی چیزی دیگری را نمی بینند و از روشنی متنفرند.

  این در حالی است که طالبان گاهی از سر تقصیر بد به ساحات نزدیک به دشت قره باغ به خانه های مردم یورش میبرند و این چندمین قربانی است که در سال جاری اتفاق میافتد. طالبان راه های مواصلاتی بین ولسوالی های جاغوری، قره باغ و مالستان را در ساحه دشت قره باغ که در واقع قلعه جنگی دیگری میان نیرو های حکومتی و طالبان است مسدود میکنند و مانع رفت آمد مردم هزاره در آنسوی ولسوالی ها میشوند. در همین اخیر ۱۵ نفر از پولیس های حکومتی نیز قتل عام شده بودند که همه هزاره های اطراف ولسوالی قره باغ بودند.

 9. دوست جدی ۱۱, ۱۳۸۹ در ۸:۰۶ ب.ظ -

  شنبه ۱۱ دی۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۶

  دوستان میتواند دراین سایت دیدن کند که این مردم بیچاره هزاره در قرباغ شهید شده توسط طالب پشتون .http://www.hazarapeople.com/fa/?p=3981
  http://www.hazarapeople.com/fa/?p=3981

 10. چمن شاه جدی ۱۲, ۱۳۸۹ در ۸:۰۳ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۲ دی۱۳۸۹ ساعت: ۸:۳

  سلام دوستان و به خصوص مومن زاده عزیز

  تشکر از زحمت تان که برای اگاهی ما از وضعیت جاغوری می کشید. من به شعر اقبال باور ندارم. کشور افغانستان در مقایسه با غولهای اسیا بسیار ناچیز و کوچک است. امروز اسیا از غرب هم قدرتمند تر می شود اما افغانستان هنوز پایتخت خود را برق داده نمی تواند.

  در مورد طیاره به نظر بنده این یک تجربه خود بود. باید یک اختراع اول به خصوصی آزمایش شود و بعد اعلان شود. بعد از اینکه اعلان شد برای عموم نمایش داده می شود. دنیا اول نمی گوید که ما مثلا یک ماهواره ساخته ایم. طبق طیوری یک نمونه تولید می کنند. بعد که نمونه کار کرد اصل را تولید می کنند اما باز هم این اصل باید به صورت خصوصی امتحان شود. ان وقت به عموم اعلان می شود و نمایش داده می شود.

  نمی شود که من فردا چند پنچ و فنر را یک جا کنم و بعد اعلان کنم که من ساعت ساخته ام. ساعت من باید کار کند و من باید قبل از نمایش عمومی آن را امتحان کرده باشم.

  اگر یاد شما باشد شما شکایت می کردید که نمی گذارند که در میدان هوایی کابل آزمایش اش کنیم. خوب باید به دیگران هم کمی حق داد. نمی شود شما در آسمان یک پایتخت طیاره ازمایش کنید آن هم طیاره ای که هنوز به صورت خصوصی و یا نمونه ای کوچکش اصلا امتحان نشده است.

  به هر صورت تشکر

 11. انجنیرضیا شبرغان جدی ۱۲, ۱۳۸۹ در ۹:۵۳ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۲ دی۱۳۸۹ ساعت: ۹:۵۳

  سلام دوستان بخصوص مومن زاده عزیز !
  جواب مستر چمن شاه را من می دهم اما اگر آیدی خود را می ماند باز من خوبتر برای شان توضع می دادم بهر صورت مستر چمن شاه شما گفتید که باید اول این شود و آن بعد در نمایش عامه قرار بگیرد اما بر خلاف من به این عقیده شما نیستم و فکر می کنم شما هم از جمله فاشیستان یا کاسه لیسان آنها می باشید و ….
  راستی تا جای که من خبر دارم فاشیست ها یک کار غیر انسانی را در حق طیاره ساخته شده آقای ذاکر حسین جان کرده است که متاسفانه نه می شود در این جا نوشت و اگر شما باور ندارید به مومن زاده ایمل بزنید آنها جواب شما را بهتر میدهد .
  زنده باد افغانستان و با مردم با فرهنگ هزاره خود . و مرده باد فاشیست های بی فرهنگ افغانستان و کاسه لیسان شان .
  انجنیر ضیا جاغوری کارمند موسسه عمران مقم شبرغان
  نوت: من چشم دید خودم را می توانم بنویسم اما تا جای که دوستان از بنده تقاضا کرده اند بنده نه می توانم چشم دید که بسیار میوس کننده بود را برای همه بنویسم .
  الله نگهدبان تان مردم شرف مند هزاره .

 12. دختری هزاره از جاغوری جدی ۱۲, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۶ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۲ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۰:۲۶

  سلام به برادر خوبم انجینیرضیاه:

  گل گفته آفرین

  خوشم که با شماآشنا شدم
  اما نباید خودیتان را با تمام مشخصات تان معرفی کنی چو ن این کاسه لیسان همان است که هست
  از خداوند برای شما و مردم شما یک عالم سر بلندی را میخواهم. کابل

 13. ali germany جدی ۱۶, ۱۳۸۹ در ۴:۰۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۶ دی۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۴

  salam ba tamai dostan jaghori
  man asheq jaghori aziz hastam
  zinda bad jaghori
  thanks