زنده گینامه استاد شریفی

عزیزالله جاغوری ۹:۰۴ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
زنده گینامه استاد شریفی

زنده گینامه استاد شریفیScreenshot_۲۰۱۷۰۹۱۵-۱۳۲۸۴۰_1

استاد شریفی حوتقول جاغوری ناجی زبان فارسی و دری در افغانستان :

پدر معارف غزنی و ناجی زبان فارسی در افغانستان :
استاد رمضانعلی شریفی فرزند قاسم علی در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در ساحه زواران حوتقول ولسوالی جاغوری ولایت غزنی در یک خانواده مذهبی چشم به جهان گشود.
استاد سواد ابتدایی را در مدرسه ساحوی فراگرفته و برای ادامه تحصیل و کسب معارف اسلامی،صرف و نحو عربی در مدرسه علمیه استاد وحیدی شتافت و بعد از فراگیری علوم و معارف اسلامی جهت ارتقا سطح دانش بیشتر عازم مشهد شد و مدت سه سال در حوزه علمیه مشهد ادبیات زبان عربی را در نزد مدرس مشهور محمد تقی هروی مشهور به ادیب نیشابوری فراگرفت.
وی درسال ۱۳۲۹ به وطن برگشت و به عنوان استاد در مدرسه وحیدی مصروف تدریس شد.
دومین لیسه در جاغوری بنام لیسه حوتقول انگوری بعد از لیسه سلطان مودود یا لیسه عبدالغفور سلطانی به ابتکار و پیشنهاد وی در سال ۱۳۳۵ هجری خورشیدی تاسیس گردید.
استاد در سال ۱۳۴۳ هجری شمسی وارد فعالیت های سیاسی شد وی در انتخابات لویه جرگه تصویب قانون اساسی ۱۳۴۳ هجری شمسی به عنوان نماینده و وکیل محبوب مردمی جاغوری در لویه جرگه مذکور برگذیده شد.
استاد شریفی با دانش و تفکر بلندی که داشت در برابر شدیدترین گرایش برتری خواهی قومی که در سیستم طرح مبنی براینکه زبان رسمی افغانستان زبان پشتو باشد وی با درایت و قاطعیت خردمندانه به دفاع از زبان فارسی و سایر زبانهای ملی برخاست و با استدلال منطقی و عقلانی خود از حق تکلم به زبان مادری شهروندان کشور با استناد به آیه “اللسان علمه البیان” حمایت و دفاع کرد. وی بااین عملکرد و شجاعت تاریخی اش از ارزش های فرهنگی و تمدن افغانستان دفاع کرد.
بعد از آن ظاهرشاه پادشاه اسبق افغانستان وی را تقدیر نمود و خود ظاهرشاه ابراز داشت که وکیل صاحب شریفی درست میفرماید و گفت : بعد ازاین زبان رسمی افغانستان پشتو و دری است او باعث شد که زبان فارسی را از خطر مرگ نجات داده و زبان رسمی کشور پشتو و دری اعلام گردد.
بالاخره شهید استاد شریفی با این کارنامه ها و نقش آفرینی های عالی ،برجسته و افتخار آفرینش پس از کودتای ۷ثور ۱۳۵۷هجری خورشیدی و به قدرت رسیدن حزب دموکراتیک خلق در شامگاه سیزدهم حمل سال ۱۳۵۸ هجری شمسی توسط مزدوران،اجنتان و کاسه لیسان این رژیم از منزلش دستگیر و برای قتل عام به پلچرخی شهر کابل فرستاده شده و با هزاران تن از شاخص های سیاسی ،علمی و فرهنگی به ویژه اکرم یاری استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی،صادق یاری استاد دانشکده طب ، عبدالغفور سلطانی استاد دانشکده ساینس که همگی از ولسوالی جاغوری بودند همراه با استاد شریفی به گونه مرموز و مخفی از سوی جلادان آن رژیم به شهادت میرسند. روح وی با یارانش و همه ۵۰۰۰ شهید پلچرخی و شهدای دسته جمعی شاد و بهشت برین جایگاه ابدی آنان باد !

لیسه استاد شریفی

606بازدید

کامنت بسته شده است.