سرد شدن هوای جاغوری – و مصاحبه با محترم باشی حبیب الله

مدبریت ۸:۵۰ ق.ظ ۱۵

باشی حبیب

سلام دوستان

امروز دو شنبه مورخه ۱۸ / ۷ /۱۳۹۰ هوای جاغوری نسبتا سرد ،‌آسمان ابری ، باران نیز نرمک نرمک می بارد البته تازه متوجه شدم که سر کوه اطراف برف نیز باریده است  واین اولین برف است  که در سرکوه های جاغوری از دور مشاهده  می کنیم .

 افسانه امنیت میسردشت  قرباغ  وپخته شدن این مسیر هرچند گاهی به مناسبت های گوش های ما را نوازش می دهند .  دیگر برای ما و مردم جاغوری شبیه افسانه مادر بزرگ وپدر بزرگ می ماند که برای بچه های شان صحبت می کند  . این بار نیز گزارش های که ما شنده ایم مسؤلیت امنیت راه  قره باغ جاغوری را جناب آقای باشی حبیب والسوال محترم ولسوالی خوکیانی به عهده گرفته اند .

عکس از هوای امروز جاغوری

 مسیر که  واقعا بارها  مردم جاغوری از این مسیر نگرانی داشته اند و جای نگرانی نیز می باشد  این موضوع را حتی با والی غزنی ، قوماندان امنیه ولایت غزنی  و حتی با وزارت داخله هم صحبت ها صورت گرفته است که تا کنون به جای نرسیده است    وقتی  که وزیر داخله به غزنی سفری داشتند قرار گزارش ایشان هم از مسیر نا امن قره باغ جاغوری بازدید داشته اند . و همه آنها وعده جدی داده بودند که امنیت این مسیر را می گیرند و دیگر مشکلی برای ولسوالی های که از این مسیر تردد دارند وجود ندارد و مخصوصا ولسوالی جاغوری .

اما با تاسف باید گفت که رفته رفته دامنه ای  نامنی ها در این مسیر بشتر می شود و حتی ما شاهد کشته شدن تعدادی  از همشهری ها و زخمی شدند پلیس های که در این مسیر کار می کردند بودیم .

برای واضح شدن چند چون ماجرا مصاحبه داریم با محترم آقای جنرال باشی حبیب الله ولسوال فعلی ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی  و همچنان مسؤل امنیتی مسیر غزنی الی ناهور ولایت غزنی .

 قبل از همه تشکر می نماییم از محترم جنرال صاحب باشی حبیب الله که لطف داشته اند و در این مصاحبه حاضر شده است . ابتدا با ایشان این سوال را در میان می گذارم  که باشی صاحب محترم در قدم اول اگر در مورد پروگرام امنیتی دشت قره باغ که اغلبا مردم و مسافرین و موتر وانان جاغوری و بقیه ولسوالی های که از این مسیر تردد دارند به مشکل مواجه هستند  خوشبختانه شندیم که  شما مسؤلیت امنیت آن را به عهده گرفته اید قبلا نیز در مصاحبه که باشما داشتم  ادعان کرده بودید که اگر مسئولیت این راه همراه با امکانات دراختیار ما قرار بدهند ما با تمام  قدرت خواهیم گرفت سوال که  خدمت تان مطرح می کنم آیا این مسئله صحت دارد ؟  با چنین وضعی شما در آینده چه پلان های در این زمینه روی دست  روی دست دارید ؟

باشی حبیب الله : بنام خدا سلام خدمت تمام خوانندگان عزیز سایت جاغوری یک سایت . سایت که واقعا در این چند سال اخیر خدمت شایان در عرصه ای اطلاع رسانی به مردم جاغوری کرده  است ما چنین سایت بروزی را از مرکز ولایات هم سراغ نداریم تا چه برسد به یک ولسوالی . جاغوری یک واقعا یک وبی نظیر  است  و انشاء الله که یک می ماند.  واقعا خدا را شکر گذار هستیم که با زحمات مومن زاده عزیز و همکاران شان  در جاغوری همچون زمینه وجود دارد که مشکلات مردم را مطرح می سازند .

همانطور که بنده بار بار گفته ام که اول از خدا دوم از علما جاغوری ، روشن فکران جاغوری ،  و شخصیت های جاغوری انتظار داریم که با ما همکار باشند . بنده در روز جمعه به یاری خدای بزرگ پرسونل خود را در دشت قره باغ جا به جا کردم و بوسته ها را تسلیم شدم و انشاء الله در آینده از خدا این قسم امید داریم که برای جاغوری دیگر کدام مشکل پیش نیاید . و هیچگونه قابل تشویش نیست انشاء الله امنیت برقرار می شود و تا آنجای که از توان ما باشد ما سر، جان  استاد هستیم .  این حرف های را که من می گویم صرف از خودم نیست حرف قوماندان صاحب امنیه ولایت غزنی و اخلاص والی صاحب غزنی  و ریس  عمومی امنیت ولایت غزنی است که  آنها با ما همکاری دارند . و همراه با ما کمک می کنند . و حرف دیگر اینکه دوستان ناتو مخصوصا امریکائی ها به ما وعده قطعی داده اند که باید کار سرک جاغوری قره باغ متوقف نشود و قراردادی را نیز از زلال نو پس آورده اند و به آنها گفته اند یا پول را بدهید یا کار را شروع کنید .

بلی این مسئله صحت دارد . من که بخاطر کار های پوسته  آمدم و در خود منطقه همه چیز آماده است حتی  نانوای بردیم و نیز از نگاه سلاح های که  ضرورت بود در دست رس ما  به همکاری قوماندان صاحب ولایت غزنی قرار دارده اند از این ناحیه مشکل نداریم  .

و ما برای مردم جاغوری و ولسوالی های که از این مسیر تردد دارند وعده می دهیم  که به یاری خدا از این به بعد هیچ مشکلی برای شان پیش نه خواهند آمد .

و دیگر هیچ طالب و یا طالب نما ها و یا کسانی که شاید در داخل منطقه همکار طالب باشند دیگر هیچ کار نه می توانند بکند و ما برای مردم خود اطمنان میدهیم که با سر و جان در خدمت شان هستیم . 

واما حرف دیگر اینکه باید موتر وانان نیز با ما همکاری نمایند . گاهی دوستان موتر دار ما وقتی کسانی که در پوسته مقرر هستند چیزی برای انتقال برای آنها بدهند زحمت این کار را بکشند . اگر آنها به بهانه طالب نبردند دیگه همکاری نشد .

 طالب کی است که شما ترس می خورید از خدا ترس و حراس داشته باشند . و نیز این را یاد آور می شوم اگر همین کسانی ک
ه در پوسته مقرر هستند کدام روز دست درازی به جب مردم داشت به من خبر بدهند تا من جلو بد و بدکار را بگیرم و انشاء الله به حول قوه الهی می گیرم .

و ما از شما این توقع را داریم که باید صدای ما را به گوش مردم برسانید که تا ما خود ما در منطقه خود تامین امنیت نکنیم هیچ کسی برای ما کار نمی کند  و ما از شما این را می خواهیم که شما باید موضوع را انکاس بدهید که نباید صحنه های بهسود و ناهور سر مردم جاغوری تکرار شود . ما صد در صد برای مردم اطمنان می دهیم و ما در خدمت مردم خود هستیم .

سوال : باشی صاحب شما صد فیصد برای مردم اطمنان می دهید و شما هم در جریان هستید که والی صاحب غزنی ، قوماندان صاحب امنی غزنی و حتی وزارت داخله قبلا در این مورد نیز وعده های دادند در این مورد قدم برداشتند اما باز هم نا امنی به اوج خود رسید  آیا منظور تان  این است که شما می خواهید با طالبان یک نوع گفتگو داشته  باشید یعنی با یک نوع مذاکره مشکل را حل کنید تا برای مردم مزاحمت ایجا نشود یا کدام برنامه دیگر دارید ؟ چطوری؟

باشی حبیب الله : بلی در قدم اول سعی ما هم بر این است که ما تلاش می کنیم با مذاکره موضوع حل شود چون اگر طالب است آنها نیز از افغانستان است و مطمنا از ولسوالی قره باغ می باشد  حتی اگر از قرباغ نباشد  بدون همکاری با اهالی محل نمی تواند کدام تحرک از خود نشان بدهند  پس قبل از همه باید  عذر همسایه های خود را تمام کنیم در میان آنها انسان های خوب نیز می باشد .

و اگر نشد و ما را مجبور کرد باز  راه های دیگر را درپیش می گیریم  چون ما  ومردم که ازاین مسیر تردد می کند  سر و زندگی شان برای شان اهمیت دارد دیگر حوصله این مردم به سر آمده  وقت آن رسیده که در مقابل این زور گوی ها باید  بیاستیم حال هر کسی می خواهد باشد  . و ما مرد این کار هستم آماده ایم که برای امنیت این مسیر در مقابل نا امنی ها دست وپنچه نرم کنم .

 سوال : باشی صاحب ایا شما تا حالا در ولسوالی خوکیانی مصروف وظیفه می باشید یا خیر  ؟

 باشی حبیب الله : بلی ما ولسوال ولسوالی خوکیانی ولایت غزنی نیز هستیم و ما در آنجا امنیت را بر قرار کردیم و در مدت ۹ ماه یک فیر هم طرف ما صورت نگرفته است . همچنان امنیت مسیر ولسوالی ناهور نیز به عهده من است که الحمدالله امنیت خوبی برقرار شده و می باشد .

پوسته دیگر که ما در مسیر گیلان داریم همه شاهد هستید که امنیت خوبی در این مسیر نیز برقرار است و اگر کدام دزد یا جاهل دیگر تحت هر عنوان پیدا می شود و مردم را مورد اذیت قرار می دهند ما اول برای شان احوال می دهیم اگر حل شد که خوب . اگر نشد از گوش شان گرفته می آوریم . همه این کار بستگی به همت ما  وهمکاری مردم دارد  .

ونکته دیگر اینکه : نیروی حفاظتی ومردم  باید باما صادقانه همکاری اطلاعاتی داشته باشد من مطمن هستم  اگر برادران ومسولین ولسوالی جاغوری  و مردم جاغوری جلو آجند های طالب را بگیرند  وآنها  را اگر می شناسند  معرفی کند دیگر هیچ مشکل وجود ندارد . این را باید اعتراف کنم  هنوز کسانی هستند که دست به این کار می زند و ما مردم کم ظرفیت هستیم  هنوز با مقوله ای منافع قومی  و ملی اشنایی چندان نداریم  و گر نه همکاری با طالب  آنهم برای گرفتن و اذیت هموطنان چه مفهو می میتواند داشته باشد .

حرف دیگر اینکه در همین مدت کم ما کار سرک جاغوری قره باغ را به جریان انداخته ایم و اگر این مسیر پخته شود  بسیاری از مشکلات از بین می رود و زمینه نوید های زیاد  برای جاغوری فراهم می شود . از جمله ارتقای ولسوالی به ولایت .

 سوال : باشی صاحب محترم شما گفتید  اگر کار سرک جاغوری جریان یافت و پخته شود و شاید ولسوالی جاغوری ارتقا پیدا کند حرف اگر و مگر بسیار زیاد در این مورد بوده و  ما بار ها شاهد این قسم اگر و مگر بوده ایم . اگر شما بگوید یکی از اهداف تامین امنیت مسیر قره باغ جاغوری به منظور کار سرک می باشد . ما قبلا همراه تیم باز سازی ولایتی ولایت غزنی (پی آر تی ) نیز یک مصاحبه داشتیم آنها گفتند در صورت که مسیر تامین امنیت باشد و بودیجه به کار سرک اختصاص داده شده به جای خود باقی خواهند بود . در صورت که تامین امنیت نه باشد با شرکت که ما قرار داد کرده ایم اگر اینها در هر ده روز یک کیلو متر کار نکنند ممکن است کار سرک کنسل شود و بودیجه آن نیز به کدام ولایت دیگر اختصاص داده شود باشی صاحب مردم دیگر از این اگر و مگر خسته شده اند بهتر است جدی تر صحبت کنیم شما چه اطمنان به این مردم  می دهید که این اگر مگر از آن اگر مگر های قبلی نباشد  ببخشید که واضح صحبت می کنم ؟

 باشی حبیب الله : من به مردانگی می گویم به امید خدا اگر پی آر تی دروغ نه می زند که انشاء الله این قسم  نیست آنها دوستان ما است مخصوصا دوستان امریکائی ما بنده مردانه استاد هستم و امنیت را به گردن گرفته و می گیرم و اگر طالب سر نیرو ها اسکورتی  ما یک فیر کردند شما بیاید مرا دار بزنید از این ناحیه من به همه اطمنان می دهم .

 سوال : باشی صاحب شما همیشه در صحبت های تان خواهان همکاری علما ، روشن فکران ، فرهنگیان منطقه می شوید و شما در جریان هستید که بخاطر تامین امنیت موسفیدان و علمای جاغوری چندین بار همراه کلان های منطقه شیر و بله ،‌ و مناطق سر مرزی صحبت ها و نشست ها داشته اند و آنها برای اینها وعده دادند و تعهد کردن که این مسیر از این به بعد امن است اما فکر کنم باز هم سر این تعهد خود استاد نشدند و نا امنی ها به اوج خود رسید . یعنی شما که خواهان همکاری مردم می شوید از انها  مشخصا چه نوع همکاری را انت
ظار دارید  ؟

باشی حبیب الله : ما خواهان این نیستم که شخصیت های جاغوری و روشن فکران جاغوری و همچنان روحانیت جاغوری بروند پیش طالب . واضح است که  طالب همیشه خواست های خود را خواسته و می خواهند . صرف با ما  در زمینه های که قبلا یاد آوری کردم  همکاری نمایند  اگر خود ما به قربانی حاضر نشویم کسی دیگر هیچ وقت به فکر ما نه بوده و هیچ وقت به غم من تو نه می باشد و نمی اندیشد  .

وقتی جاغوری سه لگ نفوذ داشته باشد و دارای ۵۱ باب لیسه و ۹۷ باب مکتب باشد اگر از کل جاغوری ما چند نفر قربانی بدهیم باور کنید شورشیان را از قره باغ گم می کنیم . ما فکر می کنیم این کار باید تا بجای باریک کشانده نشده  صورت بگیرد  وما باید از فرصت بوجود آمده استفاده کنیم .

خواهش و چیز که من از مردم می خواهم آن اینکه همدیگر پذیری داشته باشند دیگر وقت گروه و گروه بازی گذشت . دیگر در گذشته کی چه کار کرده  فکر کنم فکر کنم الان که تیغ دشمن بر گلوی ما قرار گرفته وقت این حرفها  نیست .  الان هرکسی ادعای  خدمت دارند  این ما و این امکانات واین میدان  . من وعده می دهم که هیچ مشکل پیش روی تان نه می آید و از مسیر جاغوری قره باغ مانند مسیر گیلان شما را اطمنان می دهیم که اول ما به  خود اطمنان داریم و بعد مردم خود را اطمنان می دهم .

 و تا حال که بهانه همه امنیت راه بود حال  اگر پی آر تی دروغ نه می گوید واقعا می خواهند کار کنند خوب من در خدمت شان هستم بیایند ما امنیت را می گیرم و آنها کار کنند . البته باز هم ما به این سادگی آنها ول نمی کنیم  با آنها صحبت می کنیم . به امید موفقیت تمام مردم جاغوری و امنیت سراسر در کل افغانستان والسلام علیکم و رحمت الله .

 تشکر از محترم جنرال باشی حبیب الله ولسوالی محترم ولسوالی خوکیانی ولایت غزنی که لطف کردند  تشریف آورده اند در این گفتگو با ما شرکت کردند .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;دوشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۰ساعت;۸:۵۰ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

2,341بازدید

۱۵ دیدگاه »

 1. مقصودی میزان ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۵۲ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۵۲

  اولا از مومن زاده عزیز و گرامی تشکر و سپاس که ما را در جریان آخرین رویدادهای جاغوری ومنطقه قرار میدهند.
  ثانیا ، برای باشی صاحب حبیب و همکارانشان آرزوی مزید توفیقات را داریم که بتوانند بقول خودشان مرد ومردانه امنیت این مسیر وحشت ودحشت را که همیشه مردم ما در آن آسیب دیده اند تأمین نمایند.
  بیایید کمی به زمان فرصت دهیم و ببینیم که باشی صاحب وهمکارانشان چقدر در این راه گامهای عملی برمیدارند و به مردم خدمت می نمایند. اگر که بعد از مدت زمانی امینیت این راه به نحو احسن تأمین شد و سرک هم پخته شد آنوقت یکایک مردم جاغوری دست ایشان را خواهند بوسید و این افتخار نیک در تاریخ جاغوری به اسم ایشان ثبت خواهد شد.
  واگرنه که این مصاحبه به عنوان یگ سند مکتوب باقی خواهد ماند و فردای که این وعده تحقق نیابد در جلوی چشمان شان قرار خواهد گرفت.
  البته ناگفته نماند که در این مسئله همکاری تمامی ارگان های مسئول در ولایت غزنی هم قابل تأمل است. چه در بخش اکمالات و چه در بخش های دیگر.
  به امید موفقیت و پیروزی هرچه بیشتر و بیشتر شان.
  یاحق

 2. نصیر میزان ۱۸, ۱۳۹۰ در ۳:۱۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۱۳

  مومن زاده گرامی و محترم سلام! خسته نباشید. تشکر فراوان از گزارشات خوب و به موقع تان. از تلاشهای تان ممنون

 3. میرزاحسین میزان ۱۸, ۱۳۹۰ در ۳:۲۹ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۲۹

  متشکرم اقای مومن زاده که مارا از جریانات که درجاغوری میگذرد آگاه میسازی. وامیدوارم که آقای باشی حبیب به گفته هایشان جامه عمل بپوشاند و اگر اینکار را بکند خدمت بزرگی به تمام مردم جاغوری به خصوص به قشر محصلین جاغوری که اینها بسیار به تکلیف هستند انجام داده است. خداکند که اینطوری نشود که مثل معروف هزارگی مصداق پیداکند که : "سنگ کته مانایش نازدن است". باز هم تشکر همین که به زبان می آورند که حاضر هستند بخاطر مردم جاغوری قربانی بدهند این بزرگترین خدمت به مردم مااست.

 4. hr میزان ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۳ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۳۳

  با تشکر از برادر عزیز آقای مومن زاده وبا تشکر از والسوال صاحب باشی حبیب آرزوی موفقیت برایشان دارم ….خداوند خیر تان دهد

 5. عقیل میزان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۵ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۴۵

  سلام تشکر مومن زاده به اقای باشی حبیب باید گفته شود اول مهمتر از همه احتماداست امید وارم که اینبار اهتماد مردم را بدست اوریداکر نه گذشته شما خیلی
  سیااست

 6. بچه جاغوری میزان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۶:۴۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۴۹

  باشی حبیب ازی … جز وعده های بدون عمل دیگه هیچ بد کده نمیتانه
  ببینید او درعین حال که ولسوال است مسئول امنیت راه ناهور راه گیلان راه قره باغ میتانه باشه ای کار ازعهده قوماندان ناتو و قوماندان غزنی بیرون است
  او فقط وعده میدهد
  امن ترین راه که تاهنوز کوچکترین حادثه درآن نشده بودو امن ترین راه برای عبورومرور افراد که طالب به دوربین میپالد راه لرگه بود که همی باشی نا حبیب با عبور تانک های بادارانش این مسیر امن را بروی مردم بسته کرد

 7. قادر علی میزان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۷:۱۲ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۱۲

  تشکر از اقای مومن زاده که مارا از جریانات جاغوری باخبر میسازد. امید وارم که اقای باشی صاحب نیز بقول خود عمل نماید.
  به نظر من در این دشت وحشت تاکه تجهزات و نیروی کافی در اختیار باشی قرار داده نشود امنیت تامین نخواهد شد.

 8. ع فیاض میزان ۱۹, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۵ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۳۵

  ازخدواند متعال برای جنرال باشی حبیب ارزوی موفقیت دارم

 9. مهاجر میزان ۲۰, ۱۳۹۰ در ۵:۵۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۰ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۵۶

  تشکر مومن زاده وباشی

 10. ن اکبری میزان ۲۱, ۱۳۹۰ در ۶:۱۲ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۱ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۱۲

  تشکر از مومن زاده عزیز و از خداوند کامیابی هرچه بیشتر جنرال صاحب را درراستای تامنین امنیت در سراسر ولسوالیهای غزنی میخواهیم

 11. یک یچه دور از وطن میزان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۹:۳۶ ق.ظ -

  جمعه ۲۲ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۶

  ههههههه کدام جنرال نه تنها باشی حبیب نمیتواند امنیت راه را بگیرد بلکه راه را خراب تر و نا امن تر خواهد کرد …در ضمن اینقدر موزه پاکی نکنید ادم بیسواد که جنرال شده نمیتواند .. یاد تان هست که چند سال پیش پوسته باشی را در تنگی .. وچندین جوان را به کشتن داد وبعد بیخیال امنیت همان راه شد

 12. دوست میزان ۲۲, ۱۳۹۰ در ۸:۱۶ ب.ظ -

  جمعه ۲۲ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۱۶

  سلام مومن زاده برادر . باشی بعد از سقوط طالبان در مجموع خوب درخشیده است . بر همه مردم معلوم است .که امروز جنرال باشی صاحب هم به فکر مردم خود هست . تازه با سوادهای ما هم خوب تر معا مله گری نموده و مردم را خوب چاپیده و قا پیده است .

 13. غریب حسین میزان ۲۸, ۱۳۹۰ در ۱:۲۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۸ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۲۳

  تشکر از مومن زاده و سایت جاغوری یک . واما باشی حبیب ، باشی موجود بی شخصیت ، بد اخلاق ، بی تعهد و معامله گری است که جز مقام ، منصب و پول هیچ چیزی دیگری برایش ارزش ندارد ، خون مامور اسحق وزن و نوزادش هنوز بر دستان باشی نخشکیده . مامور اسحق که همرزم ، همکار و اگز بگویم منجی باشی بود هم بی مورد نیست . باشی ، مامور اسحق را با کودک شیر خوارش ، با مین تکه پاره کرد ، تو چی انتظاری از این موجود ، بی سواد و بی تعهد می توانی داشته باشی ای ، انسانی از جاغوری .

 14. انجنیر مسعود سرطان ۲۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۷ ق.ظ -

  واقعا اگر ما عمیق فکر کنیم در کل جاغوری یک انسان که واقعا نستوح همچون جنرال صاحب باشد دیده نمیشود همه جاغوری محاصره است ما تنها جنرال صاحب باشی حبیب را داریم مه از خداوند بزرگ توفیق مزید در امورات شان میخواهم خداوند حفظ شان کند .

 15. انجنیر مسعود شیرزاد کابل افغانستان سرطان ۲۰, ۱۳۹۲ در ۸:۵۸ ق.ظ -

  جنرال باشی حبیب الله مرد نمونه در تاریخ جاغوری