سرقت مسلحانه در جاغوری ناکام ماند

نصرالله مومن زاده ۱۲:۰۹ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
سرقت مسلحانه در جاغوری ناکام ماند

سرقت مسلحانه در جاغوری ناکام ماندScreenshot_۲۰۲۰۰۵۲۹-۱۵۴۷۱۱_1

پیام جوان: با هوشیاری مردم، سرقت مسلحانه در جاغوری ناکام ماند. پنجشنبه هشتم جوزا چند نفر دزد (دو یا سه نفر) با تهدید اسلحه درمنطقه موسوم به کوتل بارکی از مربوطات تمقول اولیادتو/الیاتوی جاغوری اقدام به سرقت کردند که با کمک مردم این عمل وحشیانه ناکام مانده است. بر اثر مقاومت یکی از مال‌باختگان‏،‌ دزدان مسلح دست به تیر اندازی زده و صاحب موتور بر اثر شلیک تفنگچه دزدان از ناحیه پا زخمی شده است. خوشبختانه با اقدام سریع و شجاعانه مردم‏، دوتن از دزدان دستگیر و یک نفر دیگر تحت تعقیب و فراری هستند. مرتضی صمدی باشنده الیاتو به پیام جوان می گوید، دو نفر از دزدان مسلح یکی از منطقه الیادتو و دومی از منطقه شغله دستگیر شده اند. تا هنوز اداره پولیس جاغوری در این مورد از خود واکنشی نشان نداده و در این مورد توضیحی ارایه نکرده است. بنا به گفته مرتضی صمدی، یکی از دو دزد دستگیر‌شده، گفته که باشنده نواباد غزنی است.
این دزدی اولین قضیه جدی‌ای است که رئیسان قوماندانی امنیه و امر/ رئیس امور جنایی ولسوالی جاغوری با آن روبرو شده اند. واکنش مسئوولین امنیتی در این مورد تاثیر زیادی بر اصلاح رفتار دزدان بالقوه در منطقه خواهد گذاشت. دزدی مسلحانه خصوصا بعد از عصر طالبان از اتفاقات نادر جاغوری است. اما چند دزدی بزرگ بدون اینکه سرنخی از دزدان بدست آید‏‌، در سنگماشه روی داده است. از جمله سرقت یک طلا فروشی در بازار سنگماشه و دزدی دواخانه نزدیک شفاخانه شهدا را می توان نام برد که دزدان معلوم نشدند. گمانه‌زنی هایی در مورد همدستی دزدان با مامورین امنیتی وجود داشت که هیچگاه به اثبات نرسید. در کنار این سرقت‌ها،‌ دو مورد آدم‌ربایی ناکام در سالهای گذشته در جاغوری اتفاق افتاده است که یک مورد در انگوری و مورد دیگر در غجور روی داده بود. در هردو مورد دزدان دستگیر شدند.
قضیه انگوری حدود ده سال پیش روی داده بود و آدم‌ربایی در غجور پارسال اتفاق افتاد. از سرنوشت آدم‌رباها اطلاع دقیقی در دسترس نیست. سرقت با تهدید اسلحه در دیگر کشور ها از جرایم سنگین محسوب می شود. در میان کشورهای همسایه ما، در ایران معمولا دزدان مسلح به دار آویخته می شوند. چند روز پیش هم در انگوری دزدان موتور سوار اقدام به کیف‌قاپی کرده و دستکول یکی از معلمین زن را به سرقت برده بودند. در این قضیه خانم مالباخته از شدت ضربه دزدان نقش برزمین شده و مجروح شده بود.
این سرقت ها زنگ خطری است که باید مردم را هوشیار تر کند. تمام خوبی جاغوری در این سالها در امنیت خوب آن نهفته بود که اخیر متاسفانه کم‌کم خبرهای بد از این منطقه به گوش می‌رسد. به نظر می رسد که حضور تعداد زیاد جوانان برگشته از ایران و دیگر مناطق به جاغوری از ترس کرونا و بیکاری آنها می تواند انگیزه برخی از هکاران برای اقدام به این طور جرایم را بیشتر کند. اگر مسئوولین امنیتی و مردم جاغوری این قضیه را جدی نگیرند‏، بعید نیست که جاغوری هم تبدیل به دشت برچی دوم شود و دزدان آزادنه به چور و چپاول پرداخته و روز روشن دست به غارت و کشتار مردم جاغوری بزنند. به همین خاطر از مردم انتطار می رود که قضیه را جدی گرفته و نگذارند که خدای نخواسته دزدان توسط واسطه یا رشوت خودشان را از مجازات خلاص کنند.
#پیام_جوان
عکس ها، مرتضی صمدی.

154بازدید

کامنت بسته شده است.