سفیر استرالیا در کابل (19 اگست)

Safir-Australia1

سفیر استرالیا در کابل (19 اگست)

سفیر استرالیا در افغانستان اعلام کرده است که استرالیا پس ازین به هیچ وجه پناهجویانی را نخواهد پذیرفت که به صورت غیر قانونی وارد این کشور شده باشد. جان فیلپ سفیر استرالیا دریک گفتگوی ویژه به بی بی سی تاکید کرده است که پالیسی این کشور در قبال پناهجویان غیر قانونی تغییر کرده است وبه اساس پالیسی جدید تمامی پناهجویانی که تلاش کنند غیر قاونی وارد استرالیا میشوند به کشورهای پاپوا نیو گینه ویاهم کشور نارو فرستاده خواهند شد.

بر اساس این پالیسی ، افرادی که به صورت غیرقانونی توسط قایق وارد استرالیا شوند، مجوز اقامت دریافت نخواهند کرد. این سیاست در ماه جولای امسال اعلام شد و بتاسی ازین پالیسی تا حال شش گروه از پناهجویان غیر قانونی که ده ها تن از انان را افغانها تشکیل میداد  به پاپوآ گینه نو و جزایر نائورو در اقیانوس آرام منتقل شده‎اند. جان فیلیب سفیر استرالیا در گفتگویی ویژه با بی‎بی‌سی گفت که در آنجا با همکاری کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دولت این کشور دوسیه آنها بررسی خواهد شد.

“هدف از این سیاست جلوگیری از قاچاق انسان توسط کسانی است که می‌گویند اگر شما پنج، ده یا بیست هزار دلار بدهید شما را به استرالیا خواهیم رساند. آنچه سیاست فعلی می‌گوید این است که هرگز به صورت غیرقانونی به آسترالیا نیایید.”

موضوع ورود پناهجویان به استرالیا، اینک به مسئله‌ای داغ انتخاباتی در این کشور تبدیل شده و حزب اصلی مخالف دولت گفته که در صورت پیروزی در انتخابات، همه قایق‎هایی را که وارد استرالیا می‎شوند به مبدا حرکت آنها، مسترد می کند.

“آنچه حکومت کنونی انجام می‎دهد این است که کسانی را که قصد آمدن به استرالیا از طریق دریا را دارند، در صورتی که به درد سر بیفتند، نجات دهد و اگر وارد سرزمین اصلی استرلیا یا یکی از جزایر آن شوند، به آنها غذا و سرپناه می‌دهد، اما آنها مجوز اقامت در استرالیا را دریافت نخواهند کرد.”

استرالیا از کشورهای عمده مهاجرپذیر در جهان است و سالانه بیست هزار نفر را می‌پذیرد. جان فیلیپ سفیر استرالیا در افغانستان میگوید که افغانها ۱۶ تا ۲۰ درصد این پناهجویان را تشکیل می دهند. سفیر استرالیا در افغانستان همچنین گفت که از آغاز سال جاری میلادی تا اکنون بیش از دو هزار و چهار صد پناهجوی افغان از طریق اندونزی وارد استرالیا شده‌اند.دیدگاهها بسته شده است.