“زیارتگاه نظامی؟!”

مصطفی خرمی ۱:۰۹ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
“زیارتگاه نظامی؟!”

“زیارتگاه نظامی؟!”
*****
“سلسله عباسی” منسوب به حضرت عباس عموی پیامبر، دومین حکومت خاندانی پس از “امویان” اند که در سال ۱۳۲ هجری، زمامدار جهان اسلام گردیده و با فراز و فرود های بسیار حدود شش سده حاکم جهان اسلام بودند.
عصر حاکمیت “عباسیان” را میتوان به چهار دوره تقسیم نمود: ۱- عصر حاکمیت پر قدرت خلفا از ۱۳۲ تا ۲۳۲ یعنی یک سده. ۲- عصر حاکمیت ترکان: از ۲۳۲ تا ۳۳۴ . ۳- عصر حاکمیت آل بویه. ۴- عصر حاکمیت سلجوقیان تا حمله مغول.2100979
****
ترکان اقوام کوچ نشین در آسیایی مرکزی بودند که به دلیل حملات مداوم بر قبایل دیگر و غارتگری در جنگاوری تخصص تام و تمام داشتند. درپی فتح سرزمین های ترک نشین، این جماعت به صورت برده و نظامی، سیل آسا به شهر بغداد، مرکز جهان اسلام راه یافته و خیلی زود بر ارکان خلافت عباسی تسلط کامل یافتند، به گونه ای که خلفای عباسی همچون عروسکی در دستان ترکان بوده و توسط ترکان به راحتی، عزل و نصب گردیده و یا کور و اعدام می شدند!
****
دست درازی ترکان به جان و مال و ناموس مردم در شهر بغداد، مردم این شهر را به ستوه آورده بود. مردم ستمدیده بارها به خلیفه شکایت بردند! اما از خلیفه ناتوان عباسی کاری ساخته نبود و… سرانجام مردم خود دست به کار شده و نظامیان متجاوز ترک را مخفیانه مجازات و ترور می کردند!
در نهایت، خلیفه ناتوان عباسی، فرماندهان قدرتمند ترک را به سختی راضی نمود که با ساخت “پادگان شهری” در خارج بغداد و سکونت نظامی های ترک در آن، آرامش را به شهر باز گردانند.
****
در کنار نهر”قاطول” در سرزمین “سر من رءا”، جای پادگان شهر مناسب تشخیص داده شد و نخستین “پادگان شهر” عصر عباسی ساخته شد، این شهر بعدها به “سامرا” و یا “عسکر” شهرت یافت. سرانجام نظامی های ترک به آنجا انتقال داده شدند و این گونه آرامش به شهر بغداد و مردم آن بازگشت.
****
خلفای عباسی که همواره از عمو زادگان علوی خویش وحشت داشتند، همیشه علویان، به ویژه “امامان شیعه” را به شدت زیر نظر داشتند تا از هرگونه حرکت و نهضت های احتمالی ایشان و پیروان شان جلوگیری نمایند.
حضور امام هادی و امام حسن عسکری (ع)، جد و پدر امام زمان (عج) در پادگان شهر “سامرا” به اجبار حکومت عباسی بوده و درست در راستایی زیر نظر داشتن دایمی این دو امام بوده است، حصر خانگی که تا پایان حیات مبارک شان ادامه یافت و اجساد مبارک شان نیز در همان پادگان شهر مدفون گردید. خوب است بدانید که به دلیل سکونت طولانی امام حسن (ع) پدر گرامی امام زمان، در پادگان شهر “سامرا” که نام دیگر آن “عسکر” بود، این امام بزرگوار به “عسکری” شهرت یافتند!
****
امروزه این شهر در حدود چهل کیلومتری شهر بغداد پایتخت کشور عراق واقع شده و تقریبا اکثریت ساکنان شهر “سامرا” را اهلسنت تشکیل می دهند. با نفوذ و گسترش اندیشه وهابیت و سلفی گری میان مردم آنجا، این شهر برای زائران ناامن گردید و صدها زائر در انتحارها و انفجارهای تروریستی توسط گروه های سلفی، جان خود را از دست دادند!
درپی انفجار وحشتناک و غم انگیز گنبد حرم امامین عسکریین (ع) و نفوذ روز افزون داعش در این شهر، دولت و شیعیان عراق به ناچار به دفاع برخواسته و با تقدیم صدها شهید، سرانجام تروریستان را از این شهر پاکسازی نموده و تا شعاع چن کیلومتری، اطراف حرم را منطقه نظامی اعلان نمودند.
****
دیشب ساعت ۱۲ از کربلا راه افتادیم و امروز صبح روز چهارشنبه نماز صبح را در حرم مطهر امامین عسکریین (ع) اقامه نموده و تا طلوع آفتاب آنجا بودیم. میشه گفت: حرم مطهر به یک مرکز نظامی بیشتر شبیه است تا به یک زیارتگاه! نظامی های محافظ و خادمان زوار، تنها ساکنان این “زیارتگاه نظامی” اند که شب و روز از حرم مطهر محافظت نموده و زمینه زیارت و خدمات به زوار را فراهم میکنند!
عجیب، تلخ و دردآور است; همانگونه که این دو امام بزرگوار در تمام زندگی شان ساکن پادگان شهر و زیر نظر نظامی های عباسی بودند، امروزه مرقد مطهر شان نیز زیر نظر نظامی ها بوده و همچون یک پادگان، به نظر می رسد!
*****
م، خرمی
۵ ثور ۹۷
کربلای معلی

209بازدید

کامنت بسته شده است.