سفر معاون رئیس‌ جمهور افغانستان به ایران – و قم

مدبریت ۳:۲۷ ب.ظ ۶

وی گفت: آرزوی ملت افغانستان است که ایران در بازسازی کشورشان نقش بیشتر و موثرتری داشته باشد و نیز مقامات افغان از حضور ایران در روند حل مشکلات منطقه ای حمایت می کنند.
خلیلی با اشاره به نزدیک سه دهه جنگ و خونریزی در افغانستان ، گفت: ایران در طول سه دهه گذشته، صادقانه در جهت کمک به ملت افغانستان و امنیت این کشور نهایت همکاری را انجام داده است.
وی در ادامه تصریح کرد: اکنون نیز این جنگ ادامه دارد و کشورهای همسایه باید در ریشه کن کردن ناامنی در افغانستان تلاش کنند.
معاون رئیس جمهوری افغانستان افزود: ایران از ابتدا همراه افغانستان بوده و در خصوص اتحاد اقوام مختلف جامعه افغانستان تلاش بیشتری کرده است. 
خلیلی افزود: افغانستان، حضور و سرمایه‌گذاری بیشتر بخش خصوصی و بخش دولتی ایران در افغانستان را خواستار است و دخالت و شیطنت هیچ کشوری نمی تواند این رابطه دوستانه را خدشه دار کند. 
معاون رئیس جمهور افغانستان گفت: نباید به روابط فعلی بسنده کنیم بلکه گام های بلندی در خصوص استفاده از ظرفیت های مادی و معنوی دو کشور برداریم. 
در ادامه معاون رئیس جمهوری افغانستان ضمن ارائه گزارشی از تحولات جاری کشورش، از حمایت ایران از امنیت و ثبات در افغانستان قدردانی کرد.
خلیلی در خصوص مذاکره با طالبان افزود: هر جنگی سرانجام به صلح منجر می شود اما جنگ با تروریسم پایانی ندارد.
وی در ادامه گفت: تروریسم پدیده افغانی نبوده و نیست بلکه پدیده ای فراتر از افغانستان است که باید با کمک دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه ریشه کن شود.  

معاون رئیس جمهوری افغانستان در پایان از ایران به علت پناه دادن به افغان ها در سال هایی که جنگ در جامعه افغانستان حاکم بود ، تشکر و تاکید کرد، باید برای بازگشت مهاجران غیرقانونی از کشورهای همسایه برنامه ریزی کنیم.”

آقای خلیلی سفر هم در قم داشت  با افشار مختلف مهاجرین دیدار کرد .

گزارش از سفریک هفته ای استاد خلیلی معاون رئیس جمهور به کشور جمهوری اسلامی ایران

محمد هادی رحیمی :

استاد محمد کریم خلیلی معاون ریاست جمهوری و رهبرحزب وحدت اسلامی افغانستان پس از ده سال درراس یک هیئت عالی رتبه به جمهوری سلامی ایران سفرنمود .

این سفرتاریخی که به دعوت معاون ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای سعید لو انجام شد و آقای خلیلی درتاریخ ۱/۱۰/۸۷ وارد تهران شد و مورد استقبال همتایی ایرانی خود قرارگرفت .

در این سفر معاون رئیس جمهور را محمد احسان ضیأ وزیر احیا و انکشاف دهات، سهراب علی صفری وزیر فواید عامه، عبدالکریم براهوی سرپرست وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، محمد یوسف واعظی مشاور رئیس جمهور، محمد کبیر فراهی معین سیاسی وزارت امور خارجه، صدرالدین سحر معین وزارت صحت عامه، عبدالغفور غزنوی معین وزارت معارف، عبدالمتین ادراک رئیس اداره ملی مبارزه با حوادث، جاوید کوهستانی مشاور معاون دوم رئیس جمهور، سید انور رحمتی رئیس دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری شماری دیگر از مسئولین دولتی همراهی می‌ کرد . 

 

ایشان ضمن دیدار با مقامات بلند پایه جمهوری سلامی ایران روز پنجشنبه۵/۱۰/۸۷ وارد شهرمقدس قم گردید ه  و ضن دیدار بامراجع عظام تقلید ازجمله باحضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (دام ظله العالی )ساعت دو بعدازظهر درجمع علما ،طلاب ،دانشجویان و مهاجرین افغانستانی حضور یافت. وی در جمع  مهاجرین که ازساعت ۱ بعدازظهرمنتظر استاد خلیلی بودند و با شعار (صل علی محمد یار مزاری آمد، سلام برخلیلی ، درود برمزاری) مورد استقبال قرارگرفت .

درطی هفت سال گذشته شاهد تغییرات و تحولات زیادی بودیم، ازجمله تقسیم شدن حزب وحدت به دوجناح، وکاندیدا شدن استاد حاجی محمد محقق به ریاست جمهوری،  و قضیه کوچیها و سفرتابستانی استاد محقق به قم و استقبال بی نظیر علما ء ،طلاب ،دانشجویان  ومهاجرین از ایشان که درآن گرمایی تابستان قم با شورشوق عجیبی ازاستاد محقق استقبال نمودند بخشی از این تحولات مهم می باشند . اما اینک استاد خلیلی هم با همان شور شوق فراوان مردم  مورد استقبال بی نظیر قرارگرفت .  

ایشان ضمن دیدار با مقامات بلند پایه جمهوری سلامی ایران ، با داکترعلی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در تهران دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر در ادامه این دیدار استاد خلیلی معاون رئیس جمهور از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست دوران سختی‌ها یاد کرده و از حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرامش و ثبات در افغانستان و میهمان نوازی مردم ایران از افغانهای مقیم ایران تقدیر و تشکر کرد.
استاد خلیلی همچنین خواستار حضور بیشتر اقتصادی و سرمایه ‌گذاری بخش خصوصی ایران در افغانستان گردید.
دراین دیدار لاریجانی به روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان اشاره کرده روابط جمهوری اسلامی ایران و افغانستان را دوستانه عنوان نمود و از افغانستان به عنوان کشوری که می‌تواند درایجاد ثبات و امنیت در منطقه تاثیرگذار باشد، یاد نمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ایران ضمن تاکید بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از وحدت و همگرایی تمامی نیروهای افغانی برای ایجاد ثبات و امنیت در ای
ن کشور، آمادگی کشورشان را برای گسترش همکاری‌ها به ویژه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی با افغانستان، اعلام کرد.
دیدار بعدی ایشان بامعاون رییس جمهوری اسلامی ایران بود ، در مذاکرات میان معاون رئیس جمهور افغانستان و معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران، استاد خلیلی ضمن بیان اوضاع  جاری در منطقه و با ابراز تشکر از دعوت ایشان وی همچنین علاقه مندی کشورما را برای حمایت از سرمایگذاری بخش خصوصی ایران در افغانستان ابراز نمود.
در این مذاکرات معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران، ضمن اینکه از کشورشان به‌عنوان دوست دوران سختی‌ها یاد کرد و تهران را نزدیک‌ترین دوست کابل بیان داشت، در خصوص هماهنگی حضور سرمایگذاری بخشهای خصوصی ایران در افغانستان وعده سپرد

دیداربعدی ایشان بادبیرشورای عالی امنیت ملی ایران بود

استاد خلیلی با ارایه گزارشی از وضعیت توسعه امنیت در افغانستان، خواستار استمرار کمک و همراهی جمهوری اسلامی ایران برای حل مشکلات افغانستان به ویژه در زمینه‌های عمرانی و اجتماعی شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران برای تداوم کمک ها به افغانستان و تقویت زیرساخت های این کشور خبر داد.

آقای جلیلی همراهی با افغانستان را از جمله اصول راهبردی درسیاست های جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با اشاره به‌‌ تاریخ، فرهنگ و علائق مشترک اظهار داشت: تقویت مناسبات تهران و کابل تضمین کننده منافع دو کشور و به سود منطقه است.

به گزارش ایرنا، جلیلی با یادآوری مشکلات و رنج‌های فراوان مردم افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در هر شرایطی به وظیفه انسانی و اسلامی خود در کمک به استقرار و رشد و توسعه افغانستان پایبند بوده و خواهد بود.

معاون رییس جمهوری اسلامی افغانستا ن درتاریخ ۳/۱۰/۸۷ با رییس جمهوری اسلامی  ایران نیزدیدار و گفتگو نمود.

رئیس ‌جمهوری ایران امنیت، پیشرفت و استقلال افغانستان را خواسته ملت و دولت ایران دانست. آقای احمدی ‌نژاد تصریح کرد: دولت و ملت افغانستان با تلاش و پشتکار می توانند زمینه تسریع در آبادانی و پیشرفت این کشور را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه تهران محدودیتی برای توسعه همکاری ها با کابل ندارد گفت: دولت و ملت ایران همواره در کنار دولت و ملت افغانستان بوده اند و خواهند بود.

رئیس جمهور با اشاره ظرفیت های فراوان برای توسعه همکاری ها میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان افزود: جمهوری اسلامی ایران برای انتقال دستاوردها و تجربیات خود در زمینه های گوناگون از جمله حمل و نقل، آموزش عالی، کشاورزی، صنعت و معدن و مبارزه با مواد مخدر آمادگی دارد.

معاون رئیس جمهوراسلامی افغانستان نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت های دولت و ملت ایران در عرصه های مختلف از ملت افغانستان تأکید کرد : افغانستان خواستار گسترش و افزایش روابط و بهره مندی از دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است.

معاون رئیس جمهور افغانستان با بیان اینکه کابل خواستار حضور و سرمایه گذاری ایران در افغانستان است اظهار داشت: آموزش و پرورش، صنعت، گازرسانی، مبارزه با موادمخدر و معدن و راه آهن از جمله زمینه های فراوان برای گسترش روابط تهران و کابل است.

استاد خلیلی دیداربا علی احمدی وزیر آموزش و پرورش و منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیزداشت و پیرامون موضوعات متذکره گفتگو نموده و راههای همکاری متقابل در این زمینه ها را بررسی نمودند.

استاد خلیلی روزچهارشنبه وارد شهرمقدس مشهد شد و ضمن دیدار با مهاجرین ،علما، طلاب با مسئولان آستان خراسان رضوی هم دیدارنمود

 استادخلیلی درتاریخ ۵/۱۰/۸۷ وارد شهرمقدس قم گردید ه  و ضمن دیدار بامراجع عظام تقلید ازجمله باحضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی وحضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (دام ظله العالی )

ساعت دو بعدازظهردرجمع علما ،طلاب ،دانشجویان ومهاجرین افغانستانی حضور یافت. وی در جمع  مهاجرین که ازساعت ۱ بعدازظهرمنتظر استاد خلیلی بودند و با شعار (صل علی محمد یار مزاری آمد، سلام برخلیلی ، درود برمزاری) مورد استقبال قرارگرفت ودرطی هفت سال گذشته شاهد تغییرات وتحولات زیادی بودیم، ازجمله تقسیم شدن حزب وحدت به دوجناح، وکاندیدا شدن استاد حاجی محمد محقق به ریاست جمهوری،  وقضیه کوچیهاوسفرتابستانی استاد محقق به قم واستقبال بی نظیر علما ء ،طلاب ،دانشجویان  ومهاجرین از یشان که درآن گرمایی تابستان قم با شورشوق عجیبی ازاستاد محقق استقبال نمودند. بخشی از این تحولات مهم می باشند اما استاد خلیلی هم با همان شور شوق فراوان مردم  مورد استقبال بی نظیر قرارگرفت .

برنامه استقبال از ایشان باتلات آیات چند ازکلام الله مجید توسط استاد توحیدی قاری بین المللی وحافظ کل قرآن کریم آغاز، وسپس آقای علیزاده پیام خیرمقدم راازسوی طلاب،دانشجویان ومهاجرین به خوانش گرفت.

در ادامه استاد خلیلی درجایگاه قرارگرفت وسخنانش رابا درود برشهدا و عرض ادب و احترام به علما و شرکت کنندگان در محفل آغاز نمود و در ادامه صحبت هایش ، گلایه های هم داشتند.

استاد خلیلی دربخش اول صحبت هایش یاد از دوران مقاومت نمود که چگونه ده سال قبل درچه شرایط سختی وارد دره صوف ویکه ولنگ شده و پس ازهفت ماه جنگ وپیروزی ها وشکستها واینکه کارها هفت سال پیش چگونه شروع شد  و حال درکجا هستیم.  و دستاورد
های سفر به ایران وقت کار ها را شروع کردیم فقط لطف خداشامل حال ما بود وی ضمن گلایه ازدوستان درقم : گرچه عده ای از همین قم تبلیغات به راه انداختند وپیام ها داده شد ولی مابسیارمقتدرانه و سر بلندانه شروع کردیم وباعزت و غرور و سرافرازی در پروسه جدید سهم گرفتیم .

البته هیچ وقت ضعفها،نقص ها و بی عدالتی ها را توجیه نمی کنم وبرای توجیه کردن هم نیامدم و خودم ازجمله فریادگران اصلاح وضع هستم که همکارانم وزراء،معاونان و رئیس جمهورشاهد است .

واینکه صفحه جدیدازکجاشروع شده؟ ما بر سر یک سفره پهن شده ننشستیم که کسی این سفره راپهن کرده و همه چیزآماده بوده ما از شرایط زیرصفرشروع کردیم،اداره بوجودامده قانون به وجودامده درحال که هر روز چالشهای از بیرون ما را تهدید می کند وهنوز هم هست .قانون اساسی که بوجودامده یکی ازبهترین قانون اساسی درمنطقه است جامع کامل ودربرگیرنده حقوق همه اقوام،مذاهب تعیین شده است

وسپس استادخلیلی دربخش دوم صحبتش . به دستاورد هفت ساله کابینه دولت اشاره نمود :

،هفت سال پیش نه درصد مردم تحت پوشش صحی بود وامروزبیش ازهشتاددرصد؛ دربخش اتصالات ما ازکابل به خارج نمی توانستیم ارتباط بگیریم امروزاکثرولسوالیهاباخارج ارتباط دارند و۹ ملیون نفرازخدمات موبایل استفاده می کنند؛ در بخش سرکها ماامروز۴۵۰۰ کیلومترسرک اسفالت شده ونزدیک ۱۰۰۰کیلومترسرک زیرکارداریم، دربخش معارف شش میلیون دانش آموزداریم که ۳۵%انها را دختران تشکیل میدهند، مادو انتخابات راپشت سرگذاشتیم برگزاری دوانتخابات بزرک دریک کشورجنگ زده درتئوری ممکن است کاراسان باشد ولی درعمل کارآسان نیست ،ما هم ریاست جمهوری منتخب و هم پارلمان منتخب داریم،

وی اشاره هم به کمک های خارجی داشتند : که تاسال گذشته ۸۰٫/. در دست خود خارجیها بودن وفقط ۲۰٫/. مربوط به دولت افغانستان می شد که البته افغانستان باعراق فرق می کند عراق نفت دارد و استفاده می کند ، افغانستان تازه دارد روی معادنش کار می کند.

استادخلیلی اشاره به آزادی بیان درافغانستان نمود :

ازادی بیان که درافغانستان است درمنطقه بی نظیراست درتاریخ افغانستان که هیچ  البته به نام دموکراسی ترویج ابتذال وفساداخلاقی راخواهندکرد،شرایط افغانستان یک شرایط بازاست همه فرهنگ هاروآورده ماهم باروش معقول باید مقابله کنیم نه بابستن وبافشارآوردن ؛امروز۳۰۰تنشریه درسراسرکشورچاب ونشرمی شود،بیش از۸۰ رادیوی محلی وسرتاسری فعالیت دارد ۴۰تلویزیون خصوصی مجوزفعالیت گرفته و ۱۴تلویزیون رسمابه فعالیت  خود آغازکرده است.

بااین حال ضعفهاونقصهاراهم قبول داریم وقبول داریم شعاری که به نام عدالت دادیم هنوزمحقق نشده است،خودم این راهم درکابینه وهم بارئیس جمهورگفته ام در ولایات مختلف رفته ام و مردم افغانستان هم ازانکشاف نامتوازن ناراض هستند واعتراض دارندولی ماکه اززیرصفرشروع کردیم

استاد خلیلی : شرایط فعلی رادرخشان ترین صحنه درتاریخ کشوردانست: مااگروضعیت فعلی راتضعیف کنیم به کدام گذشته برگردیم ؟ روشنفکران ما اندیشمندان ما،تحلیلگران مابگویند به کدام گذشته؟ گذشته  که قتل عام ها بود،گذشته که گورهای دسته جمعی بودکه ماتاحالاداریم هنوزهم درشهرکابل قبرهای دسته جمعی وجوددارد وکشف می شود .

به آقای ربانی ودوستان مان درجبهه ملی گفته ام که بیاییدشرایط فعلی را اصلاح کنیم نه تضعیف،گذشته ماحتی دردوران مجاهدین که خودم هم مجاهدم وبه ان افتخارهم می کنم ولی دوره خوبی نبود.

 وسپس استاد خلیلی در خصوص شیعیان هم نظر های داشتند :

همین که یک بچه ای شیعه امروز قلم به دست می گیرد از دولت ،ریاست جمهوری و کابینه انتقادمی کندیک دستاورد بزرگی است البته قبول داریم هنوزبه عدالت نرسیدیم ولی آهنگ رفتن به سوی عدالت وجوددارد.

درپیاده کردن پروژه های انکشافی قبول دارم که نامتوازن است ولی اینطورنیست که هیچ کارنشده باشدامروز درسطح شهرکابل بیشترین برنامه هادرمنطقه ۱۵بوده است؛ جاده شهید مزاری ازپل سوخته تاپل خشک تاقلعه قاضی که تصمیم براین است که آن رابه جاده میدان شهروصل کنیم؛نامگذاری این جاده به نام شهیدمزاری ؛که کسانی درکمین هستند واز نام او وحشت دارندو… ازچندین شفاخانه  ده بستر وچهارده بستروکلنیک ها ما نام نمی بریم، شفاخانه که ۲۵ تا۳۰ ملیون دلارتهدابش راخودم گذاشتم دوسال پیش، توسط کشورهمسایه پاکستان تمویل میشو د بزرگترین شفاخانه درشهرکابل وحتی درسطح افغانستان است.

اصلاحات اداری درهزارجات و ولایت دایکندی کارساده نبود. وقت ماپشینهادولایت دایکندی رادادیم بیست تاپیشنهاددرعرض ان ازسوی دیگران داده شد که آخررئیس جمهورناگزیرشدبپذیرد که این حق شماست و امروز چهره دایکندی با هفت سال پیش فرق کرده ونیلی آن روز بانیلی امروزخیلی فرق کرده است.

جاده بامیان – میدان شهرکه یکی ازحساس ترین مناطق است  به خاطرناامنی های جلریزکه دراختیارماهم نیست دردست تروریستان است و پولش هم ناقص بود وحال پولش هم تکمیل شده وایتالیا به عهده گرفته وعزم این است که کارازبامیان هم شروع شود.

سرک بامیان – یکه ولنگ راکه من بارئیس جمهور و وزیردفاع رفتم کلنک احداث آن برزمین زدیم  و قراراست که اسفالت شودامیدوارم سال آینده به جای خوبی برسد.

یک چیزرا بگویم که یک وقت یک مکتب جورکردن است و یک وقت یک کلنیک جورکردن ا

1,443بازدید

۶ دیدگاه »

 1. حسین جدی ۱۱, ۱۳۸۷ در ۷:۵۷ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ دی۱۳۸۷ ساعت: ۱۹:۵۷

  سلام خیلی متعجب و حیرت زده شدم از اینکه شما چی قدر از این استاد نام نهاد بزرگوار همدم و همددرد مردم مظلوم افغانستان خصوصا مردم مظلوم بهسود که چند روزی پیش مورد تاخت وتاز و قتل وگشتار کوچی های کثیف قرار گرفت که تا هنوز که هنوز است اثار جنایت و خرابی سوختگی وووو مشهود است . چی قدر جای تعجب است که از این سگ گرسنه که از موقعیت مردم هزاره به این جا و مقام کثیف رسیده است اینقدر با اب وتاب استاد خطاب می کنید که استاد خلیلی قدم رنجه فرموده است . نمی دانم که چی قدر حافظیه ما ضعیف شده است که دیروز خویش را از یاد برده ایم.اقای خلیلی نه اینکه تصمیم گیرنده تظاهرات بود بلکه سنگ اندازی و شب نامه نیز پخش کرده بود که از این تصمیم منصرف شوید .این است خدمت این جناب دنیا پرست . به نظر من خلیلی و سیاف زیاد از هم فرق ندارد سیاف مستقیم گشته و غارت کرده است ولی خلیلی از موقعیت و مقام اش . حتی حاضر نه شد که اندک فکر روی مسائل کوچی و بهسود بکند . بیایئد کسانیکه حمایت کنیم که واقعا دلش برای مردم هزاره می سوزد فرق نمی کند هر کی که خدمت کند همان رهبر هزاره است . تشکر

 2. موج سوم جدی ۱۲, ۱۳۸۷ در ۱:۰۱ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ دی۱۳۸۷ ساعت: ۱۳:۱

  حسین جان سلام
  ممنون از لطف تان و سپاس از اظهار نظر تان
  دوست عزیز اولا من احساسات پاک تان تقدیز می کنم واین را می دانم که اگر گاهی احساسی می شوید شاید به خواطر همان احساس مسولیت است که احساس می کنید .
  برادر گرامی مشکل کار این جا است که گاهی وقت ها همین احساس مسئولیت سر تا پا احساسی می شود آن وقت متاسفانه جلوی قضاودت و یا تحیلیل عادلانه را می گیرد با مسایل کلان کشور نمی شود احساسی برخورد کرد .
  مشکل دیگر که ما مردم داریم تخریب شخصیت های خودی است و یا بهتر بگویم خراب کردن کار ها است فکر نکنم در این گذینه باهم اختلاف نظر دشته باشیم .
  دوست عزیز ما نمی خواهیم از کسی دفاع کنیم این کشور فلک زده اگر آن همه آدم های ایده آل که رویایی اش در سر داری می بود کارش به این جا نمی رسید .
  ولی خوب چه می توان کرد خیر الموجودین ما و شما همین ها هستند. اگر داری رو کنید هرکسی را که تو دست بگذاری هزاران نقطه نضعف در وجودش است این ها همه معصوم نیستند اشتباه زیاد دارند که خود معترفند نثار کردن الفاظ رکیک شایسته شما نیست .
  تا آنجای که ما در جریان هستم در جلسه که قبل از نوروز به خاطر مسله بهسود در کابل با حضور آقای کرزی برکذار شده بود آقای خلیلی و دیگر دوستان سهم فعال داشتند اما اینکه فاشیزم نگذاشتند به نتیجه یرسند بحث دیگری است .
  بهر صورت نمی خواهیم بگویم اشتباهی و یا ممکین است کم کاری صورت نگرفته باشد ولی از انصاف نگذریم که مشکلات زیاد هم برای اجرای طرح ها وجود دارد وهمه چیز نمی شود به میل انسان پیش رود .
  ما با شما در همه صحبتهای که کردی موافق هستیم خوب، همان کسان را که دلش برای مردم هزاره می سوزد نام می بردی تا ما بجای آقای محقق و خلیلی از همان اشخاص حمایت می کردیم . تا ما بیبینیم افراد ایده ال شما کی است؟
  باز هم سپاس گذارم از ابراز نظر تان

 3. عرفان جدی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱۰:۰۹ ق.ظ -

  جمعه ۱۳ دی۱۳۸۷ ساعت: ۱۰:۹

  دوست گرامی حسین جان سلام
  جواب قانع کننده دررابطه با نظر شما جناب آقای رحیمی مدیریت محترم موج سوم داده است .
  البته اگرخوب فکرکنیم ………..
  ما بجاییکه بیاییم شخصیت های خودمانرا خراب کنیم باید راهکار ارائه کنیم
  جایگاه آقای خلیلی امروز به عنوان معاون رییس جمهور نمی تواند جفای صدساله را در هفت سال جبران کند .
  ودرضمن ربانی با آن قدرت که داشت ویا دوستم امروز کجا هست وهرکس جایگاه خاص خودرا دارد
  دررابطه با کوچیها همه هزاره ها متحد وکمسیون ۳۰۰نفر تشکیل دادند ورییس همین کمیسیون خود خلیلی بودند

 4. موج سوم جدی ۱۳, ۱۳۸۷ در ۱:۴۵ ب.ظ -

  جمعه ۱۳ دی۱۳۸۷ ساعت: ۱۳:۴۵

  عرفان جان سلام از ما دوست عزیز
  از اظهار تان سپاس گذارم دقیقا قضیه به همین صورت است که می فرماید
  عکس العمل های انفعالی در جای که قانون وعدالت حاکمیت ندارد معناه ندارد خیلی ها نظرش همین بود که باید آقای خلیلی در مسئله کوچیها استعفاء می داد یا آقای محقق از نمایندگی مجلس کناره گیری می کرد خوب اگر این کار اتفاق می افتاد چه می شد ؟ نه آغا آب از آب تکان نمی خورد آنها دقیقا منتظر هم چی فرصت بود تا این دو وسیله ارتباط را هم از ما بگیرد .
  من برداشتم این است که ما اگر در داخل یک حاکمیت باشیم بهتر حرف خود مان را می زنیم تا اینکه از بیرون داد فریاد بزنیم چون از بیرون به عنوان یک مخالف عادت شده که حرف کسی را گوش ندهد .
  بهر حال جهانی را سپاس از اشتراک تان در این مباحث

 5. آزاد جدی ۱۶, ۱۳۸۷ در ۴:۱۰ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ دی۱۳۸۷ ساعت: ۴:۱۰

  سلام دوست گرامی ، رحیمی جان
  امیدوارم حالتان خوب باشد . چشمه ریگی با موضوع " غزه در سکوت مطلق رسانه های هموطن" به روز می باشد . منتظر نظرات شما دوست عزیز هستم .
  امیدوارم موفق و سربلند باشید . به امید دیدار…آزاد

 6. موج سوم جدی ۱۶, ۱۳۸۷ در ۱۱:۵۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ دی۱۳۸۷ ساعت: ۱۱:۵۱

  سلام دوست عزیز جناب آقای آزاد وخوانندگان گرامی
  مشکل غزه ازمشکلات است که دنیایی صهیونیست ها از خیلی قبل طراحی کرده مشکل مضاعف اینکه تا طالب دستار بر سری ما نزده ویا اسرایل خمپاره اش بر سینه نشنانه نرفته اهمیت مسئله را درک نمی کنیم .
  شما اگر نقشه جدید را که صهیونیست ها برای خاورمیانه کشیده اند بیبینید بهتر متوجه می شوید که چه عرض می کنیم .
  تا زمانیکه کشورهای مسلمان بنا به تشخیص خودش نتواند عمل کند قضیه از این بهتر نمی شود ما در مقابل توطئه کلان روبرو هستیم قضیه افغانستان عراق فلسطین و… همه از یک جا آب می خورد .
  نتیجه که ما می خواهیم بگیریم این است که اگر مسئولین کشور افغانستان هم از تدابیر وفرصت به وجود آماده استفاده نکند سر نوشت این کشور هم سرنوشت بد تر از فلسطین را تجربه خواهد کرد .
  قضیه بن لادن القاعده همه این ها شوخی بیش نیست اگر بخواهد در یک روز مثل آن بنده خدا یک ساعته سرش را تو گونی کرده می آورد.
  اما اینکه چرا نمی کند ؟ منافع شان این وضع را ایجاب می کند گور پدر بشر با حقوقش . آن وقت بقیه سالبه به انتفاء موضوع می شود . بعدا مدعی می شود که این ها اصلا بشر نیستند بشر کسانی هستند که ما به آنها بشر بگویم پس این ها که است کاری نداره بگوید تروریست ؟ آری به همین سادگی.
  آری دوست عزیز ما تا خودمان برای خودمان کاری نکنیم دیگران همه برای ما کارهای زیاد انجام می دهند که فقط به درد خود شان می خورد نه به درد ما . عاقلانه همین است . چون منافع ملی اش ایجاب می کند . این صور اصلی قضیه است .
  احساس همدردی بحث دیگری است که به موقع باید انجام شود ما به عنوان یک مسلمان نمی توانیم بی تفاوت بمانیم. ولی مردم عادی عملا کاری نمی تواندبکند .