سال نو مبارک

مدبریت ۱۱:۲۴ ق.ظ ۷

«حلول سال نو را به همه هم وطنان و قومای دهمرده گلزار تبریک و شادباش عرض می‌کنم»

رسیده مژده که پیک بهار می­آید     شمیم عطر زهر لاله زار می­آید

دمی که نوگل نرجس نقاب بگشاید    شکوفه بر سر هرشاخسار می­آید

 بسیاری از مردم جهان اولین سال جدید خود را جشن می­گیرند. در کشور­های فارسی زبان مانند ایران، افغانستان و تاجیکستان روز اول حمل، نخستین روز سال نو خورشیدی است که  به عنوان نوروز جشن می­گیرند و در بعضی از کشور­های دیگر مثل ازبکستان، ترکیه، ارمنستان، پاکستان، و… نیز نوروز رایج است و در میان بیش از ۳۰۰ میلیون جمعیت دنیا این روز از شکوه  و شادمانی خاصی برخوردار می­باشد.

نوروز آغاز فصل سرسبزی و خرَمی باغ­ها، دشت­ها و کشتزار­ها است. و در یک کلمه رستاخیز طبیعت است که درختان شکوفه می­کنند، جانوران از خواب زمستانی بیدار می­شوند ، دشت و دمن پر از سبزه و گل می­شوند و بلبلان آواز شادمانی سر می­دهند. در کشور­های که جشن نورز مرسوم است، مردم هرکشور برای برپایی جشن نوروز رسم و رسوم خاص خودش را دارند ولی معمول است که مردم پیش از نوروز، خانه تکانی می­کنند، لباس نو تهیه می­کنند و برای تحویل سال سفره‌ی هفت سین می­چینند و لحظه­ی تحویل سال برای عاقبت به خیری خود دعا می­خوانند. در عید نوروز، مردم به دید و بازدید یک­دیگر می­روند. کوچکتر­ها دست بزرگتر­ها را می­بوسند و بزرگتر­ها به کوچکتر­ها عیدی می­دهند و از همه مهم تر مردم به زیارت اهل قبور می­روند و با قرائت فاتحه روح درگذشتگان خود را شاد می­کنند. لیکن با همه­ی قشنگی­هایی که نوروز دارد، یک چیز مورد غفلت قرار می­گیرد و آن محاسبه نفس و خانه تکانی دل­ها است. و اگر در کنار خانه تکانی منزل، خانه تکانی دل هم انجام بگیرد و روح و روان ما از غبار گناه شستشو گردد، نوروز ما قشنگتر خواهد شد. چه این­که به فرموده امام معصوم (ع) عید واقعی بندگان خدا آن روزی است که در آن معصیت خدا انجام نشود.

+;نوشته شده در ;دوشنبه یکم فروردین ۱۳۹۰ساعت;۱۱:۲۴ توسط;مدیریت بخش دهمرده – اسدی; |;

1,589بازدید

۷ دیدگاه »

 1. یک دوست حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۳۲

  سلام
  سال نو مبارک

 2. محمد جاوید رضای حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۳ ق.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۳

  سلام خدمت شما و تمام دوستان عزیز عید نوروز سال ۹۰ را به همه شما دوستان تبریگ میگویم و امیدوارم که نوروز ۹۰ آغاز خوب و پایان خوشی برای ما و کشور ما به همراه داشته باشد

 3. سیدعصمت الله نقوی جاغوری حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۱۲:۲۷ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۲۷

  سال نو مبارک باد

 4. غزنوی حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۲:۱۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۱۹

  هماهنگی برای مسلح سازی کوچی ها در مناطق پشتون نشین غزنی و مناطق مرزی پاکستان آغاز شده است
  شبکه سراسری مردم هزاره: حلقات خاص در پاکستان و افغانستان در حال تدارکات حمله مسلحانه زیر نام کوچی به سرزمین مردم هزاره هستند و نمونه های این تحرکات در غزنی عملا مشاهده شده است.

  طبق خبرهای رسیده از غزنی در مناطق پشتون نشین حلقات خاص درحال هماهنگی گروه های مختلف تحت نام کوچی بسوی مناطق هزاره نشین غزنی، بامیان و دایکندی هستند .

  از سوی دیگر در مناطق مرزی پاکستان نیز گفته می شود که گروپ های طالبان تحت نام کوچی در حال اقدامات عملی برای حمله به سرزمین هزاره ها وکشاندن جنگ به این مناطق می باشند.

  شبکه سراسری مردم هزاره از همین اکنون به مردم هزاره هشدار داده تا به حالت آماده باش کامل درآیند. شبکه های مختلف مردم هزاره بویژه وکلای مردم هزاره در پارلمان باید با دقت خاص تحرکات پشت پرده و علنی کوچی ها و طالبان را دنبال کنند. قشرهای مختلف جامعه باید برای اقداماتی را که می تواند مانع از کشتار و چپاول مجدد در سرزمین مردم هزاره می شود را روی دست بگیرند.

  کوچی ها اهرم اصلی فشار حکومت های ستمگر و غاصب افغان علیه مردم هزاره هستند. با استفاده از اهرم کوچی شدید ترین جنایات ممکن علیه مردم هزاره انجام شده است. کوچی ها پیش قراولان کشتار و غصب زمین های مردم هزاره هستند. آنان از زمان عبدالرحمان ظالم بیش از ۵۰ درصد سرزمین مردم هزاره را غصب کرده و علاوه بر کشتار عده ی بیشمار، به یاری و پشتیبانی حکومت های افغان، باعث کوچ اجباری میلیون ها تن از مردم ما شده اند. فرد فرد جامعه هزاره در جای جای افغانستان ظلم و ستم کوچی ها و حکومت های غاصب و ستمگر افغان را بخوبی احساس می کند.

 5. مهدی المیتو اسلو حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۶:۳۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۳۹

  سلام بر مؤمن زاده عزیز و همه اهالی جاغوری،

  سال نو بر همه ای جاغوریان شریف مبارک!!

  با امّید سال پر از موففقیت برای همه عزیزان در گوشه گوشه این کرّه خاکی.

  مهدی المیتو اسلو

 6. بشیرلومان حمل ۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۳

  سلام خدمت همه بینندگان سایت جاغوری درقدم نخست سال ۱۳۹۰رآزصمیم قلب برای همه دوستان تبریگ عرض میدارم آرزوی یگ سال پرپرکت، سلامتی،…………وهمچنان موفقیت همه محصلین عزیزکه درکانکورشرکت نموده وسایرمحصلین که هرکدام شان دردانشگاهاه مشغل درس اندازخداونددآرم وهمچان بایدگفت که امسال ماهانماینده زیادداریم درپارلمان کشورآرزودارم به مردم جاغوری خدمت نمایدکه تاباشدروزی جاغوری زیباولایت، سرگ پخته، دانشگاه ،…..داشته باشیم (بشیرلومان آوآره وطن مقیم ناروی)

 7. طالب نروژ حمل ۵, ۱۳۹۰ در ۵:۳۲ ق.ظ -

  جمعه ۵ فروردین۱۳۹۰ ساعت: ۵:۳۲

  بنده هم به نوبه خود سال نو را بتمام دوستان عزیز و خوانندگان محترم و مردم شریف دهمرده گلزار تبریک عرض میدارم امیدوارم که سال خوب و سر شار از خوشی‌ را در پیش داشته باشید از خداوند پاک برای مردم دهمرده گلزار سال آرام و دور از ستم این ملعونان پشتون آرزو دارم زنده باد مردم دلیر و شجاع دهمرده تا حد توان از حقٔ خود یک قدم در مقابل این ملعونان عقب نیشنی نمیکنند و مرد مردانه در مقابل‌شان استادگی میکنند امروز مردم جاغوری با شما دلیران و شجاعان افتخار دارند

  طالب نروژ